ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Απλά οι ουσίες απ' τη μια κουκουλώνουν κι απ' την άλλη χωρίς εσύ να το καταλαβαίνεις, διογκώνουν το πρόβλημα.
    αυτό είναι μεγάλη αλήθεια, γιατί πρακτικά δεν βλέπεις το πρόβλημα σου άνευ καταπραϋντικών...μπορεί να έχει ελαττωθεί και να μη τα χρειάζεσαι όλα αυτά, μπορεί να έχει γίνει ακόμα χειρότερο και εσύ να μην είσαι σε θέση να πεις την αλήθεια ακόμα και στο γιατρό που θα πας γιατί ούτε εσύ δεν θα ξέρεις την έκταση του...ένας λόγος για να σταματήσεις λίγο τη χρήση ουσιών να μπορέσεις να αξιολογήσεις την κατάσταση σου..αν δεν το έχεις ήδη κάνει αυτό.

  2. #17

    Question

    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...μου φαίνεται πως παίζουμε το "η κότα έκανε το αβγο ή το αβγο την κότα".
    το θέμα είναι πως ότι και αν προηγήθηκε, η χρήση ουσιών φέρνουν στην επιφάνεια προβλήματα που είτε υπήρχαν είτε δημιουργηθηκαν από αυτές.

    όχι κανένα παιχνίδι δεν παίζουμε απλά είδα οτι εντόπισες το πρόβλημα εκεί...

    Ολα αυτά που νιώθεις είναι αποτέλεσμα της χρήση και όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσεις τόσο το καλύτερο για σένα.
    αλλά αυτό δεν ήταν αληθές από όσα λέει τουλάχιστον ο Δημήτρης, τα είδε για ανακούφιση...άρα δεν είναι η λύση αυτή που λες στο πρόβλημα του που είναι οι κρίσεις πανικού. Απορώ πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα και μετά με κατηγορείς και όλας για παιχνίδια

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    20
    Δεν νομίζω πως μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν έχω την κατάλληλη εκπαίδευση. Το πρόβλημα με την υπερβολική εφίδρωση το είχες και πριν αρχίσεις τη χρήση χημικών ουσιών; Αν ναι, το είναι πιθανότατα οργανικό. Η υπερβολική εφίδρωση είναι, νομίζω, σύμπτωμα των διαταραχών άγχους, της διαταραχής πανικού κτλ αλλά υπάρχουν πολλές πιθανές αιτίες. Για παράδειγμα, προβλήματα στη λειτουργία του θυρεοειδούς θα μπορούσαν να προκαλέσουν υπερβολική εφίδρωση. (δεν λέω ότι έχεις κάτι τέτοιο, φέρνω ένα παράδειγμα)

    Το χόρτο, αλήθεια, δεν μου φαίνεται επικίνδυνο. Το πρόβλημα εγώ θα το εντόπιζα στο ποτό που νομίζω πως μπορεί να προκαλέσει πολύ σημαντικότερα οργανικά προβλήματα από το χόρτο (π.χ στο συκώτι, στο πάγκρεας) και βεβαίως στον κίνδυνο εθισμού από την ηρωίνη.

    Σκέφτομαι κάτι άλλο τώρα... Έχεις άλλα προβλήματα, π.χ έντονη κούραση, ζαλάδες, αλλαγές στη μέση θερμοκρασία του σώματος, υπερβολική δίψα, εντερικά προβλήματα όπως διάρροια ή δυσκοιλιότητα;;

    [ Μη με λαβετε σοβαρά υπόψιν.. Φιλόλογος είμαι :P ]

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Απευθυνσου σε ενα γιατρο. Απο κει και περα ,εαν δεν εισαι εθισμενος στο life style που κανεις απλως αλλαξετο . Εαν δεν μπορεις τοτε εισαι εθισμενος. Πινεις υπερβολικα πολυ και μπλεκεις και με επικινδυνα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κρίσεις Πανικού

    Η διαταραχή πανικού είναι μία από τις πιο συνηθισμένες αγχώδεις διαταραχές. Χαρακτηρίζεται από επαναλαμβανόμενες, χρόνιες κρίσεις πανικού οι οποίες συμβαίνουν αιφνίδια και χωρίς προειδοποίηση. Μια κρίση πανικού περιλαμβάνει έντονο φόβο και ιδιαίτερα δυσάρεστα σωματικά συμπτώματα. Κατά τη διάρκεια της κρίσης το άτομο βιώνει μερικά ή όλα από τα εξής συμπτώματα: Έντονη ταχυκαρδία, πόνο, σφίξιμο ή δυσφορία στο στήθος, εφίδρωση, έντονο τρέμουλο, διαταραχή της αναπνοής ή δύσπνοια, ζαλάδα ή και τάση λιποθυμίας, ρίγη ή μυρμήγκιασμα σε διάφορα μέρη του σώματος, το άτομο αισθάνεται έντονο φόβο ότι χάνει τελείως τον έλεγχο ή ότι «χάνει το μυαλό του», φόβο ότι «πεθαίνει», αίσθηση πνιγμού, ναυτία, ξαφνική αίσθηση έντονης αύξησης (έξαψη) ή ελάττωσης της θερμοκρασίας του σώματος, αίσθηση αλλαγμένης πραγματικότητας ή ότι το περιβάλλον του ατόμου έχει αλλάξει, αίσθηση μη πραγματικότητας ή αποξένωσης από τον εαυτό του ή το περιβάλλον του.
    Θεωρείται πλήρης κρίση πανικού αν περιλαμβάνει τέσσερα ή περισσότερα από τα παραπάνω συμπτώματα.

    Μία κρίση πανικού δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι πάσχουμε από διαταραχή πανικού. Πολλοί άνθρωποι συμβαίνει να βιώσουν μια κρίση πανικού κάποτε στη ζωή τους χωρίς αυτή να εξελιχθεί σε αγχώδη διαταραχή. Ενδείξεις ότι μπορεί να υποφέρουμε από διαταραχή πανικού είναι εάν για διάστημα τουλάχιστον ενός μηνός ή περισσότερο μετά από την κρίση πανικού, βρισκόμαστε σε συνεχές άγχος και φόβο ότι θα πάθουμε κι άλλη κρίση, ανησυχούμε συνεχώς σχετικά με τις πιθανές αιτίες της κρίσης μας (δηλ. φοβόμαστε ότι θα πάθουμε καρδιακή προσβολή, θα πεθάνουμε κ.λπ.) και παρατηρούνται σημαντικές αλλαγές στη γενική μας συμπεριφορά που σχετίζονται με την κρίση πανικού (δηλ. αποφυγή ορισμένων καταστάσεων, φόβος να βγούμε από το σπίτι μόνοι κ.λπ.). Πρέπει επίσης να βεβαιωθούμε ότι η κρίση πανικού δεν προκλήθηκε από χημικές ουσίες, όπως ναρκωτικά και φάρμακα, και να υποβληθούμε στις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις ώστε να αποκλειστούν οργανικές αιτίες, όπως ο υπερθυρεοειδισμός.

    Οι περισσότεροι ειδικοί συμφωνούν ότι η διαταραχή πανικού είναι μια χρόνια κατάσταση και συχνά υπόκειται σε διακυμάνσεις. Δηλαδή, το άτομο μπορεί να βιώνει περιόδους ύφεσης που ακολουθούνται από περιόδους έξαρσης των συμπτωμάτων. Η κατάσταση γίνεται συνήθως χειρότερη με την πάροδο του χρόνου αν το άτομο δεν υποβληθεί νωρίς στην κατάλληλη θεραπεία. Η αρχική κρίση πανικού ακολουθείται από χρόνιο άγχος και ανησυχία και τελικά από μια δεύτερη και τρίτη και στη συνέχεια επαναλαμβανόμενες αιφνίδιες κρίσεις. Ορισμένοι χώροι και καταστάσεις συνδέονται με τις κρίσεις πανικού και το άτομο αρχίζει να αποφεύγει αυτούς τους χώρους και καταστάσεις με αποτέλεσμα η διαταραχή πανικού να εξελιχθεί σε μια άλλη σοβαρή αγχώδη διαταραχή που ονομάζεται αγοραφοβία (βλ. σχετικό άρθρο). Καθώς οι δραστηριότητες και η ζωή του ατόμου περιορίζονται όλο και περισσότερο, εμφανίζονται και δευτερογενείς καταστάσεις όπως κατάθλιψη και εθισμός στο αλκοόλ ή τα ναρκωτικά. Επίσης οι κοινωνικές και επαγγελματικές δραστηριότητες του ατόμου επηρεάζονται σημαντικά με αποτέλεσμα το άτομο να ζει μια αφόρητα περιορισμένη ζωή. Όλα αυτά μπορούν να αποφευχθούν αν το άτομο ζητήσει θεραπεία όσο το δυνατόν νωρίτερα μετά τις πρώτες κρίσεις πανικού



    Πηγη:

    http://www.psychotherapia.gr/main/in...35-09&Itemid=8
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Quote Originally Posted by kami View Post
    όχι κανένα παιχνίδι δεν παίζουμε απλά είδα οτι εντόπισες το πρόβλημα εκεί...



    αλλά αυτό δεν ήταν αληθές από όσα λέει τουλάχιστον ο Δημήτρης, τα είδε για ανακούφιση...άρα δεν είναι η λύση αυτή που λες στο πρόβλημα του που είναι οι κρίσεις πανικού. Απορώ πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα και μετά με κατηγορείς και όλας για παιχνίδια
    καμί, ναι ...
    είμαι σχεδόν σίγουρη (και λεω σχεδον γιατι δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε Θεός), πως τα συμπτώματα προέρχονται απο τη χρήση.
    Φυσικά και είναι πιθανό να είχε στο σχολείο κάποιο άγχος ή να ήταν ντροπαλός, αλλά αυτά είναι συμπτώματα που τα είχαμε οι 90% σε αυτές τις ηλικίες και ειδικά στην εφηβεία.
    Πάρα πολλοί έψαξαν διεξόδους στο χασις που η παραπληροφόρηση, (από αυτούς που έπιναν) έλεγε πως είναι ακίνδυνο και ακόμη πιο ακίνδυνο απ το τσιγάρο που καπνίζουν όλοι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ειμαι Ο καποιος που θα κρινει το δικο σου life style , αλλα καποια πραγματα ειναι...too much και εισαι στα κοκκινα. Γνωμη μου παντα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #23
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    καμί, ναι ...
    είμαι σχεδόν σίγουρη (και λεω σχεδον γιατι δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε Θεός), πως τα συμπτώματα προέρχονται απο τη χρήση.
    Φυσικά και είναι πιθανό να είχε στο σχολείο κάποιο άγχος ή να ήταν ντροπαλός, αλλά αυτά είναι συμπτώματα που τα είχαμε οι 90% σε αυτές τις ηλικίες και ειδικά στην εφηβεία.
    Πάρα πολλοί έψαξαν διεξόδους στο χασις που η παραπληροφόρηση, (από αυτούς που έπιναν) έλεγε πως είναι ακίνδυνο και ακόμη πιο ακίνδυνο απ το τσιγάρο που καπνίζουν όλοι.
    οφείλει να το ξεκαθαρίσει αυτό...έτσι πως τα περιγράφει φαίνεται να μην είναι τα drugs το πρόβλημα, αλλά εκεί να βρήκε διέξοδο...

    είναι σημαντικό όμως γιατί αν οι κρίσεις του πανικού του δεν οφείλονται στα χάπια κτλ. τότε ακόμα και κόβοντας τα λύση δεν θα βρει...

    έτσι που τα έχει κάνει όλα ένα mix χρειάζεται πλέον εξειδικευμένη βοήθεια..δεν μπορώ να πω κάτι άλλο.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,785
    Η υπέρυδρωσία λύνεται το κοσκίνισμα είναι ψυχολογικό αν το είχες παλέψει θα βελτιωνόταν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 21-08-2011, 22:47
  2. ΟΤΑΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 23-03-2011, 18:53
  3. Είναι παράλογο το ξέρω, αλλά... HELP!!!
    By koutsompolitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 06-01-2010, 19:44
  4. Βρηκα το προβλημα αλλα δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω.
    By pickles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 24-10-2009, 00:27
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •