Προσπαθεια να εισαι εξυπνος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 122
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Προσπαθεια να εισαι εξυπνος.

    Ειμαι καπως μπερδεμενος ως προς αυτο. Προσπαθεις να λες εξυπνα πραγματα , γιατι εαν κατι ειναι εν γνωσει σου χαζο δεν θα το ξεστομησεις , εκτος εαν εχεις αλλους λογους. Αλλα που αρχιζει και που σταματαει αυτο. Μερικες φορες αισθανομαι οτι μπαινω στο τριπακι να αποδειξω οτι ειμαι εξυπνος ή οτι κοιτα ειμαι πιο εξυπνος απο σενα , αλλα δεν μπορω να καταλαβω την λεπτη διαχωριστικη γραμμη. Σαν ενα παιχνιδι ανταγωνισμου ισως , αλλα δεν ειναι παντα ετσι . Δεν ξερω.

    Εχω βρει οτι το χιουμορ ειναι μια λυση. Αλλα δεν ξερω αισθανομαι τρομερα μπερδεμενος , με αυτο που ειμαι και την προσπαθεια να βελτιωθω και να γινω καλυτερος ανθρωπος. Δεν θελω να το παιζω εξυπνακιας , θελω να εχω πιο ελευθερη σκεψη. Δεν ξερω εαν γινομαι κατανοητος.

    Αυτο και εαν ειναι φοβερα πολυπλοκο παζλ , αλλα δυστυχως δεν μπορεις να εχεις αυτογνωσια ,οσες καθρεφτες και να σου βαλουν και ισως αυτο το παραπανω κουβαρι σκεψεις να ειναι απλες ασυναρτησιες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω , ισως αυτο που θελω ειναι να μη δειχνω απλως ανοητος , ενω πιστευω μες την πλανη μου οτι δειχνω εξυπνος και να ειμαι πιο συμπαθητικουλης:p

    Εχω χασει την μπαλα καπου τωρα και δεν την βρισκω με αυτο το θεμα.

    Γραψτε εσεις και δωστε τροφη για σκεψη , προς το παρον αυτη τι στιγμη ειμαι μπερδεμενος , παντα με απασχολουσε αυτο το θεμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Be faster , be stonger , be smartest. Ισως να προσπαθω ακομα και με αυτο το θεμα αυτο ακριβως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αλλα απο την αλλη η αυτοβελτιωση , ειναι σχεδον για ολους τους ανθρωπους αγωνας ζωης , δεν ειναι ετσι? Ολοι θελουν να ειναι καλυτεροι απο το παρελθον και οχι να γινουν χειροτεροι σε κατι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    βασικο κηπ ειναι για ποιο λογο θελουμε την εξυπναδα. Για μας η για τους αλλους.

    επισης, ποιος ειναι εξυπνος; ο ευστροφος; ο ετοιμολογος; ο γνωστης; ο παντογνωστης; αυτος που τα εχει σα γνωση αλλα οχι ως επιγνωση; τι ειναι;

    ο μορφωμενος; ο παρα-μορφωμενος;

    ο εξυπνος θεωρει εξυπνο το να γνωριζουν οι αλλοι ποσο εξυπνος ειναι;

    η εξυπναδα με την ποιοτητα ενος ανρθωπου τι σχεση εχει;

    ΥΓ: τα δυο πρωτα σε συκγριτικο κ το τριτο σε υπερθετικο βαθμο; γιατι;

    Θελω την καταξιωση βεβαια οτι ειμαι εξυπνος , κανεις δεν θελει να τον περνανε για βλακα. Σιγουρα η ποιοτητα του ανθρωπου δεν νοειται απο το ποσο γρηγορα τρεχει , ποσο δυνατος ειναι , ποσο εξυπνος ειναι κλπ.... αλλα απο αλλα στοιχεια. Ειναι ολα ενα συνονθηλευμα.

    Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι η διαχωριστικη γραμμη κατα καποιο τροπο , μηπως πεφτω στην παγιδα να αποδειξω κατι? Ή μηπως οχι? Και γιατι εντελει με απασχολει τοσο?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Καλημέρα,
    αν θες μπορείς να πεις ποιά θα μπορούσε να είναι η αφορμή γι' αυτό το θέμα; Κα τί εννοείς έξυπνα πράγματα.. γιατί είναι και λίγο υποκειμενικό..
    ο άλλος π.χ. μπορεί να λέει "εξυπνάδες" και να πιστεύει ότι είναι έξυπνος..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Γιατι δεν λεμε αραγε τα πραγματα με το ονομα τους? παντα αναρωτιομουν γιαυτο......
    ας τα πω λοιπον εγω....κι ας κανω και λαθος...δεν πειραζει,τα λαθη ανθρωπινα....

    πειτε κυριε Κηπ και κυρια Ξωτικο....nflu εσυ και οποιος αλλος...με ενοχλει που πετατε εξυπνες ατακες.......και στα αληθεια ομολογω μερικες απο αυτες ειναι τοσο εξυπνες που γελαω και μονη μου...κι αυτο μου δινει μεγαλη ευχαριστηση...το γελιο...

    Λοιπον εδω ας κανουμε εναν διαχωρισμο κυριοι και κυριες.....
    δεν ξερω οι περισσοτεροι απο σας μπορει να βρισκεστε σε ενα περιβαλλον με πνευματωδεις ,εξυπνους ανθρωπους με χιουμορ...και να αντλειτε την αληθινη ευχαριστηση που δινει ενα λεκτικο παιχνιδι ..απο κει... μπραβο σας και χαιρομαι...
    προσωπικα ομως οχι....εδω στο φορουμ...βρηκα με μεγαλη ευχαριστηση..πραγματικα πολλους εξυπνους ανθρωπους ,με πηγαιο χιουμορ...αληθινα βαθια συναισθηματα...αποψη...
    κι αυτο ειναι ενας ομορφος κοσμος....διαδικτυακος μεν ..αλλα οι ανθρωποι και η σκεψη τους ειναι πραγματικη.....
    μπορει καποιος οπως εσεις....απο την δικη του στενη οπτικη και θα ελεγα λιγο μικροψυχη....να πει .αυτη κανει την εξυπνη...
    δεν με ενοχλει....γιατι ο καθενας εχει μαθει να κρινει απο τον μικροκοσμο της ψυχης του....
    καθε εξυπνη ατακα...καθε χιουμοριστικη ατακα...ειναι μια πασα σε ενα επισης εξυπνο μυαλο πρωτοτυπο και με φαντασια...κι οταν γυριζει πισω...ακομα πιο εξυπνη και ευρηματικη....εεε...τοτε ειναι καθαρη ηδονη!!!!
    αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα ...υποθετω...
    σε οτι δεν ειναι παιχνιδι......προσωπικα ειμαι εξαιρετικα μετριοπαθης....και τα οσα λεω μετρημενα και ζυγισμενα...παντα με βαση οσα εχω ζησει...και παλι...στο βαθμο και μονο που μπορω να ξερω....

    Θελω επισης να πω...οτι ο φθονος ειναι κακο πραγμα...οπως και η μικροψυχια.....οπως και η αβασταχτη ελαφροτητα της μετριοτητας ...που οταν δεν μπορει να καταλαβει κατι...απλα το στηνει στον τοιχο.....

    Ευχαριστω.....:)
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Καλημέρα,
    αν θες μπορείς να πεις ποιά θα μπορούσε να είναι η αφορμή γι' αυτό το θέμα; Κα τί εννοείς έξυπνα πράγματα.. γιατί είναι και λίγο υποκειμενικό..
    ο άλλος π.χ. μπορεί να λέει "εξυπνάδες" και να πιστεύει ότι είναι έξυπνος..

    Η αφορμη ειναι , οτι θελω να νοιωσω πιο ελευθερος και ευελικτος και να μην κομπλεξαρομαι να αποδειξω κατι . Αλλα δεν ξερω που σταματαει και που αρχιζει αυτη η προσπαθεια. Αφου το σκεφτομαι και με απασχολει μαλλον καποια ισοροπια εχει διαταραχτει εκει , αλλα δεν μπορω ακομα και να το περιγραψω καλα-καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Γιατι δεν λεμε αραγε τα πραγματα με το ονομα τους? παντα αναρωτιομουν γιαυτο......
    ας τα πω λοιπον εγω....κι ας κανω και λαθος...δεν πειραζει,τα λαθη ανθρωπινα....

    πειτε κυριε Κηπ και κυρια Ξωτικο....nflu εσυ και οποιος αλλος...με ενοχλει που πετατε εξυπνες ατακες.......και στα αληθεια ομολογω μερικες απο αυτες ειναι τοσο εξυπνες που γελαω και μονη μου...κι αυτο μου δινει μεγαλη ευχαριστηση...το γελιο...

    Λοιπον εδω ας κανουμε εναν διαχωρισμο κυριοι και κυριες.....
    δεν ξερω οι περισσοτεροι απο σας μπορει να βρισκεστε σε ενα περιβαλλον με πνευματωδεις ,εξυπνους ανθρωπους με χιουμορ...και να αντλειτε την αληθινη ευχαριστηση που δινει ενα λεκτικο παιχνιδι ..απο κει... μπραβο σας και χαιρομαι...
    προσωπικα ομως οχι....εδω στο φορουμ...βρηκα με μεγαλη ευχαριστηση..πραγματικα πολλους εξυπνους ανθρωπους ,με πηγαιο χιουμορ...αληθινα βαθια συναισθηματα...αποψη...
    κι αυτο ειναι ενας ομορφος κοσμος....διαδικτυακος μεν ..αλλα οι ανθρωποι και η σκεψη τους ειναι πραγματικη.....
    μπορει καποιος οπως εσεις....απο την δικη του στενη οπτικη και θα ελεγα λιγο μικροψυχη....να πει .αυτη κανει την εξυπνη...
    δεν με ενοχλει....γιατι ο καθενας εχει μαθει να κρινει απο τον μικροκοσμο της ψυχης του....
    καθε εξυπνη ατακα...καθε χιουμοριστικη ατακα...ειναι μια πασα σε ενα επισης εξυπνο μυαλο πρωτοτυπο και με φαντασια...κι οταν γυριζει πισω...ακομα πιο εξυπνη και ευρηματικη....εεε...τοτε ειναι καθαρη ηδονη!!!!
    αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα ...υποθετω...
    σε οτι δεν ειναι παιχνιδι......προσωπικα ειμαι εξαιρετικα μετριοπαθης....και τα οσα λεω μετρημενα και ζυγισμενα...παντα με βαση οσα εχω ζησει...και παλι...στο βαθμο και μονο που μπορω να ξερω....

    Θελω επισης να πω...οτι ο φθονος ειναι κακο πραγμα...οπως και η μικροψυχια.....οπως και η αβασταχτη ελαφροτητα της μετριοτητας ...που οταν δεν μπορει να καταλαβει κατι...απλα το στηνει στον τυχο.....

    Ευχαριστω.....:)

    ???????????

    Αυτο ειναι προσβλητικο που λες. Γιατι εχω δειξει εγω οτι εχω κατι εναντιον σου ή με καποιον? Ή μηπως εγω δεν συμμετειχα στο "παιδεια παιζει"? , τωρα τελευταια που εμφανιστηκα στο φορουμ?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Η αφορμη ειναι , οτι θελω να νοιωσω πιο ελευθερος και ευελικτος και να μην κομπλεξαρομαι να αποδειξω κατι . Αλλα δεν ξερω που σταματαει και που αρχιζει αυτη η προσπαθεια. Αφου το σκεφτομαι και με απασχολει μαλλον καποια ισοροπια εχει διαταραχτει εκει , αλλα δεν μπορω ακομα και να το περιγραψω καλα-καλα.
    έχεις δίκιο! είναι δύσκολο να μην μπαίνεις στο τρυπάκι ν' αποδείξεις, ότι είσαι βλάκας σ' αυτούς που σε προκαλούν! ούτε κι αυτό είναι λάθος όμως.. όλοι από κάπου ξεκινάμε..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    ???????????

    Αυτο ειναι προσβλητικο που λες. Γιατι εχω δειξει εγω οτι εχω κατι εναντιον σου ή με καποιον? Ή μηπως εγω δεν συμμετειχα στο "παιδεια παιζει"? , τωρα τελευταια που εμφανιστηκα στο φορουμ?
    αν νομιζεις οτι ειναι προσβλητικο...σου ζητω συγνωμη...ωστοσο η μετριοτητα δεν πηγαινε για σενα αλλα για την κυρια ξωτικο...
    βλεπεις μαρεσει πολυ να λεω τα πραγματα με το ονομα τους...
    γιατι δεν το κανεις κι εσυ...δεν ειναι μηπως ο πιο ευκολος τροπος?
    ειναι τυχαιο οτι αυτο το θεμα ανοιξε αμεσως μετα οσα εγιναν εχθες με την κυρια Joan ?
    αν ειναι....οκ...ζηταω συγνωμη.....αλλα πραγματικα θελω να μαθω.....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    έχεις δίκιο! είναι δύσκολο να μην μπαίνεις στο τρυπάκι ν' αποδείξεις, ότι είσαι βλάκας σ' αυτούς που σε προκαλούν! ούτε κι αυτό είναι λάθος όμως.. όλοι από κάπου ξεκινάμε..

    Δεν μιλαω για το φορουμ προφανως. Μιλαω για την ζωη μου και τον τροπο που επικοινωνω. Προσπαθω να τον βελτιωσω. Δεν θελω να αποδειξω κατι , θελω να εχω ελευθερη και πιο ευχαριστη σκεψη. Και σιγουρα ποτε δεν μπορει να σε εκτιμουν ολοι , και σιγουρα δεν πρεπει να χανεις τον εαυτο σου να αποδειξεις κατι. Αλλα αισθανομαι οτι κατι δεν παει καλα....αυτη τι στιγμη δεν μπορω να το περιγραψω καλα . Θα προσπαθησω να βρω τα λογια αργοτερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    αν νομιζεις οτι ειναι προσβλητικο...σου ζητω συγνωμη...ωστοσο η μετριοτητα δεν πηγαινε για σενα αλλα για την κυρια ξωτικο...
    βλεπεις μαρεσει πολυ να λεω τα πραγματα με το ονομα τους...
    γιατι δεν το κανεις κι εσυ...δεν ειναι μηπως ο πιο ευκολος τροπος?
    ειναι τυχαιο οτι αυτο το θεμα ανοιξε αμεσως μετα οσα εγιναν εχθες με την κυρια Joan ?
    αν ειναι....οκ...ζηταω συγνωμη.....αλλα πραγματικα θελω να μαθω.....
    Δεν ξερω , το θεμα ειναι αυστηρα προσωπικο , αφορα εμενα και μονο , την παρτη μου και ειναι κατι που με απασχολει εντονα πολλες φορες. Μπορει να μην ειναι οι περιγραφες μου καλες δεν ξερω. Τεσπα παρεξηγηση , λυθηκε ολα καλα:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Δεν μου αρεσει να βρισκομαι σε εναν χωρο....που δεν μπορω να αφησω τον εαυτο μου να ειναι οτι μπορει να ειναι....απο παιδι πεντε χρονων....μεχρι γερος εκατο....αυτο βρηκα εγω εδω....ενδιαφεροντες ανθρωπους που μπορεις να μιλησεις μαζι τους για τα παντα...να γελασεις ,να αστειευτεις...να προβληματιστεις....να ξεδιπλωσεις τις σκεψεις σου....και να ακουσεις τις πολυ ομορφες σκεψεις των αλλων...
    στην πραγματικη ζωη...οι ανθρωποι ειναι στεγνοι και κοινοτυποι....δυστυχως...σ την δικη μου τουλαχιστον....
    επισης αντιπαθω οποιοδηποτε περιβαλλον....ειναι εχθρικο και τις διαμαχες....γιαυτο αποχωρω.......
    χαρηκα που γνωρισα πολλους απο σας εστω κι ετσι....πραγματικα ...υπαρχουν μοναδικοι και εξαιρετικοι ανθρωποι εδω.....:)
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Δεν μου αρεσει να βρισκομαι σε εναν χωρο....που δεν μπορω να αφησω τον εαυτο μου να ειναι οτι μπορει να ειναι....απο παιδι πεντε χρονων....μεχρι γερος εκατο....αυτο βρηκα εγω εδω....ενδιαφεροντες ανθρωπους που μπορεις να μιλησεις μαζι τους για τα παντα...να γελασεις ,να αστειευτεις...να προβληματιστεις....να ξεδιπλωσεις τις σκεψεις σου....και να ακουσεις τις πολυ ομορφες σκεψεις των αλλων...
    στην πραγματικη ζωη...οι ανθρωποι ειναι στεγνοι και κοινοτυποι....δυστυχως...σ την δικη μου τουλαχιστον....
    επισης αντιπαθω οποιοδηποτε περιβαλλον....ειναι εχθρικο και τις διαμαχες....γιαυτο αποχωρω.......
    χαρηκα που γνωρισα πολλους απο σας εστω κι ετσι....πραγματικα ...υπαρχουν μοναδικοι και εξαιρετικοι ανθρωποι εδω.....:)
    Οκ εσφαλες και παρανοησες? Δεν ειναι κατι ασυνηθιστο ξερεις ειδικα οταν ειμαστε στενοχωρημενοι για κατι , μου εχει συμβει πολλες φορες. Αλλωστε ολοι ειμαστε ανθρωποι και προφανως οι περιγραφες που κανουν πολλοι μπορει να κτυπαει λαμπακια σε αλλους. Τεσπα τι να πω , εγω προσωπικα δεν θελω ουτε να στενοχωριεσαι , ουτε να φυγεις....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΒΟΥΛΙΜΙΚΗ. ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 191
    Last Post: 19-09-2011, 11:29
  2. Ή ΕΙΣΑΙ ΟΡΙΑΚΟΣ Ή ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 15-08-2011, 16:10
  3. Οσο πιο εξυπνος , τοσο πιο πιστος.
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2011, 10:04
  4. Πιο εξυπνος με τεχνητα μεσα.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 12-12-2010, 13:53
  5. Replies: 78
    Last Post: 01-02-2010, 23:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •