φοβαμαι να οδηγησω!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    112

    φοβαμαι να οδηγησω!!!

    Εχω διπλωμα εδω και πολλα χρονια,,,,αλλα φοβαμαι να οδηγησω!!!Ουαν το σκεφτομαι φανταζομαι οτι θα τρακαρω θα πατησω κανα ανθρωπο οτι δεν θα δω κατι που πρεπει,,,,το εχει κανεις αυτο το φοβο?ξεπερνιεται?




    E-Psychology: Σχετικά άρθρα: Οδήγηση και μετατραυματικό σοκ
    Last edited by Aeon; 16-11-2016 at 18:31.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Καλό είναι να κάνεις μερικά μαθήματα με έναν καθηγητή για να \"ξαναθυμηθείς\" την οδήγηση και να αρχίζεις να συνηθίζεις μέσα στην κίνηση. Με τον καιρό θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση και αυτές οι σκέψεις που κάνεις τώρα θα σταματήσουν.
    Πολλά μας φοβίζουν μόνο στην σκέψη. Στην πράξη όμως δεν είναι τίποτα δύσκολο, αρκεί να τολμάμε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    112
    γεια iberis
    παντα φοβομουνα πολυ να οδηγησω,,,με ειχε τρομοκρατησει ο πατερας μου οταν πηρα το διπλωμα,,,,ειναι πολυ αγχωτικος και μου εχει μεινει ο φοβοσ,,,το σκεφτομαι παντως να παω σε δασκαλο,,βλεπω γιαγιαδες να οδηγουν και εγω τρεμω να βαλω το κλειδι στη μηχανη!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    να πας σε δασκαλο, γιατι οχι?

    φυσικα κ ξεπερνιεται ο φοβος, θα πρεπει να αρχισεις να το παιρνεις, αλλα ξεκινα λαου λαου, βαζοντας μικρους στοχους, πχ το γυρο του τετραγωνου! (τη διασχιση της ευρωπαικης ενωσης την αφηνεις για αργοτερα!).

    επισης, λαθη θα κανεις, ειναι αναποφευκτο, ολοι καναμε λαθη κ εχουμε κινδυναψει να τρακαρουμε (καποιοι εχουν τρακαρει κι ολας, στα πρωταρχικα τους βηματα).
    μην απογοητευεσαι, κοιτα να μαθαινεις κ απο τα λαθη ο,τι μπορεις.

    η οδηγηση θελει καποια υπομονη, δεν μαθαινεται απο τη μια μερα στην αλλη, αλλα αμα μαθεις εμαθες, δε νομιζω οτι ξεμαθαινεται κι ολας!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Στην αρχή ολοι τον ίδιο φόβο έχουμε... αν δεν πάρεις το αυτοκίνητο αρκετες φορές δεν συνηθίζεις. Εγω με θυμάμαι ετσι τους 3-4 πρώτους μήνες που οδηγουσα και το έπαιρνα καθημερινά... τώρα δεν συνειδητοποιώ καν τι κινήσεις κάνω, πως αλλάζω ταχύτητες, πως φτάνω στον προορισμό μου, αφού εχει γίνει απίστευτη συνήθεια!!! Κάθε αρχή φαίνεται βουνό, όλοι έτσι ξεκινάμε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Originally posted by elena72
    Εχω διπλωμα εδω και πολλα χρονια,,,,αλλα φοβαμαι να οδηγησω!!!Ουαν το σκεφτομαι φανταζομαι οτι θα τρακαρω θα πατησω κανα ανθρωπο οτι δεν θα δω κατι που πρεπει,,,,το εχει κανεις αυτο το φοβο?ξεπερνιεται?
    Πόσα χρόνια δλδ ?
    Το 2ρο κακό είναι ότι το σκέφτεσαι
    Είναι το επάγγελμά μου ( οδηγός ) αυτό και είμαι σε φάση κατόπιν παρότρυνσης δασκάλου σχολής οδηγών να γίνω και εγώ ( !!!!)

    Θα μπορούσες να μου πείς τι και πως είναι αυτό που σε φοβήζει ?

    Ισως καταλάβω και ίσως σε βοηθηθείσω

    Όσο ποιο πολύ με λεπτομέρειες αναφερθείς τόσο το καλύτερο

    Εν αναμονή λοιπών

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    elena72

    καλημέρα,

    Αν φοβάσαι, μάλλον θα σε βοηθήσει να τα ξαναφρεσκάρεις.

    Οι γονείς μου είχαν έναν όρο όταν πήρα δίπλωμα. Ότι τα πρώτα, περίπου, 100 χλμ, θα τα έκανα έχοντας δίπλα μου έναν οδηγό. Ο οδηγός δίπλα μου δεν έκανε το δάσκαλο, ούτε μου έλεγε τι να κάνω. Προφανώς για ασφάλεια.

    Ίσως κάτι τέτοιο να σε βοηθήσει,

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by elena72
    ,,,,αλλα φοβαμαι να οδηγησω!!!...........,,,,το εχει κανεις αυτο το φοβο?ξεπερνιεται?
    Ελενα,δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να μη φοβηθηκε εστω κ λιγο τις πρωτες φορες που αδηγησε!
    Φυγιολογικο ειναι κ για μενα ξεπερνιεται μονο αν μπεις στο χορο κ χορεψεις.Ε πρωτο καιρο θα νιωθεις φοβο αλλα με τον καιρο φευγει.

    Για σενα βεβαια ισως ειναι λιγο χειροτερα γιατι εχασες επαφη με την οδηγηση αφου εχεις χρονια το διπλωμα.
    Κανε μερικα μαθηματακια με δασκαλο κ μετα με καποιον γνωστο σου κ ξεκινα.Ολα θα πανε καλα,θα το δεις

    *εγω κι αν ειχα αγχος οταν αρχισα να οδηγω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    112
    ωωωω,,,,σας ευχαριστω για το κουραγιο,,,,εχω το διπλωμα 10 χρονια τωρα,,,ο δασκαλος που μου εκανε τοτε μαθημα ηταν ασχετος,,,εμαθα με τους φιλους μου και το τοτε αγορι μου,,,μου αρεσε πολυ,,,ειχα ηδη μαθει και μηχανακι απο 15 χρονων,,,το προβλημα μου ξεκινησε οταν ο πατερας μου ουρλιαζε καθε φορα που οδηγουσα μαζι του και με επεισε οτι δεν μπορω οτι τα παω χαλια,,,,,στη σκεψη οτι θα οδηγησω σκεφτομαι αυτον,,,μετα φοβαμαι οτι θα ενοχλω τους αλλους οτι θα με βριζουν που θα κανω μαλακιες,,,οτι θα στουκαρω,,,ειμαι και μιωπας,,,και αγχωδης!!Μπορει να μην μπορω να μαθω να οδηγω καλα!!!ο αντρας μου λεει οτι ειναι ευκολο που ειναι αυτοματο το αυτοκινητο μου,,με πιεζει να οδηγησω,,,δεν καταλαβαινει ο τυπος τιποτα,,,φοβαμαι λεμε,,,σκεφτομαι να ξεκινησω με μπρος πισω,,,να μπαινω μεσα απλως,,,να κανω οτι κανουν τα παιδακια ,,,να αναβω τα φωτα και τετοια,,,ε??τι λετε???

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Nα σου ξαναθυμησει καποιος τα βασικα κ κανε μια αρχη στις αλανες,μετα το τετραγωνο κ παει λεγοντας.Αστες τις σκεψεις μην ασχολεισαι μ\'αυτες θα φυγουν εν πραξη.

    Λιγο ζορι θα το εχεις αλλα θα φυγει με τον καιρο.

  11. #11
    Originally posted by elena72
    Εχω διπλωμα εδω και πολλα χρονια,,,,αλλα φοβαμαι να οδηγησω!!!Ουαν το σκεφτομαι φανταζομαι οτι θα τρακαρω θα πατησω κανα ανθρωπο οτι δεν θα δω κατι που πρεπει,,,,το εχει κανεις αυτο το φοβο?ξεπερνιεται?

    Λοιπον ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω για χρονια..Δυσκολευτηκα να παρω το διπλωμα απο το υπερβολικο μου αγχος,και οταν καταφερα να το παρω το ειχα αχρησιμοποιητο για 4 χρονια λογω της φοβιας.
    Οταν ομως λογω συνθηκων ειδα ποσο χρειαζεται αποφασισα να το αντιμετωπισω,πεισμωσα.
    Εκανα καποια μαθηματα να θυμηθω την οδηγηση,πηγα σε ψυχολογο και με τη βοηθεια του σιγα σιγα
    και με τη βοηθεια φιλων τα καταφερα να οδηγω ανετα πια και τωρα σκεφτομαι τη φοβια μου και γελαω.
    Η ψυχολογος μου μετα απο καποιες συνεδριες μου ειπε απλα,την επομενη φορα που θα ερθεις να με βρεις θα ερθεις με το αμαξι σου μεχρι εδω και θα το παρκαρεις.
    Ετσι ξεκινησα δειλα δειλα αν και ηταν δυσκολο στην αρχη.Μετα θα παρεις τον αερα του αμαξιου απλα πρεπει να το πιανεις εστω και απο λιγο στην αρχη,γιατι μετα θα συντηρεις τη φοβια σου.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εκκατομυρια ανθρωποι οδηγουν μονο στην αθηνα,
    και αυτο ειναι παρανοια απο μονο του, επειδη καθε μερα ειμαι στους δρομους....
    αυτο λεει απο μονο του οτι ειναι κατι που ολοι μπορουν να το καταφερουν.

    Πρακτικα ομως για να πας απο το ενα βημα στο αλλο,
    απο το δεν ξερω μεχρι που παω σαν αυτοματο,
    υπαρχει δρομος και ισως μπολικος.

    Φαινεται οτι ο καθε αγχωμενος θελει να αποφυγει να διανυσει αυτη την διαδρομη κατι που φυσικα ειναι αδυνατο.
    Μεθοδευσε να προσθετεις ωρες οδηγησης συχνα πυκνα και συντομα θα φτασεις εκει που επιθυμεις.
    Δεν ξερω αν θα γινεις πολυ καλη στην οδηγηση, αλλα το βασικο που θες μπορεις να το κανεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    112
    παιδια,,,,σημερα πηγα το αμαξι για πλυσιμο,,,,2 χλμ,,,,ετρεμα να βγω στο δρομο,,,μιλαμε για ευθεια,,,,δεν καταφερα να παω να το παρω πισω ,,πρεπει να μπω απο διπλης στο παρκιν,,,καπακι εμαθα οτι η δαμαλα γειτονισα μου που δεν μιλαει, μουγκριζει ,εμαθε να οδηγει και βγαινει στο δρομο!!!!ποσο ανικανη ειμαι πια?που θα φτασει το χαλι μου???ακομα και η ασχετη οδηγει και εγω περιμενω ταξι με το αυτοκινητο μου να με κοιταει!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Μόλις ανακοίνωσα ότι θέλω να βγάλω δίπλωμα έπαθε σοκ ο σύζυγος....ήμουν ανίκανη και χαζό....άσε που δεν θα μπορούσα να περάσω και τα σήματα.Μιλάμε για μεγάλη υποστήριξη ως συνήθως..
    Ελενα έχω υποστεί ψυχολογικό εκβιασμό του τύπου πάρε το αυτοκίνητο αλλά εαν το φέρεις τρακαρισμένο.....
    Πήρα το δίπλωμα με 15 μαθήματα και άκουσα και συγχαρητήρια απο τους εξεταστές.
    Το πήρε αφου¨\"λάδωσε\" την τρίτη φορά.
    Είχα 3-4 χρόνια το δίπλωμα και ο φόβος δεν μου επέτρεπε να οδηγήσω.Εβλεπα τα κλειδιά όταν κοιμόταν και σκεφτόμουν να το πάρω, αλλά ο φόβος δεν με άφηνε.
    Εβλεπα όνειρα ότι οδηγούσα και προσπαθώντας να ακινητοποιήσω το αμάξι, έπεφτα στο μπροστινό σταματημένο.
    Μέχρι που γύρισε ανάποδα το μάτι μου και είπα μέχρι εδώ.
    Αρχισα να το παίρνω δειλά δειλά στα στενά, μετά σουπερ μάρκετ, μέχρι που βγήκα εθνική μόνη και γύρισα ενουσιασμένη.Κατάλαβα ότι έπρεπε να το πάιρνω καθημερινα΄να μην χάνω την επαφή.
    Το άλλο που έκανα, ήταν αργά το βράδυ να το παίρνω και να προσπαθώ να παρκάρω σε όλο και πιο στενό χώρο.
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι είμαι εκατό φορές καλύτερη οδηγός απο τον ίδιο και του το έχω αποδείξει πολλές φορές, ειδικά στο παρκάρισμα πολλές φορές λέω...ασε είναι στενά θα το παρκάρω εγώ.....
    Αντε Ελενα μην μασάς..........και καλά ταξίδια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by elena72
    παιδια,,,,σημερα πηγα το αμαξι για πλυσιμο,,,,2 χλμ,,,,ετρεμα να βγω στο δρομο,,,μιλαμε για ευθεια,,,,δεν καταφερα να παω να το παρω πισω ,,πρεπει να μπω απο διπλης στο παρκιν,,,καπακι εμαθα οτι η δαμαλα γειτονισα μου που δεν μιλαει, μουγκριζει ,εμαθε να οδηγει και βγαινει στο δρομο!!!!ποσο ανικανη ειμαι πια?που θα φτασει το χαλι μου???ακομα και η ασχετη οδηγει και εγω περιμενω ταξι με το αυτοκινητο μου να με κοιταει!!!!
    ακριβως αυτη η σκεψη με εκανε εμενα να ξεπερασω τους φοβους μου: \"δεν μπορει τοσες χιλιαδες ηλιθιοι να οδηγουν τοσο ανετα κι εγω (η τετραπερατη) να μη μπορω! ιδεα μου θα ειναι!!!\"
    ειχα παρει κι εγω διπλωμα τον μηνα που εκλεινα τα 18, με την πρωτη και μετα πολλων επαινων, το νοιωθα οτι το χω με την οδηγηση, μονο που απο τοτε δεν ξαναοδηγησα, μεχρι που περασαν σχεδον 20 χρονια και χρειαστηκα αυτοκινητο.
    εκανα 4 (αριθμος τεσσερα) μαθηματα με δασκαλο ξανα και ξεκινησα κανονικα να οδηγω και στην πολη και στην εθνικη και παντου.
    ηταν πολυ πιο ευκολο απ οτι φοβομουν και για μενα, το μυστικο ηταν ο δασκαλος...
    μην ακους συμβουλες απο φιλους-μπαμπαδες κλπ, δεν εχουν ουτε την υπομονη ουτε την μεθοδο ενος δασκαλου και μονο θα σε εκνευρισουν και θα σε στρεσαρουν
    κανε μερικα μαθηματακια και θα με θυμηθεις.
    θα αναρωτιεσαι τι καθοσουν τοσο καιρο...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •