Πόσο ζυγίζει η ζωή και πόσο η αγάπη; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 53
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Curie View Post
    στοιχηματιζω ενα να πραγματοποιηθει...θα παρεις φορα και θα ρθουν ολα...
    Μακάρι...ευχαριστώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Ζωη εχεις μονο μια , αγαπες να ξερεις θα υπαρξουν αν οχι πολλες σιγουρα αρκετες ... Κοιτα την ζωη σου πρωτα και επειτα θα σου χτυπησει και την πορτα η αγαπη

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Ζωη εχεις μονο μια , αγαπες να ξερεις θα υπαρξουν αν οχι πολλες σιγουρα αρκετες ... Κοιτα την ζωη σου πρωτα και επειτα θα σου χτυπησει και την πορτα η αγαπη
    Ε...βασικά δεν είναι αυτό το θέμα που ήθελα να θίξω, το αν θα βρω την αγάπη...αλλά πόσο ζυγίζει/μετράει η ζωή μας για τους ανθρώπους που είναι κοντά μας κι αν ζυγίζει περισσότερο από το να τη θυσιάσουμε για χάρη της αγάπης...καταλαβαίνεις τί θέλω να πω; Το ξέρω πως είναι περίπλοκο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ε...βασικά δεν είναι αυτό το θέμα που ήθελα να θίξω, το αν θα βρω την αγάπη...αλλά πόσο ζυγίζει/μετράει η ζωή μας για τους ανθρώπους που είναι κοντά μας κι αν ζυγίζει περισσότερο από το να τη θυσιάσουμε για χάρη της αγάπης...καταλαβαίνεις τί θέλω να πω; Το ξέρω πως είναι περίπλοκο...
    Ο ανθρωπος θελει την αγαπη μεσα στη ζωη του , λενε πως η αγαπη θελει θυσιες επισης . Εαν μου το ελεγες μια 3ετια πριν μπορει να σου ελεγα οτι αξιζει να θυσιαστεις για μια αγαπη που οντως αξιζει (γιατι εχω κανει και εγω την μ@..κια μου) πλεον αυτο που εχω να σου πω ειναι πως καλυτερα να δωσεις βαρος στην ζωη σου και να να γυρεις την ζυγαρια προς τα εσενα γιατι μπορει αυτη η αγαπη να μην ειναι αυτο που οντως ζητας ... Σε ολα μα ολα ομως να κοιταξεις ομως το τι εσυ θελεις πραγματικα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Η Ζωή ζυγίζει 21 γραμμάρια και η Αγάπη μας ελαφρώνει κατά 50+ τόνους
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Ο όρος "θυσία" έχει μιά φόρτιση που γίνεται φορτίο ενοχών στους ώμους μας. Προτιμώ τον όρο "επιλογή". Επιλέγω να αφήσω κάτι πίσω για να κινηθώ προς κάτι καινούργιο. Αυτό που αφήνω πίσω αλαφρώνει την ψυχή, δίνει καλπασμό στο όνειρο, σε ότι αξίζει να ζει...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    H Θυσία γίνεται φορτίο ενοχών στους ώμους αυτού που για χάρη του την πραγματοποιήσαμε. Γιατί τις περισσοτερες φορές δεν είναι άδολη ακομα και αν έχει αυτό το πρόσωπο, υπάρχει μέσα της καλά κρυμμένος ο εγωισμος. Και όταν ο άλλος δεν εκτιμήσει την θυσία, τότε αυτός ο εγωισμος παίρνει σάρκα και οστά. Και έρχεται και φουντώνει.
    Είναι λιγες οι φορές που μπορούμε να μιλήσουμε για πραγματική αγάπη που μπορεί και θυσιάζεται χωρις να περιμένει ίχνος ανταπόκρισης και χωρις να μας κάνει ν' αναρωτιομαστε αν άξιζε τον κοπο.
    Ζωη και αγάπη είναι οι όψεις του ίδιου νομίσματος.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Φρύνη, έτσι είναι. Η πραγματική αγάπη δεν περιμένει ανταπόκριση. Η μόνη "αμοιβή" που έχουμε, είναι η ευτυχία του ανθρώπου που αγαπάμε. Κι αυτό από μόνο του αρκεί...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    H Θυσία γίνεται φορτίο ενοχών στους ώμους αυτού που για χάρη του την πραγματοποιήσαμε. Γιατί τις περισσοτερες φορές δεν είναι άδολη ακομα και αν έχει αυτό το πρόσωπο, υπάρχει μέσα της καλά κρυμμένος ο εγωισμος. Και όταν ο άλλος δεν εκτιμήσει την θυσία, τότε αυτός ο εγωισμος παίρνει σάρκα και οστά. Και έρχεται και φουντώνει.
    Είναι λιγες οι φορές που μπορούμε να μιλήσουμε για πραγματική αγάπη που μπορεί και θυσιάζεται χωρις να περιμένει ίχνος ανταπόκρισης και χωρις να μας κάνει ν' αναρωτιομαστε αν άξιζε τον κοπο.
    Ζωη και αγάπη είναι οι όψεις του ίδιου νομίσματος.
    "H Θυσία γίνεται φορτίο ενοχών στους ώμους αυτού που για χάρη του την πραγματοποιήσαμε." Αυτό ομολογώ πως δεν το είχα σκεφτεί και τώρα σκέφτομαι πως ίσως να έχεις δίκιο...με κάνεις να το δω από άλλη οπτική γωνία αν και δεν ξέρω αν ο λόγος που γίνεται φορτίο ενοχών στον άλλον είναι ο δικός μας εγωϊσμός ή αν θα γινόταν έτσι κι αλλιώς...τί λες γι' αυτό;
    Τα λες πολύ ωραία πάντως...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Φρύνη, έτσι είναι. Η πραγματική αγάπη δεν περιμένει ανταπόκριση. Η μόνη "αμοιβή" που έχουμε, είναι η ευτυχία του ανθρώπου που αγαπάμε. Κι αυτό από μόνο του αρκεί...
    Κι εσύ τα λες πολύ ωραία και συμφωνώ μαζί σου...αν και είναι δύσκολο να μην περιμένεις ούτε την παραμικρή, τόσο δα ανταπόκριση, έτσι δεν είναι;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κι εσύ τα λες πολύ ωραία και συμφωνώ μαζί σου...αν και είναι δύσκολο να μην περιμένεις ούτε την παραμικρή, τόσο δα ανταπόκριση, έτσι δεν είναι;
    Είναι πολύ ανθρώπινο να περιμένεις ανταπόκριση, αλλά το μεγαλείο της αγάπης εξαφανίζει τον εγωισμό. Η Ιστορία είναι γεμάτοι από τέτοια παραδείγματα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Είναι πολύ ανθρώπινο να περιμένεις ανταπόκριση, αλλά το μεγαλείο της αγάπης εξαφανίζει τον εγωισμό. Η Ιστορία είναι γεμάτοι από τέτοια παραδείγματα.
    Θεωρείς ότι το να περιμένεις ανταπόκριση είναι το ίδιο με τον εγωϊσμό; Εγώ προσωπικά όχι...δηλαδή για να γίνω πιο σαφής μ' αυτό που έχω στο μυαλό μου δεν νομίζω ότι το να περιμένεις ο άλλος να σου συμπεριφέρεται καλά είναι εγωϊστικό...εσύ τί λες;
    Όσο για παραδείγματα, το αγαπημένο μου είναι του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας... :) Αν και δεν είχε καλό τέλος... :(
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    on mission
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Θεωρείς ότι το να περιμένεις ανταπόκριση είναι το ίδιο με τον εγωϊσμό; Εγώ προσωπικά όχι...δηλαδή για να γίνω πιο σαφής μ' αυτό που έχω στο μυαλό μου δεν νομίζω ότι το να περιμένεις ο άλλος να σου συμπεριφέρεται καλά είναι εγωϊστικό...εσύ τί λες;
    Όσο για παραδείγματα, το αγαπημένο μου είναι του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας... :) Αν και δεν είχε καλό τέλος... :(
    αγαπημενο παραδειγμα...να υπηρχε ρεαλιστικος σεξπηρ..

    αλλα και παλι...οτι μη-τελειο μη-ιδανικο ειναι ζωη..ειμαστε και εγωιστες και αλτρουιστες.. ποτε το ενα πιο πολυ ποτε το αλλο...
    δεν ειναι σκοπος μας να ζησουμε τελεια...αλλα με οτι μας κανει να νιωθουμε ζωντανους...
    οσο μπορουμε να μην πληγωνουμε και η θυσια...ας ειναι οσο αγνη γινεται...
    οσο ζουμε με το μυαλο ....βλαπτουμε...
    οσο μας οδηγει η καρδια... ζουμε με ουσια...ακομη και τα λαθη λυτρωνουν...

    θυσια με καρδια ... ανυπερβλητη..
    θυσια με μυαλο...αχρηστη...


    http://www.youtube.com/watch?v=5ryV2UDZpdQ
    Nothing in life is to be feared, it is only to be understood . . .

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Curie View Post
    αγαπημενο παραδειγμα...να υπηρχε ρεαλιστικος σεξπηρ..

    αλλα και παλι...οτι μη-τελειο μη-ιδανικο ειναι ζωη..ειμαστε και εγωιστες και αλτρουιστες.. ποτε το ενα πιο πολυ ποτε το αλλο...
    δεν ειναι σκοπος μας να ζησουμε τελεια...αλλα με οτι μας κανει να νιωθουμε ζωντανους...
    οσο μπορουμε να μην πληγωνουμε και η θυσια...ας ειναι οσο αγνη γινεται...
    οσο ζουμε με το μυαλο ....βλαπτουμε...
    οσο μας οδηγει η καρδια... ζουμε με ουσια...ακομη και τα λαθη λυτρωνουν...

    θυσια με καρδια ... ανυπερβλητη..
    θυσια με μυαλο...αχρηστη...

    Κι εσύ έβαλες αγαπημένο κομμάτι...
    Συμφωνώ με τα λόγια που τόνισα...αλλά τα λάθη πληγώνουν επίσης...


    http://www.youtube.com/watch?v=yRhq-yO1KN8
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    on mission
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κι εσύ έβαλες αγαπημένο κομμάτι...
    Συμφωνώ με τα λόγια που τόνισα...αλλά τα λάθη πληγώνουν επίσης...


    http://www.youtube.com/watch?v=yRhq-yO1KN8
    ξερουμε οτι περισσοτερο απο ολα τα συναισθηματα και αισθησεις ο πονος ειναι αυτος που μας κανει να νιωθουμε ζωντανοι;
    Nothing in life is to be feared, it is only to be understood . . .

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. πόσο χειρότερα????
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 18-09-2012, 22:47
  2. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 22:57
  3. ποσο ακομα?
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-06-2011, 23:10
  4. Συμπτώματα... για πόσο πια!!!
    By Gio1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 03-08-2010, 01:38
  5. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 06:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •