Ας μου απαντησει καποιος επειγον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125

    Ας μου απαντησει καποιος επειγον

    Καλησπερα σε ολους και παλι, χαθηκα τοσο καιρο δεν μπορουσα να μπω αλλαξα κωδικο κτλ. Στο θεμα λοιπον... Εχω εδω και μια εβδομαδα ταση προς εμετο πονο στο πανω μερος της κοιλιας ρεψιμο συνεχεια και γενικα ειμαι χαλια... Δεν μπορω να μοιμηθω τις νυχτες σκεφτομαι οτι εχω καρκινο στο στομαχι... Πως θα παω στο γιατρο θεε μου????? ΕΙχε ποτε κανεις σας αυτα τα συμπτωματα? Στο νοσοκομειο μου ειπαν γαστριτιδα αλλα πως χωρις ειδικες εξετασεις? Τα ζαντακ δεν με βοηθουν τρωω τοσες μερες λαπαδες και μανεστρα. Μου ειπαν να μην καπνιζω αλλα γινετε? ΤΟ ελλατωσα αλλα δεν το εκοψα. Αχ θεε μου τα γραφω και με πιανει μουδιασμα σε ολο μου το σωμα
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    12
    kalispera. kala tha itan na zitiseis na elenksoun tin xoli sou. eixa ayta ta sumptwmata kai itan ayto.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    se ευχαριστω που μου απαντησες, καθησα η χαζη και ειδα στο ιντερνετ αυτα τα συμπτωματα και δειχνει μεχρι και καρκινο στο στομαχι και εχω πανικοβληθει... Δεν με αντεχωωωωωω.
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Γεια σου redwood . Πρωτον κανεις ενα βασικο λαθος. Διαβαζεις στο ιντερνετ για το προβλημα σου και κατευθειαν πιστευεις την χειροτερη περιπτωση. (πχ καρκινος). Εγω αυτο που κανω ειναι απο ολα οσα διαβαζω "πεταω" τα μισα και απο τα μισα ψιλοπιστευω τα μισα. Θα πρεπει να εχεις υποψιν σου οτι πολλα σαιτ ιατρικα ή "ιατρικα" σου πετανε κατι σοβαρο (καρκινο) σαν δωλομα ωστε να πανικοβλιθεις και να αρχισεις να τρεχεις στους γιατρους. Την δουλια τους κανουν οι ανθρωποι ξερουν οτι το μυαλο παει στο χειροτερο οποτε πανικοβαλεσε και αρχιζεις τις επισκεψεις στους γιατρους. Αν εχεις προβλημα στο στομαχι το καλυτερο ειναι να κανεις μια γαστροσκοπηση και για την χολη εναν υπερηχο ανω κοιλιας. Αν κι εγω πιστευω οτι εχεις αγχος και σου εχει σφιξει το στομαχι.
    Παντως αυτο το "μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον" πολυ πετυχιμενο...
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Καλημερα, εχεις δικιο ειχα πει οτι δεν θα ξαναδω στο ιντερνετ για αρρωστιες αλλα το χερι μου πηγαινε μονο του!!! Οταν εισαι αγχωτικη παντα το χειροτερο σκεφτεσαι... Ειπα θα παω σημερα σε γαστρεντερολογο να δω τι γινετε.Ρωτησα πιο πολυ εσας αν ειχατε παρομοια εμπειρια με τετοια συμπτωματα
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    17
    Αν και μολις τελειωσα την ιατρικη θα περναγε απο το μυαλο μου:
    1) Γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση
    2) Ελικοβακτηριδιο του πυλωρου.
    3) Ψαξου για τη χολη σου! Σε επηρεαζουν πχ τα λιπαρα φαγητα?
    Και τα δυο θα τα χαρακτηριζα σαν σχετικα "light" καταστασεις που δεν ειναι επικινδυνες για τη ζωη αλλα σου χαλαν λιγο τη ποιοτητα ζωης και τη διαθεση
    Κανε μια γαστροσκοπιση ειναι εντελως ανωδυνη καθως σου κανουν ναρκωση.
    Κοψε το τσιγαρο, μικρα γευματα, προσεκτικη διατροφη, αν εχεις κιλακια παραπανω χασε καποια, μην ξαπλωνεις μετα το φαγητο και λιγοτερο αγχος!
    Επισκεπτομενη το γιατρο τονισε του και συ να αποφυγει οσο γινεται την προληπτικη ληψη αντιβιοτικων παρα μονο αφου βεβαιωθεις για το τι εχεις
    Αυτα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    κοψε το ζαντακ σε χειροτερευει καμια φορα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Quote Originally Posted by redwood View Post
    Καλησπερα σε ολους και παλι, χαθηκα τοσο καιρο δεν μπορουσα να μπω αλλαξα κωδικο κτλ. Στο θεμα λοιπον... Εχω εδω και μια εβδομαδα ταση προς εμετο πονο στο πανω μερος της κοιλιας ρεψιμο συνεχεια και γενικα ειμαι χαλια... Δεν μπορω να μοιμηθω τις νυχτες σκεφτομαι οτι εχω καρκινο στο στομαχι... Πως θα παω στο γιατρο θεε μου????? ΕΙχε ποτε κανεις σας αυτα τα συμπτωματα? Στο νοσοκομειο μου ειπαν γαστριτιδα αλλα πως χωρις ειδικες εξετασεις? Τα ζαντακ δεν με βοηθουν τρωω τοσες μερες λαπαδες και μανεστρα. Μου ειπαν να μην καπνιζω αλλα γινετε? ΤΟ ελλατωσα αλλα δεν το εκοψα. Αχ θεε μου τα γραφω και με πιανει μουδιασμα σε ολο μου το σωμα
    Μην πανικοβάλλεσαι redwood μου!Ένα χρόνο πρίν είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα,σε συνδυασμό με κάψιμο στο στήθος,και δυσκαταποσία!Έκανα γαστροσκόπηση και ειχα ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού,το οποίο ειχε δημιουργήσει γαστρο/δωδεκαλυτιδα και οισοφαγιτιδα!Ε κάνοντας μια θεραπεία 10ημερων με αντιβιωτικά και καποιου χαπιού για το στομάχι-αυτο το συνέχισα για 2μήνες-ειμαι πολύ καλυτερα!!Το εξαλείψαμε το μικρόβιο και εχει βελτιωθεί πολύ το πεπτικό μου σύστημα!Μην πανικοβάλεσσαι!!!Κάνε μια γαστροσκόπηση,είναι σχετικά ανώδυνη και σου κάνουν και βιοψία στομάχου-ώστε να σου φύγει το άγχος για κάτι χειρότερο-που δεν προκειται να έχεις Περιμεένω νέα σου λοιπόν!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Καλησπερααααα!!! Ειμαι παλι σε φαση πανικου!! Δεν με μπορω μολις παθω κατι το μυαλο μου παει κατευθειαν οτι εχω καρκινο!! με εχω βαρεθει εγω η ιδια φανταστητε οι τριγυρω μου που τους πριζω... Εσεις τουλαχιστον με παρομοια προβληματα φοβιας με καταλαβαινετε παραπανω... Ξεκινησα την περασμενη παρασκευη να παιρνω το PENRAZOL ετσι μου ειπε ο γιατρος απ το τηλ και αν δεν μου περασει να παω να με δει! Περασε μια εβδομαδα αλλα απο χτες ενω ημουν λιγο καλυτερα με εχει πιασει παλι ακριβως το ιδιο. Χτες πονουσα κι ολας πολυ εκει που τελειωνει ο θωρακας ετσι οπως κανει ενα τριγωνο που ειναι μεσα το στομαχι απο την δεξια πλευρα. Τι οτι εχω πετρες τεραστιες στην χολη σκεφτηκα και οτι θα σπασουν και θα πεθανω τι οτι... δεν ξερω και γω τι !! αυριο ειπα θα παω να κανω εναν υπερηχο στην κοιλια τουλαχιστον να ξερω οτι μπορει να ειναι... Με τι κουραγιο θεε μου που ειναι οτι φοβαμαι περισσοτερο ο υπερηχος και το αεροπλανο??? ΚΑι με αυτα τα χαπια δεν κανει να πιω ουτε ξαναξ ετσι λεει μεσα το κουτι!! Ωχ ωχ ωχ
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  10. #10
    Quote Originally Posted by redwood View Post
    Καλησπερααααα!!! Ειμαι παλι σε φαση πανικου!! Δεν με μπορω μολις παθω κατι το μυαλο μου παει κατευθειαν οτι εχω καρκινο!! με εχω βαρεθει εγω η ιδια φανταστητε οι τριγυρω μου που τους πριζω... Εσεις τουλαχιστον με παρομοια προβληματα φοβιας με καταλαβαινετε παραπανω... Ξεκινησα την περασμενη παρασκευη να παιρνω το PENRAZOL ετσι μου ειπε ο γιατρος απ το τηλ και αν δεν μου περασει να παω να με δει! Περασε μια εβδομαδα αλλα απο χτες ενω ημουν λιγο καλυτερα με εχει πιασει παλι ακριβως το ιδιο. Χτες πονουσα κι ολας πολυ εκει που τελειωνει ο θωρακας ετσι οπως κανει ενα τριγωνο που ειναι μεσα το στομαχι απο την δεξια πλευρα. Τι οτι εχω πετρες τεραστιες στην χολη σκεφτηκα και οτι θα σπασουν και θα πεθανω τι οτι... δεν ξερω και γω τι !! αυριο ειπα θα παω να κανω εναν υπερηχο στην κοιλια τουλαχιστον να ξερω οτι μπορει να ειναι... Με τι κουραγιο θεε μου που ειναι οτι φοβαμαι περισσοτερο ο υπερηχος και το αεροπλανο??? ΚΑι με αυτα τα χαπια δεν κανει να πιω ουτε ξαναξ ετσι λεει μεσα το κουτι!! Ωχ ωχ ωχ
    ψυχοσωματικα ειναι ειχα τρελους πονους σε στομαχι και εντερο πιγα εκανα γασροσκοπηση και κολονοσκοπιση δεν βρηκαν τιποτα ομως εγω ακομα εχω πονους οποτε ειναι απο το μυαλο ολα..προσπαθησε να ηρεμισεις και κανε αν θες για να σου φυγει ι ιδεα μια γαστροσκοπιση αλλα μετα θα δεις θα σου κολλισει οτι εχεις κατι αλλο..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    εγω δεν εχω μονο πονο, εχω και αναγουλες συνεχεια ομως...
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Ρεντγουντ, αρχικά ενας γιατρος μπορει να κανει διαγνωση γαστριτιδας με βαση τα συμπτωματα σου...Συνηθως δεν γινεται γαστροσκοπηση με το καλημερα..Απο κει και περα, δινουν καποια αγωγη και αναλογα με το πως θα ανταποκριθεις, σου συστηνουν αλλες εξετασεις/αλλα φαρμακα κ.λ.π. Πάει αυτό..
    Τον υπέρηχο γιατι τον φοβασαι; Ειναι εντελως ακινδυνη εξεταση, σε σχεση με την ακτινογραφια για παραδειγμα..Εμενα ειναι το αγαπημενο μου, μετά τη μαγνητική φυσικα
    Τα xanax που ανεφερες τα παιρνεις κατα βούληση ή στα εχει δωσει καποιος ψυχιατρος; Υπαρχει δηλαδη καποια σχετική διάγνωση π.χ. αγχωδης διαταραχη;

    Αα, και μακρια απο το ιντερνετ, οπως σου ειπαν και οι αλλοι...Εγω ενα φεγγαρι ειχα ενα οιδημα στον αστραγαλο..Οι 3 πρωτες σελιδες στο google μου εβγαζαν φλεβικη θρομβωση..Τελικα εχω προβλημα με ενα συνδεσμο.στον αστραγαλο απο παλιο χτυπημα... Πουθενα δεν υπηρχε αυτη η παθηση, που ειναι κατι απλο και ηθελε λιγο παγο και ξεκουραση. Ααα και να αποφευγω το... αερομπικ (που δεν εκανα ποτε-αλλα δυστυχως, τι κριμα, ωωω, σνιφφ, δεν μπορω να κανω- χαχαχα).. Κι εγω ημουν ετοιμη να παω για αγγειοπλαστικη....Καταλαβες για τι τρελα μιλαμε;
    Last edited by Σουέλ; 19-10-2012 at 01:23.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Τι μας κανει αυτο το ιντερνετ ρε παιδια..Κι εγω ειχα πει οτι δε θα ξαναψαξω για ασθενειες αλλα το χερι του παει απο μονο του οταν με πιανει η αρρωστοφοβια μου(καθε μερα δηλαδη)..ΕΛΕΟΣ!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Καλημερα,ευχαριστω για τις απαντησεις. Επρεπε να εχω παει στο γιατρο περιμενω να πληρωθω...Που καταντησαμε να μην εχουμε λεφτα ουτε για την υγεια μας. Ποτε δεν θα επαιρνα χαπια ετσι απο μονη μου ο γιατρος μου εχει δωσει τα ξαναξ να τα παιρνω μονο οταν παθαινω κρισεις πανικου. Ενα κουτι μπορει να το εχω 2 χρονια... Τον υπερηχω τον φοβαμαι γιατι δεν μπορω το βλεμμα του γιατρου οταν κοιταει στην οθονη σοβαρος και αλλαζει υφος αναλογα με το τι βλεπει και λεω ωχ να το το βρηκε το προβλημα... Δεν το αντεχω αυτο το αμεσο.... Δεν ειναι σαν εξεταση αιματος που στο παιρνουν και το εξεταζουν μονοι τους χωρις να εχω εγω οπτικη επαφη με τους μορφασμους τους... Το υπερηχογραφημα λοιπον μου προκαλλει απιστευτη πιεση εκεινη την ωρα και ταχυκαρδια και πανικο...
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    Συμφωνώ απόλυτα. Είναι σαν να μην υπακούει τις εντολές του εγκεφάλου. Το χέρι στην περίπτωση αυτή λειτουργεί σαν να είναι εκτός σώματος και κάνει αυτά που θέλει.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς βλέπω αν μου έχουν απαντήσει σε μια δημοσίευση?
    By STORM LORD in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-2012, 23:35
  2. θελω να μου απαντησει ο γιατρος
    By giwta-la in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-02-2012, 02:09
  3. Έχω θεματάκι...όποιος πραγματικά γνωρίζει ας απαντήσει!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-06-2011, 15:47
  4. ΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ...
    By ιμαμ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-12-2008, 23:35
  5. Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει
    By pandwra__85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-03-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •