Περι χαζομάρας μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,775

    Περι χαζομάρας μου!

    Έχω την εντύπωση ότι είμαι χαζή από τα γενοφάσκια μου. Τελείωσα το Τει νοσηλευτικής σε ηλικία 32 χρονών (πέρασα στα 29 μου). Αυτή την στιγμή όμως δεν μπορώ να κάνω τίποτα στην ζωή μου σαν να έφραξε η ζωή μου και να μην μπορεί να πάει παρακάτω. Διακρίνω μια ανικανότητα σε μένα και στο να βρω σύντροφο να ταιριάξω και στο να βρω δουλειά παρέα φίλους. Αισθάνομαι στην ηλικία των 37 χρονών γρια και θέλω να πεθάνω γιατί με φοβίζει πραγματικά πολύ το μέλλον μου και η ανικανότητά μου. Είμαι ανίκανη για ότιδήποτε να κάνω. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα η ζωή μου έλειξε...δεν προχωράει. Όλη την ημέρα κάθομαι στο σπίτι καπνίζω και πίνω καφέδες δεν κάνω απολύτως τίποτα είμαι εντελώς άχρηστη δεν μπορώ να ζήσω έχω πρόβλημα σας λέω ισως τίποτα κληρονομικό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ξεκολα.....δεν υπαρχει καμμια χαζομαρα...στην τελικη περασες στην σχολη σου και την τελειωσες μεσα σε τρια χρονια....εχεις ενα πτυχιο στα χερια σου ,που μπορει στις σημερινες συνθηκες να μην μετραει και πολυ αλλα αυτο σε τιποτα δεν μειωνει την αξια του....

    ξερεις τι γινεται...αυτα ειναι τα λαθη που κανουν μερικοι γονεις στα παιδια τους...τα μεγαλωνουν μεσα σε μια γυαλα. το παιδι πρεπει απο μικρο να κοινωνικοποιειται να ενθαρυνεται να αναλαβει πρωτοβουλιες να δοκιμαστει...οταν πεφτεις πανω στο παιδι σου και το πνιγεις ειτε με υπερβολικη προστασια ειτε με υπερβολικη αυστηροτητα και τυχαινει κι αυτο να ειναι ευαισθητο απο την φυση του....βραστα.....βγαινει καποια στιγμη στον πραγματικο κοσμο και δεν ξερει απο που να πιασει την ακρη κι απο που να την αφησει.....

    37 χρονων εισαι σε μια χαρα ηλικια...δεν εισαι κοριτσακι αλλα εισαι ακομα νεα και εχεις δυναμεις να κανεις πολλα..απλα σε εχει παρει απο κατω..ειναι και η γενικη κατασταση χαλια...εεε..δεν θελει και πολυ.....
    ποσοι νομιζεις ειναι καλα και ευτυχισμενοι και ικανοποιημενοι απο την ζωη τους.....απλα πρεπει να ξεκουνηθεις και λιγο εστω και με το ζορι να παρεις μπρος...προς οποιαδηποτε κατευθυνση....
    κακως τα βλεπεις ολα μαυρα...οχι πως δεν ειναι δηλαδη...αλλα να ξερεις οτι η ζωη ειναι μια κουφαλιτσα που αμα σε δει να σκυβεις το κεφαλι σου δινει μια να πας παρακατω...
    πρεπει να την γραψεις κανονικα και να της παρεις τον αερα...και να της χαμογελας για να σου χαμογελασει κι αυτη....τα λεω σε σενα για να τα ακουω κι εγω :)
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    καταρχάς μπράβο σου που τελειωσες σε 4 χρόνια την σχολή είναι πολύ μεγάλος άθλος πίστεψε με αυτό αποδικνύει ότι κάθε άλλο παρά χαζή είσαι αντίθετα έχεις στόχο!!απλά μπορεί να έχεις μπλοκάρει λόγο φόβου να τολμήσεις κάποια πράγματα και γω το έχω πάθει και όλοι μας!!τώρα όσον αφορά τις φιλίες και τον σύντροφο πολλές φορές όταν το πολυσκεφτόμαστε δεν μας βγαίνει!!μιλάω εκ πείρας !!καλό θα ήταν να κάνεις κάποια ένδιαφέροντα πραγματα για σένα (το ξέρω το έχεις ξανακούσει) αλλά έτσι είναι!!δυστυχώς όταν δεν ξέρουμε τον εαυτό μας ή δεν κάνουμε πράγματα που μας ευχαριστούν εκπέμπουμε στους άλλους αρνητικότητα και είναι δύσκολο να μας προσεγγίσει!!με τι σου αρέσει να ασχολήσε;α και τώρα που το θυμηθηκα είχες κάνει και άλλο θέμα δεν θα έφευγες για αγγλία;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλανήτης happy
    Posts
    93
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    .
    .
    .
    να βρω σύντροφο να ταιριάξω και στο να βρω δουλειά παρέα φίλους.
    .
    .
    .
    .Όλη την ημέρα κάθομαι στο σπίτι καπνίζω και πίνω καφέδες δεν κάνω απολύτως τίποτα.
    .
    .
    .
    Παρών.

    Αλλος ενας που θα πατησει τα 34 σε λιγους μηνες και που εχει το ιδιο προφιλ με σενα, με τη διαφορα οτι σκεφτομαι θετικα (οτι καποια στιγμη θα αλλαξουν τα πραγματα και θα μπορεσω να φτιαξω τη ζωη μου επιτελους).

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by angelos View Post
    Παρών.

    Αλλος ενας που θα πατησει τα 34 σε λιγους μηνες και που εχει το ιδιο προφιλ με σενα, με τη διαφορα οτι σκεφτομαι θετικα (οτι καποια στιγμη θα αλλαξουν τα πραγματα και θα μπορεσω να φτιαξω τη ζωη μου επιτελους).
    κι εγώ παρούσα στην ίδια κατάσταση.
    όπως βλέπεις ολγάκι δεν είσαι η μόνη και σίγουρα δεν είναι λόγω χαζομάρας.
    είμαι 36 χρονών και λόγω την κοινωνικής φοβίας που έχω αποκλείστηκα απ' ολους κι απ όλα και δεν βρίσκω πλέον πώς να βγω απ αυτόν το λαβύρινθο.

Similar Threads

  1. Περι ευθιξίας.....
    By Θεοφανία in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 155
    Last Post: 05-05-2011, 16:36
  2. Περι σχεσεων...
    By Fearg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 02-03-2011, 01:38
  3. Περί Θεού
    By Farting-Monkey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2010, 17:36
  4. περι έρωτα
    By baggelio in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 48
    Last Post: 23-03-2010, 01:01
  5. Τα περί τρίχας
    By Dimitris1979 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 07-08-2009, 17:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •