ξεπερασε ποτε κανεις τους πανικους?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1

    ξεπερασε ποτε κανεις τους πανικους?

    γεια σας παιδια ειμαι καινουριος εδω αλλα με 5ετη πειρα στους πανικους και στις φοβιες!περνω 5 χρονια σεροπραμ ενα την ημερα και τιποτα αλλο!ηθελα να ρωτησω αν εχει ξεπερασει καποιος αυτα τα προβληματα?να μη ποναει αλλο η ψυχη του και να ζει σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ?η ολα ειναι ψεμμα με τα χαπια και τους ψυχιατρους!υπαρχει λυτρωση τελικα η θα ζουμε μια ζωη ετσι?ειμαι 32 και υποφερω 5 χρονια εχω κανει τα παντα απο εξετασεις για καρδια αιμα κτλ νευρολογο και και και και....ολα κλα οπως παντα αλλα εγω δεν ειμαι καλα χαχαχαχαχαχαχ!υπαρχει ελπιδα να ζησουμε οπως παλια που ηταν ηρεμη η ψυχη μας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    εγώ υπέφερα από κρίσεις πανικού και απο καταθλιψη για περίπου ένα χρόνο.πήρα για 3 μήνες cipralex και για 1 μήνα stedon αλλά μετά τα παράτησα και το ξεπέρασα μόνη μου.για να το ξεπεράσεις θεωρώ το καλύτερο φάρμακο είναι ο εαυτό σου!πρέπει να παλέψεις με τσ κρισεις και του φοβους σου και στο τελος θα βγεις νικητης.οι φοβίες είναι μονο στη σφαίρα του μυαλού μας και πρέπει να τις πολεμήσουμε.δεν είναι καθόλου εύκολο και ίσως ποτε να μην μπορέσουμε να τις εξαλειψουμε τελειώς......
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  3. #3
    Πιστη τα σιπραλεξ βοηθησαν καθολου???γιατι κ εγω τωρα απο δαυτα ξεκινησα...βεβαια θα κανω και ψυχοθεραπεια παραλληλα...μπιλυ εσυ ψυχοθεραπεια κανεις καθολου?

  4. #4
    εγω θα πρεπει να ειμαι στα ατομα που θα ζω μεσα στους πανικου!δηλαδη εσυ τωρα εισαι οπως παλια?εχεις γαληνη μεσα σου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    οχι φιλε μου τα χαπια και οι ψυχιατροι ειναι μια πραγματικοτητα,,δεν ξερω την πορεια σου αλλα μαλλον υποφερεις ακομα,,θες να πεις οτι με το σεροπραμ δεν γινεσαι καλα,,?

  6. #6
    εχω να κανω πολυ καιρο,λογο χρηματων!εκανα 4 χρονια,οταν πηγενα και μιλουσαμε για ενα διαστημα και μετα ειμουν καλα,μετα απο λιγες μερες παλι τα ιδια,παντα οταν το παθενω ειναι σαν την πρωτη φορα!!!πικρα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by το αγχος προσωποποιημενο! View Post
    Πιστη τα σιπραλεξ βοηθησαν καθολου???γιατι κ εγω τωρα απο δαυτα ξεκινησα...βεβαια θα κανω και ψυχοθεραπεια παραλληλα...μπιλυ εσυ ψυχοθεραπεια κανεις καθολου?
    η αλήθεια είναι οτι ενιωσα κάποια διαφορά αλλά μετα τιποτα το ιδιαιτερο...το όλο κλειδι είναι η ψυχοθεραπεία και να μάθεις πως να διαχειρίζεσαι το πανικό και τις φοβίες σου...να μην σε παιρνει από κάτω
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  8. #8
    με εχει βοηθηση παρα πολυ αλλα οταν με πιανει μονο ο θεος μπορει να με βοηθηση!ουτε γιατροι ουτε χαπια χαχαχχα

  9. #9
    Quote Originally Posted by billys32 View Post
    εχω να κανω πολυ καιρο,λογο χρηματων!εκανα 4 χρονια,οταν πηγενα και μιλουσαμε για ενα διαστημα και μετα ειμουν καλα,μετα απο λιγες μερες παλι τα ιδια,παντα οταν το παθενω ειναι σαν την πρωτη φορα!!!πικρα
    ναι ξερω και εγω ετσι νιωθω δυστυχως.Παντα ειναι σαν την πρωτη φορα...δεν ξερω τι συμβουλη να σ δωσω,εγω τωρα ξεκινησα φαρμακοθεραπεια και ελπιζω να νιωσω λιγο καλυτερα ωστε να παρω τα πανω μου...προσπαθησε οσο μπορεις να μην αποφευγεις καταστασεις και μερη εξαιτιας του πανικου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by billys32 View Post
    εγω θα πρεπει να ειμαι στα ατομα που θα ζω μεσα στους πανικου!δηλαδη εσυ τωρα εισαι οπως παλια?εχεις γαληνη μεσα σου?
    δεν είμαι πάντα καλα.υπαρχουν φάσεις που με πιανει πανικός απλά μπορώ να το διαχειριστώ χωρίς να φτασει στο απροχώριτο και να χω βιοσωματικα συμπτωματα.με λίγα λόγια παλευω με τις σκέψεις μου και με τη λογική μου....δεν το αφήνω να με καταβάλει.αλλά δεν κρύβω ότι μερικές φορές υποκύπτω αλλα δεν το αφήνω να με πάρει απο κατω και να το συνεχισω
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  11. #11
    Quote Originally Posted by πίστη View Post
    η αλήθεια είναι οτι ενιωσα κάποια διαφορά αλλά μετα τιποτα το ιδιαιτερο...το όλο κλειδι είναι η ψυχοθεραπεία και να μάθεις πως να διαχειρίζεσαι το πανικό και τις φοβίες σου...να μην σε παιρνει από κάτω
    το σιπραλεξ των ποσο επαιρνες? μωρε δικιο εχεις...αλλα στην πραξη ειναι πολυ ζορικα τα πραγματα...δεν μπορω να ηρεμησω οταν εχω πανικους γαμωτο,με τιποτα...καθε φορα ταραζομαι ακομα παραπανω...

  12. #12
    Quote Originally Posted by το αγχος προσωποποιημενο! View Post
    ναι ξερω και εγω ετσι νιωθω δυστυχως.Παντα ειναι σαν την πρωτη φορα...δεν ξερω τι συμβουλη να σ δωσω,εγω τωρα ξεκινησα φαρμακοθεραπεια και ελπιζω να νιωσω λιγο καλυτερα ωστε να παρω τα πανω μου...προσπαθησε οσο μπορεις να μην αποφευγεις καταστασεις και μερη εξαιτιας του πανικου
    το κανω συνεχεια αλλα δεν πιανει παντα!θελω να παω καπου και να ζησω τα παντα οπως ολοι οι ανθρωποι!πφφφφφ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    βρε Πιστη τι ειναι η ψυχοθεραπεια?οντως βοηθαει?πως γινεται?

  14. #14
    Quote Originally Posted by πίστη View Post
    δεν είμαι πάντα καλα.υπαρχουν φάσεις που με πιανει πανικός απλά μπορώ να το διαχειριστώ χωρίς να φτασει στο απροχώριτο και να χω βιοσωματικα συμπτωματα.με λίγα λόγια παλευω με τις σκέψεις μου και με τη λογική μου....δεν το αφήνω να με καταβάλει.αλλά δεν κρύβω ότι μερικές φορές υποκύπτω αλλα δεν το αφήνω να με πάρει απο κατω και να το συνεχισω
    αυτο θελω να πω να μην παλευεις απο μεσα σου μια ζωη!αυτο που κανεις εσυ το κανω κι εγω χρονια τωρα!γαληνη ζηταω την θεραπεια την οριστηκη λυση!το εχει καταφερει κανεις αυτο?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    των 10mg.το ξέρω ουσιαστικα τα φαρμακα αυτά προσπαθουν να ισσοροπισουν τις καταστάσεις και τις εξάρσεις,τις μεταβολλές της διαθεσης,σταθεροποιώντας τες.εμένα παντως με βοήθησε το πως θα το αντιμετωπιζω χρησιμοποιώντας το μυαλό μου....τα φαρμακα είτε τα αντικαταθλιπτικα ειτε τα ηρεμιστικα μου θόλωναν το μυαλό και ένιωθα χάλια δεν ήμουν ο εαυτοσ μου..εσυ πάντως να κάνεις ότι νίωθεις οτι σε βοηθάει
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
    By marie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-02-2011, 17:09
  2. να βλεπει κανεις τους άλλους ως αντιπαλους
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 28-01-2011, 12:52
  3. Εχει ποτε συνερθει κανεις...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 17-10-2010, 13:43
  4. ποτε πρεπει να ανυσηχησει κανεις για το αν πασχει απο ΙΔΨ?
    By xrisaki in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-08-2010, 19:41
  5. εχει ξεπερασει ποτε κανεις την κοιν. φοβια?
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2010, 18:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •