ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135

    ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ

    Προσπαθω οσο μπορω συνεισφεροντας οικονομικα τουλαχιστον να βοηθησω μερικα απο τα αβοηθητα πλασματα της πολης μας. προσπαθω τωρα οσο εχω χρονο (και οταν εχω επειδη το κωλοωραριο μ ειναι σκατα) να βοηθαω και με την παρουσια μ εθελοντικα.

    προσπαθω να μεταδοσω και σε αλλο κοσμο και στους γυρω μ το ιδιο ωστε να γινει εστω περισσοτερο υποφερτος ο κοσμος και η κοινωνια.

    ομως ΟΥΤΕ 10 ΕΥΡΩ δεν βαζει καποιος ωστε να βοηθησει ενα παραλυτο ζωντανο να εγχειρηστει ουτε να προσφερει λιγες μερες στεγη η τροφη, ουτε τπτ! αντ αυτου, πολλες ''φιλες μου'' που μ λενε ''δεν εχω λεφτα'' προτιμουν να δωσουν 50 ευρω για μια τσαντα παρα 10 ευρω για να βοηθησουν λιγο ανθρωπους που δινουν λεφτα απ το υστεριμα τους και χρονο απο την πολυτιμη καθημερινοτητα τους ωστε να βοηθησουν αμοιρα ζωντανα!

    οσο περισσοτεροι προσπαθουν , με λυπη παρατηρω πως αυξανονται πιο πολυ οι επιτιδειοι οι οποιοι δεν σεβονται τπτ και κανεναν απο τους ανθρωπους αυτους που κανουν προσπαθειες και εχουν φροντισει ωστε αδεσποτα να αποπαρασιτωθουν και εμβολιαστουν και τσιπαριστουν και σιτηθουν και και και , με αποτελεσμα να πιστευουν πως η καλυτερη λυση ωστε να μην προσβαλλεται η αισθητικη της κωλογειτονιας τους ειναι οι φολες!

    οι φολες και ο βασανισμος!

    δλδ καποιοι αλλοι βαζουν απ την τσεπη τους ενα καρο λεφτα ωστε να κανουν καλα καποιο σκυλο και του φορανε λουρι και το αφηνουν στειρωμενο και καθαρο να ζησει την υπολοιπη ζωη του με αξιοπρεπεια, και αλλοι τα πιανουν και τα φολιαζουν! οποτε η εικονα ενος κουταβιου να σπαρταραει με αφρους στο στομα και επιθανατιους σπασμους για ωρες, ειναι πολυ πιο ομορφο θεαμα στην γειτονια μας!

    ευχομαι σε οσους κανουν αυτα να ψωφισουν! γιατι η βια δεν σταματαει εκει! μακαρι να ειχαμε μερικους κατα συρροη δολοφονους στην ελλαδα ρε γμτ
    I m a Good Person With Bad Attitude

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    αυτα συμβαινουν δυστυχως στην σιχαμενη Ελληνικη πραγματικοτητα........και οι εξαιρεσεις δυστυχως δεν φτανουν για να καλυψουν τιποτα......
    η αληθεια ειναι οτι κι εγω για οσους ριχνουν φολες ...ευχομαι ακριβως τον ιδιο θανατο :)
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    θα καουνε στην κολαση μην ανησυχεις, το ξερω ειμαι σιγουρη . μην ρωτησεις πως (ειμαι Indigo child :D)
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    μπραβο ιντιγκο!!! :) βασιζομαι σε αυτο......καλο θα ταν παντως και σε αυτη την ζωη...να φανε κατα λαθος τις φολες που ετοιμαζουν :)
    φανταζεσε? πολυ γελιο.......
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αμα ακουσεις στις ειδησεις καποιος φολιαζει στον πειραια θα μαι εγω

    τσαντιζομαι τοσο πολυ π θελω να σπασω αμαξια! μα ειναι δυνατον να εξαφανιζουν τα ζωα που αλλοι εχουν υπο την φροντιδα και ευθυνη τους και πληρωνουν γι αυτα και δεν παιρνουν καν ψωμι για τους ιδιους?????
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Λαός χωρις παιδεία!

    Το μόνο καλό που θα έχει ο αφανισμός μας από το ΔΝΤ είναι πως θά'ρθουν και οι κάφροι μαζί μας


    ##


    Μπράβο σου μπρόκεν !
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  7. #7
    ...πάντως έχω να πω, πως μπορούμε να καταλογίσουμε πολλά κακά στο φεις, αλλά στο θέμα των αδέσποτων γίνεται δουλειά από πολλές φιλοζωικές και ανθρώπους που ενδιαφέρονται να βοηθήσουν.
    Παλιά καναμε έρανο μεταξύ φίλων για να μαζέψουμε λεφτα πχ για ένα αδέσποτο με καλαζάρ. Τώρα υπάρχει περισσότερη ενημέρωση και μεγαλύτερη βοήθεια.
    Γι αυτούς που βασανίζουν ζωα δεν θέλω να μιλήσω. Πραγματικά είναι από τις περιπτώσεις που αν είχα τη δυνατότητα θα φρόντιζα να τους κάνει κάποιος ΑΚΡΙΒΩΣ ότι κάνουν στα ζώα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ολα ειναι δυνατα οταν ο αλλος θελει να ξεσπασει καπου την κακια και τα αποθυμενα του......
    δυστυχως εχω αντιμετωπισει κι εγω περιστατικα με φολα...και δεν θελω να τα ξαναζησω.....
    ευτυχως και τα δυο ...που τουλαχιστον ειδαμε και προλαβαμε εμεις...εζησαν..αλλα δεν μπορω να σου περιγραψω τον πανικο...
    ο ηλιθιος που το χε κανει ειχε χρησιμοποιησει χοιρινο λιπος...και μαλιστα ειχε πεταξει και απεξω απο δημοτικο σχολιο....απο οπου θα μπορουσε καλλιστα ενα παιδακι να βαλει για παιχνιδι το χερακι και μετα στο στομα....και μιλαμε για ισχυροτατο δηλητηριο...
    αλλα...ετσι ειναι...μπροστα στην κακια ουτε αυτο δεν σκεφτηκε
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...πάντως έχω να πω, πως μπορούμε να καταλογίσουμε πολλά κακά στο φεις, αλλά στο θέμα των αδέσποτων γίνεται δουλειά από πολλές φιλοζωικές και ανθρώπους που ενδιαφέρονται να βοηθήσουν.
    Παλιά καναμε έρανο μεταξύ φίλων για να μαζέψουμε λεφτα πχ για ένα αδέσποτο με καλαζάρ. Τώρα υπάρχει περισσότερη ενημέρωση και μεγαλύτερη βοήθεια.
    Γι αυτούς που βασανίζουν ζωα δεν θέλω να μιλήσω. Πραγματικά είναι από τις περιπτώσεις που αν είχα τη δυνατότητα θα φρόντιζα να τους κάνει κάποιος ΑΚΡΙΒΩΣ ότι κάνουν στα ζώα.
    ναι αυτο ειναι αληθεια!!!!! υπαρχουν πολλοι ευαισθητοποιημενοι ανθρωποι ...πολλοι!!! αλλα για τι να πρωτοτρεξουν και τι να πρωτοκαλυψουν....:(
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    carry να σαι καλα σε ευχαριστω. θεοφανια, εχεις δικιο οσο αναφορα το fb υπαρχει μεγαλυτερη ενημερωση και δραστηριοποιηση ευτυχως ομως υπαρχουν και οι ''αλλοι'' που το χρησιμοποιουν για να ποσταρουν τις μαγκιες τους! οπως ο φοιτητης στην πατρα που εριχνε καυτο λαδι σε σκυλο και ανεβασε το βιντεο στο φουμπου (μα ποσο βλακες και μπαζα μπορει να ειναι καποιοι ελεος)
    I m a Good Person With Bad Attitude

  11. #11
    φλου, όντως υπάρχουν παααρα πολλές ελλειψεις, αλλά τουλάχιστον υπάρχει κινητοποιηση τουλάχιστον στο νετ και γίνεται δουλειά.
    Η ενημέρωση αφυπνίζει, γιατί είναι διαφορετικό να έχει στο μυαλό του κάποιος να περάσει από μια φιλοζωική να αφήσει το κατιτις του και άλλο με τον καφέ του να βλέπει στο φεις άρρωστα ζωα που χρειάζονται βοήθεια ή υιοθεσία.
    Και αφού οι περισσότεροι είμαστε σε φουλ πρόγραμμα όλη μέρα, ένα μικρό ποσό το μήνα σε ανθρώπους που ασχολούνται ενεργά, δεν θα λείψει από κανέναν μας.

    μπελ, αυτό ευτυχώς ήταν μεμονωμένη περίπτωση και μιλάμε για υπανθρώπους που όπως είπα παραπάνω τους αξίζει να περάσουν ακριβώς τα ίδια.
    Ενα από αυτα που με ευχαριστεί τελευταία, είναι πως έχουν ξυπνήσει και οι δικαστές και σε πριπτώσεις κακοποίησης ζώων βαράνε καμπάνες.
    Πρόσφατα ένας τύπος που είχε βάλει τον υπάλληλο του να σέρνει με ένα αγροτικό ένα σκυλί επειδή του χάλαγε το μποστάνι, (ή κατι τέτοιο), έφαγε τρία χρόνια! Φυσικά δεν θα μπει φυλακή αλλά κάτι είναι και αυτό. (Χώρια το κράξιμο που έφαγε στα δικαστήρια που είχε μαζευτεί πολύς κόσμος).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ναι!!! κατι αλλαζει ...ευτυχως....
    ειναι τραγικο να πηγαινεις σε αστυνομικο τμημα να καταγγειλεις κακοποιηση και να σε κοιτανε σαν την τρελλη του χωριου....
    παντως εγω για τετοιο θεμα εφτασα μεχρι και στην ευελπιδων και μιλησα με την εισαγγελεα ακροασεων....μεχρι και φακελο καταθεσα που ειχε και φωτο της κακοποιησης...και καταθεσα και μυνηση....
    η κυρια ...κατα της οποιας ειναι η μυνηση...κατεθεσε μυνηση εναντιον μου δηθεν για επιθεση....που στην πραγματικοτητα ειχε κανει η ιδια εναντιον μου για να μου αρπαξει την φωτογραφικη μηχανη.....και υπαρχουν βεβαια και μαρτυρες...
    αποτελεσμα....η δικη μου μηνυση να μπει στο αρχειο...
    και η δικη της να ειναι σε εξελιξη για να δικαστει.....
    αυτη ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα......
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Τα δικά μου ζωάκια Φρίξος και Τράγκας ήταν αδεσποτούλια! Ας κάνουμε όλοι το ίδιο! Η επαφή με τα ζωάκια είναι και θεραπευτική!

    http://www.infokids.gr/2012/07/%CF%8...6%CF%89%CE%AE/
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #14
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    ναι!!! κατι αλλαζει ...ευτυχως....
    ειναι τραγικο να πηγαινεις σε αστυνομικο τμημα να καταγγειλεις κακοποιηση και να σε κοιτανε σαν την τρελλη του χωριου....
    παντως εγω για τετοιο θεμα εφτασα μεχρι και στην ευελπιδων και μιλησα με την εισαγγελεα ακροασεων....μεχρι και φακελο καταθεσα που ειχε και φωτο της κακοποιησης...και καταθεσα και μυνηση....
    η κυρια ...κατα της οποιας ειναι η μυνηση...κατεθεσε μυνηση εναντιον μου δηθεν για επιθεση....που στην πραγματικοτητα ειχε κανει η ιδια εναντιον μου για να μου αρπαξει την φωτογραφικη μηχανη.....και υπαρχουν βεβαια και μαρτυρες...
    αποτελεσμα....η δικη μου μηνυση να μπει στο αρχειο...
    και η δικη της να ειναι σε εξελιξη για να δικαστει.....
    αυτη ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα......

    ...καταρχην συγχαρητήρια για το τρέξιμο σου...
    Αν ήμασταν όλοι έτσι το φαινόμενο της κακοποίησης θα είχε μειωθεί αισθητά.
    Ελπίζω πως όταν πας στη δίκη να πέσεις σε έδρα με φιλόζωους και να βγάλεις άκρη...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    ΥΙΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΑΔΕΣΠΟΤΟ.. Pet therapy ή αλλιώς πώς τα ζώα μας θεραπεύουν

    Υπάρχει μια εναλλακτική θεραπεία, που είναι τετράποδη, παιχνιδιάρικη, αστεία και ωφελεί ποικιλοτρόπως
    την ψυχή και το σώμα μας. Είναι πολύ εύκολη στην εφαρμογή της και γίνεται στη φύση ή στο σπίτι.
    Κοστίζει δε ελάχιστα. Ονομάζεται θεραπευτική συντροφιά ζωών και τη χρησιμοποιούν ολοένα και
    περισσότερο σε όλο τον κόσμο γιατί έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα..


    http://www.goldenmag.gr/archives/27080
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •