Κατάθλιψη ή καλύτερα κατάληψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168

    Κατάθλιψη ή καλύτερα κατάληψη?

    Κατάθλιψη..μια σύγχρονη αρρώστια και συχνή! Είμαι καταθλιπτική και αυτοκαταστροφική μαζί..έχω χάσει ο,τι φίλες είχα μέχρι τώρα και είμαι 29 ετών εκτός από δύο, είμαι άνεργη και απένταρη, κάνω ψυχοθεραπεία χρόνια και συνεχίζω να μη βρίσκω νόημα σε αυτό που κάνω και έχω κάνει, σε αυτό που είμαι! Περπατάω στο δρόμο βλέπω παρέες βλέπω όμορφα πρόσωπα και αυτομάτως διαπιστώνω πως έχω χάσει τη λάμψη μου αυτή που είχα πριν κακοποιηθώ ψυχολογικά τόσα χρόνια και πριν καταλάβω πως κακοποιήθηκα!Πίστευα πως ημουν σαν ολους τους άλλους αλλά κτ δν πήγαινε καλά σε μένα, σε αυτά που ένιωθα και σε αυτά που έμενα.Τώρα ξέρω! έστω και αν συνεχίζω να προσποιούμαι ότι δν ξέρω κάποιες φορές..θέλω να πάρω τη ζωή στα χέρια μου αλλά..περιμένω να δω αν είναι το σωστό γιατί φοβάμαι μην κάνω λάθος..πάλι! Κατάθλιψη..θα έπρεπε να λέγεται κατάληψη!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Γεια σου!
    Θα συμφωνησω οτι η καταθλιψη ειναι οντως μαστιγα στις μερες μας.. Καταληψη, καλα το ειπες..
    Θελεις να μας πεις τι ψυχολογικη κακοποιηση εχεις περασει;
    Οσο για τον αν θα παρεις τη ζωη στα χερια σου, καντο οσο πιο συντομα μπορεις και μην αφηνεις το χρονο να περναει ετσι!
    Το σωστο η το λαθος θα φανει σε βαθος χρονου πιστευω.. αλλα και να καθεσαι απραγη, το προτιμας;
    Will I ever be free?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Γεια σου Lucy!
    Ψυχολογική κακοποίηση όπως οι βρισιές και οι κατάρες από τη μητέρα σου από τότε που θυμάσαι τον εαυτό σου, όπως οι απειλές ότι αν δν κάνω αυτό που θέλουν οι γονείς μου και κάνω αυτό που θέλω εγώ θα γίνει κάτι κακό, η ταπείνωση στο σπίτι, η σύγκριση με άλλα παιδιά από τη μητέρα, το bulling στο σχολείο, οι χειριστικοί και ελεγκτικοί γονείς..πως να κατλάβει ένα παιδί την αξία του? Στην παιδική, εφηβική ηλικία καταλαβαίνεις εσένα και τα θέλω σου, αυτό που είσαι, να αγαπάς αυτό που είσαι. Δεν έχει νόημα να κατηγορείς τους δικούς σου όταν πια μεγαλώνεις αλλά πίστεψε με συναντώ τόσες δυσκολίες καθημερινά που μου υπενθυμίζουν τι κακό μου έχουν κάνει οι γονείς μου, και πλέον συνεχίζω να το κάνω εγώ σε μένα.
    Φυσικά και θέλω να πάρω τη ζωή στα χέρια μου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Κατάληψη σε μια κατάσταση που δε με βοηθάει καθόλου..κατάληψη στο γκρίζο και στο θυμό..πείτε μου ρε παιδιά πως να μπορέσεις μετά από τόσα χρόνια να σκηκωθείς το πρωί και να είσαι άλλος άνθρωπος, να μη φοβάσαι τόσο πολύ να μην είσαι τέλειος και να είσαι εσύ..και όταν λέω άλλος άνθρωπος εννοώ να αλλάξεις τη μιζέρια που έχεις μάθει να ζεις και σε βολεύει! Γιατί είναι βολικό να κάθεσαι να κλαις πάνω από το χυμένο γάλα αφού φοβάσαι να πάρεις την ευθύνη της επιλογής να το σκουπίσεις και πως να το σκουπίσεις για να το κάνεις τέλεια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    ...πείτε μου ρε παιδιά πως να μπορέσεις μετά από τόσα χρόνια να σκηκωθείς το πρωί και να είσαι άλλος άνθρωπος, να μη φοβάσαι τόσο πολύ να μην είσαι τέλειος και να είσαι εσύ..και όταν λέω άλλος άνθρωπος εννοώ να αλλάξεις τη μιζέρια που έχεις μάθει να ζεις και σε βολεύει! Γιατί είναι βολικό να κάθεσαι να κλαις πάνω από το χυμένο γάλα αφού φοβάσαι να πάρεις την ευθύνη της επιλογής να το σκουπίσεις και πως να το σκουπίσεις για να το κάνεις τέλεια...
    Οταν το γαλα πλεον οχι μονο θα ειναι χυμενο, αλλα και ξυνισμενο, όταν πλεον θα ειναι αργά..Εγω ετσι αλλαξα...Δεν ειμαι περηφανη γι αυτο, απλα αυτο εγινε...Συμβαινει καμια φορα αυτο και δυστυχως δεν παραδεχεσαι οτι το ειχες προβλέψει..So what? Eίναι αργά, αλλα οχι πολυ αργά...
    κάνω ψυχοθεραπεία χρόνια και συνεχίζω να μη βρίσκω νόημα σε αυτό που κάνω και έχω κάνει, σε αυτό που είμαι
    Σταματα την ψυχοθεραπεια αφου δεν σου προσφερει τιποτα. Οσο βολευεσαι στην καταθλιψη, αλλο τοσο βολευεσαι και στο οτι κανεις κατι για να μην εχεις καταθλιψη. Και τελικα κανεις μια ωραιοτατη τρυπα στο νερο και φορτωνεσαι και με ενοχες γιατι δεν τα καταφερνεις..Δεν ειναι μαγικο ραβδι η ψυχοθεραπεια, δεν ειναι πανακεια, δεν ειναι καν για ολους.
    Αν δεν βρισκεις νοημα σε αυτο που κανεις, σταματα να το κανεις και δοκιμασε να κανεις κατι αλλο.
    Ξεσκαρταρισε τις αποσκευες που κουβαλας απο το παρελθον, μονο πισω σε κρατανε..
    θέλω να πάρω τη ζωή στα χέρια μου αλλά..περιμένω να δω αν είναι το σωστό γιατί φοβάμαι μην κάνω λάθος..πάλι!
    Το μεγαλυτερο λαθος ειναι να μην κανεις τιποτα, οχι να κανεις λαθος..

    Αυτο με την τελειοτητα ειναι ενα μεγαλο θεμα...Καμια φορα παραμυθιαζομαστε οτι φοβομαστε μηπως δεν ειμαστε τελειοι, μηπως κανουμε λαθος, ενω στην πραγματικοτητα, ειμαστε σιγουροι πως ειμαστε τελειοι και δεν θελουμε να το χαλασουμε...Και για να διατηρησουμε την τελειοτητα, απλα δεν κανουμε τιποτα..Βασικα, δεν θελουμε να παραδεχτουμε οτι δεν ειμαστε τελειοι..
    Τωρα, αν πας ακομα πιο πισω, σιγουρα η ψευδοτελειοτητα που με εντεχνο τροπο πλασαρουμε στον εαυτο μας, μπορει να οφειλεται σε καποια αμυνα..Δεν ξυπνας ενα πρωι και λες "ειμαι τελειος"..
    Ευτυχως που στη ζωη παιζει και το σεναριο τα πραγματα να ειναι πολυ πιο απλα και να λεω κοτσανες, οποτε προβληματισου λιγο και μετα παμε στο πλανο νο2..
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

Similar Threads

  1. καλυτερα απο πριν?
    By linda in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2011, 20:04
  2. Ας γνωριστούμε καλύτερα
    By Seduction in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 96
    Last Post: 12-06-2011, 21:24
  3. ειμαι καλυτερα
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 01-12-2010, 16:38
  4. ΚΑΛΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ??
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-10-2009, 21:45
  5. ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!
    By PSYCHOANS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2008, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •