ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΦΟΒΕΡΟ ΤΕΣΤ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ! ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΦΟΒΕΡΟ ΤΕΣΤ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ! ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ!

    Πήγα χθες λοιπόν σε group therapy. Είναι μια ομάδα που ασχολείται με θέματα προσωπικότητας, ποιοι είμαστε, τι μας αρέσει, ο ανώτερος εαυτός μας κτλ. Ήταν η πρώτη συνάντηση χθες. Μάθαμε κάποια βασικά πράγματα για το τι είναι προσωπικότητα, ανώτερος εαυτός και άλλα. Η ψυχολόγος ήταν πολύ καλή.
    Αυτό, όμως, που άξιζε και μου έκανε εντύπωση ήταν η άσκηση που κάναμε. Μου φάνηκε χαζή στην αρχή αλλά τελικά δεν ήταν.
    Θα σας την πω να την κάνετε και εσείς.
    Κλείστε τα μάτια. Χαλαρώστε. Πάρτε βαθιά και ήρεμη αναπνοή.
    Τώρα σκεφτείτε το πρώτο τραγούδι που σας έρχεται στο μυαλό. Κάποιο που σας αρέσει πολύ, που σας εκφράζει, που έχει ένα ιδιαίτερο νόημα για εσάς.
    Τραγουδήστε το από μέσα σας.
    Τώρα φανταστείτε ότι αυτό το τραγούδι είναι μια γραμμή. Τι γραμμή είναι; Ζωγραφίστε την.
    Τώρα κινείστε το σώμα σας με βάση τη γραμμή. Αν ας πούμε είναι ίσια λογικά θα κινηθείτε μπροστά. Αν είναι καμπυλωτή θα κινείσετε τα χέρια σας κτλ.
    Τώρα φανταστείτε ότι αυτό το τραγούδι είναι ένας άνθρωπος. Πώς είναι αυτός ο άνθρωπος; Πλάστε τον με το μυαλό σας. Μπορεί να είναι άντρας, γυναίκα, παιδί. Μπορεί να μην είναι άνθρωπος, να είναι ξωτικό, νεράιδα για παράδειγμα.
    Ωραία.
    Ανοίξτε τώρα τα μάτια σας. ΤΩΡΑ.
    Ποιό τραγούδι σκεφτήκατε; Γιατί το επιλέξατε; Τι σας αρέσει σε αυτό; Μιλήστε γι' αυτό το τραγούδι. Ποια είναι η σχέση σας μαζί του;
    Τι γραμμή βάλατε; Και γιατί; (δεν κατάλαβα ακριβώς το νόημα της γραμμής)
    Μιλήστε για τον άνθρωπο αυτό που συνδέσατε με το τραγούδι. Τι χαρακτηριστικά έχει; Πώς είναι σαν χαρακτήρας;
    Τώρα επαναλάβετε τα ίδια ακριβώς για ΔΕΥΤΕΡΟ τραγούδι.

    Το πρώτο τραγούδι είναι αυτό που είναι πιο κοντά στην προσωπικότητα σας και στην ταυτότητα σας. Εκφράζει ένα μεγάλο κομμάτι του εαυτού σας και είναι αυτό που σας εκφράζει περισσότερο τον τελευταίο καιρό.
    Το δεύτερο σας εκφράζει και αυτό αλλά αφορά πλευρές του εαυτού σας που έχετε αφήσει στην άκρη τον τελευταίο καιρό. Κάποιοι άλλοι δεν έχετε έρθει ποτέ σε επαφή με αυτή την πλευρά του εαυτού σας. Υπάρχει όμως. Είναι ο ανώτερος εαυτός. Μπορεί να τον έχετε ξεχάσει, να τον έχετε παραγκωνίσει, να τον έχετε καταπιέσει, να μην τον αφήνετε να εκδηλωθεί, να αδιαφορείτε, αλλά υπάρχει. Και μάλιστα αν τον αφήσετε να μπει στη ζωή σας αυτή θα αλλάξει προς το πολύ καλύτερο. Είμαστε και τα δύο όμως. Δεν χρειάζεται να είμαστε μόνο το ένα. Ένας συνδυασμός και των δυο είναι ιδανικός. Και να κρατούνται οι απαραίτητες ισορροπίες.

    Εγώ διάλεξα πρώτο τραγούδι το "Παιδί της βροχής" του Χατζηγιάννη. Μελαγχολικό, μυστήριο. Βροχή, χειμώνας. Σπίτι. Μαύρα ρούχα. Σκοτάδι και φως. Ήλιος και βροχή. Αντίφαση. Γραμμή βροχή. Όχι μπόρα. Ήρεμη βροχή. Ο άνθρωπος είμαι εγώ. Εσωστρεφής, μελαγχολικός, μυστήριος. Έτσι όπως είμαι ειδικά τον τελευταίο καιρό.
    Το δεύτερο τραγούδι είναι το "Ό,τι δεν έχεις" των Onirama. "Ό,τι δεν έχεις είναι αυτό που δεν χρειάζεσαι, ό,τι δεν έχεις δεν αξίζει να αγαπάς, ό,τι χαρίζεις είναι αυτό που θα μοιράζεσαι και ό,τι σου λείπει μεσ στα χέρια το κρατάς". Δηλαδή να εκτιμάς αυτά που έχεις. Αυτό που δεν έκανα καθόλου όχι μόνο τον τελευταίο καιρό αλλά τα τελευταία χρόνια...Και το πλήρωσα...Ίσια γραμμή. Εντελώς ίσια. Κίνηση προς τα μπρος. Άνθρωπος αισιόδοξος, δυναμικός, που εκτιμάει όσα έχει, που δεν τον απασχολεί το παρελθόν, που κοιτάει μόνο μπροστά. Φοράει άσπρα ενώ ο προηγούμενος φορούσε άσπρα.
    Είμαι και τα δύο. Το πρώτο είμαι πιο πολύ τον τελευταίο καιρό, το δεύτερο το έχω παραγκωνίσει εδώ και χρόνια και παλεύω να το κατακτήσω.
    Παλεύω με το μαύρο και το άσπρο.
    Καθόλου τυχαία επιλογή.

    Σειρά σας τώρα.

    http://anisixosblog.blogspot.gr

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    καλα σε μενα απετυχε μαλλον το τεστ :p

    πρωτο τραγουδι: Wire to wire Razorlight, γραμμη της καρδιας, ανθρωπος ενας γεννειοφορος παππους σαν τον αγιο Βασιλη
    δευτερο τραγουδι: Snuff SLipknot, κυκλος, ενας ρακοσυλλεκτης ταλαιπωρημενος αστεγος

    Τι να καταλαβω, οτι ειμαι ενας αγαπησιαρης ζητιανος Αη Βασιλης που εχει πεσει στα ναρκωτικα??????????? :p

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    καλα σε μενα απετυχε μαλλον το τεστ :p

    πρωτο τραγουδι: Wire to wire Razorlight, γραμμη της καρδιας, ανθρωπος ενας γεννειοφορος παππους σαν τον αγιο Βασιλη
    δευτερο τραγουδι: Snuff SLipknot, κυκλος, ενας ρακοσυλλεκτης ταλαιπωρημενος αστεγος

    Τι να καταλαβω, οτι ειμαι ενας αγαπησιαρης ζητιανος Αη Βασιλης που εχει πεσει στα ναρκωτικα??????????? :p
    χαχα σπασικλάκι Λίλη, μη δεις εργασία εσύ και δεν επιδοθείς τάχιστα! Το τεστάκι Στέφανε, εγώ τ' αφήνω γι' αργότερα, τώρα ήθελα να την πω.. στη καλή μου φίλη!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    χαχα σπασικλάκι Λίλη, μη δεις εργασία εσύ και δεν επιδοθείς τάχιστα! Το τεστάκι Στέφανε, εγώ τ' αφήνω γι' αργότερα, τώρα ήθελα να την πω.. στη καλή μου φίλη!
    ποτε δεν το κρυψαμε οτι ειμαστε φυτα και μας αρεσει το homework :pppp Eχω μια φημη να διατηρησω στο φορουμ!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Μελαγχολικό, μυστήριο. Βροχή, χειμώνας. Σπίτι. Μαύρα ρούχα. Σκοτάδι και φως. Ήλιος και βροχή. Αντίφαση. Γραμμή βροχή. Όχι μπόρα. Ήρεμη βροχή. Ο άνθρωπος είμαι εγώ. Εσωστρεφής, μελαγχολικός, μυστήριος.
    Χωρισμός της απουσίας, στιγμή πρώτη. Με λένε Αρτέμη
    http://www.youtube.com/watch?v=C70t6HuG9Vs

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    πρώτο τραγούδι ''Imagine'', κύκλος και άνθρωπος ένα μικρό παιδάκι, όμορφο,ξανθό γαλανομάτικο...
    και δεύτερο το Lost control απο Anathema....γραμμή ζικ ζακ, και άνθρωπος ένας νεαρός ναρκωμανής, που κοιμάται σε ένα πεζοδρόμιο αγκαλιά με μία χάινεκεν...
    τώρα τι σημαίνει αυτό,ένας θεός ξέρει...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    πρωτο τραγουδι αυτο που εχω και στην υπογραφη The Ghastly Silence των σουηδων Shining, κυκλος, και ανθρωπος ενας παρατημενος ατιμελητος μαυροντυμενος με σχεδον σκισμενα ρουχα που κοιταζει αγριεμενα και ζει σαν ερημιτης σε δωματιο 2x2 οπως οι ιαπωνες.
    δευτερο τραγουδι το Sin City του Snik (δεν ειμαι σιγουρος για τον τιτλο γιατι το αλμπουμ δε βγηκε ακομα), τριγωνο, και ανθρωπος ενας μηχανοβιος με καπελο, μαυρο γυαλι, stadium jacket, και γενικα το στυλακι του Hatemost, που κατευθυνεται με τη παρεα του σε κλαμπ.

    το πρωτο ειναι ο εαυτος που προσπαθω να αφησω πισω μου, αν και με φροντιζω οσο μπορω, τελικα η μοναξια παραμενει, και γι'αυτο ξαναγυρναω εκει συνεχεια. το δευτερο ειναι ο πιο mainstream εαυτος μου κι αυτο που θα ηθελα να γινω, αλλα λογο ελλειψης στηριξης κι εστω ενος ατομου να ταιριαξω, τελικα δεν εγινα ακομα. αυτο που καταλαβαινω συνδιαζωντας τα ειναι οτι δεν ειμαι αντικοινωνικος, αλλα ενας μοναχικος καταπιεσμενος swagger/party animal wannabe. γαμησε τα και θελω ν'αγορασω και καινουργιο new york καπελο τελευταια. :(

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    1ο τραγούδι: "χέρια ψηλά", πρόσωπο ο φίλος μου, γραμμή σαν κύμα.
    2ο τραγούδι: "Σώμα μου φτιαγμένο από πηλό", πρόσωπο η μητέρα μου αλλαγμένη με ταγιερ και επαγγελματίας, γραμμή τετράγωνο.
    τι είναιαιαι?

Similar Threads

  1. Φοβερο αγχος χωρις ουσιαστικη αιτια
    By Rainy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 30-04-2015, 17:23
  2. Στέκι ψυχολογίας νέο φόρουμ ψυχολογίας!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-11-2012, 13:50
  3. κάντε κάτι ενάντια στη θλίψη
    By νοσταλγία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 09-09-2011, 14:07
  4. τεστ παπ
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 17-09-2009, 20:26
  5. Replies: 0
    Last Post: 16-11-2005, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •