Κατανόηση. Μια χιλιοειπωμένη λέξη ιδίως από τα χείλη των γυναικών που παραπονιούνται για την έλλειψη αυτής από τους συζύγους και συντρόφους τους. Αλλά δε σημαίνει ότι και οι άντρες δε νιώθουν οτι δεν έχουν κατανόηση από τους άλλους. Η κατανόηση και η έλλειψη αυτής δεν κοιτάει φύλο και ηλικία. Προέρχεται από το εξής απλό : οι άνθρωποι είναι τόσο διαφορετικοί μεταξύ τους και δεν υπάρχει κανείς ίδιος. Ο άνθρωπος της σύγχρονης εποχής έχει γίνει ένα εξαιρετικά σύνθετο πλάσμα. Ο εγκέφαλος του έχει αναπτυχθεί σε τρομακτικό βαθμό από τον άνθρωπο των σπηλαίων κάνοντας μέχρι και τον καλύτερο ψυχολόγο να σηκώνει τα χέρια ψηλά σε πολλές περιπτώσεις. Πόσοι τύποι προσωπικότητας υπάρχουν. Πόσες απόψεις, πόσες ιδέες. Πόσο περίπλοκος μπορεί να γίνει ο άνθρωπος.
Μιλούσα σήμερα με έναν στο msn που γνώρισα πρόσφατα. Αυτό που έγραφε στο προφιλ του μου άρεσε και θεώρησα ότι είναι άτομο με το οποίο θα μπορούσα να μιλήσω για τους προβληματισμούς μου. Έγραφε στο προφίλ του : Οι περισσότεροι άνθρωποι θαυμάζουν μιαν άλλη ζωή και όχι τη δική τους. Ανεξαρτήτως αν η ζωή που θαυμάζουν είναι χειρότερη από τη δική τους. Οι άνθρωποι πιστεύουν ότι το καλύτερο είναι πάντα απέναντί τους και όχι μέσα τους.
Βέβαια μια ατάκα που γράφεις σε ένα προφίλ στο ίντερνετ δε σε κάνει αυτό που είσαι πραγματικά, ούτε φτάνει για να καταλάβεις τον χαρακτήρα του άλλου.
Άρχισα να του μιλάω για ένα θέμα που με χαλάει. Αυτός έβγαλε το συμπέρασμα ότι είμαι μίζερος και ότι ξεκατινιάζομαι. Εγώ όμως ούτε μίζερος είμαι γενικά ούτε μου αρέσει να ξεκατινιάζομαι (αφήστε που σιχαίνομαι αυτή τη λέξη). Απλά του έλεγα για ένα θέμα που με χαλούσε. Γινόμουν εκείνη την ώρα μίζερος, το παραδέχομαι. Αλλά καμιά φορά η μιζέρια είναι αναπόφευκτη. Άμα με χαλάει κάτι θέλω να το πω, ρε αδερφέ. Δε μπορώ να το παίζω χαλαρός με όλα. Αυτός πάλι μου έδωσε την εντύπωση του πολύ cool τύπου, του πολύ σοβαρού, του δε με νοιάζει τίποτα και κανείς, εγώ να είμαι καλά. Μου έκανε συνέχεια παρατήρηση και με έλεγε μίζερο. Νευρίασα και του την είπα. Σε μια φάση μου λέει "ρε φίλος" και του λέω "οχι σε μένα ρε φίλος". Ακους εκεί, "ρε φίλος". Γενικά μου έδωσε την εντύπωση του υπερβολικά cool, του γραψαρχίδα και εγωστικού ατόμου και μου τη δίνουν κάτι τέτοιοι. Του είπα άντε γεια και έκλεισα το msn.
Πήγα έξω για καφέ και πήρα μαζί μου το βιβλιαράκι "ζήσε τη ζωή που σου αξίζει" της Linda Elder και Richard Paul που είχε στο Βήμα της Κυριακής. Και διάβασα ένα κεφάλαιο, το οποίο μάλιστα ήταν και το πρώτο που με έκανε να σκεφτώ τη συνομιλία με τον τύπο στο msn αλλά και το ότι δεν ήταν τυχαίο που διάβασα το κεφάλαιο αυτό σήμερα. Αντιγράφω :
Η κατανόηση απαιτεί να σκεφτόμαστε τις καταστάσεις από τη σκοπιά των άλλων, ειδικά αυτών με τους οποίους διαφωνούμε. Ωστόσο δεν είναι καθόλου εύκολο να αναγνωρίσουμε πόσο συχνά στο παρελθόν κάναμε εμείς λάθος και πόσο δίκιο είχαν εκείνοι. Εξάλλου, όσοι σκέφτονται διαφορετικά από εμάς μπορεί να γνωρίζουν μια αλήθεια που εμείς δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμα. Το να εξασκηθείτε να σκέφτεστε από την οπτική γωνία των άλλων είναι πολύ σημαντικό για την ανάπτυξη της σκέψης σας. Όσοι σκέφτονται αξιολογούν θετικά τις αντίθετες απόψεις, γιατί παραδέχονται ότι μπορούν να ανακαλύψουν την αλήθεια όταν γνωρίσουν διαφορετικούς τρόπους σκέψης. Θεωρούν σημαντικό το να ακούν νέες αντιλήψεις γιατί έτσι διευρύνουν τις απόψεις τους. Εκτιμούν νέους τρόπους να αντιληφθεί κάποιος τον κόσμο.
Δεν πιστεύουν ότι ο τρόπος που βλέπουν αυτοί τα πράγματα είναι ο μόνος λογικός και γι' αυτό είναι διατεθειμένοι να συζητούν με άλλους για να καταλάβουν καλύτερα τις απόψεις τους.
Δεν φοβούνται ιδέες και απόψεις που δεν κατανοούν ή που δεν έχουν σκεφτεί ποτέ, ενώ είναι πάντα έτοιμοι να εγκαταλέιψουν τις απόψεις που με τόσο πάθος έχουν υποστηρίξει, αν αποδειχθεί ότι είναι λανθασμένες ή παραπλανητικές.
Στρατηγικές για να δείξετε κατανόηση στους άλλους
1.Κατά τη διάρκεια μιας διαφωνίας με κάποιον δοκιμάστε να αλλάξετε ρόλους. Πείτε του : "Για 10 λεπτά θα μιλώ από τη δική μου οπτική γωνία, αν κι εσύ δεχτείς να μιλήσεις από τη δική μου. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να καταλάβουμε ο ένας τον άλλον καλύτερα". Στη συνέχεια ο καθένας από εσάς πρέπει να διορθώσει τον τρόπο που ο άλλος παρουσίασε τη θέση του :
"Αυτό που δεν καταλαβαίνεις ειναι...".
2.Κατά τη διάρκεια μιας συζήτησης συνοψίστε αυτά που ο άλλος λέει χρησιμοποιώντας εκφράσεις όπως : "Αυτό που καταλαβαίνω ότι λες είναι...Σωστά;".
"Οποιος αγνοεί τους άλλους αγνοεί τον ίδιο του τον εαυτό" Ανώνυμος

Αυτά. Αλήθεια, πώς γίνεται αυτό που λέει η πρώτη στρατηγική. Δηλαδή να μιλάς από την οπτική γωνία του άλλου για ορισμένο χρονικό διάστημα και ο άλλος από τη δική σου; Δεν το πολυκατάλαβα. Πολύ ωραίο κείμενο πάντως.
Πώς σας φαίνεται; Περιμένω τα σχόλια σας.

http://anisixosblog.blogspot.gr