Ετσι μου ρχεται...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Ετσι μου ρχεται...

    Ετσι μου ρχεται να κοψω τα φαρμακα απο μονος μου.Πηγα σημερα στο γιατρο και δεν λεει να μου μειωσει το zyprexa.Παιρνω 20mg zyprexa εδω και 4 χρονια και δεν μου το εχει μειωσει ο γιατρος.Η διαγνωση?Χρονια ψυχωτικη διαταραχη γραφει στο βιβλιαριο.Δεν ξερω αν ετσι λεγεται αλλιως η σχιζοφρενεια.Ας μου πει καποιος να μην το εχω και απορια γιατι ο γιατρος δεν μου λεει.
    Και που λετε μου ρχεται να τα κοψω μονος μου τα φαρμακα.Νιωθω καλα δεν ειμαι οπως παλια.Βασικα πιστευω πως κανενας δεν νιωθει τελειως καλα και απο αυτους που δεν εχουν καποιο ψυχολογικο προβλημα.Να περιμενω να παω στα 5 χρονια και μετα να τα κοψω?Δεν ξερω τι να κανω.Φοβαμαι μηπως υποτροπιασω γιατι οταν δεν ειμαι στα καλα μου νιωθω καπως σαν να υποτροπιαζω,δηλαδη νιωθω οπως παλιοτερα που ημουν χειροτερα απο οτι τωρα.Τι να κανω?Παντως γιατρο δεν αλλαζω γιατι εχειι πειρα και ειναι καλος ανθρωπος.Απλα με προβληματιζει που δεν μου μειωσε ακομα τη δοση μιας και ειμαι καλυτερα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Μιχαλη ηρθε νομιζω η ωρα σου να αμφισβητησεις τη φαρμακοθεραπεια! προσεχε γιατι δεν εισαι ετοιμος για την υποτροπη που θα την εχεις ετσι κ αλλοιως αν κοψεις το ζυπρεξα!Προσεχε .....
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Γιατι katerinaki λες οτι θα την εχω την υποτροπη αν κοψω το zyprexa?Εχεις παρομοια εμπειρια?Δεν αμφισβητω την φαρμακοθεραπεια απλως σκεφτομαι μηπως ειναι η ωρα να μου μειωσει ο γιατρος την αγωγη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αντι να κανεις κατι μονος σου ρωτα καλυτερα εναν αλλο γιατρο.

    τα φαρμακα αυτα ειναι ομως σαν αυτα για την πιεση και το ζαχαρο.

    μολις τα κοψουμε υποτροπιαζουμε και παθαινουμε μεγαλο τραμπακουλο..

    αισθανεσαι καλα μονο και μονο γιατι λειτουργουν τα φαρμακα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    2
    mipos exeis kati sovaro kai aplos den sou leei akrivos ti exeis kai giauto den sou mioni tin dosi /?? i aplos fovate mipos xiroterepsis ? i aplos toso kairo pou epernes to zyprexa to exeis sinithisi na niothis kala kai ean to afisis tha ginis pali kali xalia?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    2
    συγνωμη για τα γρεεγκεινγλισ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Βεβαια εχω προσωπικη εμπειρια, σταματησα το ζυπρεξα για δυο χρονια -δεν ημουν καλα- κ τωρα παιρνω abilify den εχω σχεδον καθολου καταστολη ,ομως το μυαλο ειναι μπαχαλο ακομη.Αυτο που καταλαβα με την εμπειρια μου με τα αντιψυχωτικα ειναι οτι οταν φερνουν καταστολη-υψηλες δοσολογιες- τοτε μονο σταματαει το αχαλινωτο μυαλο των ψυχωτικων ,αλλοιως εχεις μονο τις παρενεργειες ......μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα!
    Γνωμη μου ειναι να επιμεινης στη μειωση κ βλεπεις ,συζητησε το με τον γιατρο σου.....
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Κι εγω ρε παιδια φοβαμαι την υποτροπη απλα εχω 4 χρονια με την ιδια αγωγη και κουραστηκα ειδικα με τα κιλα που πηρα απο το zyprexa.Καπου διαβασα οτι στα 3 χρονια σου μειωνουν τα φαρμακα οι γιατροι και στα 5 χρονια βλεπουν αν θα συνεχισεις να παιρνεις φαρμακα απλως δεν νομιζω οτι ισχυει και πολυ αυτο γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Εγω παρουσιαζω σημαντικη βελτιωση απο το περσινο καλοκαιρι αλλα παρολα αυτα ο γιατρος δεν μου το μειωνει το zyprexa.Το μονο που με στεναχωρει και θελω να μου μειωσει τη δοση ειναι τα κιλα που εχω βαλει και οτι δεν εχω καλη μνημη και συγκεντρωση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μιλα με το γιατρο σου και ρωτα τον γιατι δε στο μειωνει.

    πρεπει να ξερουμε τι μας γινεται με τα φαρμακα μας.

    αλλιως παρε δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο.

    βεβαια προσεχε με τον αλλο γιατρο μη προσπαθησει να αλλαξει ριζικα τη θεραπεια και να βγαλει τις δικες του θεωριες.

    ο πρωτος γιατρος θα σε εχει δει και στα χαλια σου και στα καλα σου οποτε θα σε ξερει καλυτερα..

    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Κι εγω ρε παιδια φοβαμαι την υποτροπη απλα εχω 4 χρονια με την ιδια αγωγη και κουραστηκα ειδικα με τα κιλα που πηρα απο το zyprexa.Καπου διαβασα οτι στα 3 χρονια σου μειωνουν τα φαρμακα οι γιατροι και στα 5 χρονια βλεπουν αν θα συνεχισεις να παιρνεις φαρμακα απλως δεν νομιζω οτι ισχυει και πολυ αυτο γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Εγω παρουσιαζω σημαντικη βελτιωση απο το περσινο καλοκαιρι αλλα παρολα αυτα ο γιατρος δεν μου το μειωνει το zyprexa.Το μονο που με στεναχωρει και θελω να μου μειωσει τη δοση ειναι τα κιλα που εχω βαλει και οτι δεν εχω καλη μνημη και συγκεντρωση.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #10
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Ετσι μου ρχεται να κοψω τα φαρμακα απο μονος μου.Πηγα σημερα στο γιατρο και δεν λεει να μου μειωσει το zyprexa.Παιρνω 20mg zyprexa εδω και 4 χρονια και δεν μου το εχει μειωσει ο γιατρος.Η διαγνωση?Χρονια ψυχωτικη διαταραχη γραφει στο βιβλιαριο.Δεν ξερω αν ετσι λεγεται αλλιως η σχιζοφρενεια.Ας μου πει καποιος να μην το εχω και απορια γιατι ο γιατρος δεν μου λεει.
    Και που λετε μου ρχεται να τα κοψω μονος μου τα φαρμακα.Νιωθω καλα δεν ειμαι οπως παλια.Βασικα πιστευω πως κανενας δεν νιωθει τελειως καλα και απο αυτους που δεν εχουν καποιο ψυχολογικο προβλημα.Να περιμενω να παω στα 5 χρονια και μετα να τα κοψω?Δεν ξερω τι να κανω.Φοβαμαι μηπως υποτροπιασω γιατι οταν δεν ειμαι στα καλα μου νιωθω καπως σαν να υποτροπιαζω,δηλαδη νιωθω οπως παλιοτερα που ημουν χειροτερα απο οτι τωρα.Τι να κανω?Παντως γιατρο δεν αλλαζω γιατι εχειι πειρα και ειναι καλος ανθρωπος.Απλα με προβληματιζει που δεν μου μειωσε ακομα τη δοση μιας και ειμαι καλυτερα.
    μιχαλη δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα χρονια ψυχωση ειναι σχιζοφρενεια.ωστοσο διαχειριζεται.ξερεις πως το διαχειριζομαι εγω ?εχω 2 κανονες ο ενας ειναι να μην το σκεφτομαι για παντα και ο δευτερος ειναι να παιρνω για παντα! μεση ποσοτητα καλου αντιψυχωσικου(πλεον ασχετα με οτι λεει ο ψυχιατρος).δλδ παρολο που δεν ειμαι το καλυτερο παραδειγμα πειθαρχιας στην φαρμακολογια σου λεω να μην τα κοψεις(και τυχων τα ελατωσεις απο μονο σου να το κανεις πολυ σταδιακα χωρις να λεω αυτο).καλη δυναμη και ελπιζω καποτε ο θεος να μας κανει ολους καλα σαν θαυμα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    Μιχαλη ποσα κιλα εβαλες απο το zyprexa?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Eυχαριστω παιδια για τις απαντησεις.Δεν θα τα κοψω μονος μου τα φαρμακα αλλα παντα σε συνενοηση με το γιατρο.Απλα περιμενω πως και πως ποτε θα μου τα μειωσει.
    labwmenos με το zyprexa εβαλα 25 κιλα και ακομα παλευω να τα χασω.Κι εσυ zyprexa παιρνεις?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Eυχαριστω παιδια για τις απαντησεις.Δεν θα τα κοψω μονος μου τα φαρμακα αλλα παντα σε συνενοηση με το γιατρο.Απλα περιμενω πως και πως ποτε θα μου τα μειωσει.
    labwmenos με το zyprexa εβαλα 25 κιλα και ακομα παλευω να τα χασω.Κι εσυ zyprexa παιρνεις?
    φιλε το ζητησεσ κ δεν στα κοψε η δεν του το ειπεσ καν γτ για τον γιατρο ο χρονοσ κυλαει γρηγορα για σενα κυλαει αργα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    ναι και γω παιρνω.Οι χρονιες παθησεις οπως η ψυχωση δεν θεραπευονται.Κανεις γιατρος δεν τα κοβει αποτομα αλλα ΙΣΩΣ σιγα σιγα.
    Last edited by labwmenos; 20-06-2012 at 00:01.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Η αληθεια ειναι οτι δεν το ζητησα απο το γιατρο να μου μειωσει τα φαρμακα απλα τον ρωτησα αν το εχει στο μυαλο του καποια στιγμη να μου τα μειωσει και μου ειπε ναι.Τωρα το ποτε θα γινει αυτο ειναι αγνωστο.Απο τη μια φοβαμαι να μου τα μειωσει η και να μου τα κοψει μηπως υποτροπιασω.Και απο οτι εχω διαβασει εδω οσοι τα εκοψαν υποτροπιασαν.Τι να πω ο γιατρος ξερει καλυτερα μαλλον...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ημουν ετσι εγω
    By haiii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-2012, 20:11
  2. πως τα εκανα ετσι?
    By marina7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-09-2011, 15:24
  3. Μια απορία... ας το πω κι έτσι.
    By Alobar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 05-07-2010, 09:03
  4. πως τα έχω κάνει έτσι..
    By marianna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-03-2008, 22:52
  5. έτσι για να το μοιραστώ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-11-2007, 18:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •