το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    παιδια κανεις σας που να ειχε 2ο ψυχωσικο επεισοδιο?(επεισοδιο οχι υποτροπη...)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εμενα δημητρη το 2ο επεισοδιο ηταν πιο ισχυρο απο το πρωτο και με εστειλε τρεισιμιση μηνες στο ψυχιατρειο!
    και εκανα πολυ καιρο να επανελθω και φορτωθηκα με τονους αλοπεριντιν ινβεγκα και σεροκουελ!
    ειχα φωνες και οπτικα καθως και ιδεες καταδιωξης και οι γιατροι μου ειπαν οτι προηλθε επειδη ημουν χωρις αγωγη τοσα χρονια..ασε μ....ες.. :S

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    παιδια κανεις σας που να ειχε 2ο ψυχωσικο επεισοδιο?(επεισοδιο οχι υποτροπη...)


    ποια ειναι η διαφορα δευτερο επεισοδιο κ υποτροπη? κ μετα κατι αλλο, θαθελα να μου πεις αν ξερεις- οταν λες ψυχωτικα επεισοδια ενοεις οτι το μεσοδιαστημα απο τα επεισοδια εισαι νορμαλ -χωρις φαρμακα η με φαρμακα, κ μονο στα επεισοδια τα οποια κρατουν εως 15 ημερες ξεφευγεις?
    Ενω ενας που εχει σχιζοφρενεια δεν κανει ψυχωτικα επεισοδια η κανει μερικες φορες αλλα το υπολοιπο διαστημα ειναι ΠΑΛΙ ΦΕΥΓΑ..... εγω ειχα ενα επεισοδιο στην αρχη κ μετα οταν δεν επαιρνα φαρμακα ημουν συνεχεια φευγα δηλ στον κοσμο μου ,ομως ειχα πληρη αντιληψη της πραγματικοτητας,ταυτοτητα� � κλπ κ δεν υπηρξε ολο αυτο το διαστημα ψυχωτικο επεισοδιο ομως η εμφανιση μου γενικα κ η συμπεριφορα μου φαινοταν ψυχωτικη ,καταλαβες κατι απο αυτα που λεω? γιατι εγω δεν ξερω τι εχω,εχω παρει ολες τις διαγνωσεις ....
    Last edited by katerinaki; 03-11-2012 at 22:57.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  4. #19
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    εμενα δημητρη το 2ο επεισοδιο ηταν πιο ισχυρο απο το πρωτο και με εστειλε τρεισιμιση μηνες στο ψυχιατρειο!
    και εκανα πολυ καιρο να επανελθω και φορτωθηκα με τονους αλοπεριντιν ινβεγκα και σεροκουελ!
    ειχα φωνες και οπτικα καθως και ιδεες καταδιωξης και οι γιατροι μου ειπαν οτι προηλθε επειδη ημουν χωρις αγωγη τοσα χρονια..ασε μ....ες.. :S
    και το κακο γαμωτο ειναι οτι στα ψυχειατρεια δινουν αυτο το ανυποφορο το αλλοπεριντιν...

  5. #20
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    ποια ειναι η διαφορα δευτερο επεισοδιο κ υποτροπη? κ μετα κατι αλλο, θαθελα να μου πεις αν ξερεις- οταν λες ψυχωτικα επεισοδια ενοεις οτι το μεσοδιαστημα απο τα επεισοδια εισαι νορμαλ -χωρις φαρμακα η με φαρμακα, κ μονο στα επεισοδια τα οποια κρατουν εως 15 ημερες ξεφευγεις?
    Ενω ενας που εχει σχιζοφρενεια δεν κανει ψυχωτικα επεισοδια η κανει μερικες φορες αλλα το υπολοιπο διαστημα ειναι ΠΑΛΙ ΦΕΥΓΑ..... εγω ειχα ενα επεισοδιο στην αρχη κ μετα οταν δεν επαιρνα φαρμακα ημουν συνεχεια φευγα δηλ στον κοσμο μου ,ομως ειχα πληρη αντιληψη της πραγματικοτητας,ταυτοτητα� � κλπ κ δεν υπηρξε ολο αυτο το διαστημα ψυχωτικο επεισοδιο ομως η εμφανιση μου γενικα κ η συμπεριφορα μου φαινοταν ψυχωτικη ,καταλαβες κατι απο αυτα που λεω? γιατι εγω δεν ξερω τι εχω,εχω παρει ολες τις διαγνωσεις ....
    κατερινα υποτροπη και ψυχωσικο επεισοδιο μοιαζουν αλλα δεν ειναι το ιδιο.ψυχωσικο επεισοδιο εχουμε παθει ολοι οι ψυχωτικοι ενω υποτροπη μπορει να μην εχουν παθει ποτε.υποτροπη ειναι οταν παλι αρχιζεις και ακους φωνες μιλας ακατασχετα σκεφτεσαι συνομοσιες ενω ψυχωτικο 2ο ειναι κατι πιο βαθυ.εχει να κανει πολλες φορες με καποια στραβη ιδεα που σου μπαινει η ενα σοκ πραγματικο απο μια απλη εντος εισαγωγικων δυσκολια της ζωης η μεγαλη.καταλαβες τι λεω?παλι απο την αλλη αποψη αν ειναι καποιος κατατονικος σχιζοφρενης δηλ δεν εχει καποια στραβη ιδεα αλλα μονο φωνες οπτικα και τετοια ειναι μπορει να θεωρηθει το 2ο ψυχωσικο ισο με την υποτροπη και ειναι υποτροπη...δλδ για να μην μιλαω μονο θεωρητικα πρακτικα ενα παραδειγμα τρανο ειναι οτι παιρνοντας τα φαρμακα αποκλειεις 99,9% την υποτροπη αλλα δεν αποκλειεις το 2 ο ψυχωσικο επεισοδιο οτι δεδν θα γινει.εκεινες οι 15 μερες που λες ειναι υποτροπη οχι 2ο ψυχωσικο

  6. #21
    ελεγα λοιπον στην κατερινα και δεν βγηκε το μηνυμα ως τωρα οτι εκεινες οι 15 μερες που λες μοιαζουν με υποτροπη και οχι ψυχωσικο επεισοδιο(αφου αν ηταν ψυχωσικο θα κρατουσαν μια ζωη).επισης οτι το ψυχωσικο 2 ειναι πιο βαθυ και επωδυνο απο μια απλη υποτροπη.η υποτροπη απλα φευγει το ψυχωσικο επεισοδιο μενει.επισης το ψυχωτικο επεισοδιο(σε μας τουλαχιστον που δεν ειμαστε κατατονικοι σχιζοφρενεις) εχει να κανει με καποια ιδεα στραβη εντος εισαγωγικων καποιο μεγαλο προβλημα ενω υποτροπη ειναι οταν αρχισεις να ξανακους φωνες να ξανακουραζεσαι να ξαναφοβασαι κτλ(εχει δλδ να κανει με τα συμπτωματα η υποτροπη ενω το ψυχωσικο επεισοδιο με την αιτια της ιδιας της αρωστειας).βεβαια οπως ειπα οταν ο σχιζοφρενεις ειναι κατατονικος δλδ ακουει φωνες κτλ συμπτωματα αλλα δεν εχει στραβη ιδεα και καποιο μεγαλο προβλημα η υποτροπη του συμπιπτει με το ψυχωσικο 2...

  7. #22
    παντως να ξεκαθαρισουμε κατι με τα φαρμακα παιδια(επευκαιριας που μιαλαμε για και διαφορα ψυχωσικου επεισοδιου 2 ου με υποτροπη)οτι τα φαρμακα σε θωρακιζουν μαλλον 100% κατα της υποτροπης αλλα οχι απο το 2ο ψυχωσικο επεισοδιο

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Δημητρη ,νομιζω οτι λεμε μαλακιες!! δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη, εδω οι γιατροι δεν μπορουν να ξεχωρισουν την υποτροπη απο την κατασταση που δημιουργειται απο την διακοπη των αντιψυχωτικων,κ εμεις θελουμε να βρουμε τις διαφορες που αφορουν μια ασθενεια που δεν ειναι ασθενεια κ που εμφανιζεται στον καθενα διαφορετικα κ παρολα αυτα παιρνουμε ολοι ιδια φαρμακα που ξερουμε οτι δεν μας θεραπευουν! Γ---σε τα ,ειμαι πολυ χαλια ,νομιζω οτι ειμαστε παιδια ενος κατωτερου θεου!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  9. #24
    δεν λεμε μαλακιες φιλη μου,εγω αυτα τα λεω με βαση αυτα που επαθα και νομιζω οτι κατα βαθος αυτα που παθαινουμε δεν τα ξερουν οι ιδιοι οι γιατροι γιατι εμεις ειμαστε οι παθοντες.πρεπει να τα παιρνουμε τα φαρμακα για να μην υποτροπιαζουμε αλλα παντως χωρις τα φαρμακα ειναι μαγεια η ζωη.

  10. #25
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    παντως να ξεκαθαρισουμε κατι με τα φαρμακα παιδια(επευκαιριας που μιαλαμε για και διαφορα ψυχωσικου επεισοδιου 2 ου με υποτροπη)οτι τα φαρμακα σε θωρακιζουν μαλλον 100% κατα της υποτροπης αλλα οχι απο το 2ο ψυχωσικο επεισοδιο
    Eγώ πάντως δεν νομίζω ότι μπορώ να πάθω δέυτερο ψυχωτικό επεισόδιο αν παίρνω τα φάρμακα.


    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    αλλα παντως χωρις τα φαρμακα ειναι μαγεια η ζωη.
    Αυτό να λέγεται.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    ενα συμπτωμα μονο του θεωρειται ψυχωτικο επισοδειο?

  12. #27
    ΤΟ ΣΥΜπτωμα ειναι φυσικο επακολουθο του ψυχωτικου επεισοδιου το ψυχωτικο επεισοδιο ειναι κατι πιο βαθυ και πολυπλοκο...Οι περισσοτεροι απο μας παθαμε μονο ενα ψυχωτικο(οιυποτροπιασεις ειναι αλλο) αυτοι που παθανε δυο ειναι λιγοι και πιο ατυχοι...

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    καλη δυναμη ευχομαι..εγω επαθα μια κριση πανικου και ειχα οπτικες παραισθησεις,και νομιζα οτι ειχε μπει μεσα μου ενα πνευμα ,εχασα τον κοσμο γυρω μου δεν μπορουσα να αναπνευσω,αυτο θεωρειται ψυχωτικο επεισοδειο η συμπτωμα?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    αυτο με τις κρισεις πανικου το χω κ γω, οπτικες δεν εχω βεβαια αλλα μου ρχονται πολλες περιεργες σκεψεις εκεινη τη στιγμη, παρολα αυτα δε θα ελεγα οτι περναω ψυχωσικο επισοδειο αυτο το καιρο μαλλον μια περιοδο αυξημενου αγχους ισως η οποια με τη σειρα της μου βγαζει κ παλια ¨κολληματα" στο μυαλο μαλλον...

  15. #30
    Quote Originally Posted by purity View Post
    καλη δυναμη ευχομαι..εγω επαθα μια κριση πανικου και ειχα οπτικες παραισθησεις,και νομιζα οτι ειχε μπει μεσα μου ενα πνευμα ,εχασα τον κοσμο γυρω μου δεν μπορουσα να αναπνευσω,αυτο θεωρειται ψυχωτικο επεισοδειο η συμπτωμα?
    ΚΑΤΙ ενδιαμεσο πιστευω...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Καλύτερη πορεία μετά απο οξύ ψυχωσικό επεισόδιο
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-04-2017, 16:39
  2. οξυ ψυχωσικο επεισοδιο!
    By slayer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 76
    Last Post: 08-04-2016, 17:14
  3. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  4. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 08:37
  5. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •