Πώς κάνεις έναν άνθρωπο να αναλάβει τις ευθυνες του και να γίνει αξιαγάπητος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1

    Πώς κάνεις έναν άνθρωπο να αναλάβει τις ευθυνες του και να γίνει αξιαγάπητος?

    Καλή μέρα και Καλό μήνα σε όλους...

    Πρίν από τρία χρόνια γνωρισα τον Α. , 30 χρονών. Η οικογένεια του έχει σοβαρα προβλήματα. Ο πατέρας του είναι αδίστακτος άνθρωπος. Εχει οδηγήσει την μητέρα του Α. και τον αδελφό του να παιρνουν ψυχοφάρμακα. Πρόσφατα έμαθα πως έχει οδηγησει στο ψυχιατρείο και έναν γειτονα του, ο οποιος ειχε ανταγωνιστική επιχειρηση και τελικα την εκλεισε... Τον Α. τον έχει για στηριγμα του. Του έχει αναθέσει την φροντιδα των αρρωστων, την διαχειρηση της επιχείρησης και του έχει φορτωσει και ένα δάνειο 150.000 ευρω. Ο Α. έχει δυο τρυπες στο στομαχι απο το αγχος και υπάρχουν υποψίες ότι έχει αναπτύξει διχασμένη προσωπικότητα. Καθως είναι πιο δυνατός από την μητερα και τον αδελφό του ένα κομματι του εαυτού του παλέυει να κρατηθει υγειή. Όταν τον γνωρισα είχε μόλις βγει από μια σχέση 5 χρόνων με μια κοπέλα την οποία και είχε αρραβωνιαστεί. Η κοπέλα τον χωρισε και μέσα σε εξι μήνες παντρευτηκε άλλον και άλλαξε πόλη. Λιγους μηνες μετα γνωριζει εμενα.
    Εγω ακόμα δεν ηξερα τιποτα και ειχα ολη την ορμη να ερωτευτω μετα από παρα πολύ καιρό. Απο την αρχη , οπως ήταν αναμενομενο, ειχαμε προβληματα. Απο την μια με καλουσε κοντα του και μου ελεγε ποσο πολυ με θελει και την επομενη εξαφανιζοτανε και μου ελεγε πως πιεζεται και θελει χρονο. Την μια φλερταρε μπροστα μου με αλλες για να με ξενερωσει και λιγες ωρες μετα εκλαιγε στα χερια μου και μου ελεγε να κανω υπομονη και να του δωσω χρονο.
    Ενα μιση χρονο παλευα με αυτην την αντιφατικη συμπεριφορα. Ενα μιση χρόνο και παραπάνω παρακολουθουσε τις αναρτησεις μου στο facebook και απαντουσε απο το δικο του profile . Ανεβαζα φωτογραφιες απο παρτυ και ανεβαζε αναρτησεις του στυλ : " Τι κανεις στα party τα βραδυα? Που γυρνας?" Οταν , ομως του τηλεφωνουσα, δεν σηκωνε τα τηλεφωνα να μου μιλησει...
    Ετσι και εγω τα παρατησα... Δεχτηκα μια θεση εκτος εδρας και αλλαξα πολη για 7 μηνες... Επαθε σοκ..Το εμαθα απο φιλους.. Οταν γυρισα , ομως, ακομα δεν μπορούσε να προχωρησει μαζι μου... Και τοτε το τελειωσα κι εγω μεσα μου... Δεν μπορούσα να διαχειριστω την κατασταση... Δεν εχω τις γνωσεις...
    Τα εφτιαξα με ενα αλλο παιδι και τα είχαμε για κανα χρονο... Τον Α. τον ειχα ξεχασει παντελως...
    Και ξαφνικα, οταν χωριζω με τον αλλο παιδι , γιατι δεν ταιριαζαμε για ζευγαρι, αλλα ειμαστε πολυ καλοι φιλοι, εμφανιζεται ξανα ο Α. στην ζωη μου...
    Μου εκανε αιτημα φιλιας στο facebook, γιατι τον ειχα διαγραψει για να μην με παρακολουθει... Αρχισε να μου ζηταει συγγνωμη... Με πηρε τηλ, και λιγες μερες μετα ηρθε στο σπιτι μου...Μου ειπε οτι ειναι ετοιμος για σχεση...Οτι ξερει πως ειμαι η γυναικα της ζωης του... Αλλα δεν θα προχωρησει μεχρι να βεβαιωθει πως δεν θα τον πιεζω...Γιατι δεν αντεχει αλλη πιεση στην ζωη του... Δεχτηκα να του δωσω μια ευκαιρεια να γνωριστουμε απο την αρχη... Δυο βδομαδες μετα ξαναβρεθηκαμε... Μου ειπε ποσο χαιρεται που δεν τον πιεζω..πως ειναι τοσο ξεκουραστο ολο αυτο...Πως του αρεσω τοσο πολυ...με πηγε και στον κολλητο του και ηπιαμε καφε...Ο κολλητος του μας ελεγε ποσο πολυ ταιριαζουμε ...και να το προσπαθησουμε...κτλ...σεξ δεν εχουμε κανει...απλα και τις δυο φορες που ηρθε κοιμομαστε αγκαλιτσα...συμφωνησαμε να μην τα βιασουμε τα πραγματα...
    Εχει να δωσει σημειο ζωης δυο εβδομαδες...Απο το facebook εμαθα πως φευγει ταξιδι με φιλους του...Του εστειλα μνμ να ερθει να τον δω και μου ειπε πως δεν θα προλαβει και ισως βρεθουμε αλλη φορα... Σε κανα μηνα δηλαδη...
    Ισως....? Που εμπλεξα παλι? Τι θα κάνω? Αυτος ηρθε στην ζωη μου και ομως αισθανομαι οτι παλι εγω τον κυνηγαω...Πως ειναι ερωτευμενος μαζι μου αφου δεν καιγεται να με δει... ?
    Αυτο που ζηταω απο εσας...ειναι αν μπορείτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες για το πως θα του δειξω οτι δεν μπορεί να ζηταει απο εναν ανθρωπο να κανει υπομονη επ' αοριστον, να μην πιεζει, να μην τηλεφωνά και να καθεται απλα να τον περιμενει ενω αυτος θα κανει αβιαστα την ζωη του...Για να τον αγαπάω θα πρεπει να γινει αξιαγαπητος..Να καλυπτει και τις δικες μου αναγκες... θελω να τον βλέπω πιο συχνα... Αλλα φοβαμαι πως αν τα πω αυτα θα επαναληφθει η παλια γνωστη ιστορία..Αυτος να μην απαντα στα τηλ κτλ
    Καμια συμβουλη?

    Με εκτιμηση Μ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Μηπως εχεις το μαλακομαγνητη μαρκελα?

  3. #3
    Για τι πράγμα σου ζητάει να κάνεις υπομονή?
    Όταν τα εφτιαξες με το αλλο παιδι για ενα χρονο έννοιωθες αυτος να σου λείπει?
    Καποιος που πραγματικά θέλει μια κοπέλα για σοβαρή σχέση και που είναι ισορροπημένος ψυχικά επιδιώκει να ειναι συνέχεια κοντά της, δεν χάνεται από τη μια μερα στην άλλη και να επανεμφανίζεται πέφτοντας στα πόδια της. Θα λεγα τα εξής: Ανασφάλεια ότι δε θα βρει άλλη θελοντας συναμα να σε εχει δεδομενη, δεν ειναι βεβαιος για σενα κατι που εκδληλώνεται με το την μια έτσι την άλλη αλλιώς ή ειναι αποτελεσμα των ψυχολογικών του όπως αυτα επηρεάζουν όλες τις πλευρες της ζωης του.
    Το σιγουρο ειναι ότι θα υπομένεις αν κανεις σχεση μαζι του και με βαση τις τελευταιες σου σκεψεις στο μηνυμα θα παλευεις να τον αλλάξεις χωρις να ειναι βεβαιο ότι θα τα καταφερεις αν δε θελει πραγματικά κι αυτος. Αν τον θελεις τοσο πολύ δλδ εισαι βεβαιη γι αυτον ασχετως της συμπεριφορας του προχωρα μαζι του διαφορετικα βρες τροπο να φυγεις όσο πιο γρηγορα γινεται.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168
    Ένας Ανθρωπος αλλάζει μόνο οταν το θελήσει ο ίδιος.Αυτος ή δεν ξέρει τι θέλει ή σε έχει για δεδομένη.Οταν καταναλώνεσαι με τέτοια άτομα,καταντας να είσαι χάλια χωρις να φταις.Το σίγουρο ειναι πως ο τύπος χρήζει επαγγελματικής βοήθειας.Εσυ για τελευταία φορά και για το καλο σου,μίλησε του και πες του πως η όλη του συμπεριφορα σε ενοχλεί.Βεβαια,μπορει να εξαφανιστεί μετα απο αυτο.Αλλα θες να χαραμισεις το χρόνο σου περιμένοντας έναν τέτοιο ανθρωπο?

  5. #5
    μαλλον kerasi...πολυ το φοβαμαι...

  6. #6
    Γιαννη μου σωστα τα λογια σου... Δυστυχως δεν εχω τα φοντα για να παλαιψω μια τετιοα κατασταση...Δεν ειναι οτι δεν τον συμπαθω σαν ανθρωπο απλα δεν μπορω να αντεξω αυτην την συμπεριφορα...Ειναι περαν των δυνατοτητων μου να γινω ψυχοθεραπευτρια του αλλου... Χρειαζομαι ποιο υπευθυνους ανθρωπους στην ζωη μου...Τους αλλους δεν τους διαχειριζομαι σωστα και κανω κακο και σε αυτους και σε εμενα...

  7. #7
    Quote Originally Posted by Τάρια View Post
    Ένας Ανθρωπος αλλάζει μόνο οταν το θελήσει ο ίδιος.Αυτος ή δεν ξέρει τι θέλει ή σε έχει για δεδομένη.Οταν καταναλώνεσαι με τέτοια άτομα,καταντας να είσαι χάλια χωρις να φταις.Το σίγουρο ειναι πως ο τύπος χρήζει επαγγελματικής βοήθειας.Εσυ για τελευταία φορά και για το καλο σου,μίλησε του και πες του πως η όλη του συμπεριφορα σε ενοχλεί.Βεβαια,μπορει να εξαφανιστεί μετα απο αυτο.Αλλα θες να χαραμισεις το χρόνο σου περιμένοντας έναν τέτοιο ανθρωπο?
    Ταρια δεν την παλεψα και χτες του εστειλα ενα κατεβατο μνμ και του ειπα πως δεν μου αρσει η συμπεριφορα του...Πως αν θελει πραγματικα να γνωριστουμε και να φτιαξουμε κατι ομορφο θα πρεπει να βρισκομαστε, να συζηταμε..Αλλιως αν δεν θελει κατι τετοιο καλυτερα να μου το πει απο τωρα για να σταματησουμε εδω... Τον ρωτησα για ποιον λογο ηρθε ξανα στην ζωη μου και μου ειπε οτι ειναι ετοιμος για σχεση και μετα εξαφανιστηκε παλι...και μου απαντησε: " Ηρθα στην ζωη σου? τι ειναι αυτα που λες? Αρχισες τα προπερσυνα?" Δεν μπορουσα να το πιστεψω...Μου το γυρναγε παλι οτι εγω τον κυνηγαω....! του λεω: "παιδι μου εσυ δεν μου ειπες οτι αναλαμβανεις ολη την ευθυνη για οτι εγινε προπερσι και οτι θες να γνωριστουμε απο την αρχη σωστα?" και εκανε τον ανηξερο...Το γυρισε στην πλακα...που θελω να επιζω οτι ηταν πλακα....Εγω, λεει θελω να σε βλεπω κανα βραδυ οταν γινομαι γκολ..Μονο τοτε μπορω...Αν δεν το καταλαβαινες αυτο δεν γινεται" (Σημειοτεων, δεν εχουμε κανει σεξ απο προπερσι..τα δυο βραδυα που βρεθηκαμε φετος κοιμηθηκαμε απλα αγκαλιτσα για να μην κολλησω λεει, και ξανακυνηγιομαστε). τελος παντων, μετα απο αυτο του τα εσυρα πολυ ασχημα... και του ειπα τελειωσαμε και δεν σε θελω στην ζωη μου παρα μονο όταν εισαι ετοιμος να γνωριστουμε αληθινα. και τον διεγραψα απο φιλο μου... Αλλα μετα επειδη ειμαι ηλιθια...και ενοχικη και βλαμμενη... το μετανιωσα και του εστειλα ενα μνμ και του λεω συγγνωμη για οσα σου ειπα...Απλα θελω να σε βλεπω περισσοτερο... Να ερθω το βραδυ απο το μπαρακι που συχναζεις να σε χαιρετησω (γιατι φευγει ταξιδι για ενα μηνα)? και μου εκανε block!!!! και απο τα νευρα μου ντυνομαι και παω ...και καθοταν με τους κολλητους του ...και με το που με βλεπει κατεβαζει κατι μουτρα... μπορεσα να του μιλησω ελαχιστα...γιατι αρχισε να μου λεει...εγω εδω ηρθα με τους φιλους μου...δεν θελω να συζηταω τετοια πραγματα...προσπαθω να κρατησω μια αξιοπρεπεια...Αυτος μιλαει για αξιοπρεπεια!!!!!! Τελος παντων...μετα σηκωθηκε κι εφυγε...και εμεινα με τον κολλητο του που τον ξερω απο παλια...και αρχισε να μου λεει κατι βλακειες...Οτι θελουμε τους ανθρωπους μονο οσο ειμαστε νεοι και θεριευουν οι ορμονες μας...και κοιτα να λυσεις τα ουσιαστικα προβληματα της ζωης σου και ασε τον κι αυτον στην ησυχια του...Αφου δεν γινεται κατι δεν το βλεπεις? και δεν νιωθει κατι ερωτικο για σενα απλα σε χρησιμοποιει για να βγαλει τα απωθημενα του με την πρωην του... Το ποσο ντραπηκα δεν μπορω να σας το περιγραψω....Πως πιαστηκα τοσο κοροιδο και τον αφησα να ξαναμπει στην ζωη μου....? πραγματικα, ντρεπομαι παρα πολυ...μακαρι, να μην του ειχα συζησει συγγνωμη, για να κραταγα λιη αξιοπρεπεια...μακαρι να μην ειχα κατεβει στο μπαρ...πολλη ξεφτιλα...πολλη ξεφτιλα...ντρεπομαι να κυκλοφορησω στην πολη τωρα... Δεν μπορω να το πιστεψω πως ειναι τοσο κακος ανθρωπος...και με χρησιμοποιησε...πως δεν ειδε τιποτα απο εμενα...δεν ειναι κακος ανθρωπος...τοτε γιατι το εκανε αυτο...και με εχει αυτος μπλοκαρισμενη...αντι να τον εχω εγω...Ειναι φοβαρο!!! σας παρακαλω...πειτε μου κατι ενθαρρυντικο!!! Πειτε μου κατι!!!

  8. #8
    Να προσθεσω οτι ο κολλητος του που μου τα ειπε ολα αυτα ειναι αυτος που ειχαμε παει στο σπιτι του και μας ελεγε ποσο πολυ ταιριαζουμε και να προχωρησουμε... προσπαθουν να με βγαλουν τρελη? επειδη χτες ημουν ράκος και ειχα τοσα πολλα ερωτηματα ...Δεν γυρισα να του τον ρωτησω..:" μα καλα...Πως μου λες οτι δεν νιωθει κατι ερωτικο για εμενα...Σπιτι σου δεν ειχαμε ερθει και μας ελεγες ποσο πολυ ταιριαζουμε?" Και σημερα το πρωι μου εστειλε ο κολλητος του μνμ ...να δει αν ειμαι ενταξει απο εχτες και αν εχω σκεφτει οτι ειπαμε..." Και του απανταω: " Ναι , μια χαρα ειμαι..Σκεφτομαι ακομα..Ομως εχω μια ερωτηση...Γιατι μας ειπες οτι μας ειπες τοτε στο σπιτι σου? " Και τι μου απανταει??? Αν εχετε τον Θεο σας!!! " Δεν μπορω να σηζηταω απο το Chat για τετοια πραγματα... Οταν εχεις τον χρονο και ηρεμησεις πες μου να βρεθουμε απο κοντα να σου απαντησω αυτο που θες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. #9
    Αηουτο!!!! Αηουτο!!!! ( Βοηθεια στα Γιαπωνεζικα!!!!!) Βοηθεια! Δεν μπορω να το χωνεψω οτι με δουλευουν ετσι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168
    Κουκλιτσα!
    Η τρέλα που βαράει το ντουέτο δεν ειναι καλη αλλά για το ψυχιατρειο.Εσυ κουβαλας τέτοια τρέλα?Θες να σου μεταδώσουν τέτοια τρέλα?
    ΧΑΡΑΜΙΖΕΣΑΙ!!!Αυτο θες?Το λες και μονη σου...
    Φυγε και τα καλύτερα έρχονται!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Marcella μου έχεις πέσει στην κλασσική περίπτωση του ΜΛΚ που κυνηγάει και όταν το καταφέρει αυτό που θέλει την κάνει αλλά αφού βεβαιωθεί ότι θα τον κυνηγήσουν για να γουστάρει...και φυσικά δείχνει ότι δν γουστάρει να τον κυνηγάς! Θα σε εξηγήσω, είναι το μοτίβο της ζωής του ότι οι γυναίκες είναι για πέταμα...ότι δν αξίζουν γιατί τον πληγώνουν και είναι το θύμα..και βέβαια είσαι το θύμα αλλά είσαι κ ο θύτης! Βγάλτον από τη ζωή σου αλλά μην του το πεις!!!! Γράφτον και όταν ξαναγυρίσει εσύ απλά μην ασχοληθείς καθόλου...μην του ρίξεις ευθύνες, μην του τα χώσεις αλλά ένα απλό μην μη ξαναενοχλήσεις γιατί έχω σοβαρή σχέση θα του υπενθυμίσει πόσο προβληματικός είναι και ότι νόμιζε ότι σε είχε δεδομένη!!Από εκεί και πέρα εσύ κολλάς από το φτύσιμο κάτι που ουκ ολίγες το έχουμε πάθει..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μηπως εχεις το μαλακομαγνητη μαρκελα?
    Χαχα Kerasi..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Α και να σου απαντήσω στον τίτλο..δεν κάνεις εσύ τον άλλον να γίνει αξιαγάπητος και κυρίως φυσιολογικός! Ή είναι ή όχι..το πιο πιθανό είναι αν προσπαθήσεις να τον φέρεις στα νερά σου να έχεις κι εσύ θέμα...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    marcella με έναν τέτοιο άνθρωπο νιώθεις να τρελαίνεσαι γιατί εισπράττεις τα δικά του τρελά συμπλέγματα κι ανασφάλειες. Δεν μπορεί με τίποτα να αναλάβει την ευθύνη όσων ο ίδιος προτείνει και δηλώνει, το γυρνάει από δω, το γυρνάει από κει και βρίσκεσαι πάντα υπόλογη. Μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη, γιατί για να βγει μια άκρη χρειάζεται μια στοιχειώδης σταθερότητα και συνέπεια κι από την άλλη πλευρά. Κι εκατό μηνύματα να σου στείλει, μόλις καταλάβει ότι ανταποκρίνεσαι κι αφήνεσαι, ή πολύ περισσότερο ότι ζητάς αυτά που ο ίδιος έταξε, η ιστορία θα επαναληφθεί. Άστον να πάει στο καλό γιατί είτε του αρέσεις είτε όχι, το παιχνίδι που παίζει μήπως και πάρει λίγη αξία σε βάρος σου, προφανώς του αρέσει περισσότερο. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό.

  15. #15
    Ας μην τον βρίζουμε παιδια... Ενας δυστυχισμένος ανθρωπος είναι που δεν μπορεί να ικανοποιησει την απεγνωσμένη του ανάγκη για αγάπη... Ειναι καταδικασμένος να ζήσει στην μοναξια και στην θλίψη...Μπορεί να βρει καμποσες ακομα να κοροιδεψει , σαν κι εμένα, και θα περάσουν τα λίγα ενεργα χρόνια που του απομένουν και θα πεθάνει μόνος κι ερημος...Δεν θα ξαπλώσει ποτέ να κοιμηθεί με μια γυναίκα που τον αγαπά αληθινά και τον σέβεται... Δεν θα δει τα παιδιά του να μεγαλώνουν... Δεν θα χαρεί τιποτα... θα μεινει να δουλευει σκλάβος στον τυραννο πατέρα του, θα τον γηροκομεί και θα μπεκρουλιάζει με τους φιλους του... Αυτη θα είναι η ζωή του αδελφού μας... κρίμα... Ας μην τον βρίζουμε εστω... φταιει κι αυτός , που δεν φτιάχνει τον εαυτό του...Σιγουρα... Αλλα , ίσως να μην ξέρει πως....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 01-07-2010, 16:40
  2. Τι αξιζει σε εναν ανθρωπο;
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 04-12-2009, 19:54
  3. Θέλω να ξεπεράσω έναν άνθρωπο που έχω κάνει ΘΕΟ!
    By MDASK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 152
    Last Post: 26-01-2009, 15:56
  4. Τι εκτιμάτε περισσότερο σε έναν άνθρωπο ?
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 21-12-2007, 21:24
  5. sos, έχω νεύρα. Θέλω να σκωτώσω έναν άνθρωπο. Πως να το αποφύγω;
    By magda-ps. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 27-11-2007, 20:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •