ΦΟΒΟΣ-ΑΓΧΟΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22

    ΦΟΒΟΣ-ΑΓΧΟΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗΣ

    Λοιπον θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το βασικο προβλημα που αντιμετωπιζω εγα και αυτο ειναι ο φοβος της δεσμευσης!!!και σε μια ερωτικη σχεση αλλα και σε ποιαδηποτε αλλη μορφη πχ να δεσμετω οτι θα παω καπου μια εκδρομη,ενα ταξιδι,για ενα ποτο και τετοια απλα καθημερινα.με πιανει τετοια φοβια που ακυρωνω πραγματα που ηθελα να κανω η αν τα κανω τελικα γινονται με πολυ ζορι και αφου με εχει πιασει το στομαχι μου κ εχω σκεφτει πως θα μου συμβουν τα χιλιαδες κακα πραγματα!!αποτελεσμα ολου αυτου ηταν μεσα στο καλοκαιρι να περασω μια μαγαλη κριση με τασεις πανικου κ αγοραφοβιας,να μου βγει ψυχοσωματικο με το στομαχι μου,να χασω κιλα αφου υποσιτιζομουνα κυριολεκτικα,να ειμαι ετοιμη να παραιτηθω απο τη δουλεια μου,να κανω ασχημες σκεψεις,να κλαιω συνεχεια (αλλα συνεχεια!!) κ να νιωθω μια απιστευτη απελπισια!τελικα πηγα σε μια ψυχιατρο μετα απο προτροπη της οικογενειας μου,αφου ειχα μετατραπει σε φυτο που τα εκανα ολα μηχανικα κ μου διεγνωση ελαφρια μορφης καταθλιψη με τασεις αγοραφοωιας κ κρισεισ πανικου (ναι ναι ειχα κ απο αυτα!!).το βασικοτερο προβλημα που μου το εντοπισε απο την πρωτη φορα που πηγα ειναι οτι φοβαμαι τη δεσμευση οποιασδηποτε μορφης οποτε κ την αποφευγω γτ μου δημιουργει αγχος!!ηθελα να ρωτησω ανα υπαρχει καποιος-α που εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα κ αν τελικα το ξεπερασε!!!!

  2. #2
    Και τι πειραζει να φοβασαι την δεσμευση;Μην δεσμευεσαι η οταν το κανεις και μετανοιωνεις ανεφερε το οτι το μετανιωσες η στην χειροτερη καντην με ελαφρα πηδηματακια

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22
    Ε δεν ειναι τοσο απλο!!!ξερεις τι ειναι να θες να κανεισ μια φυσκιολογικη σχεση κ να ζησεις ολα τα ωραια κ τα κακα βεβαια που εχει μια σχεση κ να μην μπορεις??να γνωριζεις φυσιολογικους κ εναδιαφεροντες ανθρωπους που σε νοιαζονται κ θελουν να ειναι μαζι σου κ να κανεις τα παντα(τα παντα ομως) για να τους διωξεις απο κοντα σου???και μετα να μενεις μονη κ να λες παλι θαλασσα τα εκανα,τι σκτα τρεχει με εμενα??κ δεν ειναι οτι δεν εχω γνωρισει τον καταλληλο,το αντιθετο θα ελεγα!!επισης ξερεις τι ειναι η καλυτερη σου φιλη να κανει μπατσελορ (παιδικη φιλη-σαν οικογενεια) και να σκεφτεσαι πως στο καλο θα καταφερω να παω χωρις να με πιασει κριση πανικου,το στομαχι μου ,το κεφαλι μου,ζαλαδες κ ολα τα ψυχοσωματικα του κοσμου???

  4. #4
    τι ηλικια εχεις;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22
    26 αλλα τα τελευταια χρονια το εμφανισα τοσο εντονα η μαλλον λατεκλισε τη ζωη μου!!γιατι κ σχεσεις ειχα μακροχρονιες κ απο ολα!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22
    26 αλλα τα τελευταια χρονια το εμφανισα τοσο εντονα η μαλλον κατεκλισε τη ζωη μου!!γιατι κ σχεσεις ειχα μακροχρονιες κ απο ολα!!

  7. #7
    καλα και εγω 9χρονη σχεση ειχα και αλλες 2 2χρονες αλλα περασα μια φαση και δεν ηθελα δεσμευσεις και πιστευω ακομα δεν θελω
    αρα εχεις ζησει σχεσεις ετσι;δεν ειναι κατι που το εχεις στερηθει

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22
    εχω ζησει αλλα θελω να ξαναζησω ομως η φοβια μου για δεσμευση με εμποδιζει,την οποια κ δεν ειχα αντιληφθει μεχρι που μου την εντοπισε η γιατρος που παω!!εγω δικαιολογουσα τον εαυτο μου λεγοντας πως ο ενας εχει το ενα στραβο ο αλλος το αλλο,ενω ουσιαστικα εγω ειμαι η "στραβη" της υποθεσης!!!αλλα στη φαση που ειμαι τωρα μου φαινεται απιθανο να αρχισω κατι απο την αρχη...μου φαινεται βουνο πραγματικα!!να γνωρισω καποιον,να μου αρεσει σε ολα,να μου κανει το κλικ,να με μαθει,να τον μαθω και ολα αυτα τα ωραια!!ασε που λογο του προβληματος μου (ελαφρια καταθλιψη-αγοραφοβια-κρισεις πανικου) δεν ειμαι κ το ιδανικο ταιρι γτ πως θα εξηγησω σε ενα φυσιολογικο ανθρωπο που θα γνωρισω οτι με τρομαζει μεχρι θανατου να παω για εναν απλο καφε η για φαγητο???ξερεις απλα καθημερινα πραγματα!!!

  9. #9
    ενταξει δεν ειναι ολοι φυσιολογικοι. μην σου πω κανενας δεν ειναι φυσιολογικος ολοι εχουν θεματα. και τι εαν δυσκολευεσαι να βγεις για εναν καφε η φαγητο εαν βρεις καποιον που σε καταλαβαινει μπορειται να κανετε αλλα πραγματα που δεν σε φοβιζουν

    και μην εισαι τοσο σιγουρη για αυτα που σου ειπε ο γιατρος. απο ψυχολογους δεν ξερω αλλα σε αλλα θεματα υγειας που εχουν τυχει στους δικους μου και εχω τρεξει εγω ο καθενας ,πραγματικα, λεει το κοντο και το μακρι του. πηγαινε και σε δευτερον και τριτο εαν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα

    απο οτι καταλαβα εχεις μια φοβια να βρισκεσαι σε χωρο που ειναι πολλα ατομα και μπορει να μην δεσμευεσαι γιατι δεν θελεις να δεσμευτεις να βγαινεις γιατι θα πρεπει να αντιμετωπιζεις την φοβια σου

    η φοβια σου σε αποτρεπει να δεσμευτεις

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22
    η φοβια μου με αποτρεπει αλλα το θεμα ειναι πως ξεπερνιεται!!!!απο γιατρους αλλο τιποτα...επειδη ολα αυτα μου βγαινανε σε ψυχοσωματικα προβληματα τουσ γυρισα ολουσ!!!!καρδιολογους (για πονουσ στο στηθος,κατα φαντασιαν εφραγμα),παθολογους(μουδια� �ματα,πονοι σε κοιλια,στομαχι κ γενικα παντου),ενδοκρινολογο(δε μπορουσα να καταπιω αρα θεωρηασα οτι κατι εχει πρηστει εσωτερικα-θυρεοειδης),ωρυλα(ειχα ζαλαδεσ κ μου ειπε οτι μαλλον ειναι λαβυρινος αλλα ειμαι σιγουρη τωρα οτι ηταν ιδεα μου),γαστρενετερολογους(στ� �μαχι-το μονιμο προβλημα) και η λιστ συνεχιζετσι!!και μαντεψε...ημουνα περδικι,υγιεστατη αλλα ολοι κατεληγαν στο ιδιο!!ΑΓΧΟΣ!!ακομα δε καταλαβαινω πως το αγχος τα δημιουργει ολα αυτα!!οποτε κατεληξα στην ψυχιατρο μετα την τρομερη κριση που ειχα το καλοκαιρι..και δεν ηταν ευκολα να αποδεχτω οτι εχω κατι ψυχολογικο...σκεφτασαι οτι αυτα ποτε δε θα συμβουν σε εσενα!!αλλα ειμαι αρκετα καλυτερα,χωρισ φαρμακα κ ευτυχως κ η γιατρος που παω ειναι κατα γιατι θεωρει οτι καταστελουν τη δουλεια που κανουμε στην ψυχοθεραπεια!!προσπαθω να βγαινω εστω 2-3 φορες την εβδομαδα για καφε,να ηρεμω οταν φρικαρω που ειμαι εκτος ρουτινας αλλα εχω δρομο για να ξαναγινω το ατομο που ημουνα!!καμια φορα σκεφτομαι πως ημουν πριν ενα χρονο κ ειναι λες κ τα περναει ολα αυτα καποιος αλλος,οχι εγω!!
    εσυ εισαι καλα δηλαδη??δεν εχεις κατι??

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22
    παθολογους(μουδιασματα,πον οι σε κοιλια,στομαχι κ γενικα παντου),ενδοκρινολογο(δε μπορουσα να καταπιω αρα θεωρηασα οτι κατι εχει πρηστει εσωτερικα-θυρεοειδης),ωρυλα(ειχα ζαλαδεσ κ μου ειπε οτι μαλλον ειναι λαβυρινος αλλα ειμαι σιγουρη τωρα οτι ηταν ιδεα μου),γαστρενετερολογους(στ� �μαχι-το μονιμο προβλημα) και η λιστ συνεχιζετσι!!και μαντεψε...ημουνα περδικι,υγιεστατη αλλα ολοι κατεληγαν στο ιδιο!!ΑΓΧΟΣ!!ακομα δε καταλαβαινω πως το αγχος τα δημιουργει ολα αυτα!!οποτε κατεληξα στην ψυχιατρο μετα την τρομερη κριση που ειχα το καλοκαιρι..και δεν ηταν ευκολα να αποδεχτω οτι εχω κατι ψυχολογικο...σκεφτασαι οτι αυτα ποτε δε θα συμβουν σε εσενα!!αλλα ειμαι αρκετα καλυτερα,χωρισ φαρμακα κ ευτυχως κ η γιατρος που παω ειναι κατα γιατι θεωρει οτι καταστελουν τη δουλεια που κανουμε στην ψυχοθεραπεια!!προσπαθω να βγαινω εστω 2-3 φορες την εβδομαδα για καφε,να ηρεμω οταν φρικαρω που ειμαι εκτος ρουτινας αλλα εχω δρομο για να ξαναγινω το ατομο που ημουνα!!καμια φορα σκεφτομαι πως ημουν πριν ενα χρονο κ ειναι λες κ τα περναει ολα αυτα καποιος αλλος,οχι εγω!!
    εσυ εισαι καλα δηλαδη??δεν εχεις κατι??

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22
    παθολογους(μουδιασματα,πον οι σε κοιλια,στομαχι κ γενικα παντου),ενδοκρινολογο(δε μπορουσα να καταπιω αρα θεωρηασα οτι κατι εχει πρηστει εσωτερικα-θυρεοειδης),ωρυλα(ειχα ζαλαδεσ κ μου ειπε οτι μαλλον ειναι λαβυρινος αλλα ειμαι σιγουρη τωρα οτι ηταν ιδεα μου),γαστρενετερολογους(στ� �μαχι-το μονιμο προβλημα) και η λιστ συνεχιζετσι!!και μαντεψε...ημουνα περδικι,υγιεστατη αλλα ολοι κατεληγαν στο ιδιο!!ΑΓΧΟΣ!!ακομα δε καταλαβαινω πως το αγχος τα δημιουργει ολα αυτα!!οποτε κατεληξα στην ψυχιατρο μετα την τρομερη κριση που ειχα το καλοκαιρι..και δεν ηταν ευκολα να αποδεχτω οτι εχω κατι ψυχολογικο...σκεφτασαι οτι αυτα ποτε δε θα συμβουν σε εσενα!!αλλα ειμαι αρκετα καλυτερα,χωρισ φαρμακα κ ευτυχως κ η γιατρος που παω ειναι κατα γιατι θεωρει οτι καταστελουν τη δουλεια που κανουμε στην ψυχοθεραπεια!!προσπαθω να βγαινω εστω 2-3 φορες την εβδομαδα για καφε,να ηρεμω οταν φρικαρω που ειμαι εκτος ρουτινας αλλα εχω δρομο για να ξαναγινω το ατομο που ημουνα!!καμια φορα σκεφτομαι πως ημουν πριν ενα χρονο κ ειναι λες κ τα περναει ολα αυτα καποιος αλλος,οχι εγω!!
    εσυ εισαι καλα δηλαδη??δεν εχεις κατι??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Eva ακριβώς το ίδιο έχω και εγώ....Δεν φοβάσαι την δέσμευση,τον εαυτό σου φοβάσαι,και να μην ξαναπάθεις κρίσεις.
    Και εγώ τώρα δεν είμαι σε κάποια σχέση αλλά από τα 17-29 μου είχα συνεχομενα σχέσεις.
    Οι κρίσεις έρχονται στην ζωή μας,για κάποιο λόγο.Κοίταξε την Eva λοιπόν.Και μόνο αυτή.
    Ο ψυχίατρος σου έδωσε κάποια αγωγή?Όπως και να έχει πρώτα κοιτάμε τον εαυτό μας που προφανώς τον έχουμε αμελήσει και δεν τον ακούγαμε τόσο καιρό.Δυστυχώς θέλει πολύ προσπάθεια για να βγείς από αυτό και να το θες πραγματικά.Να θες να νιώσεις ελεύθερη.Και εγώ φοβάμαι,τρέμω,βγαίνω έξω και σκέφτομαι ότι ναι μπορεί να έχω κρίση πανικού εκεί που θα πάω.Αλλά δειλά δειλά κάνω πολύ μικρά βηματάκια μιάς και εγώ το έχω φρέσκο το ζήτημα.3-4 μήνες.Συνειδητοποίησα πως και παλιότερα είχα 1-2 μικρό κρισούλες αλλά νόμιζα πως ήταν τάση λιποθυμίας.Εξελίχθηκε σε αγχώδη διαταραχή με αγοραφοβία και κρίσεις πανικού.Κρίση δεν έχω πάθει εδώ και 2 μήνες,αλλά εδώ και 40 μέρες παίρνω αγωγή.Με φάρμακα ή χωρίς πρέπει πάντοτε να προσπαθούμε να αδράξουμε τις ζωές μας.

  14. #14
    ρε συ ΕΥΑ δεν απαντας και στον αλλον που εχει φοβο με εφραγμα-εγκεφαλικο μιας και τα ξεπερασες αυτα..

    αυτες τις φοβιες πως τις ξεπερασες;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22
    μολις πηγαινα στο γιατρο κ μου ελεγε πως ημουν καλα το ξεπερναγα!!!επισης οταν με πιανει,προσπαθω να απασχολησω το μυαλο μου με κατι αλλο η σκεφτομαι κατι η καποιον που με χαροποιει κ ως δια μαγειας περναει!!!μεγαλη η δυναμη του μυαλου..ικανη για τα καλυτερα η τα χειροτερα!!!αλλα πρεπει να θες....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχοσ-Φοβος υπερβολικός
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-06-2012, 09:02
  2. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-02-2012, 23:29
  3. φοβος δεσμευσης η κατι αλλο
    By val2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 20-09-2011, 17:20
  4. Φόβος δέσμευσης
    By Pandora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 27-05-2010, 22:01
  5. αγχος, φοβος κ ολά τα παραγωγα
    By Soulfly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-02-2010, 22:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •