Συμπτωματολογία Ψύχωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15

    Συμπτωματολογία Ψύχωσης

    Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε άτομα που έχουν υποστεί ψυχωσικό επεισόδιο,οπότε μπορούν να μιλήσουν εκ πείρας.

    1ον. Όταν ήσασταν σε ενεργή φάση της ψύχωσης,γνωρίζατε ότι αυτά που σκέφτεστε και κάνατε ήταν παράλογα ή σαν το είπε κάποιος φίλος ή από το οικογενειακό περιβάλλον και σας παρακίνησε να δείτε ψυχίατρο?
    2ον. Ήταν δυνατόν να κρύψετε τα συμπτώματα της ψύχωσης όταν ήσασταν σε ενεργή, αλλά και σε ανενεργή φάση? Δηλαδή για όσους δεν είναι σε ενεργή φάση τώρα,αν βρεθείτε με κάποιον,καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά?
    3ον. Πόση ήταν η διάρκεια του ψυχωσικού σας επεισοδίου? Και όταν ήσασταν σε ενεργή φάση της ψύχωσης,αυτά που ζούσατε, τα θεωρούσατε πλήρως αληθινά γεγονότα και τα βιώνατε έτσι ή ήταν απλά σκέψεις που σας ταλαιπωρούσαν και γνωρίζατε ότι είναι παράλλογες?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    1)μονος μου το καταλαβα και πηγα ψυχιατρο και ψυχολογο
    2)δεν μπορουσα με τπτ να τα κρυψω τα συμπτωματα πανω απο καναδυο λεπτα της ωρας
    3)το ψυχωσικο μου επεισοδιο το πρωτο κρατησε 30 δευτερολεπτα και απο τοτε ως τωρα πιστευω οτι δεν ηταν παραλογες οι σκεψεις μου.τις πιστευω ακραδαντα οτι και να μου πει καποιος

  3. #3
    1ον για 3 μηνες ειχα ψυχωτικα συμπτωματα και αυπνιες μεχρι να κανω επεισοδιο τη μερα που επαθα το επεισοδιο πηγα να κατσω υπολογιστη και αρχισα με ταχυτητα φωτος να μου ερχονται πολλες ιδεες μεχρι και ιδεες μεγαλειου τοτε πηγα στη μανα μου να της πω οτι κατι δεν παει καλα με μενα αλλα μετα απο λιγο αρχισα να τα πιστευω αυτα που μου ερχοντουσαν και να αρχιζω να ωριομαι και ενιωθα φωτια στα ποδια μου(μεχρι η θερμοκρασια του σωματος μου τα παιξε)τα πιανε η μανα μου και τρομαγμενη ελεγε στο τηλεφωνο οτι βραζουν τα ποδια μ ζαλαδα φουλ ενιωθα(πρεπει να μου ειχε ανεβει και η πιεση)και τοτε πηγα σε κλινικη αφου ημουν τελικα εκτος εαυτου
    2ον με την καμια δεν μπορουσα να το κρυψω στην ενεργη φαση εβγαινα στο δρομο και φωναζα στην ανενεργη φαση που ειμαι τωρα τις περισσοτερες φορες δεν καταλαβαινει καποιος οτι εχω προβλημα.ερχονται και μου μιλανε ατομα χαλαρα χωρις να νομιζουν τιποτα για μενα
    3ον το ψυχωτικο επεισοδιο κρατησε καποιες ωρες γιατι πηγα κατευθειαν σε κλινικη και με μπουκωσαν φαρμακα και ηρεμησα μετα αλλα δεν ηξερα τι ειχα.αυτα που ζουσα στο επεισοδιο τα θεωρουσα πληρως αληθινα λες και ημουν αλλος και ολα αυτα τα χρονια που ζουσα δεν ημουν εγω.επισης ξεχασα να αναφερω στο 1ον λιγο πριν εμφανισω επεισοδιο καποιοι υποτιθεται φιλοι μου με καναν περα διχως εξηγηση και δεν γνωριζα οτι εκανα κατι παραλογο,καποιες φορες το ενιωθα που με επιαναν γελια και προσπαθουσα να τα κρατησω αυτα πριν το επεισοδιο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμενα ηταν βασανιστικο και επιπονο. Ειχα καποιες παραξενες ιδεες χρονια και στο τελος πιεστηκα απο πολλες καταστασεις και "επεσα". Δεν εκανα ιδιαιτερα τρελλα πραγματα αλλα ειχα "βυθιστει" και προσπαθουσα να κατανοησω τι τρεχει. Μετα απο 1-1,5 χρονο τρελλας και απιστευτου πονου κατανοησα μονος μου και ζητησα βοηθεια. Σωθηκε η ζωη μου ισως εκεινη τη μερα που κατανοησα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Aσε δυσκολες καταστασεις αυτες απλως θελω να επισημανω στην ενεργη φαση της ψυχωσης απ οτι ειπε η μανα μου αργοτερα, τα ματια μου ειχαν μια γυαλαδα και φαινοταν πολυ αγρια..αυτο απο μονο του νομιζω ειναι αρκετα τρομακτικο...φτου...φτου..φτο υ..καλυτερα να μην αναφερω και τα μεταφυσικα,,,

  6. #6
    μα καλα μερικες φορες οι ιδεες μας αν και παραξενες δεν ειναι αληθινες?εγω προσωπικα σκεφτομαι πολυπλοκα και κανω σκεψεις κακες μεν αλλα αληθινες δε.και συνεχεια λενε οι ψυχιατροι οτι δεν υφιστανται αυτα στο λογικο κοσμο.μα καλα εμεις δεν εχουμε καθολου δικιο για τις σκεψεις μας οσο και παραξενες να ειναι?(και για τις παραξενες εμπειριες μας)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    καλα αν εχουμε διαστρεβλωμενες σκεψεις που δεν επηρεαζουν τους αλλους ,αν δεν ειμαστε επικινδυνοι για μας η για τους αλλους ,αν ειμαστε ευχαριστημενει με τη φανταστικη ψευδολογια που ζουμε κ αν το μονο λαθος μας ειναι οτι δεν σκεφτομαστε οπως οι αλλοι,αν ειμαστε ευτυχισμενοι σε εκεινο τον κοσμο των θαυματων κ δεν μας ενδιαφερει η πραγματικη ζωη τοτε τι ? ειμαστε εγκληματιες που πρεπει να συμορφοθουμε με τα φαρμακα?αν φοβασαι η σε κουραζει η ψυχωση ,το καταλαβαινω να ψαξεις για καταστολη των συμπτωματων ,οταν ομως εισαι ευτυχισμενος με τη ψυχωση σου κ δεν σε ενδιαφερει το μελλον τοτε πρεπει να κοινονικοποιηθεις με τα φαρμακα για αυτους που σε αγαπαν γιατι η κοινωνια δεν δεχεται τις ιδιαιτεροτητες.
    ολοι ελεγαν για μενα οτι ειμαι χαλια οταν δεν επερνα φαρμακα ,ομως εγω ζουσα μια φανταστικη ζωη που μου αρεζε,κ τωρα ζω μια πραγματικη ζωη που παλι μου αρεσει....με φαρμακα....
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    κι ομως η ζωη μας ειναι γεματη με παραλογες ιδεες και σκεψεις αλλα κατα τα αλλα δεν τις θεωρουμε τρέλα ...αν επικρατουσε η λογικη μονο ο κοσμος θα ηταν εντελως διαφορετικος,,,φανταστειτε το,,,,,,,,,,,,,,

Similar Threads

  1. Υπολειμματικη φαση της ψυχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-08-2012, 18:42
  2. η μεταφυσικη της ψυχωσης
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 03-08-2012, 17:31
  3. Συμπτώματα της ψύχωσης η κατι άλο?
    By ΣωτηρηςΚ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 28-07-2012, 21:42
  4. ειναι συπτωματα ψυχωσης?
    By mr bubbles in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 22-03-2012, 00:50
  5. Συμπτωματολογία στην Σχιζοφρένεια
    By daydreamer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 20-07-2006, 23:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •