Προβληματα με τις δουλειες. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Oλγακι μηπως μας δουλευεις?
    Στο αλλο θεμα που ειχες ανοιξει μονη σου ελεγες οτι εκανες λαθος που ηταν επικινδυνο για τον ασθενη και οτι απο εναν αλλο ασθενη ζητησες το λαπτοπ του για να μπεις στο facebook . Λογικο δεν ειναι οτι σε διωξανε?
    Μηπως βολευεσαι με το να λες οτι εισαι χαζη ασχημη και αχρηστη αντι να κανεις μια προσπαθεια να βελτιωσεις τα λαθη σου και την ζωη σου?

  2. #32
    Όλγα να ξέρεις πως από τα λάθη μας βελτιωνόμαστε ώς άνθρωποι.
    Όταν τα συνειδητοποιούμε γνωρίζουμε που δείξαμε έλλειψη και που υπερβολή.
    Όπως επίσης επιπρόσθετες άστοχες και άσκοπες ενέργειες με συνέπειες αρνητικές.
    Αυτό ισχύει για όλους τους ανθρώπους, η διαφορά είναι στους διαφορετικούς τομείς για τον καθένα.
    Όπως το ίδιο ισχύει για όλους, πως σε ορισμένα είμαστε άχρηστοι ενώ σε άλλα διαθέτουμε την απαραίτητη δεξιότητα.
    Έτσι και εσύ έχεις τις δεξιότητες για ορισμένα, ενώ για άλλα όχι.
    Αν γνωρίσεις που έσφαλες με συνέπεια να χάσεις την εργασία σου,
    θα ξέρεις στην επόμενη σου εργασία τι να αποφύγεις και σε τι να δώσεις την προσοχή σου.

    Πάντως η ξένη εργασία έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις,
    όταν δουλεύεις για άλλους και δεν είναι δική σου η δουλειά
    συγχωρούνται και παραβλέπωνται τα όποια λάθη που γίνονται κατά την εκτέλεση των καθηκόντων
    δεν συγχωρούνται όμως λάθη όταν οι όποιες ενέργειες γίνονται κατά τον χρόνο της υπηρεσίας μας
    αλλά δεν καλύπτουν τα εργασιακά μας καθήκοντα μα προσωπικές μας ανάγκες.

    Στην δουλειά, πολύ περισσότερο όταν πρόκειτε για ξένη δουλειά
    όταν, δηλαδή, δεν είναι οργανωμένες οι εργασιακές συνθήκες από εμάς,
    η προσοχή και το είναι μας πρέπει να κατευθύνεται στην εκτέλεση των καθηκόντων μας
    και ποτέ στο να ικανοποιούμε δικές μας ατομικές ανάγκες.
    Αυτές έχουν τον χρόνο τους μετά που θα σχολάσουμε.

    Έτσι λοιπόν Όλγα, μαθήτευσε κι εσύ όπως και εγώ και όλοι μας στα λάθη μας
    και βάση αυτών οδήγησε τον εαυτό σου στην βελτίωση.
    Δεν είσαι χαζή ούτε άχρηστη, απλά δεν έμαθες ακόμη να διαχειρίζεσαι
    για το προσωπικό σου καλό και όφελος τα δύσκολα περιστατικά που σου συμβαίνουν.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,819
    Ακου τον γιώργο καλά τα λέει λίγο επιστημονικά βέβαια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    τελικά με διώξανε από την δουλεια δεν μπορώ να τα καταφέρω πουθενά

    μια συμφοιτήτριά μου είχε πάει σε αυτήν την ιδια δουλεια και την κρατήσανε 2 χρόνια

    και επειδή δεν την πληρώνανε παραιτήθηκε

    ενώ εγώ δεν καταφερα να με κρατήσουνε ούτε ένα μήνα

    είμαι άχρηστη και ανικάνη είμαι χαζή και δεν θέλω πια να ζω

    το πήρα πολύ βαρια

    σε καμμία δουλεια δεν μπορώ να στεριώσω

    θέλω να αυτοκτονήσω

    τι θα κάνω εγώ στην ζωή μου

    πουθενά δεν τα καταφέρνω με τις δουλειές
    Την φίλη την κράτησαν στη δουλειά δύο χρόνια γιατί πρίν δύο χρόνια ήταν διαφορετική η κατάσταση στην αγορά.
    Τώρα πλέον με την ανοχή της κυβέρνησης και με δικαιολογία την δυσπραγία της αγοράς έχουν ξεσαλώσει όλοι οι Αφεντικοί.
    Δέν βλέπω τον λόγο να θέλεις να θεωρείς τον εαυτό σου υπεύθυνο γιά όλ'αυτά που συμβαίνουν εκεί έξω.

    Αγάπα τον εαυτό σου και στήριζέ τον. Μόνο αυτόν έχεις, μόνον αυτόν έχουμε όλοι μας, ...Κουράγιο!
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Αυτό αποκλείεται να γίνει γιατί δεν είμαι και όμορφη.
    ...
    Θα γίνεις όμορφη όταν θα κάνεις πράγματα γιά 'σένα.
    Έστω και παραμικρά
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Είμαι μια ανίκανη άχρηστη και χαζή και είμαι η μοναδική που δεν θα μπορέσει να κάνει αυτό που σπούδασα όπως κάνουνε όλοι. Είμαι ένα άπορο που δεν έχω δουλεια και αν δεν ήτανε οι γονείς μου τους οποίους τους μειώσανε την σύνταξη δεν θα μπορούσα να ζήσω καθόλου...θα πέθανα....ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ βρε παιδια είμαι απελπισμένη....θέλω να ήμουνα σαν όλους τους ανθρώπους να μπορώ να κάνω αυτό που σπούδασα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Oλγακι μηπως μας δουλευεις?
    Στο αλλο θεμα που ειχες ανοιξει μονη σου ελεγες οτι εκανες λαθος που ηταν επικινδυνο για τον ασθενη και οτι απο εναν αλλο ασθενη ζητησες το λαπτοπ του για να μπεις στο facebook . Λογικο δεν ειναι οτι σε διωξανε?
    Μηπως βολευεσαι με το να λες οτι εισαι χαζη ασχημη και αχρηστη αντι να κανεις μια προσπαθεια να βελτιωσεις τα λαθη σου και την ζωη σου?
    Δεν ξέρω αν είναι τόσα αυστηρά γιατί αυτά τα λάθη εκτός από το φβ το κάνουνε όλες οι καινούριες μάλλον δεν ητανε ικανοποιημένοι απο την συνολική μου απόδοση ενώ με τα άλλα κορίτσια ήταν γιατί δεν τους έγινε καμμιά παρατηρηση σαν τις δικές μου και οι ασθενείς τις είχανε πιο πολύ εμπιστοσύνη από μένα και ορισμένοι το λέγανε και το δείχνανε κιόλας...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Αυτά που περνάει η Ελλάδα τώρα τα περνάει η οικογένεια μου πολύ πιο μπροστά την παρακμή....χωρίς ελπίδα ανακαμψης και κάτι πρέπει να κάνω κάτι για τον εαυτό μου.....αχ βρε παιδια η κλάψα με ανακουφίζει τι θα κάνω όμως που δεν μπορώ να κάνω καμμια δουλίτσα το άπορο το κακόμηρο είμαι για λύπηση γλυτώνω τον θάνατο γιατί με ταΐζουνε και με συντηρούν οι γονείς μου να είναι πάντα καλά οι άνθρωποι αλλά και αυτούς με την κρίση τους μειώσανε την σύνταξη....ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΦΑΩ (ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗΝ ΚΛΗΝΕΙΝ...ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝΕ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΑΞΙΖΩ...

    Μεγαλώνοντας χειροτερεύω και ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΛΛΟΝ.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Αυτά που περνάει η Ελλάδα τώρα τα περνάει η οικογένεια μου πολύ πιο μπροστά την παρακμή....χωρίς ελπίδα ανακαμψης και κάτι πρέπει να κάνω κάτι για τον εαυτό μου.....αχ βρε παιδια η κλάψα με ανακουφίζει τι θα κάνω όμως που δεν μπορώ να κάνω καμμια δουλίτσα το άπορο το κακόμηρο είμαι για λύπηση γλυτώνω τον θάνατο γιατί με ταΐζουνε και με συντηρούν οι γονείς μου να είναι πάντα καλά οι άνθρωποι αλλά και αυτούς με την κρίση τους μειώσανε την σύνταξη....ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΦΑΩ (ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗΝ ΚΛΗΝΕΙΝ...ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝΕ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΑΞΙΖΩ...

    Μεγαλώνοντας χειροτερεύω και ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΛΛΟΝ.
    Όλγα έχεις καταλάβει ότι έχεις πολύ περισσότερα από άλλους που είναι ήδη στο δρόμο; Θα πρέπει εσύ να ξεκινάς με αφετηρία το ότι υπάρχουν οι γονείς σου,
    που οι άνθρωποι σου παρέχουν δυνατότητες που άλλοι δεν τις έχουν καθόλου! Να νιώθεις γι' αυτό και μόνο ευγνωμοσύνη κι όχι ν' αναλώνεσαι σε υποθετικά σενάρια τρόμου.
    Μην κάνεις μόνη σου τη ζωή σου δύσκολη περισσότερο απ' όσο είναι.. Εκτίμησε σε πρώτη φάση αυτά που μέχρι τώρα μπορείς να έχεις..
    Σίγουρα έχεις και που την κεφαλή κλίνε και αν είσαι χωρίς δουλειά τώρα, δούλεψε με τον εαυτό σου τα λάθη που πιθανόν έκανες, για να μη ξανασυμβεί να τα επαναλάβεις.
    Και μέλλον όσο ζεις αν παλέψεις έχεις! Δεν θα έχεις αν παραδοθείς με τη θέλησή σου, κάτι που φαίνεται ότι το κάνεις.. Μάλλον κάνε ότι μπορείς! Και ξεκίνα απ' το ν' αγαπήσεις εσένα.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    ...κι όμως αν δεν βρω δουλειά δεν έχω μέλλον

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    ...κι όμως αν δεν βρω δουλειά δεν έχω μέλλον
    Δεν είσαι η μόνη ούτε η τελευταία, αλλά περίπου 1.500.000 Έλληνες, δεν έχουν δουλειά αυτή τη στιγμή λόγω κρίσης, αλλά το παλεύουν όπως μπορούν..
    ΑΓΩΝΑΣ είναι Όλγα! Σήκω τώρα και κάνε πράγματα για σένα ακόμα κι αν βαριέσαι.. Μόνο ο νεκρός κι όποιος θέλει να είναι ζωντανός-νεκρός δεν έχει μέλλον..
    Όλοι οι άλλοι με προσπάθεια κι υπομονή επιβιώνουν και σίγουρα κάτι καταφέρνουν.. Το ίδιο ισχύει και για σένα πίστεψέ με. Εξάλλου αυτό είναι και κανόνας της φύσης.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Προβλήματα
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2011, 01:48
  2. προβληματα
    By asteraki24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2010, 19:59
  3. εχω γινει το παιδι για ολες τις δουλειες
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 26-11-2009, 20:12
  4. τα προβλήματά μου...
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 413
    Last Post: 10-10-2009, 19:32
  5. Είναι οι δουλειές του σπιτιού γυναικείες ??
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 149
    Last Post: 17-11-2007, 19:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •