ερωτηση (εις)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    16

    ερωτηση (εις)

    γεια σας παιδια ,
    ειμαι 24 χρονων και νεα στο φορουμ και εδω κ ενα χρονο περιπου επαθα και γω την πρωτη μου κριση πανικου . προς το παρων το παλεβω ,
    εχω βεβαια τα πανω και τα κατω μου, οπως ολοι..απο τοτε αρχισα να πηγαινω σε εναν κλινικο ψυχολογο και με βοηθαει αρκετα θα ελεγα , ειναι γλυκιτατος..απλα σκεφτομαι μηπως θ επρεπε να παω και σε καποιον αλλο γιατρο οχι οτι δεν ειμαι ικανοποιημενη αλλα αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος που να ειδικευεται στις διαταραχες αγχους και με βοηθησει περισσοτερο? μενω θεσσαλονικη οποτε αν ξερει καποιος καποιον που τον βοηθησε ας μ πει και ονομα δεν εχω προβλημα..επισης τι θα ηταν καλυτερο ψυχολογος η ψυχιατρος? ειδα απο οσα διαβασα οτι ειστε ολοι πολυ ενημερωμενοι στο θεμα οποτε πηρα το θαρρος να ζητησω τα φωτα σας!
    α,κ κτ αλλο επισης απο τοτε που το αγχος μου αρχισε ν γινεται εντονο αρχισα να εχω και διαφορα ψυχοσωματικα, καθυστερηση στην περιοδο.. γιανα μην πω και για τα εντερικα θεματα που μια ετσι και μια γιουβετσι..συμβαινει και σε κανεναν αλλον αυτο η να αρχισω να αγχονομαι? ( χαχα μου φανηκε αστειο οταν τελειωσα ν το γραφω..)
    Last edited by base23230; 06-11-2012 at 20:24.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    καλύτερα ψυχολόγο,ο ψυχιατρος δίνει φαρμακα συνήθως που απλά δεν χρειαζεσαι!!και γω όταν εχω άγχος καθυστερει η περιοδος μου, τρωω τα πάντα,πεταω σπυράκια....αύτο θελει ελεγχο η αληθεια είναι και μεσω της ψυχοθεραπειας θα σου μαθουν πως θα το διαχειριστεις!
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Ποια πιστευεις ειναι η αιτια των κρισεων? Τι σε προβληματιζει στη ζωη σου?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    16
    ναι κ γω δεν θα ηθελα να παρω φαρμακα ειναι η αληθεια..ασχετα που οταν φρικαρω σχεφτομαι απο μεσα μ ''δωστε μ κτ ,σας παρακαλω..ν περασει '' καμια βαλεριανα περνω που κ που και αυτο δικη μ πρωτοβουλια!απλα η επιθυμια μ ν βρω τν πιο αποτελεσματικη λυση εγινε ακομα πιο εντονη γιατι τωρα τελευταια αρχισα ν μν τν παλευω σε μεροι που εχει πολυ κοσμο..πραγμα που ειναι τραγικη ειρωνια γιατι εχω τελειωσει δραματικη και ασχοληθηκα κυριως με πραγματα που εχουν ν κανουν με κοσμο και με ανχωνει αυτο, μηπως δεν κανω οτι μπορω γιανα το ξεπερασω με τν καταλληλη βοηθεια φυσικα!καλα κ γω..απλα δν ειχα θεμα με τν περιοδο παλιοτερα γι'αυτο..σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση !!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    16
    εχει γινει ενα γεγονος ..με λιγα λογια καποιος πολυ δικος μ ανθρωπος επαθε ενα ψυχοτικο σοκ και το εζησα απο κοντα πραγμα που με επιρεασε παρα πολυ ,ειχα προδιαθεση απο οτι μ ειπε και ο ψυχολογος μιας και τν πρωτη κριση πανικου τν επαθα πριν απο αυτο το γεγονος αλλα μετα οταν τελειωσαν ολα και ευτυχως καλα αρχισα ν εχω συνεχες αγχος..δν ξερω ισως για το αναπαντεχο για αυτα που δεν μπορω ν ελενξω!μακαρι ν μπορουσα ν σου δωσω μια ακριβη απαντηση πανω σάυτο κ σε μενα φυσικα..ακομα βρισκομαι στην αναζητηση για το γιατι και πως!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Base εφόσον την παλεύεις χωρίς φάρμακα και μπορείς και ζείς την ζωή σου φυσιολογικά και λειτουργικά.Σου εύχομαι ποτέ να μην τα χρειαστείς.Ναι αυτό με την περίοδο οι περισσότερες το έχουμε.Εμένα μετά τις κρισάρες που είχα όλο τον Ιούλιο μου ήρθε περίοδος 15μερες πιο μπροστά. Αυτό το μήνα είχα καθυστέρηση ας πούμε,ενώ ο κύκλος μου ποτέ δεν ξέφευγε πάνω από 2-3 μέρες.Και διάρροια είχα για 2-3 μήνες με απίστευτους εντερικούς πόνους και τώρα κάτι πάει να φτιάξει.Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και μην το αφήνεις να σε πάρει από κάτω όσο μπορείς.Γιατί το άγχος μετά από ένα σημείο μπορεί να γίνει ανεξέλεγκτο κυριολεκτικά.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    16
    [QUOTE=panicgirl;405119]Base εφόσον την παλεύεις χωρίς φάρμακα και μπορείς και ζείς την ζωή σου φυσιολογικά και λειτουργικά.Σου εύχομαι ποτέ να μην τα χρειαστείς.Ναι αυτό με την περίοδο οι περισσότερες το έχουμε.Εμένα μετά τις κρισάρες που είχα όλο τον Ιούλιο μου ήρθε περίοδος 15μερες πιο μπροστά. Αυτό το μήνα είχα καθυστέρηση ας πούμε,ενώ ο κύκλος μου ποτέ δεν ξέφευγε πάνω από 2-3 μέρες.Και διάρροια είχα για 2-3 μήνες με απίστευτους εντερικούς πόνους και τώρα κάτι πάει να φτιάξει.Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και μην το αφήνεις να σε πάρει από κάτω όσο μπορείς.Γιατί το άγχος μετά από ένα σημείο μπορεί να γίνει ανεξέλεγκτο κυριολεκτικά.[/QUOTE

    kamia fora ta farmaka k eidika an dn exeis parei pote opws egw t vazeis sto mualo sou psila..egw eidika prin paw se psixologo imoun prothimi n parw otidipote eilikrina,arkei n perasei!o psixologos m eipe n to ksexasw auto san epilogi,katigorimatika!!k otan sinirtha k gw ligo arxisa n skeftomai oti entaksei..auto einai,th to pathenw merikes fores i arketes fores afou to mualo m einai toso dunato wste n to dimiourgisei einai k to idio dunato n to antimetopisei!k gw t idia me tn periodo..alla ksereis auto m prokalei paniko giati amesws meta skeftomai oti kt exw ntaksei..th to antimetopisoume mwre,oti dn se skotwnei...pou leme!!mexri pou pragmatika pisteuw oti gia kalo arxise i diataraxi..giati eprepe n ginoun allages stin zwi m k auto itan to kampanaki afipniseis!!

  8. #8
    "afou to mualo m einai toso dunato wste n to dimiourgisei einai k to idio dunato n to antimetopisei" Μου άρεσε πολύ αυτο το κομμάτι από το τελευταιο σου μηνυμα.
    Βλέπεις αποτελέσματα/βελτίωση από την ψυχοθεραπεία?
    Νοιωθεις ότι αυτα που σε εμαθε αρκουν για να λύσεις το πρόβλημα?
    Συνηθως τη μεθοδολογια του πως να λυσουμε το προβλημα την αποκταμε μετα από μερικες συνεδριες, οι υπολοιπες ειναι για να την εμπεδωσουμε και επειδη βρηκαμε καποιον να λέμε τον πόνο μας. Καποτε όμως το πρόβλημα ειναι τοσο εντονο που ακόμα κι αν ξερουμε πως να το λύσουμε εντουτοις δεν το κατορθωνουμε ή αυτα που τελικα κανουμε ειναι πολύ λίγα. Δεν ξερω ειλικρινα αν τοτε η ηρεμία των φαρμάκων υποβοηθά. Φανταζομαι θα σου εμαθε ο ψυχολογος οτι ο φοβος εμπεριέχει τα στοιχεια της υπερβολής και του παραλογου και οτι προς αυτη την κατευθυνση θα πρεπει να εκπαιδευσεις τη σκεψη σου ως τροπο για να τον ξεπερασεις δλδ να κανεις πιο ευκολα αυτα που υποτίθεται σε φοβίζουν.
    γιάννης

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    "afou to mualo m einai toso dunato wste n to dimiourgisei einai k to idio dunato n to antimetopisei" Μου άρεσε πολύ αυτο το κομμάτι από το τελευταιο σου μηνυμα.
    Βλέπεις αποτελέσματα/βελτίωση από την ψυχοθεραπεία?
    Νοιωθεις ότι αυτα που σε εμαθε αρκουν για να λύσεις το πρόβλημα?
    Συνηθως τη μεθοδολογια του πως να λυσουμε το προβλημα την αποκταμε μετα από μερικες συνεδριες, οι υπολοιπες ειναι για να την εμπεδωσουμε και επειδη βρηκαμε καποιον να λέμε τον πόνο μας. Καποτε όμως το πρόβλημα ειναι τοσο εντονο που ακόμα κι αν ξερουμε πως να το λύσουμε εντουτοις δεν το κατορθωνουμε ή αυτα που τελικα κανουμε ειναι πολύ λίγα. Δεν ξερω ειλικρινα αν τοτε η ηρεμία των φαρμάκων υποβοηθά. Φανταζομαι θα σου εμαθε ο ψυχολογος οτι ο φοβος εμπεριέχει τα στοιχεια της υπερβολής και του παραλογου και οτι προς αυτη την κατευθυνση θα πρεπει να εκπαιδευσεις τη σκεψη σου ως τροπο για να τον ξεπερασεις δλδ να κανεις πιο ευκολα αυτα που υποτίθεται σε φοβίζουν.

    το πιστευω πραγματικα αυτο Γιαννη μ κ καταληγω στο συμπερασμα οτι το μυαλο μας εχει φοβερη δυναμη (οταν το ακουγα κεφτομουν ''τι κλισε?!) απλα εγω το αφησα λιγο ν ειναι πανηγυρι για ολες τις σκεψεις!
    ειμαι σε πολυ αρχικο σταδιο ψυχοθεραπειας ακομα κ νομιζω πως δεν εχω παρει ακομα ΟΛΑ τα εφοδια ωστε ν λυσω το προβλημα ολομοναχη αλλα τολμω ν πω πως αισθανομαι μεγαλη διαφορα κ το προτεινω σε ολους ανεπιφυλακτα , πριν ακομα το χρειαστουν πραγματικα!
    Γιαννη μ εχεις απολυτο δικιο σ'αυτο ..εγω ειδικα αν ανηξεις λεξικο στην λεξη υπερβολη εχει τν φωτογραφια μ τα κανω στο μυαλο μ τεραστια!προς αυτην την κατευθυνση εκπαιδευσης βρισκομαι ακομα ..κ το αστειο ειναι οσοι με ξερουν (''ξερουν'') δν τους περναει απ'το μυαλο οτι μπορει ν εχω το οποιοδηποτε αγχος!

  10. #10
    έχουμε την τάση να ερμηνευουμε αρνητικά ή να προκαταβάλλουμε αρνητικά τη σταση των αλλων απεναντι μας κι αυτο οξυνει το πρόβλημα. η συνεχης αποδειξη ότι αυτο δεν ισχυει βοηθα στο να λυθει το προβλημα, κι αυτο γινεται μεσα από τα αποτελεσματα, από τις αποδειξεις δλδ που παίρνουμε μεσα απο τη συναναστροφη με τους αλλους.

    Οι άλλοι δεν το ξερουν το προβλημα επειδη ο φοβος δε σε αφηνει να εκδηλωθεις και δειχνεις προς τα εξω ήρεμη. Αυτο το συμπερασμα βγαζουν κι ας γινεται μεσα σου πόλεμος.
    γιάννης

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    16
    εχεις απολυτο δικιο Γιαννη .. κ πολλες φορες μπαινουμε στο τρυπακι ν κατηγορουμε τους αλλους για πραγματα που ειναι καθαρα δικια μας ευθυνη, ο αλλος δν μπορει ν μυρισει τ νυχια του αν εσυ δν ανοιχτης..οσο μπορεις τουλαχιστον!
    ν σαι καλα γιαννη για τα μνυματα σου,μοιαζουν ν ειναι γραμμενα απο ανθρωπο που εχει δουλεψει με τν εαυτο του!

Similar Threads

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ
    By katpir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 29-09-2012, 20:07
  2. Ερώτηση
    By Rebecca in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 18-05-2010, 22:03
  3. Ερώτηση
    By lloyd555 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-05-2010, 01:16
  4. Ερώτηση
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 27-04-2010, 21:39
  5. sos ερώτηση
    By vegga in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 1
    Last Post: 31-03-2010, 00:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •