φαντασιωσεις και ψευτικοι κοσμοι.γιατρεια η καταρα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241

    φαντασιωσεις και ψευτικοι κοσμοι.γιατρεια η καταρα?

    παιδια γεια σας αποφασισα να γραψω αυτο το τοπικ γιατι εχω συναντησει πολυ κοσμο ο οποιος εχει δημιουργησει ενα ψευτικο κοσμο στο μυαλο του και ζει μεσα σε αυτον.τι εννοω?αλλοι φαντασιωνονται τον εαυτο τους διασημο πλουσιο ισχυρο και αλλοι ονειρευονται οτι ειναι μαγκες δημοφιλεις τσαμπουκαδες και αλλα.στην αρχη ξεκιναει για πλακα μετα ομως τι γινεται οταν καποιος παγιδευεται μεσα στις φαντασιωσεις του?αν καποιος μπειθ σε καποια τσατ και γνωρισει καποιο ατομο οταν τον ρωτησει που δουλευει ο αλλος θυα απαντησει μια σημαντικη κια αξιοσεβαστη δουλεια,θα πει ψεματα,θα προσπαθησει να δειξει οτι ειναι ευκαταστατος ασχετα βεβαια αν δεν ειναι τιποτα απο ολα αυτα και αλλοι φτανουν αργοτερα σε επιπεδα της απολυτης ξεφτιλας που ενω τους εχεις καταλαβει επιμενουν και σε απειλουν με την δηθεν δυναμη που εχουν ασχετο βεβαια αν ολα αυτα ειναι μονο στο μυαλο τους και μετα οταν ξεφτιλιζονται απλα εξαφανιζονται και πανε σε αλλα τσατ για να ξεκινησουν το παραμυθι τους απο την αρχη και να ξαναζησουν σεαυτον τον φανταστικο κοσμο.σε προσφατη συζητηση με ενα τετοιο ατομο μου ειπε οτι το κανει γιατι του αρεσει να δημιουργει φαντασιωσεις και να ξεχνιεται απο την ασχημη καθημερινοτητα.το κακο ειναι ομως οτι εει φτασει σε επιπεδα να μπερδευει την φαντασια με την πραγματικοτητα και αν τους παρακολουθεις την ωρα που μιλανε με πραγματικους ανθρωπους λενε την μιση πραγματικοτητα και τα αλλα μισα ειναι απο τος φαντασιωσεις που εχουν δημιουργησει.επειδη λοιπον εχω παρακολουθησει ατομο τετοιο το βλεπω οτι οταν ειναι μπροστα στον υπολογιστη και λεει για τον ψευτικο κοσμο ειναι μια χαρασ χωρις καταθλιψη και τιποτα ενω οταν παταει το ρημαδοκουμπι και το κλεινει το πιανουν τα παντα καταθλιψη μανια κτλ.τι νομιζεται για τετοιες καταστασεις?

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    η κοσμάρα μουυυυυυυυ!!!
    Posts
    39
    Αυτοι ειναι αδυναμοι ανθρωοι.Που δεν εκτιμανε τον εαυτο τους, που δεν τον σεβονται, δεν τον αγαπανε, δεν ειναι περιφανοι για αυτον. Αυτοαμυνα ειναι στην ουσια..Χρειαζονται ψυχολογικη στηριξη σιγουρα γιατι οποιος δεν αγαπαει τον εαυτο του χρειαζεται...Ειναι αρρωστια πιστευω.Τρελα, μανια.Ειμαι 17 , δευτερα λυκειου. Και εχω μια γνωστη στην ηλικια μου, που πλαθει ιστοριες, μας τις ελεγε μεχρι που το καταλαβαμε και μας δικαιολογηθηκε οπως ο δικος σου φιλος.Τρελα πραγματα...Ελεγε οτι ηταν εγκυος, οτι δεν ηταν πραγματικοι οι γονεις της...πολλα κουφα. Και το θεμα ειναι οτι καποια απο αυτα τα πιστευε. Εγω τρομαξα..Με δυο φιλες μου απευθυνθηκαμε σε μια καθηγητρια που ειναι πολυ κοντα μας και μας ειπε οτι θα ρωτησει εναν ψυχολογο.Ρωτησε και ο ψυχολογος ειπε οτι στην εφηβικη ηλικια γινονται τετοια πραγματα και θα πρεπει να ανησυχουμε αν δουμε αλλαγες στη συμπεριφορά της..Εγω ανησυχω...Αλλα νιωθω και τυψεις που ενω ξερω δεν κανω κατι και μενω απραγη. Και γιατι τη λυπαμε.Και δεν κανει να νιωθουμε οικτο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    ναι βρε αγαπη μου καλα τα λεσ και ξερω και εγω για τουσ φανταστικους φιλους που δημιουργουν τα παιδια και οι εφηβοι αλλα εδω μιλαμε για ανθρωπους ανω των 26.εντελως περιεργο.οτι εχουν δυναμη εξουσια οτι εχουν γνωριμιες μπλεκει καπου και η μανια καταδιωξης και γινςεται χαμος

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    η κοσμάρα μουυυυυυυυ!!!
    Posts
    39
    τρελααααααααααααααααααααα αααααααααααα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    η ουσια ομως ολης αυτης της ιστοριας ειναι το γιατι να ντρεπεται καποιος για τον εαυτο του και γιατι να λεει ψευτικες πληροφοριες?τι προσπαθει να αποδειξεί φτιαχνοντας φανταστικους κοσμους οι οποιοι το μονο που μπορουν να του προσφερουν ειναι να φερουν το ατομο κοντυτερα στην τρελλα??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βασικα επρεπε να εχουμε το Βαρωνο Μινχαουζεν ή τον Γκιουλιβερ να τους ρωτησουμε:p
    Βασικα περι του θεματος δεν ξερω να απαντησω αλλα πιστευω οτι οταν το κανουν στον υπολογιστη μπορει να ειναι ψιλονορμαλ και να καταπολεμουν την βαριεμαρα ετσι...αλλα ειναι και μερικοι που το κανουν στην πραγματικη ζωη και ξεφτιλιζουν τον εαυτο τους...δεν μπορω να τους καταλαβω αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    κηπ μου το κακο δυστηχως με το ατομο που γνωριζω εγω ειναι οτι το κανει στην πραγματικη του ζωη.εκτοξευει απειλες λεει οτι μπορω να μαθω τα παντα για τα ατομα που του αντιμιλανε γιατι λεει οτι εχει προσβαση στα συστηματα και πολλα αλλα.δυστηχως πολλα ατο μα το ξεκινουν για πλακα για να περναει η ωρα τους στους υπολογιστες και καταλληγουν να τα μεταφερουν ολα και στην πραγματικη τους ζωη.δεν θα ξεχασω δε οταν ελεγε σε καποιο ατομο κυριακη βραδυ οτι θα του κανει μηνυση και οτι την ωρα που του μιλουσε ηταν στο γραφειο του εισαγγελεα.και σε εμενα που με ηξερε οτι το ηξερα οταν του ειπα καλα ρε τι κανεις?γυρισε και μου απαντησε..αμα εισαι δικηγορος εχεις προσβαση σε πολλα.αντιο λολα κοινως

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ ΒΕΡΥΚΟΚΑΙΝ!!!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    38
    καλησπερα σε ολους.και εγω ειχα ενα φιλο ετσι.εμιλη σε καταλαβαινω απολυτα.και χαιρμαι που καθεσαι και συζητας μαζι μας.παντως καλα λες για την αδυναμια.αν ο ανθρωπος ειναι ευαισθητος συνυθως γινεται ετσι.να ξερεις αυτοι οι ανθρωποι εχουν καλη καρδια αν εξερεσουμε το ψεμα.παντως να ξερεται πως ολοι ζουμε σε ενα κοσμο οπως μας βολευει μεσα στη φαντασια μας ενα κοσμο που δεν υπαρχει.για παρδειγμα τι καθημερινες καταστασεις π.χ. το πως να συμπεριφεσαι σε καποιον που αγαπας καθε ανθρωπος θα αντιδρσει διφορετικα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    η κοσμάρα μουυυυυυυυ!!!
    Posts
    39
    αυτη η κοπελα ειναι φυσιολογικη αυτο ειναι το περιεργο και καλη μαθητρια...γιατι να φτασει εκει?η αληθεια ειναι οτι οι ιστοριες ειχαν σχεση με αγορι και με γονεις.Ισως γιατι δεν την λες και ομορφη...Θυμαμαι χαρακτηριστικα οταν τους ειχα πει για αυτον που μου αρεσε που μου τα ζητησε και κατευθειαν μου ειπε οτι αρτραβωνιαζεται...Και το θεμα ειναι οτι τα πιστευει.Μια κοπελα μπορει να ειχε μεινει εγκυος και εβγαλε οτι ειχε κανει εκτρωση...Για πραγματα που κανουν τον αλλον να σε λυπ[ηθει...ΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΟΙΚΤΟ?Σε μια αλλη κοπελα ειπε ενα ψεμα-μυστικο και της ειπε αν το πεις θα σε σκοτωσω.Μονο που ηταν ψεμα....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    σε αυτο ψυχολογε εχεις απολυτο δικιο.οτι και να γινεται πρεπει να συμπαραστεκομαστε σε αυτους που αγαπαμε και αμα ο καθενας εχει προβλημα εδω ειμαστε εμεις για να μας το πει και να του συμπαρασταθουμεε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by keep_walking
    Βασικα επρεπε να εχουμε το Βαρωνο Μινχαουζεν ή τον Γκιουλιβερ να τους ρωτησουμε:p
    Βασικα περι του θεματος δεν ξερω να απαντησω αλλα πιστευω οτι οταν το κανουν στον υπολογιστη μπορει να ειναι ψιλονορμαλ και να καταπολεμουν την βαριεμαρα ετσι...αλλα ειναι και μερικοι που το κανουν στην πραγματικη ζωη και ξεφτιλιζουν τον εαυτο τους...δεν μπορω να τους καταλαβω αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.
    Λολ ρε Κηπ.Με έκανες πάλι και γέλασα.Διάβασα σήμερα ένα ψυχοκόμικ και σε σκέφτηκα.Ήθελα να το καταχωρήσω στο συγκεκριμένο πεδίο αλλά θα το βάλω εδώ μιας και έχει σχέση λίγο πολύ με το θέμα.Ξαπλωμένος ένας τυπάκος στο ντιβάνι καταλαμβάνει μόνο το 1/10 του.Με τα χέρια σταυρωμένα εξομολογείται\"Γιατρέ ,πάσχω από μεγαλομανία\".

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Ρε παιδιά μέσα από το ιντερνετ και την ασφαλεια του υπολογιστή ο καθενας μπορείι να γράφει ο,τι θέλει...να εκφράζει αυτά που δεν μπορεί να πει τετ-α-τετ,να γράφει τις φανατσιώσεις του και τις χαζομαρες του και να υποσχεται αυτα που δεν μπορει να τα κανει πραξη...Να απειλει, να βριζει κλπ...Απλά όταν τον πάρεις χαμπάρι δεν ξαναμιλάς μαζί του και τέλος!!!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    38
    Κασσυ ευχαριστω.εχουμε μιλησει και στο τσατ.καταρχειν δεν ειμαι ψυχολογος αν και θελω να γυνω.Εμιλη θα σου συνιστουσα οσο μπορεις τουλαχιστον να μην απομακρυνθεις απο τη φιλη σου.δεν πιστευω οτι φταιει η ομορφια,θα σου συνιστουσα να κανεις καποια πραματα και στηλε μου να το αποτελεσμα.κοιτα συνηθως τετοιοι χαρακτηρες γινονται απο πρωτον επειδη ειναι αδυναμοι και επειδοι φοβουνται την απομακρυνση των γυρων τους και τον φυλον της και θελουν να τραβηξουν την προσοχη.δηλ. νομιζω οτι η φιλη σου φοβαται να δειξει τον πραγματικο εαυτο στους γυρω της γιατι οπως σου ειπα φοβαται την απομακρυνση.........γιαυτο και φτιαχνει φαντσιωσεις,ψεματα,πραματα που λεει και σου δειχνει οτι τα πυστευει σταληθεια.Εμιλη προσπαθεισαι κατα την περιοδο που η φιλη σου φτιαχνει φαντασιωσεις και λεει ψεματα να βρεις κατι πανω της που δεν της αρεσει καθολου και θελει να αποφυγει καθε κουβεντα περι αυτου του θεματος π.χ χρωμα ρουχων ,μαλια κι αλλα. μολις το βρεις δειξτης οτι σου αρεσει δεν ειναι ασχημο.προσπαθεισαι να αγαπησεις τα ασχημα που εχει πανω της και αυτα που θελει να αποφυγει να αποφυγει ετσι θα καταλαβει σιγα σιγα οτι ο κοσμος με δεχεται οπως ειμαι και δεν χρειαζεται να τραβαω την προσοχη κανενος ,με τα ψεματα και της φαντασειωσεις μου.και κατι αλλο περι χαρακτηρα της προσπαθεισαι να βρεις κατι πανω στην συμπεριφορα της με τον εξω κοσμο της που της της σπαει και δεν αισθανεται καλα.πες στης οτι μαρεσει που και που ετσι η συμπεριφορα σου ολα δεν ειναι ωραιο να το κανεις συνεχεια αλλα εμενα μαρεσει και σε γουσταρω οπως εισαι................................περι μενω μηνημα σου....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    παιδια η ουσια ειναι οτι ολοι μας θελουμε να ξεφυγουμε απο την ζωη μας αλλα δεν καθομαστε ολοι να γραφουμε χαζες ιστοριες.λοστρε επειδη καταλαβα που το πας καλα θα κανεις να μου στειλεις ενα μειλ και να σταματησεις αυτο πουκανεις.δεν μιλαω για το ατομο που συνεχως νομιζεις οτι υποννοω καταλαβε το επιτελους για το συγκεκριμενο ατομο αν θελεις θα μιλησουμε κατ ιδιαν και δεν μιλαμε για ιντερνετ και μονο αλλα για πραγματικες ζωες.εχει ξεφυγει η ζωη μας μεσα απο τα χερια μας πλεον

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •