Εφιάλτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390

    Εφιάλτες

    Δεν ξέρω αν θα γράψω πολύ συγκροτημένα γιατί είμαι πολύ ταραγμένη και φοβισμένη τώρα...πριν λίγο ξύπνησα από εφιάλτη...και δεν είναι η πρώτη φορά, βλέπω εδώ και μέρες και κάθε φορά ξυπνάω κατατρομαγμένη, δεν αντέχω άλλο! Τώρα έχω τρελή ταχυκαρδία και τρέμω και θέλω να κλάψω αλλά δεν μπορώ...κι αφού πετάχτηκα πάνω, ξάπλωσα ξανά για λίγο μήπως κι ηρεμήσω αλλά πάγωσα και μετά δεν μπορούσα να κουνηθώ από το φόβο μου...κι ακόμα τον νιώθω...δεν αντέχω άλλο να συνεχίζονται...
    Πιο πολύ ήθελα να το βγάλω από μέσα μου, γι' αυτό άνοιξα το θέμα αλλά αν απαντήσει κάποιος θα μου κάνει καλό...θέλω να φύγει αυτός ο φόβος από μέσα μου, ξαπλώνω για να ξεκουραστώ και καταλήγω να ξυπνάω κουρέλι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Πραγματι ακουγεσαι πολυ τρομαγμανη και απελπισμενη αυτη τη στιγμη. Ειναι μονο οι εφιαλτες που σε τρομαζουν ή συνδεονται με καποια γεγονοτα της ζωης σου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Πυρρων View Post
    Πραγματι ακουγεσαι πολυ τρομαγμανη και απελπισμενη αυτη τη στιγμη. Ειναι μονο οι εφιαλτες που σε τρομαζουν ή συνδεονται με καποια γεγονοτα της ζωης σου;
    Νομίζω ότι συνδέονται με γεγονότα της ζωής μου...για παράδειγμα, σήμερα είδα ότι με χτυπούσαν (έβλεπα κι άλλα αλλά δεν τα θυμάμαι όλα), γεγονός που έχει συμβεί και στην πραγματικότητα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Με λιγα λογια αναπαραγεις και αναβιωνεις στον υπνο σου τις πραγματικες αρνητικες καταστασεις που εχουν συμβει στο παρελθον...καταλαβαινω καλα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Πυρρων View Post
    Με λιγα λογια αναπαραγεις και αναβιωνεις στον υπνο σου τις πραγματικες αρνητικες καταστασεις που εχουν συμβει στο παρελθον...καταλαβαινω καλα;
    Ναι...τουλάχιστον σήμερα αυτό συνέβη...τις προηγούμενες φορές δεν μπορώ να θυμηθώ καθαρά τι έβλεπα αλλά ξυπνούσα περίπου στην ίδια κατάσταση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Πολλες λποιπον απο τις εμπειριες που βιωσες παλαιοτερα φιανεται να ειναι ακομη ανοιχτές ή/και ανεπεξεργταστες....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Πυρρων View Post
    Πολλες λποιπον απο τις εμπειριες που βιωσες παλαιοτερα φιανεται να ειναι ακομη ανοιχτές ή/και ανεπεξεργταστες....
    Ναι, είναι ακόμα ανοιχτές κι ακόμα πονάνε...και δεν ξέρω τι να κάνω για να σταματήσουν...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Να στανατησουν; Εχω την εντυπωση πως πραγματι αυτο ειναι δυσκολο...Ισως αν τις επεξεργαστεις ιδιαιτερα μαζι με τα ατομα που επλεκονται σε αυτες ισως βοηθησει. Με το "να τις επεξεργαστεις" εννοω να εκφρασεις για αρχη τα συναισθηματα σου γι' ολα αυτες σε οποιον χρειαζεται...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Πυρρων View Post
    Να στανατησουν; Εχω την εντυπωση πως πραγματι αυτο ειναι δυσκολο...Ισως αν τις επεξεργαστεις ιδιαιτερα μαζι με τα ατομα που επλεκονται σε αυτες ισως βοηθησει. Με το "να τις επεξεργαστεις" εννοω να εκφρασεις για αρχη τα συναισθηματα σου γι' ολα αυτες σε οποιον χρειαζεται...
    Είναι δύσκολο και να εκφράσω τα συναισθήματα μου στα άτομα αυτά 1ον γιατί το ένα (ευτυχώς) δεν υπάρχει πια στη ζωή μου και δεν ξέρω που να το βρω για να του πω αυτά που έχω μέσα μου (αυτό όντως θα βοηθούσε αλλά δεν γίνεται) και 2ον με το άλλο άτομο δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε εύκολα...μόνο με τους ειδικούς μπορώ να το παλέψω και θα το κάνω αλλά έχω ανάγκη να μιλάω κι εδώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Ειναι ενα μεγαλο βημα που μιλας εδω... Μπορεις επισης να μας εκθεσεις τα συναισθηματα σου γι' αυτα τα βιωματα..οποια κι αν ειναι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Πυρρων View Post
    Ειναι ενα μεγαλο βημα που μιλας εδω... Μπορεις επισης να μας εκθεσεις τα συναισθηματα σου γι' αυτα τα βιωματα..οποια κι αν ειναι
    Τα συναισθήματα μου...είναι πολλά...θυμός, πίκρα, απογοήτευση, μια αίσθηση αδικίας, απελπισία μερικές φορές, αίσθηση αδυναμίας, μελαγχολία...
    Δεν ξέρω αν ξέχασα κάποιο, αν ναι, θα το συμπληρώσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Νοιωθεις λοιπον πως βρισκεσαι μεσα σε μια κατασταση οπου επανειλημμενα αδικησε απο τους αλλους και αντιλαμβανεσαι οτι ειναι αδυνατο αυτο να αλλαξει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Πυρρων View Post
    Νοιωθεις λοιπον πως βρισκεσαι μεσα σε μια κατασταση οπου επανειλημμενα αδικησε απο τους αλλους και αντιλαμβανεσαι οτι ειναι αδυνατο αυτο να αλλαξει...
    Με την λέξη "αδικία" αναφερόμουν κυρίως σε ένα γεγονός του παρελθόντος, αλλά είναι αλήθεια ότι ακόμα και τώρα αδικούμαι από κάποια άτομα...
    Εν τω μεταξύ, οι εφιάλτες συνεχίζονται...σήμερα έκανα πόση ώρα μέχρι να καταφέρω να σηκωθώ από το κρεβάτι μου από το φόβο μου...το κρεβάτι μου είναι η φωλιά μου αλλά πλέον αισθάνομαι ότι ούτε εκεί είμαι ασφαλής, ότι έχει αρχίσει να μπάζει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Οι εφιάλτες ειναι αποτελεσμα αρνητικών σκέψεων κατα τη διαρκεια της μερας, επειδη το μυαλο μας στη διαρκεια της μερας ουσιαστικα κόλλησε σ αυτες. Και αυτες με τη σειρα τους αναμοχλευουν στον υπνο μας αρνητικα γεγονοτα από το μακρυνο παρελθον. Γι αυτο θυμόμαστε τετοια, διαφορετικα ισως δεν ερχονταν καθολου. Το ενα δλδ προκαλεί το αλλο με το οποιο ειναι συναφες στον αρνητισμο.
    Το να ειναι κανεις διεκδικητικος ωστε να μην τον αδικουν βοηθα μεταξυ αλλων και στην ηρεμια κατα τη διαρκεια του υπνου, διαφορετικα ξυπνας αργα το βραδυ και σαν εισαι στο κρεββατι τα σκεφτεσαι και ταραζεσαι. Η ευχαριστη διαθεση κατα τη διαρκεια της μερας (οσο το μπορεις μεσα στα δικα σου) καθως και το να κανεις μικρα εστω πραγματακια που θεωρεις επιτυχια βοηθουν....
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Οι εφιάλτες ειναι αποτελεσμα αρνητικών σκέψεων κατα τη διαρκεια της μερας, επειδη το μυαλο μας στη διαρκεια της μερας ουσιαστικα κόλλησε σ αυτες. Και αυτες με τη σειρα τους αναμοχλευουν στον υπνο μας αρνητικα γεγονοτα από το μακρυνο παρελθον. Γι αυτο θυμόμαστε τετοια, διαφορετικα ισως δεν ερχονταν καθολου. Το ενα δλδ προκαλεί το αλλο με το οποιο ειναι συναφες στον αρνητισμο.
    Το να ειναι κανεις διεκδικητικος ωστε να μην τον αδικουν βοηθα μεταξυ αλλων και στην ηρεμια κατα τη διαρκεια του υπνου, διαφορετικα ξυπνας αργα το βραδυ και σαν εισαι στο κρεββατι τα σκεφτεσαι και ταραζεσαι. Η ευχαριστη διαθεση κατα τη διαρκεια της μερας (οσο το μπορεις μεσα στα δικα σου) καθως και το να κανεις μικρα εστω πραγματακια που θεωρεις επιτυχια βοηθουν....
    Μερικες φορες ( σε γυναικες) οι εφιαλτες μπορει να σημαινουν απλα οτι περιμενεις περιοδο ή και τιποτα.
    Κυκνε απλα μην σκεφτεσαι το ονειρο μεσα στην ημερα. Πες οτι εφιαλτης ηταν και περασε....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. seroquel και εφιάλτες...
    By angelos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-10-2012, 03:48
  2. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ
    By niah in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 14-08-2011, 18:18
  3. ΕΦΙΑΛΤΕΣ
    By Dimitra23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 06-06-2008, 23:24
  4. Εφιαλτες
    By gog_magog in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-2007, 17:05
  5. Εφιάλτες
    By Τίνα in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2006, 12:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •