φωνες -ψυχοθεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    φωνες -ψυχοθεραπεια

    ψυχωτικες διαταραχες κ φωνες ειναι κατι που παει πακετο. Γνωστη η αποψη των ψυχιατρων -ακαρπη η ψυχοθεραπεια-Ποια ειναι η προσωπικη σας εμπειρια με τη ψυχοθεραπεια?ΣΥΖΗΤΗΣΑΤΕ ΠΟΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ? η τις οπτικες ψευδαισθησεις?σας ακουσε σοβαρα κ με σεβασμο ? προσπαθησε να καταλαβει το σεναριο που παιζεται στο μυαλο σας ?η σας αντιμετωπισε με συγκαταβαση ,βαρεμαρα,αδιαφορια καλυμμενη με επαγγελματικο ενδιαφερον που μεταφραζεται-μη τα σκεφτεσαι αυτα, περασμενα ξεχασμενα, ανωμαλια της χημικης ισοροπιας του εγκεφαλου κλπ.
    Ειμαι περιεργη να ακουσω εμπειριες σας.
    Η δικη μου? Ειχα την ευκαιρια να συναντησω ψυχοθεραπευτες ανικανους μαλλον ,που ναι μεν ειχαν την διαθεση να με βοηθησουν αλλα δεν ειχαν την ικανοτητα.
    Γενικα νομιζω οτι δεν υπαρχουν στην Ελλαδα αρκετοι αξιολογοι ψυχοθεραπευτες που να εχουν την δυναμη να ασχοληθουν με θεραπεια ψυχωτικων διαταραχων!Εσεις ?ποια ειναι η γνωμη σας?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  2. #2
    εμενα ο ψυχιατρος μου δεν καταλαβε το σεναριο ας το πω που εχει πλασει η ψυχη μου και ειναι παγιδευμενη μεσα σε αυτο.ομως ενας ψυχολογος το καταλαβε αλλα παρα ολα αυτα δεν βοηθηθικα.τπτ δεν βοθαει οταν υπαρχει στραβη εντος εισαγωγικων ιδεα στην ψυχωση.οσο για τις φωνες αυτες ειναι οντως αποτελεσμα χημικης ανισσοροπιας αρα την διωχνουν τα φαρμακα και ποτέ πιστευω η ψυχοθεραπεια.η ψυχοθεραπεια δεν πιανει τα καναλια των φωνων

  3. #3

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    εμενα ο ψυχιατρος μου δεν καταλαβε το σεναριο ας το πω που εχει πλασει η ψυχη μου και ειναι παγιδευμενη μεσα σε αυτο.ομως ενας ψυχολογος το καταλαβε αλλα παρα ολα αυτα δεν βοηθηθικα.τπτ δεν βοθαει οταν υπαρχει στραβη εντος εισαγωγικων ιδεα στην ψυχωση.οσο για τις φωνες αυτες ειναι οντως αποτελεσμα χημικης ανισσοροπιας αρα την διωχνουν τα φαρμακα και ποτέ πιστευω η ψυχοθεραπεια.η ψυχοθεραπεια δεν πιανει τα καναλια των φωνων
    Φιλε Δημητρη αυτα περι χημικης ανισορροπιας εγω δν τα πιστευω κ πλεον ουτε οι γιατροι συμφωνουν με αυτη την αποψη, οτι δλδ η ψυχωση ειναι αποτελεσμα χημικης ανισσοροπιας κ τετοια. Αλλα ειναι αλλα βαριεμαι τωρα να ψαχνω κ να γραφω ειναι αργα κ ειμαι κουρασμενη απ το ξενυχτι. Αμα θες αλλη στιγμη να το συζητησουμε.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    δεν ακούνε και όλοι φωνές

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ευφυέστατος αυτιστικός View Post
    δεν ακούνε και όλοι φωνές
    Συμφωνω, μπορει πχ να εχουν μονο παρανοικες ιδεες παρακολουθησης, καχυποψιας κτλ! Εσυ τι ακριβως αντιμετωπιζεις? Αν θελεις ανοιξε ενα καινουργιο θεμα να μας συστηθεις κ να συζητησουμε!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εμενα παντως η γιατρος μου μου ειπε οτι επανεμφανιστηκαν οι φωνες τωρα επειδη μειωσαμε τη δοση και μου την πηγε 2 φορες πανω..
    η ψυχολογος στην ομαδα αυτοβοηθειας που πηγαινω πιστευει οτι επανηλθαν λογω της πιεσης που δεχτηκα και της ασχημης ψυχολογικης μου καταστασης!
    γενικα οι γιατροι που με εχουν δει αντιμετωπισαν τις φωνες ως ασθενεια ενω η ψυχολογος ως κομματι του εαυτου που θελει να μου δειξει οτι κατι δεν παει καλα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    kλασικα, ο ψυχιατρος αυξησε τη δοση κ η ψυχολογος ειπε λογω πιεσης, κ εδω σταματαει η θεραπεια.Εσυ ομως εσωτερικη ειχες νομιζω συναντηθει με ανθρωπους που ακουνε φωνες κ με ομαδες αυτοβοηθειας, εν τελει τιποτα κ απο εκει? δεν υπαρχει αληθινη συμπαρασταση απο τις ομαδες αυτοβοηθειας?να μπορεις βρε παιδι μου να συζητας γι αυτα που σκεφτεσαι χωρις να σε κοροιδευουν κ πες -πες ισως βγει μια ακρη κ βρεθει τροπος να διαχειριζεται καποιος τις φωνες χωρις να ειναι προβλημα η υπαρξη τους,κ αληθεια πιστευω οτι τα θετικα συμπτωματα (αν καποιος ακουει μονο φωνες)δεν ειναι τιποτα μπρος στα αρνητικα που καταδυναστευουν ολη τη προσωπικοτητα
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  9. #9
    την πατησαμε γερα αυτο δεν ειναι απλο βηχαλακι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    τωρα ειμαι αρρωστη κ εχω βηχα
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    εμενα παντως η γιατρος μου μου ειπε οτι επανεμφανιστηκαν οι φωνες τωρα επειδη μειωσαμε τη δοση και μου την πηγε 2 φορες πανω..
    η ψυχολογος στην ομαδα αυτοβοηθειας που πηγαινω πιστευει οτι επανηλθαν λογω της πιεσης που δεχτηκα και της ασχημης ψυχολογικης μου καταστασης!
    γενικα οι γιατροι που με εχουν δει αντιμετωπισαν τις φωνες ως ασθενεια ενω η ψυχολογος ως κομματι του εαυτου που θελει να μου δειξει οτι κατι δεν παει καλα!
    κ εσυ ξαναπηρες δοση δυο φορες πάνω ???!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Στα θετικά συμπτώματα η ψυχοθεραπεία δε βοηθάει στα παράνοικα μπορεί να βοηθήσει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Στα θετικά συμπτώματα η ψυχοθεραπεία δε βοηθάει στα παράνοικα μπορεί να βοηθήσει
    συμφωνω.(πρακτικα ομως ειναι κατι που οπως και να εχει αν γινεται απο συμπαθη γιατρο μας ξελαφρωνει)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    συμφωνω.(πρακτικα ομως ειναι κατι που οπως και να εχει αν γινεται απο συμπαθη γιατρο μας ξελαφρωνει)

    Η παρανοια που υπαρχει στη σκεψη εκφραζεται με τις φωνες ,θεραπευοντας την παρανοια θεραπευεται κ το συμπτωμα.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  15. #15
    εγω για παραδειγμα εχω παρανοια δεν εχω φωνες

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. παλι οι φωνες!
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 158
    Last Post: 21-11-2012, 22:19
  2. φωνες
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2012, 22:37
  3. ΦΩΝΕΣ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
    By nikv in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 17-01-2012, 21:57
  4. φωνες
    By pythagoras in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 116
    Last Post: 31-07-2011, 20:05
  5. ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΜΟΡΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 11-02-2011, 11:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •