Ζητάω μια μικρή βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Ζητάω μια μικρή βοήθεια

    καλησπέρα. Αν και καιρό στο φόρουμ δεν είχα ασχοληθεί με τις εξαρτήσεις. Προέκυψε όμως οικογενειακό πρόβλημα και θα ήθελα μια συμβουλή. Ο ξάδερφός μου, 18 ετών, το καλοκαίρι τον συνέλαβαν σε μια φασαρία που έγινε και είχει επάνω του χασίσ. Πήγε αυτόφωρο και μετά απο όλα αυτά είπε πως έβαλε μυαλό. Σήμερα ανακάλυψα πως κάνει πάλι. Βρήκα στο τασάκι του κάτι σποράκια που μου είπαν πως αυτό είναι και ένα σακουλάκι μικρό που φαίνεται πως είχε μέσα κάτι σαν καπνό, ήταν μέσα στην θήκη για τα cd. Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσουμε. Να του φωνάξουμε, να τον πάρουμε ΠΑΛΙ με το μαλακό; Να του θυμήσουμε τα καλοκαιρινά; Αφού έτσι κι αλλιώς το ξανακάνει. Πως να τον πλησίαζα για να καταλάβει πως είναι για καλό του;
    Χαμογελώ και προχωράω...........;)

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    3
    apantaw legontas kai to diko mou provlhma..eimai sthn idia hlikia kai pinw xorto apo ta 16.mexri prin 2 mhnes pou den hmoun foithths epina para polu peristasiaka.se fash 1 tsigaro ton mhna kai an.edw kai 1-2 mhnes mporei kai na piw me parea 3 atomwn 7-8 tsigara,3-4 fores thn evdomada.katalavainw se ti fash eimai,kai eidika tis teleutaies duo vdomades pragmatika niw8w pio xazos,kai osoi poun oti den to exoun niwsei apla koroideuoun ton eauto tous.kserw oti auto pou kanw einai malakia,8elw na lew omws ston eauto mou oti ntaksei mwre,den trexei tipota xorto einai den einai oute koka oute preza.katalavainw omws oti einai malakia.exw parathrhsei epishs oti niw8w san na to exw anagkh.dhladh duskoleuomai na koimh8w kai skeftomai sunexeia : ax na pina twra..me exei agxwsei auto to 8ema twra teleutaia para polu giati niw8w oti ksefeugw kai xanomai kai oti 8a katastrafw.mou aresei omws to mpourdelo to tsigaro.gia na pw thn alh8eia psaxnomai na dokimasw kapoio skunk h haze,na dw pws einai etsi mia fora.8elw na pisteuw oti afou dokimasw kati tetoio 8a mou fugei olh auth h kau*a me to xorto.(peite kai gnwmes gia to ti na dokimasw :P )
    essie gia ton ksaderfo sou exw na s pw oti an hmoun sth 8esh tou,alla mporousa na katalavw kai na skeftw kai na niwsw,8a h8ela na me piasei h mana mou kai o pateras mou kai na mou poun se agapame..an mporesei kai katalavei ton pono twn goniwn tou otan tous koitaksei sta matia den uparxei periptwsh oxi na dokimasei,oute na ksanamilhsei sthn parea pou arazei..perimenw apanthseis! :)

  3. #3
    210 8612604 ΚΕΘΕΑ ΔΙΑΒΑΣΗ
    πάρτε το τηλ. και κλείστε ραντεβού
    είναι το καλύτερο πρόγραμμα που υπάρχει
    ειναι ΔΩΡΕΑΝ
    δεν έχει ΛΙΣΤΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ
    προσφέρει ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ
    ειναι ΑΝΟΙΚΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
    είναι άνθρωποι με συνείδηση που ξέρουν τι κάνουν
    το ξέρω από προσωπική εμπειρία και εγγυούμαι
    μην κάθεστε ούτε λεπτό
    ζητήστε βοήθεια επειγόντως
    δεν ξέρετε ότι η χρήση προηγείται της κατάχρησης???????????
    εσείς πιστεύεται ότι όλοι αυτοί οι χρήστες είναι πιο χαζοί από εσάς???????
    όλοι πίστευαν πως εκείνοι δεν θα γίνουν εξαρτημένοι
    αυτή είναι η παγίδα
    προς θεού
    κινητοποιηθείτε και ζητήστε βοήθεια
    ΤΩΡΑ
    πριν ρημάξετε και τη δική σας ζωή και της οικογένειάς σας
    όσο για το πως θα συμπεριφερθούν στον ξάδερφο θα σας πουν εκει
    επειδή εχω εμπειρία όμως θα σου πω κι εγώ
    ο χρήστης δε θέλει καλοσύνες
    είναι υπερχειριστικός και θα σε τουμπάρει
    καθαρά λόγια λοιπόν και σκληρά
    όχι βια
    ούτε λεκτική ούτε σωματική
    και όχι απειλές τις οποίες δεν θα πραγματοποιήσετε ποτέ
    η πρέζα είναι ύπουλη
    Last edited by lilly64; 27-11-2012 at 16:35.

  4. #4
    Εάν καπνίζει μόνο χόρτο αφήστε τον στην ησυχία του, ούτως ή άλλως δεν μπορείτε να κάνετε κάτι ωφέλιμο, το αντίθετο θα έλεγα, θα προκαλέσετε εντάσεις και στενοχώριες.
    Ούτε να ανησυχείτε με το γεγονός πως καπνίζει χόρτο (χασίς), αν είναι συνεπής στις υποχρεώσεις και τα καθήκοντά του.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Εάν καπνίζει μόνο χόρτο αφήστε τον στην ησυχία του, ούτως ή άλλως δεν μπορείτε να κάνετε κάτι ωφέλιμο, το αντίθετο θα έλεγα, θα προκαλέσετε εντάσεις και στενοχώριες.
    Ούτε να ανησυχείτε με το γεγονός πως καπνίζει χόρτο (χασίς), αν είναι συνεπής στις υποχρεώσεις και τα καθήκοντά του.
    καθόλου ανησυχητικό το γεγονός ότι οι πάντες άρχισαν από εκεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Εσύ το βλέπεις από το στρατόπεδο του χρήστη.Εγώ από το στρατόπεδο του καθαρού.
    Της οικογένειας που πέρασε λούκι.
    Ασε λοιπόν τις συμβουλές.

  6. #6
    Quote Originally Posted by lilly64 View Post
    καθόλου ανησυχητικό το γεγονός ότι οι πάντες άρχισαν από εκεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Εσύ το βλέπεις από το στρατόπεδο του χρήστη.Εγώ από το στρατόπεδο του καθαρού.
    Της οικογένειας που πέρασε λούκι.
    Ασε λοιπόν τις συμβουλές.
    Λάθος κάνεις. Ούτε από το στρατόπεδο του χρήστη ούτε από το στρατόπεδο του καθαρού αντιμετωπίζω το θέμα.
    Βρίσκομαι στο στρατόπεδο του ουδέτερου, κι αυτό για να εξασφαλίσω την μέγιστη δυνατή καθαρή και απεξαρτημένη αντίληψη, σκέψη και θέση.
    Και φυσικά διαθέτω πλούσια εμπειρία διαχείρησης και αντιμετώπισης, και του συγκεκριμένου, προβλήματος και βάση αυτής της εμπειρίας συμβουλεύω.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Λάθος κάνεις. Ούτε από το στρατόπεδο του χρήστη ούτε από το στρατόπεδο του καθαρού αντιμετωπίζω το θέμα.
    Βρίσκομαι στο στρατόπεδο του ουδέτερου, κι αυτό για να εξασφαλίσω την μέγιστη δυνατή καθαρή και απεξαρτημένη αντίληψη, σκέψη και θέση.
    Και φυσικά διαθέτω πλούσια εμπειρία διαχείρησης και αντιμετώπισης, και του συγκεκριμένου, προβλήματος και βάση αυτής της εμπειρίας συμβουλεύω.
    Μπορεί να έχεις καλές προθέσεις όμως δεν είναι καλύτερα να απευθυνθούν σε ένα καλό πρόγραμμα?????????
    ο άνθρωπος πρέπει να μάθει να αντιμετωπίζει τον εαυτό του χωρίς δεκανίκια.
    αυτό ακριβώς κανουν τα προγράμματα
    σε βάζουν στη διαδικασία να δεις τον εαυτό σου και τα πράγματα που σε οδηγούν στη χρήση και να τα γιατρέψεις
    η πληγή άμα την κουκουλώνεις θα υπάρχει πάντα
    άμα την ανοίγεις και την καθαρίζεις κάποια στιγμή θα γιατρευτεί
    από εκεί και πέρα εγώ προσπαθώ να βοηθήσω τους ανθρώπους με τον μοναδικό τρόπο που ξέρω πλέον ότι υπάρχει
    για να μην πέφτουν στις παγίδες κάτι γιατρών που κανονικά θα έπρεπε να είναι στη φυλακή
    διότι παίζουν με τις ψυχές των ταλαιπωρημένων ανθρώπων με σκοπό το κέρδος
    όσο για την οικογένεια πρέπει να επιλέξει
    ή θα κινητοποιηθεί ξεκολλώντας από τον καναπέ
    ή θα βλέπουν το παιδί τους μέρα με τη μέρα να καταστρέφεται??????
    Last edited by lilly64; 28-11-2012 at 10:03.

  8. #8
    Quote Originally Posted by lilly64 View Post
    Μπορεί να έχεις καλές προθέσεις όμως δεν είναι καλύτερα να απευθυνθούν σε ένα καλό πρόγραμμα?????????
    ο άνθρωπος πρέπει να μάθει να αντιμετωπίζει τον εαυτό του χωρίς δεκανίκια.
    αυτό ακριβώς κανουν τα προγράμματα
    σε βάζουν στη διαδικασία να δεις τον εαυτό σου και τα πράγματα που σε οδηγούν στη χρήση και να τα γιατρέψεις
    η πληγή άμα την κουκουλώνεις θα υπάρχει πάντα
    άμα την ανοίγεις και την καθαρίζεις κάποια στιγμή θα γιατρευτεί
    από εκεί και πέρα εγώ προσπαθώ να βοηθήσω τους ανθρώπους με τον μοναδικό τρόπο που ξέρω πλέον ότι υπάρχει
    για να μην πέφτουν στις παγίδες κάτι γιατρών που κανονικά θα έπρεπε να είναι στη φυλακή
    διότι παίζουν με τις ψυχές των ταλαιπωρημένων ανθρώπων με σκοπό το κέρδος
    Να απευθυνθούν σε ένα πρόγραμμα ναι, αλλά ποιοί;;; Οι άνθρωποι του περιβάλλοντος του χρήστη;;; Δεν ωφελεί.
    Πρέπει ο ίδιος ο χρήστης να συναισθανθεί την ανάγκη απεξάρτησης για να πάρει τα μέτρα του.
    Εάν όμως τα βρίσκει με τον εαυτό του και με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται, δεν μπορεί να κάνει κανείς τίποτε.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Να απευθυνθούν σε ένα πρόγραμμα ναι, αλλά ποιοί;;; Οι άνθρωποι του περιβάλλοντος του χρήστη;;; Δεν ωφελεί.
    Πρέπει ο ίδιος ο χρήστης να συναισθανθεί την ανάγκη απεξάρτησης για να πάρει τα μέτρα του.
    Εάν όμως τα βρίσκει με τον εαυτό του και με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται, δεν μπορεί να κάνει κανείς τίποτε.

    η οικογένεια φυσικά
    ελάχιστοι χρήστες συνειδητοποιούν το πρόβλημα και ζητούν βοήθεια
    η οικογένεια κινητοποιείται πρώτη και με την καθοδήγηση του προγράμματος οδηγούν το χρήστη στην κοινότητα.
    καταρχήν ο χρήστης είναι ένα εξαρτημένο άτομο
    είναι δυνατόν ένα εξαρτημένο άτομο να σκέφτεται καθαρά????
    είναι ένα άτομο μπερδεμένο και η οικογένεια θα φροντίσει να τον ξεμπερδέψει βάζοντας τα όρια και τους όρους της.
    Κανείς δεν τα βρίσκει με τη χρήση απλά δεν έχει τη δύναμη να κάνει αλλιώς
    τη δύναμη θα του τη δώσει η οικογένεια αρχίζοντας πρώτη τον αγώνα

  10. #10
    Quote Originally Posted by lilly64 View Post
    η οικογένεια φυσικά
    ελάχιστοι χρήστες συνειδητοποιούν το πρόβλημα και ζητούν βοήθεια
    η οικογένεια κινητοποιείται πρώτη και με την καθοδήγηση του προγράμματος οδηγούν το χρήστη στην κοινότητα.
    καταρχήν ο χρήστης είναι ένα εξαρτημένο άτομο
    είναι δυνατόν ένα εξαρτημένο άτομο να σκέφτεται καθαρά????
    είναι ένα άτομο μπερδεμένο και η οικογένεια θα φροντίσει να τον ξεμπερδέψει βάζοντας τα όρια και τους όρους της.
    Κανείς δεν τα βρίσκει με τη χρήση απλά δεν έχει τη δύναμη να κάνει αλλιώς
    τη δύναμη θα του τη δώσει η οικογένεια αρχίζοντας πρώτη τον αγώνα
    Εάν δεν το συνειδητοποιήσει ο χρήστης και θελήσει να ξεκόψει αποτελέσματα δεν πρόκειτε να επιτύχει κανένα πρόγραμμα.
    Ακόμη και να τον πείσουν να επισκεφτεί την κοινότητα και να πάρει μέρος στο πρόγραμμα, αν δεν θέλει να το κόψει,
    μετά το πρόγραμμα θα καπνίσει στα κλεφτά και κρυφά.

    Το χασίσι δεν είναι τίποτε. Είναι ένα φυτό που καπνίζοντας το το μόνο που κάνει είναι να χαλαρώνει και να ηρεμεί τον καπνιστή.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Εάν δεν το συνειδητοποιήσει ο χρήστης και θελήσει να ξεκόψει αποτελέσματα δεν πρόκειτε να επιτύχει κανένα πρόγραμμα.
    Ακόμη και να τον πείσουν να επισκεφτεί την κοινότητα και να πάρει μέρος στο πρόγραμμα, αν δεν θέλει να το κόψει,
    μετά το πρόγραμμα θα καπνίσει στα κλεφτά και κρυφά.

    Το χασίσι δεν είναι τίποτε. Είναι ένα φυτό που καπνίζοντας το το μόνο που κάνει είναι να χαλαρώνει και να ηρεμεί τον καπνιστή.
    καταρχήν φυσικά πρέπει να το θέλει
    όμως συχνά ο χρήστης είναι μπερδεμένος και δεν ξέρει τι θέλει
    η δουλειά της οικογένειας λοιπόν είναι να τον ξεμπερδέψει μιλώντας του καθαρά και βάζοντας τα όριά της
    από εκεί και πέρα
    θα καπνίσει κρυφά στην κοινότητα??????????????????????????
    χαχαχα
    αυτό είναι για γέλια
    το προσωπικό εκτός που πιάνει πουλιά στον αέρα,οι μισοί είναι πρώην χρήστες
    άμα νομίζεις ότι μπορείς να ξεγελάσεις έναν πρώην χρήστη με κάμποσα χρόνια στο κουρμπέτι που λένε είσαι μακριά νυχτωμένος
    οι άλλοι μισοί η εκπαίδευσή τους ξεκίνησε όχι σαν προσωπικό αλλά σαν μέλη κοινότητας
    μην μπερδεύετε το προσωπικό των κοινοτήτων με τους δημ.υπαλλήλους
    καμία σχέση δεν έχουν
    οι άνθρωποι ποτέ δεν είναι τόσο έξυπνοι όσο νομίζουν
    κανέναν δεν ξεγελάμε ποτέ
    εκτός αν ο άλλος θέλει να ξεγελαστεί γιατί έτσι τον βολεύει
    δεν είναι εύκολο να σηκωθείς από τον καναπέ και να αρχίσεις να τρέχεις,βλέπεις
    τώρα σχετικά με το αθώο χασίς
    κάνω ένα τσιγάρο με την παρέα για πλάκα
    κάνω ένα τσιγάρο ακόμα γιατί η μάνα μου είναι γκρινιάρα και δεν την αντέχω
    κάνω ένα τσιγάρο ακόμη γιατί ο καθηγητής μου την είπε και με πρόσβαλε
    κάνω ένα τσιγάρο ακόμη γιατί η κοπέλα που της τα 'ριξα με απέρριψε
    κάνω ένα τσιγάρο ακόμα γιατί έτσι θέλω
    κάνω ένα τσιγάρο ακόμα δεν ξέρω γιατι
    μάλλον γιατί συνήθισα
    και τσιγάρο στο τσιγάρο
    από ένα τσιγάρο το μήνα
    έγινε 10 τσιγάρα την ημέρα
    όμως δεν με φτάνει πιά
    θέλω κάτι πιό ισχυρό για να αντέξω τη σκατοζωή μου
    κάποιο φιλαράκι είναι ο από μηχανής θεός
    και μας δίνει τα φώτα του
    και φτάσαμε στην ηρωίνη
    όπου και αυτή την αρχίζουμε από μια δόση την βδομάδα
    και φτάνουμε στις 5 δόσεις την ημέρα
    έτσι πάει το θέμα με τα ναρκωτικά
    και ας με διαψεύσει κάποιος που είναι χρόνια χρήστης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Ολα ειναι στον ανθρωπο και στην αυτοσυγκρατηση που εχει!
    Αν πεις θα κανω ενα τσιγαρο για την εμπειρια και μετα ΤΕΛΟΣ πρεπει να το τηρησεις...

  13. #13
    Quote Originally Posted by lilly64 View Post
    και ας με διαψεύσει κάποιος που είναι χρόνια χρήστης
    Βάση εμπειρίας σε διαβεβαιώ πως το 95% εκείνων που πρωτοκάπνισαν χόρτο και συνέχισαν
    παρέμειναν στο χόρτο αποκλείωντας και την δοκιμή ακόμη κάθε άλλου ναρκωτικού.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Βάση εμπειρίας σε διαβεβαιώ πως το 95% εκείνων που πρωτοκάπνισαν χόρτο και συνέχισαν
    παρέμειναν στο χόρτο αποκλείωντας και την δοκιμή ακόμη κάθε άλλου ναρκωτικού.
    το 95%?????????????????????
    τότε γιατί το ενα στα τρία σπίτια
    έχει πρόβλημα?????
    ή δε ξέρεις τι γίνεται εκεί έξω?????????
    εγώ επειδή ξέρω κόσμο και από τα προγράμματα και από τους δήμους και από την αστυνομία 10-10 τους μαζεύουν πεθαμένους κάθε πρωί από το κέντρο και από τις πλατείες
    επειδή δεν τα λένε στις ειδήσεις?????????

  15. #15
    Το ένα στα 3 σπίτια έχει πρόβλημα ναρκωτικών γιατί είναι περιορισμένος ο κύκλος γνωριμιών σου προφανώς.
    Στον δικό μου κύκλο γνωριμιών δεν ισχύει η δική σου στατιστική.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. απεγνωσμενα ζηταω βοηθεια!!!
    By ελεανα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 53
    Last Post: 27-12-2012, 14:42
  2. Ζητάω βοήθεια
    By Λένη in forum Κακοποίηση
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2012, 00:03
  3. Ζηταω τη βοηθεια των γιατρων
    By VelvetUnderground in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 10-10-2009, 20:01
  4. Ζηταω βοηθεια,νιωθω οτι κοντευω να τρελαθω
    By MasterTlef in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 06-09-2009, 15:48
  5. χωρισα και ζηταω βοηθεια!
    By apogohteymenos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2005, 00:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •