Δυσπνοια - φοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Wonderland
    Posts
    27

    Δυσπνοια - φοβια

    Γεια σας ειμαι καινουργια εδω αν και αρκετο καιρο παρακολουθω το φορουμ.αποφασισα να γραψω και εγω κατι που με απασχολει εδω και 1 μηνα περιπου.ειμαι 23 και εδω και 2 χρονια μετα απο καποιες δυσκολες φασεις τις ζωης μου αρχισαν η καταθλιψη και οι αγχωδεις διαταραχες.αυτο που με βασανιζει και θελω και την δικια σας γνωμη ειναι η εντονη δυσπνοια.αρνουμε να βγω εξω και να κανω το οτιδηποτε γιατι φοβαμαι πως θα σταματησει η αναπνοη μου.αυτο που με φοβιζει περισσοτερο ειναι πως αν νιωσω πιεσμενη η φοβιθω αρκετα νιωθω μια πιεση στην μυτη σταματαω την αναπνοη μου και αρχιζω να πανικοβαλομαι γιατι δεν μπορω να καταλαβω αν το προκαλω η γινεται μονο του αν εχω κατι.μεχρι και στον υπνο μου νιωθω πιεση στο λαιμο και μου σταματαει η αναπνοη.κατεβαινα τις σκαλες του σπιτιου ενιωσα να πιεζομαι ενιωθα πως δεν μπορουσα να παρω ολοκληρωμενη ανασα ενιωσα αυτη την πιεση στην μυτη μου κοπηκε η ανασα και γυρισα πανικοβλημενη πισω.εκανα πανω απο μια ωρα για να συνελθω απο το σοκ.ολη μερα ασχολουμε με το πως αναπνεω εχω σταματησει να ζω επειδη μου χει γινει εμμονη ιδεα.παρεπιπτωντος εχω κατι ενοχλησεις στο στομαχι και νομιζω οτι κατι γινεται με αυτο και κατι πονους αραια και που στα νεφρα.καποιες αλλες νιωθω να χανω τις αισθησεις μου σαν να κοβεται η λειτουργια του εγκεφαλου χωρις ομως να πεφτω και εχω εντονα μουδιασματα η νιωθω να παραλυουν τα νευρα μου.δεν ξερω πια τι να κανω νιωθω μονη μου και απελπισμενη καθως απο τους δικους μου ανθρωπους δεν περνω καμια προσοχη και με περνουν στο ψιλο.εχω επισκεφτει πνευμονολογο και ολα οκ.εγω ομως συνεχιζω καθημερινα να εχω αυτο το αισθημα οτι δεν γεμιζουν τα πνευμονια μου.μια απαντηση ισως ηταν σωτηρια για μενα και με καθυσηχαζε εστω...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    home sweet home
    Posts
    74
    κοριτσακι μην ανησυχεις ...απ οτι καταλαβαινω μαλλον κανεις ψιλοπανικους...και ναι εμεις τα προκαλουμε αυτα...το καλοκαιρι παθαινα μικρους πανικους(γιατι εχω δει τον πατερα μου να παθαινει βαρβατο πανικο και λιποθυμησε απ το φοβο του-κι ομως δεν επαθε τιποτα).ενιωθα οτι δε μπορω να γεμισω τα πνευμονια μου με αερα...ξερω ειναι λιγο τρομακτικο...οπως αποδειχτηκε εχω χρονια αγχωδη διαταραχη(κοινως αγχωνομαι με το παραμικρο).εκανα μια ελαφρια θεραπεια και ολα καλα.οι πανικοι εφυγαν και ο φοβος.το καταλαβαινεις και μονη σου βασικα γιατι οπως λες και εσυ φοβασαι για το τι ΘΑ σου συμβει(πριν καν συμβει)!το μυαλο μας εχει τη δυνατοτητα να δημιουργει τρελλα πραγματα.μην ανησυχεις.η καλυτερη σκεψη εκεινη τη στιγμη οπως ειπε κ η γιατρος μου ''αφου ξερεις οτι δε θα παθεις τιποτα το αγνοεις επιδεικτικα'' .κοινως ''αι παρατας μας που θα με καθηλωσεις παλι...αθτη τη δουλεια θα κανουμε''


    επισης για τις εμμονες (επειδη ειχα κ εγω μου ειχε πει μια κοπελα καποτε-πολυ σωστα) "αν η σκεψη μπει στο μυαλο και φωλιασει και κανει και αυγα δυσκολα θα φυγει''


    συμπερασμα¨1.σταματας τουσ ακυρους γιατρους(τζαμπα δινεις λεφτα αφου δε σου βρηκε τπτ ο πνευμονολογος).2.αγνοεις τον πανικο.λεσ..οκ και να ρθει χεστηκαμε δε θα παθω τιποτα.3.συνεχισε την ζωη σου κανονικα.αν δεις οτι επιμενει καλο θα ηταν να δεις καποια ψυχολογο.αλλα οπως ειδα κ εγω...τα πνευμονακια μας μια χαρα αναπνεουν...εμεις αλλα νομιζουμε¨

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by Lilith View Post
    Γεια σας ειμαι καινουργια εδω αν και αρκετο καιρο παρακολουθω το φορουμ.αποφασισα να γραψω και εγω κατι που με απασχολει εδω και 1 μηνα περιπου.ειμαι 23 και εδω και 2 χρονια μετα απο καποιες δυσκολες φασεις τις ζωης μου αρχισαν η καταθλιψη και οι αγχωδεις διαταραχες.

    εγω ομως συνεχιζω καθημερινα να εχω αυτο το αισθημα οτι δεν γεμιζουν τα πνευμονια μου.μια απαντηση ισως ηταν σωτηρια για μενα και με καθυσηχαζε εστω...
    Lilith οταν πριν απο ενα 10μηνο επαθα εντονη αγχωδη διαταραχη ενα απο τα συμπτωματα που ειχα ηταν οτι δεν μου εφτανε ο αερας που ανεπνεα. Ενω ανεπνεα κανονικα ενιωθα οτι ο αερας στα πνευμονια μου δεν μου εφτανε (μια αισθηση επερχομενου πνιγμου). Τελικα αφου επισκευτικα ψυχιατρο και αρχισα αγωγη για αγχωδη διαταραχη και καταθλιψη το συμπτωμα αυτο καθως και αλλα που ειχα περιοριστικαν εως σταματησαν να με βασανιζουν. Σκεψου οτι ισως μια επισκεψη/συζητηση με εναν ψυχιατρο/ψυχολογο θα μπορουσε να σε βοηθησει. Μην το αφηνεις γιατι εσυ υποφερεις.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    home sweet home
    Posts
    74
    απολυτο δικιο.οπως βλεπεις lilith ολοι τα ιδια συμπτωματα εχουμε με το αγχος.αλλα μη πανικοβαλλεσαι.ισως σε βοηθησει αυτο.

    http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=1616

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Wonderland
    Posts
    27
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.ανακουφιζομαι αρκετα που δεν ειμαι μονη μου τελικα σε ολο αυτο.εχω περασει πολυ πιο δυσκολη φαση καταθλιψης και κρισεις πανικου απλα εχω μια ευαισθησια σε οτι εχει να κανει με την αναπνοη και με τρελαινει εως με φοβιζει ολο αυτο..εσεις την φαση δεν μου φτανει το οξυγονο πως την αντιμετωπιζατε την στιγμη που συνεβαινε?πως την ξεπερασατε επειτα?εκανα 6μηνες ψυχοθεραπεια πριν 1 χρονο με βοηθησε αρκετα με τις κρισεις.αλλα γενικα εχω μια μονιμη φοβια οτι κατι θα παθω.εχω επισκευτει και ψυχιατρο αρνηθικα κατηγορηματικα τα χαπια, με επεισε στις βαλεριανες αλλα δεν ειδα καποια διαφορα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    να σου πω εμενα οταν με επιασε αυτο το πραγμα με την αναπνοη ετυχε μερικες μερες μετα να επισκευτω ψυχιατρο (ειχα περασει παθολογους, γαστρεντερολογους, ορυλα κτλ.) Μεσα στις πρωτες ερωτησεις του ηταν και αν ειναι ωρες που αισθανομαι οτι δεν μου φτανει ο αερας. Του ειπα ναι και με ξεκινησε με αγχολυτικα καθως ειχα παθει καραμπινατη αγχωδη διαταραχη. Κι εγω στην αρχη αρνιομουν να παρω τα χαπια ελεγα αφου με ποναει το εντερο δεν εχω ψυχολογικο προβλημα. Τελος παντων μετα απο μερες πηρα αγχωλυτικο και υποχωρισαν πολλα απο τα συμπτωματα μου. Μετα απο τοσους μηνες που περασαν αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι αμα καταλαβαινεις οτι αυτο που ζεις δεν παλευεται αλλιως εμπιστευσου τον ψυχιατρο σου και ξεκινα αγωγη με αγχολυτικα. Μη θεωρεις οτι εχεις τρελαθει και τετοια τα αγχολυτικα ειναι το πρωτο βημα για να σταματησει ο ψυχολογικος σου κατηφορος, να μπορεσεις να πατησεις καπου ωστε να παρεις τ' απανω σου. Οσο για τις βαλεριανες , σπαθοχορτο τα ειχα δοκιμασει αλλα στην περιπτωση μου με βοηθησαν τα αγχολυτικα. Εγω εχω παντα υποψιν μου αυτο που μου ειπε ο ψυχιατρος στην δευτερη επισκεψη μου...Μου ειπε θελεις να υποφερεις? Του ειπα οχι... ε λοιπον αν δεν θελεις να υποφερεις ξεκινα κανονικα την αγωγη σου...
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Wonderland
    Posts
    27
    Ισως να εχεις και δικιο...ποιος θελει να ταλαιπωρειται και ποσο μαλλον απο κατι που του στερει να χαρει την ζωη..εχω και κατι αλλο που με ταλαιπωρει μαζι με την δυσπνοια ανεβαζω θερμοκρασιες εκει που μπορει κατι να παω να κανω αρχιζω και καιγομαι να ψηνομαι λες και ειμαι στην ερημο και ας εχει μιον παγωνια..και οταν ζεσταινομαι με πιανει ιλιγγος και χανω την ισοροπια μου..νιωθω σαν αρρωστη οταν συμβαινει σαν να παθαινω θερμοπληξια και θα μου συμβει το χειροτερο..πρεπει να κατσω χαλαρα αρκετη ωρα και να με χτυπαει παγωμενος αερας για να συνελθω.συνοδευεται μμε δυσπνοια η χωρις..μονο που σαν εμμονη δεν το εχω..και ας συμβαινει αρκετα συχνα.ειναι και αυτο κατι ψυχοσωματικο?εχει καποιος/α κατι αντιστοιχω?

  8. #8
    Quote Originally Posted by Lilith View Post
    Ισως να εχεις και δικιο...ποιος θελει να ταλαιπωρειται και ποσο μαλλον απο κατι που του στερει να χαρει την ζωη..εχω και κατι αλλο που με ταλαιπωρει μαζι με την δυσπνοια ανεβαζω θερμοκρασιες εκει που μπορει κατι να παω να κανω αρχιζω και καιγομαι να ψηνομαι λες και ειμαι στην ερημο και ας εχει μιον παγωνια..και οταν ζεσταινομαι με πιανει ιλιγγος και χανω την ισοροπια μου..νιωθω σαν αρρωστη οταν συμβαινει σαν να παθαινω θερμοπληξια και θα μου συμβει το χειροτερο..πρεπει να κατσω χαλαρα αρκετη ωρα και να με χτυπαει παγωμενος αερας για να συνελθω.συνοδευεται μμε δυσπνοια η χωρις..μονο που σαν εμμονη δεν το εχω..και ας συμβαινει αρκετα συχνα.ειναι και αυτο κατι ψυχοσωματικο?εχει καποιος/α κατι αντιστοιχω?
    εχω ακριβως οτι εχεις το παλευω ολι μερα με νυχια και με δοντια..κανε παντος και προληπτικα καποιες εξετασεις για να σου φιγει ι ιδεα να ηρεμισεις..εγω ενω ξερω οτι ειμαι καλα νιωθω παλι δυσπνοια κομπο στο λαιμο και εφιδρωση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Lilith και εγώ ανεβάζω θερμοκρασία,κρισούλες πανικού είναι άλλες φορές έχουν όλα τα συμπτώματα,άλλες φορές είναι τόσο ήπια τα συμπτώματα που μπορεί να τα αγνοείς σε σχέση με τα πιο δυνατά,και να μην το παίρνεις καν χαμπάρι.Ε και εγώ τώρα έχω μια ώρα από την ώρα που έχω γυρίσει από την δουλειά και έχω μούδιασμα και μυρμήγκιασμα στο χέρι.Ε τι να κάνω.Το έχω,το αγνοώ.Θα φύγει.
    Εγώ στις μεγάλες μου κρίσεις είχα ζαλάδα,ανεβασμένη θερμοκρασία,δύσπνοια,ταχυκ αρδία και τρεμούλιασμα.Τα μυρμηγκιάσματα ας πούμε τα έχω σε άλλη ώρα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Wonderland
    Posts
    27
    Ελπιδοφορο οτι δεν ειμαι μονη και καποιος με καταλαβαινει επιτελους.ισως βεβαια σας το ξεκινησα και λαθος το θεμα μαλλον επρεπε να το πιασω απο κει που ειχε ξεκινησει αλλα για την ωρα καιγομουνα να αναφερω το θεμα δυσπνοια.ολα ξεκινησαν απο χρηση η/υ εξαρτηση ειχα φτασει σε σημειο να μην θελω να φαω να μην θελω να παω wc εφτασα σε σημειο να παιζω με ενα avatar δεν εβγαινα καθολου κυριολεκτικα να χτυπαω 48ωρα χωρις υπνο μπορει και παραπανω επι ενα 8μηνο σερι μεχρι που αρχισα να κλαιω παρολαυτα να μην ξεκολαω απο το pc μεχρι που λυγισα πηγα να χασω τις αισθησεις μου ειχα μια αισθηση οτι ετρεχε υγρο απο το κουτελο μου μου ειχε μουδιασει ολη μου η αριστερη μερια και περισσοτερο το χερι και ολα ξαφνικα εγιναν slowmotion πανικοβληθηκα νομιζα οτι επαθα εγκεφαλικο.επειτα ιλιγγος επι αρκετο καιρο ολα πηγαιναν σε αργη κινηση μαζι με μενα.και απο κει και περα αρχισε το μαρτυριο μου.γυρισα ολους τους γιατρους με βρηκαν κομπλε..μεχρι που εφτασα στην δυσπνοια..δεν βρεθηκε ουτε ενας να μου πει με απλα λογια τι ακριβως επαθα ισως τωρα να μην ειχα αυτο το μαρτυριο.αντιμετωπιστηκα με αδιαφορια η σαν να ημουν εξωγηινος...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Εμ...ελπίζω να μην παίζεις άλλο πια...Έχεις πάει σε ψυχολόγο?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Wonderland
    Posts
    27
    Ναι εχω παει..οπως ειπα πιο πανω εχω κανει ψυχοθεραπεια κατι μηνες.. και ο ψυχολογος οπως και ψυχιατρο που επισκευτηκα μου ειπε οτι δεν ειχε καμια σχεση ο υπολογιστης αλλα ενα περιστατικο με την μητερα μου που εχει επηρεασει την ζωη ολων μας μεχρι τωρα.μετα τις εξετασεις μου μαγνητικες,εγκεφαλογραφημ� � και οτι αλλο μπορειται να φανταστητε διαγνωστηκε κρισεις πανικου και αγχωδη διαταραχη..το μονο προβλημα που ισως παιζει ρολο ειναι ενα προβληματακι με χρονια ρινιτιδα.αλλα οπως μου ειπε ο πνευμονολογος δεν εχει καμια σχεση με την δυσπνοια τωρα..
    Last edited by Lilith; 18-10-2012 at 03:46.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Wonderland
    Posts
    27
    Ισως θα επρεπε να ανοιξω καινουριο θεμα αλλα θα την κανω εδω την ερωτηση μου..κατα την γνωμη σας η χρηση η/υ σε παρα πολλες ωρες θα μπορουσε να δημιουργησει μια αγχωδη διαταραχη και κρισεις πανικου η μηπως ειναι οι σκεψεις μας που μπορει να δημιουργησουν μια αγχωδη κατασταση ασχετως με το τι κανουμε?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Wonderland
    Posts
    27
    Καταφερα αρκετα να το καταπολεμισω απο τοτε αλλα υπαρχουν μερες που χαιρομουν τοσο πολυ λογο παρεας ξεχναγα κρισεις πανικου και οτιδηποτε αλλο αλλα μου εμενε μια κοπωση και εντονα μουδιασματα σαν να παραλυουν οι μυες και βασταω κοντρα δλδ σφιγγομαι και μια συνεχη εμμονη οτι κατι θα παθω...με ανησυχει αν εχω κατι και πιο πολυ με τρωει οτι προκαλεσα κατι εγω στον εαυτο μου..να πω την αληθεια θελω να αποφυγω την αγωγη.. Γενικα τα φαρμακα δεν τα μπορω..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δυσπνοια!!
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2012, 08:19
  2. Δύσπνοια
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 11:26
  3. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 01:23
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •