Παρακαλώ για την γνώμη σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Παρακαλώ για την γνώμη σας

    Αξιότιμοι κυρίες και κύριοι, παιδιά, φίλες και φίλοι της παρούσας κοινότητας σας χαιρετώ

    Επειδή δυστυχώς δεν βρήκα απάντηση μέσα στο διαδίκτυο για αυτό που με απασχολεί, θέλω να ρωτήσω από το βήμα αυτό με την πεποίθηση να βρω απαντήσεις στην απορία μου.

    Τα τελευταία χρόνια, κι αφού πέρασα ένα πολύ δυνατό επεισόδιο και πρόβλημα ψυχικής υγιεινής (παρανοειδή σχιζοφρένεια), την αποκατάσταση της εσωτερικής μου υγείας διαδέχτηκε μία κατάσταση πλήρους απάθειας. Με άλλα λόγια, κι ενώ όλα τα συμπτώματα και οι παθογενείς εκδηλώσεις της ψύχωσης που βίωσα υποχώρησαν και εξαφανίστηκαν, μία νέα κατάσταση εκδηλώθηκε η οποία χαρακτηρίζεται ως πλήρης απουσίας εσωτερικής-ψυχικής κίνησης. Την ψυχή μου τίποτε δεν την ελκύει κι ως αποτέλεσμα είναι η πλήρης ατονία όλων των εσωτερικών-ψυχικών μου δυνάμεων και ενεργειών. Η θέληση, δηλαδή, η βούληση, το ενδιαφέρον, η σκέψη και άλλα, δεν κατευθύνονται και δεν λειτουργούν προς κάποιον σκοπό, επιδιώξει ή όραμα. Νοιώθω πως η ζωή δεν έχει πλέον απολύτως τίποτε να μου προσφέρει.

    Στο σημείο αυτό συνίσταται η απορία μου. Πως ονομάζεται ή σε τι είδους ψυχικής ασθένειας περιήλθα;;; Είναι κατάθλιψη;;; Μανιοκατάθλιψη;;; Διπολική διαταραχή;;; Μελαγχολία;;; Ένα άλλο είδος παράνοιας και σχιζοφρένειας;;; Κάποιο άλλο είδος ψύχωσης;;;

    Θα ήθελα την γνώμη όσων γνωρίζουν αλλά κι εκείνων που δίχως να γνωρίζουν αντιλαμβάνονται με κάποιον τρόπο την κατάσταση.


    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γιωργο,
    αυτα που βιωνεις ειναι τα λεγομενα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης απο τα οποια υποφερω και γω.
    τα οποια ουτε οι ιδιοι οι γιατροι ξερουν αν οφειλονται στην ασθενεια η αν προκαλουνται απο τα φαρμακα!
    ακολουθεις καποια αγωγη τωρα;
    ποσο καιρο εκαναν να υποχωρησουν τα θετικα συμπτωματα;

  3. #3
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    γιωργο,
    αυτα που βιωνεις ειναι τα λεγομενα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης απο τα οποια υποφερω και γω.
    τα οποια ουτε οι ιδιοι οι γιατροι ξερουν αν οφειλονται στην ασθενεια η αν προκαλουνται απο τα φαρμακα!
    ακολουθεις καποια αγωγη τωρα;
    ποσο καιρο εκαναν να υποχωρησουν τα θετικα συμπτωματα;
    Μπορώ να πω πως είμουν τυχερός γιατί όταν η εκδήλωση των συμπτωμάτων της ψύχωσης ήταν στην ανώτερη δυνατή έξαρση, ο γιατρός μου είχε γράψει AmisulpridLich 200mg μισό πρωί - μισό βράδυ, και στις πρώτες 2-3 ημέρες τα συμπτώματα υποχώρησαν αφήνοντας μου την αίσθηση πως έσκασε μέσα μου μία φούσκα. Αποκαταστάθηκαν αμέσως η αίσθηση και η αντίληψη μου.

    Εσύ από τι επεισόδιο πέρασες;;;

  4. #4
    Γιωργο προσπαθω να καταλαβω... σε τι θα σε βοηθουσε η ονοματοθεσια της ψυχικης διαθεσης στην οποια εχεις περιελθει;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Αξιότιμοι κυρίες και κύριοι, παιδιά, φίλες και φίλοι της παρούσας κοινότητας σας χαιρετώ

    Επειδή δυστυχώς δεν βρήκα απάντηση μέσα στο διαδίκτυο για αυτό που με απασχολεί, θέλω να ρωτήσω από το βήμα αυτό με την πεποίθηση να βρω απαντήσεις στην απορία μου.

    Τα τελευταία χρόνια, κι αφού πέρασα ένα πολύ δυνατό επεισόδιο και πρόβλημα ψυχικής υγιεινής (παρανοειδή σχιζοφρένεια), την αποκατάσταση της εσωτερικής μου υγείας διαδέχτηκε μία κατάσταση πλήρους απάθειας. Με άλλα λόγια, κι ενώ όλα τα συμπτώματα και οι παθογενείς εκδηλώσεις της ψύχωσης που βίωσα υποχώρησαν και εξαφανίστηκαν, μία νέα κατάσταση εκδηλώθηκε η οποία χαρακτηρίζεται ως πλήρης απουσίας εσωτερικής-ψυχικής κίνησης. Την ψυχή μου τίποτε δεν την ελκύει κι ως αποτέλεσμα είναι η πλήρης ατονία όλων των εσωτερικών-ψυχικών μου δυνάμεων και ενεργειών. Η θέληση, δηλαδή, η βούληση, το ενδιαφέρον, η σκέψη και άλλα, δεν κατευθύνονται και δεν λειτουργούν προς κάποιον σκοπό, επιδιώξει ή όραμα. Νοιώθω πως η ζωή δεν έχει πλέον απολύτως τίποτε να μου προσφέρει.

    Στο σημείο αυτό συνίσταται η απορία μου. Πως ονομάζεται ή σε τι είδους ψυχικής ασθένειας περιήλθα;;; Είναι κατάθλιψη;;; Μανιοκατάθλιψη;;; Διπολική διαταραχή;;; Μελαγχολία;;; Ένα άλλο είδος παράνοιας και σχιζοφρένειας;;; Κάποιο άλλο είδος ψύχωσης;;;

    Θα ήθελα την γνώμη όσων γνωρίζουν αλλά κι εκείνων που δίχως να γνωρίζουν αντιλαμβάνονται με κάποιον τρόπο την κατάσταση.


    Σας ευχαριστώ.
    Εγω πασχω απο καταθλιψη και οταν μ κανει υποτροπες τα ιδια συμπτωματα εχω.καθολου συναισθημα εντονη κοπωση και νιωθω σα νεκρος.Μου φαινονται οτι ολα εχουν φτασει σε ενα τελος.Μπορει και να ναι αληθεια αφου σε ολες τις θρησκειες το 2012 ειναι το τελος μιας εποχης.Εγω τελευταια επερνα Ladose και βελτιωθικα κατα πολυ.Τουλαχιστον μ φυγε αυτη η εντονη κοπωση κ απαθεια που ειναι εφιαλτης.Διαγνωστικα εχω ακουσει διαφορα απο διαφορους ψυχιατρους.Αγχωδες καταθλιψη,διπολικη διαταραχη,συναισθηματικη ψυχωση,διαταραχη συμπεριφορας και οτι αλλο θες.Πλεον δν με απασχολει να μαθω ιατρικα τι εχω απλα να αισθανομαι καλα.Βρες πραγματα π σε γεμιζουν κ σε ευχαριστουν.Κανε πραγματα που εκανες μικρος και σε ευχαριστουσαν.Σκεψου καθε μερα ειναι διαφορετικη μια νεα μαχη.Και αμα σε παιρνει οικονομικα βρες καποιον καλο ψυχολογο να τα λετε.Εγω δεν εκανα λογω οικονομικου.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Πυρρων View Post
    Γιωργο προσπαθω να καταλαβω... σε τι θα σε βοηθουσε η ονοματοθεσια της ψυχικης διαθεσης στην οποια εχεις περιελθει;
    Πύρρων εάν αυτό που μου συμβαίνει έχει ψυχοπαθολογικά αίτια και είναι κατεγραμμένο στον πίνακα ψυχικών ασθενειών, θα με βοηθούσε
    να γνωρίζω την ονομασία διότι έτσι θα μπορούσα να αναζητήσω (στο διαδίκτυο σε εξειδικευμένους ιστότοπους) και να ενημερωθώ σχετικά.

  7. #7
    Zodiac, έχει πολύ μεγάλη και σπουδαία σημασία να γνωρίζουμε τα αίτια του είδους της συγκεκριμένης ψυχικής κατάστασης-διάθεσης.
    Απαιτείτε επίμονη, και επίπονη αρκετές φορές, αναζήτηση μέσα μας για τον εντοπισμό των αιτιών της φαινομενικά κατά τα άλλα,
    συγκεκριμένης παθογενούς ψυχικής προδιάθεσης αλλά και κατάστασης. Και μιάς που έκανες νήξη περί θρησκειών ας υπενθυμίσω
    πως σχεδόν για όλες, αν όχι όλες, τις θρησκείες, η απάθεια είναι επιζητούμενο και η ενδιάμεσος ατραπός για την ολοκλήρωση και
    τελείωση του ανθρώπου. Για τον Βουδισμό δε, είναι η απάθεια (Νιρβάνα) το τέλος κάθε άσκησης και προσπάθειας.
    Για την δική μας θρησκεία είναι το μέσο, ή το ενδιάμεσο αν θέλεις, προς την τελείωση. Στα μοναστήρια οι μοναχοί-καλόγεροι και
    καλόγριες, δίνουν καθημερινές ασκητικές μάχες, σε πολλές περιπτώσεις καθόλη την διάρκεια του βίου, για να κατακτήσουν την
    συγκεκριμένη αυτήν ψυχική κατάσταση, την κατάσταση δηλαδή της πλήρους απάθειας.

    Για αυτό έγραψα στην αρχή του ποστ πως είναι σπουδαίας σημασίας γεγονός να γνωρίζουμε τα αίτια που μας οδήγησαν να
    νοιώθουμε την συγκεκριμένη αυτήν ψυχική κατάσταση.

    Θα πεις, ίσως, <<εντάξει όλα αυτά μα εμείς δεν εργαστήκαμε πρακτικά μέσα μας όπως οι καλόγεροι στα μοναστήρια για να
    περιέλθουμε στην κατάσταση αυτή, άρα;;;>>,


    Ναι, σωστά θα το έθετες εάν αναρωτιόσουν. Όμως γεγονός είναι πως αγνοούμε τις ψυχοπνευματικές ζημώσεις οι οποίες έλαβαν
    χώρα μέσα μας με αποτέλεσμα σήμερα να είμαστε εδώ που είμαστε. Σημειώνω ξανά, δεν έχει πάντοτε ψυχοπαθολογικά αίτια η
    εσωτερική απάθεια. Και θέλω να τονίσω πως επίσης παίζει σπαουδαίο ρόλο για την όποια ψυχική κατάσταση, είτε πρόκειτε για
    υγιή άτομα είτε πρόκειτε για άτομα που ασθενούν ψυχικά, ο βαθμός και η ποιότητα της συνείδησης, της αυτοσυνειδησίας αλλά
    επίσης και της συνείδησης για τον κόσμο και τα επι μέρους του.

    Πάντως εάν μπορούσα να νοιώσω πίστη Στον Θεό, (παρόλο που θεωρώ τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό ως το ανώτερο πολιτισμικό
    και πολιτιστικό επίτευγμα* της ανθρωπότητας, δεν μπορώ να πιστέψω Στον Θεό), θα έβρισκα πολλές απαντήσεις αλλά και λύσεις
    σε αυτά που με αποσχολούν σχετικά με την εσωτερική μου κατάσταση.

    Κλείνωντας θέλω να σε ευχαριστήσω για τις προτροπές και συμβουλές σου.




    * Στο σημείο αυτό διακρίνεται η απιστία μου Στον Θεό διότι για τον πιστό χριστιανό ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός είναι
    Αποκάλυψη Θεού στους ανθρώπους, και όχι ανθρώπινο επίτευγμα.

  8. #8
    συμφωνω απολυτα μαζι σου Γιωργο, ειδικα οταν λες ..." παίζει σπαουδαίο ρόλο για την όποια ψυχική κατάσταση, είτε πρόκειτε για
    υγιή άτομα είτε πρόκειτε για άτομα που ασθενούν ψυχικά, ο βαθμός και η ποιότητα της συνείδησης, της αυτοσυνειδησίας αλλά
    επίσης και της συνείδησης για τον κόσμο και τα επι μέρους του." Περιγραφεις λοιπον μια αυτοσυνειδησια μεσα απο ενα υποκειμενικο βιωμα, μια προσωπικη αναζητηση και μια νοηματοδοτηση των σκεψεων, συμπεριφορων και συναισθηματων σου. Ετσι εξακολουθω να μην καταλαβαινω πως θα σε βοηθουσε η ταξινομηση συγκεκριμενων συμπτωματων οργανομενων με τετοιο τροπο ωστε να εξυπερετουν την ονοματοδοτηση μιας ψυχικης διαθεσης (γιατι αυτο ειναι η διαγνωση) με σκοπο την διευκολυνση της επικοινωνιας μεταξυ των ειδικων της ψυχικης υγειας; Ποσο αφορα εσενα, σαν προσωπο και οχι σαν ατομο, αυτο;

  9. #9
    Πύρρων θα πρέπει να πω πως δεν συμφωνώ με ότι γράφεις στην τρίτη παράγραφο. Λες:
    πως θα σε βοηθουσε η ταξινομηση συγκεκριμενων συμπτωματων οργανομενων με τετοιο τροπο ωστε να εξυπερετουν την ονοματοδοτηση μιας ψυχικης διαθεσης (γιατι αυτο ειναι η διαγνωση) με σκοπο την διευκολυνση της επικοινωνιας μεταξυ των ειδικων της ψυχικης υγειας;
    Καταρχήν διαβλέπω πως αντιλαμβάνεσαι στρεβλά την φύση της Ονομασίας (την λες ονοματοδότηση εσύ πιο πάνω).
    Η φύση, λοιπόν, της Ονομασίας-Ονοματοδοτίας είναι πλασματική, και όχι αντικειμενική. Το όνομα, η ονομασία ενός Πράγματος είτε αυτό είναι υλικό, είτε είναι νοερό, είτε είναι νοητό, είναι αυτό καθ' εαυτό σύμβολο. Λεκτικό σύμβολο. Και δεν έχει σκοπό την διευκόλυνση της επικοινωνίας μεταξύ των ειδικών της ψυχικής υγιεινής, αν και τους εξυπηρετεί, μα έχει καταβολές πολιτισμικές και πανανθρώπινες, και ο επιστημονικός τομέας που την έχει αντικείμενο είναι η Γλωσσολογία.

    Επίσης δεν συμφωνώ που λες πως ο τρόπος οργάνωσης της ταξινόμησης συγκεκριμένων συμπτωμάτων αποσκοπεί στην ονοματοδότηση μίας ψυχικής διάθεσης, με απώτερο σκοπό την ενδοεπικοινωνία των ειδικών. Όχι δεν συμφωνώ. Δεν λειτουργεί έτσι η επιστήμη. Όλες οι επιστήμες ακολουθούν και ενεργούν μέσω, διάφορων για την κάθε μία επιστήμη, αυστηρών κανόνων. Η ψυχιατρική ξεκίνησε έχοντας τους κανόνες α) της παρατήρησης, β) της εξεύρεσης της γενεσιουργούς αιτίας, γ) της ερμηνείας.
    Στη συνέχεια προστέθηκε στα όπλα της, της ψυχιατρικής εννοώ, η νευρολογία και η ανατομία του εγκεφάλου, και πλέον σήμερα αναπτύσσετε η σύζευξη ψυχιατρικής και μοριακής βιολογίας με την ταυτοποίηση ψυχοπαθολογίας και γενετικού κώδικα.

    Φτάνουν όμως οι φλυαρίες μου, ας σου πω κάτι το οποίο έρχεται μέσα από την εμπειρία. Όταν αρρώστησα μετά κάποιο χρονικό διάστημα επισκέπτηκα ψυχίατρο και του εξέθεσα τι μου συμβαίνει. Δεν είχα όμως ακόμη συναίσθηση και συνείδηση της πραγματικότητας. Του είπα απλά τι μου συμβαίνει και πως καταλαβαίνω τον κόσμο. Μου εξήγησε πως ονομάζεται η ασθένεια που με πρόσβαλε και τα διάφορα συμπτώματα που την χαρακτηρίζουν, άλλα τα είχα και ο ίδιος και άλλα όχι, μου έγραψε ένα χάπι, το AmisulpridLich 200mg μισό πρωί - μισό βράδυ, και τις πρώτες δύο ημέρες που το πήρα λες και ήταν σαν ένα θαύμα, εξαφανίστηκαν ολοκληρωτικά τα συμπτώματα αφήνοντας πίσω μια αίσθηση πως υπήρχε μέσα μου μία φούσκα που έσκασε.

    Να μην στα πολυλογώ, το βασικότερο στην αρρώστια μου ήταν πως μέσα στο μυαλό μου είχα πλάσει ένα δεύτερο φανταστικό κόσμο τον οποίο αντιλαμβανόμουν ως τον πραγματικό κόσμο και ρύθμιζα ανάλογα και την ζωή μου, και μετά τις πρώτες δύο ημέρες που πήρα το χάπι "έσκασε" σαν φούσκα και χάθηκε η ψευδαίσθηση του φαντασιακού κόσμου.

    Είναι γεγονός πως χωρίς την συμβολή του ψυχίατρου η κατάσταση μου θα παρέμενε η ίδια, αν όχι με σταδιακή επιδείνωση, και δεν θα θεραπευόμουν ποτέ. Σιγά-σιγά έπειτα επανήλθε η συναίσθηση μου στα φυσιολογικά της επίπεδα και η αυτοσυνειδησία μου ολοκληρώθηκε όταν, μετά από αναζήτηση, ανακάλυψα τις γενεσιουργές αιτίες της αρρώστιας που με πρόσβαλε, κάτι που όπως μου είπε ο ψυχίατρος η επιστήμη του αγνοεί τις αιτίες της παρανοειδούς σχιζοφρένειας, της ασθένειας που με έπληξε δηλαδή.

    Δεν αντιλέγω, έχει πολλά κενά η ψυχιατρική ως επιστήμη, όπως και κάθε επιστήμη, όμως έχει τον ερευνητικό της τομέα ο οποίος συχνά-πυκνά συμπληρώνει τα κενά αυτά με νέες ανακαλύψεις.

  10. #10
    Γιωργο καταλαβαινω απολυτα τι θελεις να μου πεις. Αυτη αλλωστε ειναι και η κυριαρχη αποψη περι ψυχιατρικης επιστημης. Επιτρεψε μου ομως να καταθεσω μια εναλλακτικη προταση...
    Δεν θα μπορουσα να ισχυριστω πως η ψυχιατρικη δεν (θα μπορουσε να) ειναι επιστημη... Η εμφαση που δινω στη γλωσσα δεν υποδηλωνει οτι δεν υπαρχουν βιολογικα - νευρολογικα φαινομενα τα οποια ειναι υπεθυνα για τοπ τροπο με τον οποιο δρουμε ή σκεφτομαστε.
    ΟΜΩΣ... παρολες τις βιολογικες διεργασιες που επιδρουν στον τροπο με τον οποιο κατανοουμε τον κοσμο, πρεπει να λαβουμε σοβαρα υποψη οτι τα ανθρωπινα οντα αποδιδουν νοηματα σε αυτες τις βιολογικες αλλαγες. Επιπλεον... θεσμοι εξουσιας (αλλα και πολιτισμικες καταβολες οπως επισημαινεις Γιωργο) δομουν τον τροπο με τον οποιο κατανοουμε τη σωματικη και ψυχικη υγεια (και εδω εμπλεκεται η γλωσσα, η ονομασια μιας ασθενειας αν θες, διοτι οι δομες της γλωσσας ενσωματωνονται σε κλινικους θεσμους και ετσι απολαμβανουν μια συγκεκριμενη μορφη εξουσιας οπως ελεγε και ο Foucault). Εξαλου ας μην ξεχναμε οτι εχει ασκηθει πολλες φορες κριτικη (ακομη και απο πολλους ψυχιατρους) στα διαγνωστικα συστηματα οπου οι ψυχιατροι βασιζονται για τις διαγνωσεις τους, το DSM και το ICD. Η συνηθεστερη κριτικη ειναι οτι δεν μπορουν να αναπαραστησουν επαρκως την ποικιλομορφια των ανθρωπινων εμπειριων και του ψυχικου πονου. Εξατομικευουν τον ψυχικο πονο με αποτελεσμα να μην λαμβανουν υποψη τους το φυλο, την φυλη και πληθος αλλων μεταβλητων κατα τη διαγνωστικη διαδικασια.
    Ας δουμε με βαση τα παραπανω την εμπειρια σου με τον ψυχιατρο που διεγνωσε βασει συμπτωματων την "ψυχικη σου ασθενεια" και με ενα μαγικο χαπακι εφυγαν εγινε το "θαυμα". Αρα... εξαρχης τοποθετειται ο ψυχιατρος σε θεση εξουσιας απο την οποια μπορουν να επιβληθουν νοηματα ("του ειπα τα συμπτωματα μαου και μου εξηγησε τι εχω"). Προσεξε... αν πηγαινε μια κινεζα και του ελεγε τα ιδια συμπτωματα ο ψυχιατρος θα εκανε την ιδια διαγνωση και θα εδινε την ιδια "θεραπεια".
    Το ζητημα ομως, κατα την ταπεινη μου αποψη, δεν ειναι να επιβληθουν νοηματα αλλα να επιτευχθουν αυτα μεσω μιας συνεργασιας. Να στραφει η προσοχη στις συνειδητες, βιωμενες εμπειριες παραμεριζοντας αρχικες διαστρεβλωσεις και προσδοκιες, υιοθετοντας τον κανονα της "περιγραφης" και οχι της "ερμηνειας" ετσι ωστε να αναπτυχθει μια βαθυτερη κατανοηση του τροπου με τον οποιο βιωνουμε πραγματικα τον κοσμο μας. Ετσι αποφευγουμε την ιεραρχηση με βαση τη σπουδαιοτητα ή τη σημασια των στοιχειων των περιγραφων μας αντιμετοπιζοντας εξαρχης καθε ενα απο αυτα ως στοιχειο ισης σπυδαιοτητας και αξιας.
    Ευχαριστω για την υπομονη σου να διαβασεις ολο αυτο το μηνυμα.

  11. #11
    Πύρρων για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα σε τι θέλεις να καταλήξεις.

Similar Threads

  1. Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας! παρακαλώ διαθέσετε λίγο χρόνο για 'μενα...
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2012, 00:21
  2. θελω την γνωμη σας,σας παρακαλω
    By d_o in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2011, 20:44
  3. Μια γνωμη, παρακαλώ...
    By No_name93 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-02-2011, 08:50
  4. Παρακαλώ τη γνώμη σας
    By johny2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 26-02-2008, 19:45
  5. Σχιζοφρένεια, παρακαλώ θέλω μια γνώμη!
    By luisapap in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 28-05-2007, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •