Ποιά τα συμπτώματα εγκυμοσύνης?Έκτρωση ή συνεχίζω ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    Ποιά τα συμπτώματα εγκυμοσύνης?Έκτρωση ή συνεχίζω ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη

    Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φορουμ και ο λόγος που γράφω είναι για να πάρω διάφορες γνώμες πάνω σε ένα θέμα που με απασχολεί.

    Τις τελευταίες βδομάδες έχω καθυστέρηση περιόδου και τάσεις εμετού (χωρίς να κάνω εμετό- πέρα από 1 φορά). Επίσης νοιώθω κόπωση χωρίς λόγο καθώς εργάζομαι λίγες ώρες την ημέρα. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να είμαι έγκυος αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι η εγκυμοσύνη είναι ανεπιθύμητη. Σήμερα έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγηκε θετικό αλλά επειδή έπεσε λίγο ούρα πάνω στον πίνακα με το τέστ ελπίζω ότι η ένδειξη είναι λάθος και θα προσπαθήσω αύριο πρωί να το κάνω ξανά για να είμαι σίγουρη.

    Το πρόβλημα είναι ότι εχω χωρίσει με τον άνδρα που έμεινα ( άν έμεινα) έγκυος γιατί του είχα ξεκαθαρίσει αρκετές φορές ότι δεν θέλω να είμαστε μαζί γιατί δεν νοιώθω τίποτα ερωτικό και ούτε θα ήθελα να κάνω οικογένεια μαζί του. Καθώς είμαι 32 ετών, πλέον όταν κάνω σχέση προσέχω πολύ το γεγονός ότι θέλω να κανω οικογένεια.
    Με τον συγκεριμένο άνδρα λοιπόν, ενώ του είχα πει αρκετές φορές ότι δεν θέλω να είμαι μαζί του με τίποτα ( διότι έχει σηκώσει χέρι πάνω μου και είναι ζηλιάρης και καταπιεστικός) δεν το καταλαβαίνει. Επειδή με βοήθησε κάποτε σε μία δύσκολη στιγμή όταν βρέθηκα ( όταν ΄χωρισα με τον πρώην άνδρα μου ήταν ο μόνος που με στήριξε τόσο πολύ) συνέχισα να έχω φιλικές σχέσεις μαζί του. Αλλά πολλές φορές ξεπερνούσε τα όρια του φιλικού και όποτε βρισκόμασταν με ανάγκαζε να κάνω έρωτα μαζί του χωρίς να θέλω. Είχα αρχίσει να υποψιάζομαι ότι προσπαθεί να με αφήσει έγκυος γιατί πίστευε ότι έτσι θα με κρατούσε και έτσι τον απέφευγα όσο περισσότερο μπορούσα γιατί είχα καταλάβει που το πάει. Αλλά δεν τα κατάφερνα πάντα με αποτέλεσμα να με έχει ζορίσει κάποιες φορές να κάνω σέξ μαζί του χωρίς να θέλω. Εκεί πιστεύω ότι άφηνε να γίνει μέσα μου ενώ μου έλεγε και με διαβεβαίωνε ότι δεν συμβάινει κάτι τέτοιο.

    Τώρα υποψιάζομαι ότι τα κατάφερε να με αφήσει έγκυος χωρίς την θέληση μου γιατί ξέρει ότι υπάρχει πιθανότητα μεγάλη να μην προχωρήσω σε έκτρωση λόγω ηλικίας.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω τί να κάνω σε περιπτωση που είμαι έγκυος.
    Για το λόγο αυτό θα ήθελα την γνώμη σας.
    Να προχωρήσω σε έκτρωση ή να το κρατήσω μόνη μου γιατί λόγω ηλικίας υπάρχει κίνδυνος να μπορεί να μη ξανακάνω παιδιά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μετα την πρωτη φορα που το κανατε γτ ξανακαθησες? Σε ειχε φυλακισμενη?

  3. #3
    Μαρία-Στεφανία, αν μου υποσχεθείς πως θα κόψεις μαχαίρι κάθε επαφή με τον τύπο αυτόν, θα σου γράψω στη συνέχεια λίγα λόγια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    ελα ρε συ κ αφου τελειωνε μεσα σου γτ δεν επαιρνεσ αντισυλιπτικα η κατι τελοσ παντων να μην για το οτι του καθοσουνα χωρισ να θελεισ δε μιλαω η θελεισ λιγο εστω μεσα σου η εισαι 15 χρονων εγκεφαλικα οποτε μη γραφουμε τσαμπα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Με ανάγκαζε να κάνω έρωτα με την βία. Είναι αρκετά γυμνασμένος και δεν είχα δύναμη να αντισταθώ. Εδώ και 1 μήνα έχω σταματήσει κάθε επαφή μαζί του. Αλλά δεν περίμενα ότι θα έμενα και έγκυος.
    Το θέμα μου δεν είναι να με κρίνεται για αυτό που έγινε αλλά για το τί κάνω τώρα...Βρίσκομαι σε δίλημμα φοβερό. Από την μία θέλω να το κρατήσω, αλλά ξέρω ότι θα μεγαλώσει το παιδί μου χωρίς πατέρα και βέβαια και εγώ δεν θα μπορώ να τα βγάλω πέρα οικονομικά για να το συντηρήσω καθώς σε λίγο καιρό λήγει η σύμβαση μου , ενώ η επιλογή της έκτρωσης επίσης με φοβίζει γιατί φοβάμαι ότι ίσως στο μέλλον να μην μπορέσω ποτέ να ξανακάνω παιδιά εξαιτίας αυτού και ίσως προκαλέσω ανεπανόρθοτες επιπτώσεις στην υγίεια μου.
    Άν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ίσως έχει ανάλογη εμπειρία θα ήταν βοηθητικό.
    Ευχαριστώ πολύ.

  6. #6
    Επίσης να διευκρινίσω ότι δεν τελειώνε μέσα μου και πάντα μου διευκρίνιζε ότι δεν έκανε τίποτα μέσα μου.
    Πώς να ξέρω ότι έκανε κάτι μέσα για να πάρω μετά το χάπι??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλα πες την πρωτη φορα εγινε δια της βιας. Γτ δεν εκανες κατι να αποτρεψεις μελλοντικη συνευρεση?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by maria-stefania View Post
    ..Το θέμα μου δεν είναι να με κρίνεται για αυτό που έγινε αλλά για το τί κάνω τώρα...Βρίσκομαι σε δίλημμα φοβερό. Από την μία θέλω να το κρατήσω, αλλά ξέρω ότι θα μεγαλώσει το παιδί μου χωρίς πατέρα και βέβαια και εγώ δεν θα μπορώ να τα βγάλω πέρα οικονομικά για να το συντηρήσω καθώς σε λίγο καιρό λήγει η σύμβαση μου , ενώ η επιλογή της έκτρωσης επίσης με φοβίζει γιατί φοβάμαι ότι ίσως στο μέλλον να μην μπορέσω ποτέ να ξανακάνω παιδιά εξαιτίας αυτού και ίσως προκαλέσω ανεπανόρθοτες επιπτώσεις στην υγίεια μου.
    Άν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ίσως έχει ανάλογη εμπειρία θα ήταν βοηθητικό.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Καλημέρα Μαρία-Στεφανία,
    καλό είναι αρχικά να δεις γυναικολόγο για να διευκρινιστεί, ότι όντως πρόκειται τελικά για εγκυμοσύνη. Από κει και πέρα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι
    να συζητήσεις το θέμα σου π.χ. με κάποιον κοινωνικό λειτουργικό.. Νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολη περίπτωση για να περιμένεις από δω οποιαδήποτε απάντηση.
    Ακόμα και στα δημόσια νοσ/μεια, απ' ότι ξέρουμε υπάρχει κοινωνική υπηρεσία, όπου θα μπορούσες ν' απευθυνθείς για εναλλακτικές λύσεις..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Νομίζω πως το καλύτερο είναι να ενημερωθείς από γυναικολόγο. Δεν το βλέπω να παίζει να μείνεις λόγω ηλικίας στείρα σε ενδεχώμενη έκτρωση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μαρια στεφανια αν δεν μας κανεις πλακα , θα πρεπει οντως να πας αμεσα σε γυναικολογο και κατα την γνωμη μου θα πρεπει να καταγγειλεις τον "πρωην" σου στην αστυνομια.
    Αυτο που περιγραφεις ειναι βιασμος , δεν ειναι απλα οτι εκανες σεξ με καποιον και μετα δεν σου αρεσε.
    Οσο για τον αν πρεπει να κανεις εκτρωση ή οχι ειναι καθαρα δικη σου αποφαση. Απλα μην αφηνεις τον χρονο να περναει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Μαρια στεφανια αν δεν μας κανεις πλακα , θα πρεπει οντως να πας αμεσα σε γυναικολογο και κατα την γνωμη μου θα πρεπει να καταγγειλεις τον "πρωην" σου στην αστυνομια.
    Αυτο που περιγραφεις ειναι βιασμος , δεν ειναι απλα οτι εκανες σεξ με καποιον και μετα δεν σου αρεσε.
    Οσο για τον αν πρεπει να κανεις εκτρωση ή οχι ειναι καθαρα δικη σου αποφαση. Απλα μην αφηνεις τον χρονο να περναει.
    Συμφωνώ με την betelgeuse, ότι υπάρχει και το θέμα της βίας, οπότε καλό είναι να πάρεις τα μέτρα σου.
    Άμεσα απευθύνσου κάπου! Σαν αρχή σου προτείνω αν μένεις Αθήνα το Γεν. Νοσ/μειο Αλεξάνδρας
    http://www.hosp-alexandra.gr/index.p...temid=72&lang=
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  12. #12
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Έκανα δύο τέστ εγκυμοσύνης και βγήκαν και τα 2 θετικά. Μαλλον πρέπει να είμαι. Θα πάω αύριο πρωί στον γυναικολόγο να το επιβεβαιώσω. Δεν περίμενα να φτάσω να μείνω έγκυος γιατί πίστευα ότι οι γυναίκες μένουν δύσκολα έγκυος και ειδικά αν ο άλλος δεν ολοκληρώσει μέσα σου, δεν έχεις καμία πιθανότητα. Η φορά που πιθανόν να έγινε κάτι, από ότι λέει και εκείνος, είναι η τελευταία φορά που έγινε αυτό το περιστατικό που ήταν 30 Σεπτέμβρη και 1 Οκτώβρη θα ερχόμουν περίοδο, όπως και ήρθα. Από ότι ξέρω πριν την περιοδο δεν έχεις γόνιμες μέρες και αφού δεν ολοκλήρωσε μέσα, ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι δεν έγινε κάτι. Ξέρω από φίλες μου που προσπάθησαν πολύ καιρό να κάνουν παιδί και ο γιατρός τους είπε ότι οι γόνιμες μέρες τους που μπορούν να συλλάβουν μεσα στο μήνα είναι στο μέσο του κύκλου και όχι πριν την περίοδο.
    Είμαι σε σκέψεις άν πρέπει να το κρατήσω ή όχι.
    Από την μία θέλω να το φέρω στο κόσμο και να απευθυνθώ σε κάποιο ίδρυμα για ανύπαντρες μητέρες που τις βοηθάνε εώς τον τοκέτό προσφέροντας στέγη και οικονομική ενίσχυση, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι θα το φέρω σε ένα κόσμο που δεν θα μπορώ να του προσφέρω βασικά πράγματα και ίσως να χρειαστεί για κάποιο διάστημα να μείνει σε ίδρυμα. Για αυτό έχω στο μυαλό μου την έκτρωση ώς λύση γιατί δεν θέλω να το φέρω στο κόσμο και να υποφέρει.
    Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια σας να βοηθήσετε.
    Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να ρωτήσω γιατρό και ειδικούς για να με βοηθήσουν πριν πάρω οποιαδήποτε απόφαση.

  13. #13
    maria λυπάμαι αλλά δεν πιστεύω πως έκανες μαζί του σεξ με το ζόρι...κατ εξακολούθηση.
    Αν είναι αλήθεια αυτό τότε πρέπει άμεσα να δεις και έναν ψυχολόγο εκτός απο γυναικολόγο.
    Διαβάζοντας τις σκέψεις σου σε περίπτωση που κρατήσεις το παιδί ανατριχιάζω. Όχι τόσο για την προδιαγεγραμμένη (από σένα) πορεία του στα ιδρύματα, όσο και από το γεγονός ότι το βλέπεις πριν ακόμη γεννηθεί σαν βάρος και προιόν κακής στιγμής.
    Μίλα με το γυναικολόγο και πεστου ότι λες και εδώ. Αυτός ελπίζω να σε κατευθύνει σοφά.

  14. #14
    Δεν έχει σημασία με την παρούσα θεματική αλλά θα το αναφέρω για να το γνωρίζεται, κυρίως οι γυναίκες.

    Εάν δεν ακολουθείτε αντισυλληπτικό πρόγραμμα (χάπι σε καθημερινή βάση) να ξέρετε πως στις ερωτικές σας συνευρέσεις
    δεν είναι πάντοτε απαραίτητο να εκσπερματώσει ο σύντροφός σας μέσα σας ώστε να συλλάβετε, να μείνετε έγκυες δηλαδή.

    Με άλλα λόγια αυτό που συμβαίνει είναι το εξής.

    Κατά την ερωτική πράξη και ανάλογα με τον βαθμό έντασης της λίμπιντο, πολύ πριν περάσει ο άντρας στην οργασμική κατάσταση ώστε να εκσπερματώσει,
    διαφεύγουν ανεπαίσθητα από τα γεννητικά του όργανα σπερματικά σταγονίδια. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να σας καταστήσει έγκυες παρόλο που
    την κατάλληλη στιγμή θα τραβηχθεί να εκσπερματώσει έξω από τον κόλπο σας.

    Για τον λόγο αυτό, εάν δεν πέρνετε εσείς προφυλάξεις (χάπι) αλλά δεν επιθυμείτε και μία εγκυμοσύνη, ποτέ μην έρχεστε σε ερωτική συνεύρεση δίχως προφυλακτικό.
    Όσους όρκους κι αν παίρνει το αγόρι σας πως θα τραβηχθεί έγκαιρα. Ποτέ έρωτα δίχως προφυλακτικό αν δεν πέρνετε εσείς χάπι αντισύλληψης.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    λυπαμαι που θα συμφωνησω ακραδατα με την θεοφανια κι επιπλεον βαζω συν 10 σε ο,τι σου εγραψε..
    πραγματικα πιστευεις οτι επεσες θυμα εξαναγκασμου και βιας?η μηπως αυτο ειναι μια ωραια δικαιολογια ως προς τον εαυτο σου για να κοιμασαι χωρις ενοχες μετα απο την εκτρωση..
    επισης εφοσον αντιληφθηκες απο τις πρωτες στιγμες τις προσπαθειες του για εγκυμοσυνη τι ηταν αυτο που σε εκανε να πιτεψεις τα λογια ενος ανθρωπου-(που σου ειπε οτι δεν προσπαθει)-ο οποιος στην ουσια σε βιαζε κατ'επαναληψην και δεν πηρες τα καταλληλα μετρα αντισυλληψης?
    συγνωμη αν φανηκα καυστικη οι παραπανω αποριες μου ειναι αληθινες και δεν εχω σκοπο να σε κανω να αισθανθεις ασχημα,απλως πιστευω κι εγω χωρις αμφιβολια πως χρειαζεσαι την βοηθεια ενος ειδικου και ναι καθε αμβλωση εχει και πολλες πιθανοτητες στειρωσης ως αποτελεσμα..
    παρ'ολα αυτα αν τελικα αποφασισεις να κρατησεις αυτο το παιδι και θα σου πω συγχαρητηρια,καντο μονη σου αν ειναι εφυκτο και μην ζησεις μαζι του γιατι δεν θα αρεσει καθολου η εικονα σε ενα παιδι,να χτυπαει η να ασκει οποιαδηποτε μορφη βιας στην μητερα του ο πατερας του..το πιθανοτερο ειναι να δημιουργησει πολυ κακα πρωτυπα και να μην μπορει να βρει ψυχικη γαληνη και ισσοροπια στην ζωη του..
    με σεβασμο παντα και μαλιστα ειμαι πολυ κατα των εκτρωσεων χωρις να κατακρινω..
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. εκτρωση
    By researcher in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 490
    Last Post: 05-11-2016, 20:23
  2. Ευρωπαϊκή διαπολιτισμική μελέτη πάνω στην ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
    By serginad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 11-08-2012, 22:55
  3. Replies: 27
    Last Post: 01-01-2009, 02:48
  4. Εκτρωση
    By thlipsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 23-09-2007, 00:19
  5. Ποια ειναι τα συμπτωματα?
    By Ifigeneia24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2006, 14:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •