Μόνος και έρημος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    8

    Μόνος και έρημος

    Γεια σας, διαβάζω απο καιρό το φόρουμ και βλεπω οτι πολλοί ισως έχουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα, οπότε περνω το θάρρος να μοιραστω το πρόβλημα μου μαζί σας.

    Είμαι 21 χρονών φοιτητής και έχω ένα τεράστιο κενό στις εμπειρίες με το αντίθετο φύλο(Γυναίκες), είμαι ύψος 1,65 και 66 κιλά, γενικά είμαι εμφανισιμος σχετικά γυμνασμένο σώμα.

    Το πρόβλημα έχει ώς εξής, στα 21 χρόνια της ζωής μου δεν έιχα ποτέ σχέση, ποτε δεν φίλησα κάποια, αν και είμουν ερωτευμένος με κάποιες στο σχολειο ποτε δεν τους έδειξα τα αισθήματα μου, και γενικα ποτε δεν έδειξα τα αισθήματα μου σε κάποια που μου άρεσε,(περίπου το ίδιο και οι φίλοι μου που έκανα παρέα τοσα χρόνια που έιμασταν μία κλειστή παρεα χωρίς κορίτσια φυσικά)
    Στο δήμοτικό είμουν ο χοντρός του σχολείου, στο γυμνάσιο είμουν το παιδί που δεχόταν τα πειραγματα απο μερικούς άλλους, στο λύκειο ηταν τα καλύτερα μου σχολικά χρόνια αλλα κοπέλλα δεν, έχω ευθύνη που εμεινα στη κλειστή παρεα ίσως, δεν ξέρω, μετα 2 χρόνια στο στρατό τίποτα πάλι εννοείται, μετα πήγα για σπουδές, ξεκίνησα γυμναστήριο για να είμαι περισσότερο εμφανίσημος, κάτι πήγε να γίνει αλλα η ατολμία μου παλι θα έφταιγε.
    Ακούω τους άλλους να συζητούν για τις εμπειρίες τους και προσπαθώ να αποφύγω τις ερωτήσεις για το θέμα, γιατί πόσα ψέματα να πεις?και λεω απο μέσα μου γιατί εγώ δεν?
    πιστέυω όμως περισσότερο φταίει η ατολμία μου και το οτι θα φάω άκυρο και φοβάμε να κάνω κάποια κίνηση, θέλω να ακούσω τη συμβουλή σας, κυρίως για το πώς θα ξεπεράσω την φοβία, ατολμία μου τελοσπάντων.
    Ευχαριστώ που με ακούσατε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Sthn sxolh, dn paizei kati?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    8
    Όχι δυστυχώς, είμαι σε ιδιοτικό σε κλάδο ανδροκρατούμενο.

    κατι που ξέχασα για το χαρακτήρα μου, όπως λένε οι άλλοι είμαι λογικός, προσγειομένος, και σοβαρός, ντροπαλός ως συνήθως.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48
    Απλά μη το σκέφτεσαι .. θα έρθει η στιγμή που θα γνωρίσεις κάποια .. μη πέσεις όμως με τα μούτρα πάνω της .. τι εννοώ .. κοίτα μην κάνεις σκέψεις πως τώρα που τη βρήκες μη τυχόν την χάσεις κτλ .. γενικώς μη αισθάνεσαι εξάρτηση .. να είσαι ελέυθερος στη σκέψη σου και στα συναισθηματά σου και να έχεις αυτοπεποίθεση .. όλα θα γίνουν .. πρόσεχε μην πληγωθείς .. σου το ΄λέιει ένας βαριά πληγωμένος ..

  5. #5
    Η ατολμία θα φύγει όταν ξεκινήσεις να αναπτύσεις μία σχέση. Μέχρι τότε υπομονή και μην τρέφεις αρνητικά και άσχημα συναισθήματα λόγω δήθεν της ηλικίας που έχεις. Όταν έρθει ο καιρός και κοπέλα θα γνωρίσεις, και θα ερωτευτείς, και θα φιλήσεις και θα κάνεις και έρωτα. Εγώ στα 22 μου έκανα πρώτη φορά σχέση και έρωτα με γυναίκα. Και ούτε ντρεπόμουν τότε, ούτε τώρα ντρέπομαι να το πω. Κι ας έβλεπα άλλα άτομα από τα 14-15 να έχουν σχέση. Δεν τα ζήλεψα ποτέ.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Η ατολμία θα φύγει όταν ξεκινήσεις να αναπτύσεις μία σχέση. Μέχρι τότε υπομονή και μην τρέφεις αρνητικά και άσχημα συναισθήματα λόγω δήθεν της ηλικίας που έχεις. Όταν έρθει ο καιρός και κοπέλα θα γνωρίσεις, και θα ερωτευτείς, και θα φιλήσεις και θα κάνεις και έρωτα. Εγώ στα 22 μου έκανα πρώτη φορά σχέση και έρωτα με γυναίκα. Και ούτε ντρεπόμουν τότε, ούτε τώρα ντρέπομαι να το πω. Κι ας έβλεπα άλλα άτομα από τα 14-15 να έχουν σχέση. Δεν τα ζήλεψα ποτέ.
    Κοπέλλες γνωρίζω, αλλα πως να ξεκινίσω να αναπτύσσω μια σχέση? χωρίς να ξέρω πιστέυω ότι όλες με βλέπουν σαν φίλο.

  7. #7
    Quote Originally Posted by thegreensaboteur View Post
    Κοπέλλες γνωρίζω, αλλα πως να ξεκινίσω να αναπτύσσω μια σχέση? χωρίς να ξέρω πιστέυω ότι όλες με βλέπουν σαν φίλο.
    Ωραία, εφόσον γνωρίζεις κοπέλες, παράβλεψε το πως σε αντιλαμβάνονται αυτές, και άρχισε να φλερτάρεις με την μέγιστη δυνατή ευγένεια. Πως;;;

    Απλό είναι. Αφού πρώτα ξεχωρίσεις κάποιο πρόσωπο επειδή σου αρέσει για τους τάδε λόγους βάλε εμπρός. Ενημερώσου πριν από όλα για το ποιά
    είναι τα πράγματα εκείνα τα οποία προσφέρουν χαρά και ανάπαυση στον ελεύθερο χρόνο του προσώπου που θα ξεχωρίσεις. Βέβαια δεν είναι απαραίτητο
    στον ελεύθερο χρόνο του τα πάντα να βρίσκονται μέσα στον κύκλο των προσωπικών ασχολιών και δραστηριοτήτων του προσώπου αυτού που θα ξεχωρίσεις.

    Λόγου χάριν, ενημερώσου για μία θεατρική παράσταση για την οποία έχεις την αίσθηση πως θα την έβρισκε όμορφη και ενδιαφέρουσα η κοπελιά μας.
    Στη συνέχεια φρόντισε, αφού βεβαιωθείς πως ταιριάζει η ημέρα και η ώρα κατόπιν συννενόησης, να βρεις δυό εισιτήρια για την παράσταση και ακολούθως
    να της προτείνεις να παρακολουθήσετε παρέα την όποια, τέλος πάντων, θεατρική παράσταση.

    Ή κάνε το ίδιο για κάποιο κινηματογραφικό έργο σε κάποιο σινεμά. Ή πάλι μπορείς να της προτείνεις να πάτε κάπου παρέα να δειπνήσετε.
    Ή να πάτε να παρακολουθήσετε μία συναυλία. Ή να κάνετε έναν περίπατο, αν αγαπάει την εξοχή, τέλος πάντων.

    Σημασία έχει μία σωστή αρχή, ένα ομαλό ξεκίνημα. Εσύ μην έχεις ως πρώτο και απόλυτο σκοπό την σύναψη στενής ερωτικής σχέσης. Όχι. Είναι λάθος αυτό.
    Το κύριο είναι, το ουσιαστικότερο, να αρχίσεις να βγαίνεις εξόδους με κάποιο πρόσωπο. Σε αυτό πρέπει να δώσεις την προσοχή σου.
    Το ξεκίνημα ας έχει φιλικό χαρακτήρα, δεν πειράζει. Νομίζω πως με αυτόν τον τρόπο πρέπει να επενδύσεις τον χρόνο σου ώστε να επιτύχεις κάποιο
    επιθυμητό αποτέλεσμα. Να μην πλησιάζεις μία κοπέλα ή γυναίκα με ερωτική προδιάθεση αλλά με φιλική, συντροφική.

    Να θυμάσαι πως σημασία έχει να αρχίσεις να βγαίνεις με μία κοπέλα. Η πορεία έπειτα θα δείξει και σε εσένα και σε αυτήν αν έχουν εν τω μεταξύ δημιουργηθεί
    νέες ανάγκες και απαιτήσεις, πέρα από τις φιλικές και κοινές εξόδους.

    Τι λες;;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Σε βλεπουν σα φιλο γτ κανεις οτι θα κανε ενας φιλος. Πρεπει να κανεις οτι κανει ενας εν δυναμει εραστης. Επειδη ομως εισαι καλο παιδι αυτο ειναι δυσκολο. Πρεπει να φτιαξεις το εξω σου και το μεσα σου. Για να ξεπερασεις το στρες οταν θες να μιλησεις σε καποια που γνωριζεις ελαχιστα ή καθολου θελει διαδικασιες που δε γινεται ετσι αμεσα μεσα απο ενα φορουμ να σου πουμε μια εξυπνη σκεψη και να αλλαξεις μπαμ. Αλλωστε ειμαστε φτιαγμενοι απ το εργοστασιο να νιωθουμε καποιο στρες αν προκειται να μιλησουμε σε καποιον αγνωστο. Απο εξελικτικη πλευρα αν το δεις θα καταλαβεις. Υπαρχουν και ανθρωποι βεβαια που το αισθανοντε σε μικροτερο βαθμο. Με την αποκτηση εμπειριας θα πας καλυτερα. Ξεκινα ομως απο την αλλαγη κοσμοθεωριας σου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    8
    Συμφωνώ μαζί σου Γιώργο, θα ψάξω για μια κοπέλλα που μου αρέσει τουλάχιστον εμφανησιακά και θα προσπαθήσω της προτείνω κάποια ταινεία ίσως:) αλλα πρεπει να βρω αυτή την αυτοπεποίθεση διοτι μου λείπει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Φιλε μην προτεινεις ταινια. Στο σινεμα πας, ξεκιναει η ταινια κ δε σου δινεται η ευκαιρια να μιλησεις και να γνωριστεις παραπανω. Μη παραμυθιαζεσαι απο την κρατουσα κουλτουρα και οτι μας προωθουν τα μεσα ολα αυτα τα χρονια. Σινεμα πας οταν ειναι πλεον γκομενα σου. Οχι στην αρχη. Πιο ευρηματικες σκεψεις χρειαζεσαι. Οχι κλισε που δε βολευουν κιολας.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Σε βλεπουν σα φιλο γτ κανεις οτι θα κανε ενας φιλος. Πρεπει να κανεις οτι κανει ενας εν δυναμει εραστης. Επειδη ομως εισαι καλο παιδι αυτο ειναι δυσκολο. Πρεπει να φτιαξεις το εξω σου και το μεσα σου. Για να ξεπερασεις το στρες οταν θες να μιλησεις σε καποια που γνωριζεις ελαχιστα ή καθολου θελει διαδικασιες που δε γινεται ετσι αμεσα μεσα απο ενα φορουμ να σου πουμε μια εξυπνη σκεψη και να αλλαξεις μπαμ. Αλλωστε ειμαστε φτιαγμενοι απ το εργοστασιο να νιωθουμε καποιο στρες αν προκειται να μιλησουμε σε καποιον αγνωστο. Απο εξελικτικη πλευρα αν το δεις θα καταλαβεις. Υπαρχουν και ανθρωποι βεβαια που το αισθανοντε σε μικροτερο βαθμο. Με την αποκτηση εμπειριας θα πας καλυτερα. Ξεκινα ομως απο την αλλαγη κοσμοθεωριας σου.
    Όταν λές για αλλαγή της κοσμοθεωρίας δεν καταλάβα ακριβώς τι εννοείς.:) δηλαδή τον τρόπο προσέγγισης? Να ειμαι πιο ''πρόστυχος'' κτλ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Επειδη ειναι δυσκολο να ορισουμε αυτες τις λεξεις δε θα λεγα ακριβως προστυχος. Εννοω οτι ο φιλος εχει διαφορα απο τον εν δυναμει εραστη. Το ερωτικο εμπεριεχει μια ''θρασυτητα'', μια παιχνιδιαρικη διαθεση, αυτοπεποιθηση, τολμη, οχι μεγαλα λογια απ την αρχη και εξομολογησεις συναισθηματων, κλπ κλπ σε αντιθεση με το φιλικο. Αν εχεις τη δυνατοτητα να γνωριστεις με κοπελες στο περιβαλλον σου ειναι καλο, γτ η προσεγγιση αγνωστων ειναι πιο δυσκολη, ειδικα για καποιον με περιορισμενη εμπειρια. Οσο μπεις στα πραγματα παντως, με αποτυχιες, με δοκιμη κ λαθος, σταδιακα θα πας καλυτερα. Practise makes perfect που λενε.

  13. #13
    Quote Originally Posted by thegreensaboteur View Post
    Συμφωνώ μαζί σου Γιώργο, θα ψάξω για μια κοπέλλα που μου αρέσει τουλάχιστον εμφανησιακά και θα προσπαθήσω της προτείνω κάποια ταινεία ίσως:) αλλα πρεπει να βρω αυτή την αυτοπεποίθεση διοτι μου λείπει.
    Ναι αλλά θα πρέπει να είναι γνωστή της παρέας η κοπέλα αυτή να σε γνωρίζει, δεν προτείνεις σε μία άγνωστη ποτέ σινεμά.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Ναι αλλά θα πρέπει να είναι γνωστή της παρέας η κοπέλα αυτή να σε γνωρίζει, δεν προτείνεις σε μία άγνωστη ποτέ σινεμά.
    Το πρόβλημα του παιδιου Γιωργο για τα δεδομενα του ειναι στην "προεργασία" ,το να προτεινει σε καποια να πάνε σινεμα ειναι όπως λέμε το τελικό στάδιο. Το ζήτημα ειναι να αποβαλει την ατολμία, να μαθει τον τροπο να φτιαχνει οικειοτητα, σύνδεση και να κινει το ερωτικο τους ενδιαφερον.

    thegreensaboteur, η περιγραφη σου μια χαρα ατομο δειχνει και εμφανισιακα αλλα και σαν χαρακτηρας ("λογικός, προσγειομένος, και σοβαρός, ντροπαλός"). Αμα εξαιρεσουμε κάπως το τελευταιο, το ντροπαλος δλδ, τα υπολοιπα ελκύουν. Οι γυναικες (τουλαχιστον αυτες που εχουν μια δοση σοβαρότητας) τετοιους προτιμούν. Αφου τα εχεις αυτα εισαι στα ματια τους πάνω απο το μεσο ορο για την ηλικία σου, αρα υπερεχεις και αρα εχεις παραπανω πιθανοτητες να σε προτιμησουν. Φτανει να αποβαλεις την ατολμία, κι αυτο γινεται με το να πλησιαζεις και να μιλας εκει που ο εαυτος σου σε αποτρεπει να μιλησεις. Εκει που ντρεπεσαι να μιλήσεις να μιλας!! Κανε αυτο σαν εξασκηση μεχρι να εξοικειωθεις. Μαθε επισης να διεκδικας οτιδηποτε σου αξιζει ή σ αρεσει. Ετσι φευγει η ντροπαλοτητα. Να το κανεις αυτο καθημερινα, τροπον τινα σαν εξασκηση. Με την εξασκηση εξοικειωνεσαι και φευγει χωρις να το καταλαβεις η ντροπαλότητα. Με την εξοικειωσει αποκτας και τις εμπειριες. Στις αρχες θα κανεις λαθη, θα χανεις κοπελες, όμως θα μαθαινεις και ετσι θα σαι σε θεση να μπορεις να τα φτιαξεις με κοπελες που πραγματικα σ αρεσουν. Επειδη ναι μεν τους αρεσουν οι σοβαροι, οι ωριμοι και οι προσγειωμενοι όμως συναμα οι ντροπαλοι απωθουν.
    Απ αυτους που σου λενε εμπεριες θα μαθεις, βλεπε το μ αυτο τον τροπο, βεβαια η ουσια ειναι εσυ τι κανεις στην πραξη.
    Μεσα από την οικειοτητα μεταξυ δυο ανθρωπων ερχεται σιγα σιγα και το ερωτικο. Ωραιο παραδειγμα βημα βημα σου δινει πιο πάνω ο Γιωργος. Εχε ως πρωτο στοχο για καποια που σε ελκυει ερωτικα τη δημιουργια οικειοτητας.
    Καιρος επισης να βγεις και λιγο εκτος αυτης της παρεας, επειδη οσο καλη κι αν ειναι δε σου προσφερει αυτα που πραγματικα χρειαζεσαι και αυτο το νοιωθεις και εσυ ο ίδιος.
    Από το μηνυμα σου βγαινει ότι το δημοτικο μεχρι το στρατο έκανες μεγαλη βελτιωση σαν χαρακτηρας, αρα εχεις μεσα σου τις προϋποθεσεις να βελτιωθεις ακομα περισσότερο.
    γιάννης

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    8
    Επανέρχομαι στο θέμα...

    Λοιπόν, συμφωνώ απότυτα με τις συμβουλές που προτείνετε, έμαθα ότι κάποια κοπέλα είπε στην αδερφή μου ότι θα ήθελε ένα αγορι με το μυαλο το δικό μου και το χαρακτήρα μου κτλ, απλά πάλι φοβάμαι να κανω κάτι(με τη συγκεκριμενη) διότι είμαι άπειρος, και δεν θέλω να απογοητεύσω κάποια κοπέλα και τον εαυτό μου, σκεφτομαι οτι δεν ξέρω να φιλω και με πιάνει πανικός σε περιπτωση που θα γίνει κάτι, σκεφτηκα να πνιξω όλα τα συναισθήματα μου και απλά να μην ασχολουμε καθολου και οτι γινει, να μην τα σκεφτομαι καθόλου όλα αυτα και να σκεφτομαι αλλα πραγματα που με ενδιαφέρουν αλλα παλι λεω τωρα ή ποτε γιατι όσο αργώ τοσο το χειρότερο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω μόνος
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 07-09-2012, 14:41
  2. Θεραπεύτηκα μόνος μου!
    By Apokryfistis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 02-06-2012, 00:31
  3. Μονος..
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2012, 12:23
  4. Μόνος...
    By gianniss in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 13-02-2011, 19:36
  5. Νοιώθω μόνος...
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 29-09-2006, 00:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •