Προβλημα στο σχολειο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    2

    Προβλημα στο σχολειο...

    Γεια σας. Με λενε Βασιλη ειμαι 17 και θα παω 3η λυκειου.
    Εχω ενα προβλημα. Οταν παω να μιλησω μερικες φορες τραυλιζω.
    Περσυ οταν ξεκινησε η σχολικη χρονια ειχε ερθει μια καθηγητρια στο σχολειο καινουρια.
    Μας ρωτουσε τα ονοματα μας και οταν ειχε ερθει η σειρα μου κολλησα και δεν μπορουσα να το πω.
    Μερικα παιδια με κοροιδευαν. Και αλλη μια φορα το ειχα παθει και ενας φιλος μου μου ειπε οτι με σχολιαζανε.
    Νιωθω πολυ ασχημα και πολυ αμηχανα οταν μου συμβαινει αυτο. Και σχεδον ολο το καλοκαιρι σκευτομαι οταν θα αρχισει η καινουρια σχολικη χρονια οτι παλι το ιδιο θα παθω και θα με κοροιδευουν παλι!.
    Τι να κανω;;;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    e kala τωρα στο σχολειο σε κατι τετοια μερικοι εχουν μαστερ στο να κοροιδευουν τους αλλους οτι διαφορετικο βλεπουν πεφτει δουλεμα... μη κανεις τιποτα μεγαλονοντας θα βρεθεις σε μια αλλη κοινωνια και θα βρεις το δρομο σου....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Μπορείς να κάνεις μία περιγραφή του εαυτού σου? πχ εσωστρεφής, ντροπαλός, επιθετικός...κτλ. Γενικά τα κύρια χαρ/κά της προσωπικότητάς σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    2
    Ειμαι πολυ ντροπαλος και πολυ ησυχος. Δεν ειμαι καθολου επιθετικος προς αλλα ατομα. Μονο αν με νευριασουν παρα πολυ. Επισης ειμαι ευαισθητος. Κλαιω αρκετα ευκολα. Δεν νευριαζω πολυ ευκολα. Αυτα ειναι τα κυρια χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    λοιπόν κατ'αρχάς μη το σκέφτεσαι .... όσο το σκέφτεσαι απλά το προετοιμάζεις να συμβεί... οκ σε κορόιδεψαν αλλά σόρι κιόλας αλλά τι αξία έχει η γνώμη τους για σένα. Το ποιος είσαι δεν έχει να κάνει με το αν τραυλίζεις ή με ότι άλλο. Φρόντισε να νιώσεις καλά με τον εαυτό σου και να μην κολλάς σε απόψεις τρίτων για το πρόσωπο σου. Τώρα αν σε ενοχλεί τόσο πολύ κάνε ασκήσεις για καθαρή άρθρωση θα βρεις ένα σωρό στο ίντερνετ!
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Η νροπαλότητα συνδέεται με την ευερεθιστότητα, δηλαδή την υπερβολική ευαισθησία σε εξωτερικά ερεθίσματα (π.χ. βλεματική επαφή) που δυσκολευόμαστε ή αδυνατούμε να διαχειριστούμε (για διάφορους λόγους). Η συνεχής έκθεση σε τέτοια ερεθίσματα προκαλεί αναστάτωση, άγχος που σωματοποιείται (τραυλισμός, τικ) προκειμένου να αποφορτιστεί ο οργανισμός από την ένταση. Μία τεχνική που χρησιμοποιείται από τον συμπεριφορισμό για την αντιμετώπιση των παραπάνω είναι η κατευθυνόμενη απευαισθητοποίηση.
    Επίσης, το κλειδί σκέψης έχει δίκιο σε αυτό που γράφει στο παραπάνω post "όσο το σκέφτεσαι απλά το προετοιμάζεις να συμβεί".
    Ο Βίκρωρ Φράνκλ (ο οποίος έβαλε τις βάσεις της υπαρξιακής ψυχολογίας) το περιγράφει εύστοχα: "Η φοβία αντιστοιχεί σε σύµπτωµα (τραυλισμός), το οποίο ενδυναµώνει τη φοβία κι αυτή µε τη σειρά της ενισχύει την εµφάνιση του συµπτώµατος. (φαύλος κύκλος!)". Υπόστηρίζει ότι αυτό που συντηρεί αυτόν τον φάυλό κύκλο είναι η Υπερ-πρόθεση και η υπερ-προσύλωση. Για παράδειγμα, όση πρόθεση και να έχεις και όση προσύλωση να δείξεις στον αίτημα: "θέλω να κοιμηθώ" το πιο πιθανό είναι να καταφέρεις ακριβώς το αντίθετο. Όσο μεγαλύτερη η πρόθεση και η προσύλωση τόσο πιο σίγουρη η αυπνία. Στην περίπτωση αυτή, η λύση του προβλήματος είναι η ενεργοποίηση της ανθρώπινης ικανότητας για αυτό-απόσπαση ή για απο-κέντρωση.
    Η τεχνική αυτή ονομάζεται «τεχνική του παράδοξου της αντίθετης πρόθεσης» προκαλεί την ικανότητα της αυτο – απόσπασης από τη νεύρωσή (π.χ. πρόβληµα τραυλισµού).

    Εάν τα παραπάνω σου φαίνονται κινέζικα, μην απογοητέυεσαι γιατί δεν είναι. Ψάξε στο internet και για τυχόν απορίες εδώ είμαστε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Καλημέρα!!!
    Aeolus,
    μπορείς σε παρακαλώ να μου συστήσεις κάποιο βιβλίο του Φρανκλ?
    Βρήκα αυτό online
    Man's
    Search for Meaning
    AN INTRODUCTION TO LOGOTHERAPY
    Fourth Edition
    Viktor E. Frankl

    και Βασίλη, είσαι σε μια ωραία φάση της ζωής σου, εστίασε στα μαθήματα και στους στόχους σου και άσε τους αρνητικούς στον αρνητισμό τους...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Καλημέρα!!!
    Aeolus,
    μπορείς σε παρακαλώ να μου συστήσεις κάποιο βιβλίο του Φρανκλ?
    Βρήκα αυτό online
    Man's
    Search for Meaning
    AN INTRODUCTION TO LOGOTHERAPY
    Fourth Edition
    Viktor E. Frankl

    και Βασίλη, είσαι σε μια ωραία φάση της ζωής σου, εστίασε στα μαθήματα και στους στόχους σου και άσε τους αρνητικούς στον αρνητισμό τους...
    Αυτό το βιβλίο κυκλοφορεί στα Ελληνικά με τον τίτλο "το νόημα της ζωής". Είναι πολύ καλό σαν εισαγωγή στο έργο του Φρανκλ, περιγράφει και τις εμπειρίες του από το Άουσβιτς.

    http://www.perizitito.gr/product.php?productid=189546

    Σου το προτείνω!

  9. #9
    Δεν είσαι μόνος σου φίλε μου..
    Πάρα πάρα πολλά παιδιά τραυλίζουν.Διορθώνεται με την απόκτηση αυτοπεποίθεσης.
    Γενικά στο σχολείο υπάρχουν οι κουτοπόνηροι που θα κοροιδεύουν όποιον δεν είναι όμοιος τους ή δεν έχει περάσει απο την μηχανή του κιμά..
    Δες στο youtube την ταινία ΤΟ ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΠΟΔΗΛΑΤΟ.Θα βοηθήσει..
    http://www.youtube.com/watch?v=DTEXVk16HTA

Similar Threads

  1. Μετα το σχολειο......Τι;;
    By Μητσάκος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2013, 20:35
  2. Σχολειο και κουραση- wtf?-.-
    By ChrisaSecret in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2012, 20:49
  3. Σχετικά με το σχολείο.......
    By Phoenix.S in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 18
    Last Post: 13-11-2011, 18:45
  4. σχολείο
    By niko in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2008, 13:35
  5. σχολειο και νταηδες
    By manous73 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2008, 09:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •