ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1

    ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ

    Επειδή κανένας δεν επιλέγει το που θα γεννηθεί , είμαστε υποχρεωμένοι να σεβόμαστε τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν αυτήν την χώρα που γεννηθήκαμε χωρίς να τα ασπαζόμαστε βέβαια, πάντα με διευρυμένο νου , άλλους βέβαια τους κάνουν φυτά και πρόβατα στη σφαγή αυτά , αλλά η πολυεθνική ματιά κι όχι η εθνικιστική σε κάνουν να ψάλλεις τέτοια , πάντα με σεβασμό κι όχι ασπασμό στον τόπο που απλά μας φιλοξενεί.
    http://youtu.be/F6Y6N3VfXM8

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλά εντάξει.......

  3. #3
    έλα πες την άποψή σου...δεν έχω να χωρίσω κάτι με κανέναν , απόψεις ανταλλάσουμε , για να διασκεδάζουμε την πολυπόθητη μοναξιά μας.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Συνήθεια View Post
    έλα πες την άποψή σου...δεν έχω να χωρίσω κάτι με κανέναν , απόψεις ανταλλάσουμε , για να διασκεδάζουμε την πολυπόθητη μοναξιά μας.
    Ούτε εγώ έχω να χωρίσω..!!!Το καλά εντάξει μη το πάρεις προσωπικά :) ΑΠλά έχω θέμα με όλα αυτά.Με την εκκλησία και τα σχετικά,οπότε δε θα ήθελες να μάθεις την άποψή μου.ΤΟ μόνο που έχω να σου πω,είναι ότι αργία για τον έλληνα,είναι μόνο ότι περιέχει κρεπάλη σε φαγητό και σε ποτό...!!!Αλλιώς κανείς δε θα θυμόταν τίποτα.....

  5. #5
    Μα δεν υπάρχει κάτι να θυμάται , όλα είναι μύθος , ημερολογιακά και φταρτά απο την εκκλησία , όλα τα εγκλήματα στη διάδοση και στη βάπτιση του χριστιανισμού , απλά εδώ παρατηρούμε κι επαναλαμβάνω δεν ασπαζόμαστε. Η ανάγκη του ανθρώπου για τη μελωδία και την θρησκευτική κατάνυξη είναι ένα απλό πολιτιστικό γεγονός. Αυτό το " χαζεύουμε" με θαυμασμό όπως χαζεύουμε τους άλλους με το κοράνι και τους άλλους με τον βούδα και τους άλλους με τον ελβις που ζει ας πούμε :) . βόλτα κάνουμε .....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Συνήθεια View Post
    Μα δεν υπάρχει κάτι να θυμάται , όλα είναι μύθος , ημερολογιακά και φταρτά απο την εκκλησία , όλα τα εγκλήματα στη διάδοση και στη βάπτιση του χριστιανισμού , απλά εδώ παρατηρούμε κι επαναλαμβάνω δεν ασπαζόμαστε. Η ανάγκη του ανθρώπου για τη μελωδία και την θρησκευτική κατάνυξη είναι ένα απλό πολιτιστικό γεγονός. Αυτό το " χαζεύουμε" με θαυμασμό όπως χαζεύουμε τους άλλους με το κοράνι και τους άλλους με τον βούδα και τους άλλους με τον ελβις που ζει ας πούμε :) . βόλτα κάνουμε .....
    Αυτά πες τα στους ''φανατικούς'' χριστιανούς.... :)

  7. #7
    ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι , στους καλούς χριστιανούς που έχουν την ανάγκη να νηστέψουν μέσα σε μια ολόκληρη ζωή μόνο 40 μέρες από το κρέας , μια φορά το χρόνο στο κρέας , και το λάδι , στο sex οχι όμως, η εκκλησία δεν είχε ποτέ το θάρρος να πει πως η πραγματική νηστεία αφορά στην αποχή από τις καθημερινές συνήθειες , μπορεί αυτές να ήταν φασόλια με ντομάτα που γουστάρει κάποιος πολύ να τρώει κάθε μέρα ή κάποιος να γαμιέται πολύ κάθε μέρα , εγώ εκεί είδα το πολιτιστικό κι όχι στους νόμους που αφθαίρετα επέβαλαν , τέλος πάντων χαμογελάω με τους καλούς χριστιανούς και δεν θυμώνω πιά . είμαι πολίτης του κόσμου όλου. Η ελλάδα και οι παραδόσεις της είναι μια οποιαδήποτε χώρα που θα μπορούσε να με φιλοξενήσει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Συνήθεια View Post
    ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι , στους καλούς χριστιανούς που έχουν την ανάγκη να νηστέψουν μέσα σε μια ολόκληρη ζωή μόνο 40 μέρες από το κρέας , μια φορά το χρόνο στο κρέας , και το λάδι , στο sex οχι όμως, η εκκλησία δεν είχε ποτέ το θάρρος να πει πως η πραγματική νηστεία αφορά στην αποχή από τις καθημερινές συνήθειες , μπορεί αυτές να ήταν φασόλια με ντομάτα που γουστάρει κάποιος πολύ να τρώει κάθε μέρα ή κάποιος να γαμιέται πολύ κάθε μέρα , εγώ εκεί είδα το πολιτιστικό κι όχι στους νόμους που αφθαίρετα επέβαλαν , τέλος πάντων χαμογελάω με τους καλούς χριστιανούς και δεν θυμώνω πιά . είμαι πολίτης του κόσμου όλου. Η ελλάδα και οι παραδόσεις της είναι μια οποιαδήποτε χώρα που θα μπορούσε να με φιλοξενήσει.
    Tελικά μου αρέσουν οι απόψεις σου :) Αλλά συνεχίζω να είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ και λέω ότι ολο αυτό είναι ένα ''πανηγυράκι'' από κακόψυχους ανθρώπους που δε τους νοιάζει ο δίπλα τους...Ενταξει υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις δεν λέω.....Βεβαια εσύ μιλάς για άλλο,αλλά εγώ τα έχω συνδιάσει έτσι στο μυαλό μου και δε μπορώ τώρα στα 27 να το αλλάξω...!!Κατά τα άλλα εντάξει,συμφωνώ νομίζω.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Nα πω κι εγω για τη νηστεια...
    Αηδιαζω λοιπον με ανθρωπους που σου λενε "Οχι νηστευω"
    Αλλα το τσιγαρακι τσιγαρακι και μολις θυμωνουνε για το παραμικρο πετανε και μια χριστοπαναγια και δενει το γλυκο.....
    I want to punch them in the face!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Nα πω κι εγω για τη νηστεια...
    Αηδιαζω λοιπον με ανθρωπους που σου λενε "Οχι νηστευω"
    Αλλα το τσιγαρακι τσιγαρακι και μολις θυμωνουνε για το παραμικρο πετανε και μια χριστοπαναγια και δενει το γλυκο.....
    I want to punch them in the face!
    Δεν έχει να κάνει μόνο μ'αυτό ρε φίλε.Έχει να κάνει με το ότι κάνουμε ότι μας έχουν ''πείσει'' από την κούνια μας,ότι είναι σωστο....Κακόψυχες χαμούρες όλοι τους..!!!

  11. #11
    Σκέψου φίλε μου και τα χειρότερα, σήμερα ας πούμε στα φατσοβιβλία τους δεν θα παίζουν Πλούταρχο , πυξ λαξ και κλαψομούνες παρά τροπάρια( άξια του να μην παίζονται ποτέ κάτω από τέτοιες συνθήκες) , για να δώσουν το τιμής ένεκεν στο θρησκευτικό τους καθήκον. Ιεροσυλία , αύριο θα παίξουν εαυτούς δίπλα από τη σούβλα περιχαρείς μετά από δυο κιλά κρασί κι αφού το κατερινάκι θα έχει αλείψει το μπουτάκι και κάτι άλλο συνάμα στη φτηνή καύλα τους , εντάξει, υπομονή κάνουμε. Αντέχουμε ακόμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athenz
    Posts
    338
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Δεν έχει να κάνει μόνο μ'αυτό ρε φίλε.Έχει να κάνει με το ότι κάνουμε ότι μας έχουν ''πείσει'' από την κούνια μας,ότι είναι σωστο....Κακόψυχες χαμούρες όλοι τους..!!!
    Αντιδράς χωρίς λόγο όμως.
    Έθιμα είναι αυτά που έχουν να κάνουν με την κουλτούρα και την παράδοση του κάθε λαού, δεν σε ανάγκασε κανένας να τα τηρείς αν δεν θέλεις.
    Ούτε πιστεύω να σε έβαλε κανείς να νηστέψεις η οτιδήποτε τέτοιο με το ζόρι.
    Υou don't know the power of the darkside...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Εγω εχω να πω οτι ο καθενας περναει η αν θελετε γλενταει τα εθιμα οπως γουσταρει....


    Ποιος ο λογος αυτης της "χολης" π βγαζεις ομως;

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Άγνωστος View Post
    Αντιδράς χωρίς λόγο όμως.
    Έθιμα είναι αυτά που έχουν να κάνουν με την κουλτούρα και την παράδοση του κάθε λαού, δεν σε ανάγκασε κανένας να τα τηρείς αν δεν θέλεις.
    Ούτε πιστεύω να σε έβαλε κανείς να νηστέψεις η οτιδήποτε τέτοιο με το ζόρι.
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Εγω εχω να πω οτι ο καθενας περναει η αν θελετε γλενταει τα εθιμα οπως γουσταρει....


    Ποιος ο λογος αυτης της "χολης" π βγαζεις ομως;
    Σας εξήγησα παιδιά :) Είμαι απλά απόλυτος σ'αυτό το θέμα..Δεν έχω σκοπό να κρίνω κάποιον.Λέω απλά την άποψή μου και δεν είναι αντίδραση...!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Eγω αναφερομαι στη Συνηθεια!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ-ΕΚΔΗΛΩΣΕΙς ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ
    By Frini in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 15-02-2013, 09:30
  2. Ιστορικα γεγονοτα
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-2010, 19:25
  3. Γεγονότα και ..τρελοί
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-05-2010, 18:37
  4. ΑΣΧΗΜΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΣΤΙΓΜΑΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ
    By ΗΛΙΑΝΑ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 19-01-2010, 00:57
  5. γεγονοτα που σας εχουν σημαδεψει την ζωη
    By πολυμνια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 18-03-2008, 16:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •