Απόρριψη βοήθειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7

    Απόρριψη βοήθειας

    Χαίρετε όλοι,
    Πρώτη φορά γράφω εδώ, θεωρώ το site πολύ χρήσιμο. Ελπίζω πως θα μπορέσετε να μου δώσετε μερικές συμβουλές γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
    Γνώρισα πρόσφατα (προ δυο μηνών) μια κοπέλλα (27 ετών). Υπήρξε εξ αρχής πολύ καλή επικοινωνία και -περιττώ να πω, αφού σας γράφω για αυτήν- με ενδιαφέρει πραγματικά. Μου έδωσε πρόθυμα το τηλέφωνό της και πίστεψα ότι τα πράγματα θα έβαιναν φυσιολογικά.
    Οποία πλάνη. Όσες φορές της ζήτησα να βγούμε ή αρνείται ή συμφωνεί αρχικά και μετά το ακυρώνει, καμμιά φορά δεν κάνει ούτε αυτό. Μιλάμε όμως συχνά στο τηλέφωνο.
    Θα μου πείτε γιατί σας ζαλίζω. Διότι η κοπέλλα αυτή είναι παντελώς μόνη στον κόσμο (χωρίς οικογένεια, πρόσφατα έχασε τον πατέρα της), έχει νιώσει απίστευτη δυστυχία και κατά τη γνώμη μου χρειάζεται όση βοήθεια μπορώ να της προσφέρω, αλλά με έχει αποκλείσει παντελώς. Έχει μεγάλες διακυμάνσεις στη συμπεριφορά της, πότε μου δίνει ελπίδες και πότε με προσβάλλει.
    Δεν την κατηγορώ. Πιστεύω ότι φέρεται έτσι γιατί φοβάται να εμπιστευτεί οποιονδήποτε, κλείνεται στον εαυτό της για να μην πληγωθεί. Οι φίλοι μού λένε να μην ασχολούμαι μαζί της, αλλά αυτό είναι αδύνατον τώρα πια. Ανησυχώ πραγματικά για αυτήν. Την αγαπώ, θέλω να την βοηθήσω αλλά δεν ξέρω πώς.
    Σας παρακαλώ, αν μπορείτε δώστε μια εξήγηση για την συμπεριφορά της, κυρίως όμως χρειάζομαι συμβουλές.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Φίλε ύπαρχε καλημέρα,
    Σκέψεις εκ πρώτης αναγνώσεως...
    1) Το πόσο αφήνουμε τους άλλους να μας βοηθήσουν δεν έχει να κάνει με το πόσο βοήθεια χρειαζόμαστε ή το πόσο μπορούν να μας βοηθήσουν. Αν λοιπόν σου \"επιτρέπει\" μόνο τηλεφωνικά για αρχή να επικοινωνείτε σεβάσου το. Το μέλλον δεν το ξέρεις πως θα εξελιχθεί
    2)λέει το τραγούδι \"το σ\'αγαπώ μη μου το πείς, μη μου το πείς αν δε το νιώσεις..\" Μετά από δύο μήνες τηλεφωνικής επικοινωνίας μπορείς να πείς το σ\'αγαπώ? Εντάξει το \"σε νοιάζομαι, σε συμπάθησα, άσε με να σε βοηθήσω, άσε με να σε γνωρίσω\" αλλά το σ\'αγαπώ?
    3) Οι διακυμάνσεις στην συμπεριφορά της μπορούν να εξηγηθούν με διάφορους τρόπους. Εσύ θα πρέπει να κρίνεις τι πραγματικά αισθήματα έχει αυτή απέναντί σου και πως αιτιολογούνται οι διακυμάνσεις της. Αλλά το κρίνω σημαίνει εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα, κατά το δυνατό αντικειμενικά.
    4) το τι λένε οι φίλοι σου έχει κάποια βάση ή απλώς το πετάνε το \"αστην\" και δεν αιτιολογούν την άποψή τους. Δηλαδή αυτοί βλέπουν κάτι που εσύ δεν βλέπεις ή αυτοί δεν βλέπουν κατι που εσύ βλέπεις.
    Ελπίζω να μη σε ζάλισα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Νομίζω πώς όσο, μα ΟΣΟ και να θες να βοηθήσεις, όσο και να κρίνεις εσύ ότι η φίλη σου χρειάζεται βοήθεια και όσο και να επιμείνεις δεν θα γίνει τίποτα, ΑΝ η ίδια δεν θέλει να βοηθηθεί ή δεν θέλει να δει τα προβλήματα της. Είναι δικαίωμα της, είναι δική της η ζωή της....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Αγαπητό καινούργιο μέλος,

    κάνεις ένα βασικό λάθος: η ερωτική σχέση δεν είναι παροχή βοήθειας. Δεν είσαι ούτε νοσοκόμος, ούτε γιατρός και ούτε θεραπευτής. Βλέπεις μια γυναίκα ερωτικά και προσπαθείς μέσω της \"βοήθειας\" να ανοίξεις το καβούκι που έχει κλειστεί.

    Ίσως κατα βάθος αντιλαμβάνεται πως εσύ θες κάτι που ίσως αυτή την στιγμή να μην μπορεί να σου προσφέρει. Οι φίλοι σου στο λένε λίγο απλοποιημένα.

    Μπορείς να διατηρήσεις το ενδιαφέρον σου, να είσαι κοντά αλλά πιστεύω πως αν η κοπέλα δεν ανταποκριθεί σύντομα σε σένα ερωτικά , θα εξασθενίσει και το ενδιαφέρον σου για αυτή.

    Σκέψου λιγάκι επίσης τι ρόλους σου αρέσει να παίζεις στις σχέσεις σου με τις γυναίκες. Έχω υπάρξει (εδώ γελάμε) νοσοκόμα, γραμματέας, θηριοδαμάστρια, ψυχολόγος, οικιακή βοηθός, μητέρα, αδερφή στις σχέσεις μου και για αυτό στα λέω. Μην ξεχνάς οτί ο άνδρας και η γυναίκα βρίσκονται μαζί για άλλους λόγους. Κυρίως για να είναι ερωτικοί σύντροφοι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Μην προσπαθήσεις ούτε καν να το σκεφτείς να το παίξεις \"σωτήρας\" στην κοπέλα. Ποιός είπε ότι σε χρειάζεται; Οι αντιφατικότητες της είναι εκνευριστικές αλλά έτσι το έχει \"επιλέξει\". Πες τι σε πειράζει κι αν δεν δεις ανταπόκριση, πίεσε για λίγο, πάντα ευγενικά, πάντα διακριτικά κι αν δεν υπάρχει ανταπόκριση, φύγε. Απλά.
    Ο άλλος τρόπος, ο πιο αντρίκιος, είναι να τις τα ρίξεις χύμα, σταθερά και σταράτα. Αλλά αυτό δεν γίνεται αν θες να τη \"βοηθήσεις\". Γίνεται αν σε καυλώνει και τη θες για ταίρι σου. Αποφάσισε λοιπόν πιο απ\' τα δύο είναι.
    Αυτά αν τη θες για γκόμενα να στο πω απλά.
    Αν τη θες για φίλη θα ήταν άλλη η προσέγγιση αλλά από ό,τι έγραψες φαίνεται ότι το ενδιαφέρον σου είναι κυρίως ερωτικό, οπότε να γίνεις γκομενοφύλακας ή καληνυχτάκιας δεν λέει, για σένα.
    Και μην αφήνεις ρε να σε προσβάλει! Και σένα μανούλα σ\' έκανε ;)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Α και επίσης ποτέ μα ποτέ μην ακούς γυναικίες συμβουλές σε ό,τι αφορά γκόμενες. Μίλα με φίλους σου.
    Αν θες να το παλέψεις, γιατί νομίζω ότι είσαι στη φάση της αποκόλλησης στην καρδιά και το κάτι άλλο της τύπισας, πρότεινε της πράγματα ευχάριστα. Άσε τα ψυχοψαχτικά εδώ που είσαι. Πήγαινε για χορό, προσκάλεσε τη σε πάρτι, χόρεψε, πιές μαζί της αλλά για ξεκάρφωμα αυτό να γίνεται με παρέα. Νομίζω ότι σε έχει δει ολίγον τι \"φορτικό\" και κανένας και καμία δεν θέλει ούτε δερβέναγα στο κεφάλι του ούτε, μα ούτε κατά διάνοια, την αίσθηση ότι τον/την λυπούνται. Ότι τη γουστάρουν αλλά και παράλληλα δεν την έχουν ανάγκη, ναι. Κάν\'τη να αισθανθεί δυνατή, όμορφη και ποθητή, κι όχι σαν ένας άνθρωπος που \"χρειάζεται βοήθεια\". Κι όλα αυτά να τα εννοείς.

    Αυτά τα ολίγα, εντελώς φιλικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Βασικά μην την ξαναπάρεις τηλέφωνο γιατί έτσι την δίνεις ΄\"αξία¨.Αν ήθελε να βγει μαζί σου θα το έκανε...Ακόμα και αν όταν εσύ την έλεγες να βγείτε και αυτή δεν μπορούσε,αν ήθελε πραγματικά θα σου τηλεφωνούσε εκείνη..
    Γι\'αυτό διέγραψε το τηλέφωνό της και επικεντρώσου αλλού να βρεις κοπέλα...
    Απο τα λόγια όλες καλές είναι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Αυτό που λεει ο lostre μπορεί να είναι σωστό μπορεί και όχι. Αλλά πάντως άν το κάνεις, το τελευταίο τηλέφωνο που θα κάνεις θα πρέπει να εξηγήσεις για ποιούς λόγους θα είναι το τελευταίο και τί περιθώρια χρόνου δίνεις και σε αυτήν και στον ευατό σου πριν να σβήσεις το τηλέφωνο από τη λίστα σου και αυτήν απο μυαλό και την καρδιά σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Φίλε ίππαρχε (ή μήπως ύπαρχε?),
    η κοπέλα φίλους έχει? παρέες? Πώς έβγαλες το συμπέρασμα πως χρειάζεται βοήθεια? Επειδή έχασε τον πατέρα ρης ή συμβαίνει και κάτι άλλο?
    Αναφορικά με σένα , υπάρχουν διάφορες εξηγήσεις. Αν, γενικώς, δεν είχε άλλο δεσμό στη ζωή της, τότε ναί, μπορεί να είναι πολύ κλειστός και διστακτικός στα ερωτικά άνθρωπος, και με την επιμονή σου να της αποδείξεις ότι αξίζεις. (έχω παράδειγμα από στενό φιλικό μου περιβάλλον, με επιμονή ετών που καρποφόρησε.). Αν όμως δε συμβαίνει τούτο, μπορεί να μη σε θέλει (το μετάνιωσε, κάτι τη χαλάει κλπ), μπορεί να υπάρχει και κάποιος άλλος στη ζωή της ή μπορεί να νοιώθει τόσο down που δεθέλει δεσμούς, δε μπορεί ν ανταποκριθεί.
    Η εξίστιρ τα λέει πολύ σωστά: Η ερωτική σχέση δεν είναι παροχή βοήθειας, δε μπορεί να βασίζεται σ αυτό.
    Γνώμη μου, πέτα της το μπαλάκι, ν αποφασίσει αυτή να σου τηλ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Αν και με τον Αλέξανδρο σε πολλά δε συμφωνώ, ένας καλός τρόπος είναι αυτό που σου προτείνει : να την προσκαλέσεις έξω με παρέα. Αν παίζει το πρώτο σενάριο, δηλ. είναι κλειστός και φοβισμένος άνθρωπος, θα χεις καλά αποτελέσματα.
    Άντε και καλο βόλι!!! (that\'s a joke!!)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Σκέψου, επίσης και το ενδεχόμενο, η κοπέλα να ενδιαφερόταν πριν ερωτικά (ή και όχι ) για σένα, αλλά όχι πια...Αυτά δεν είναι σταθερά, ξέρεις...Μπορεί να παίζει κ άλλο σεναριο: να ναι μπερδεμενη, να μην ξερει τί της γίνεται....Δώσε ένα περιθώριο χρόνου, μετά φύγε...!

    Υ.Γ. Αλέξανδρε, μ αρέσει ο τρόπος που γράφεις πολύ!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Ξαναδιαβάζοντας τις γνώμες μας εδώ και σκεπτόμενη τη θέση του παιδιού, που είναι ερωτευμένο αναρωτιέμαι...

    Πόσο εύκολο είναι να αντισταθεί κανείς στον έρωτα; Πόσα ρίσκα πρέπει να πάρει τελικά; Μήπως η εμπειρία του ρίσκου ή ακόμα ακόμα και της αποτυχίας έχει πολλά να μας δώσει;

    Δεν ξέρω ρε γμτ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Εγώ σκέφτομαι, ότι ναι φυσικά και είναι ρίσκο ο έρωτας, και η κάθε σχέση...και μάλιστα όσο πιο πολύ ανοιχτείς, τόσο μεγαλώνει το ρίσκο...Το πόσα ρίσκα θα πάρει ο καθένας, εξαρτάται πιστεύω από τις αντοχές του, τη διάθεση του, την κοσμοθεωρία του, την αγάπη του, τα συναισθήματα του, τί του εμπνέει ο απέναντι, αυτό που είναι ο καθένας μας δλδ...

    Σε κάθε περίπτωση, είμαι υπέρ του ρίσκου....:-) Αξίζει!Κι ας πονέσει στο τέλος!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    31
    Φίλε καψουράκο Ίπαρχε. Καταρχάς χαίρομαι που ερωτεύτηκες και ταράζεις τις ορμόνες σου. Κατά δεύτερον κάνεις λάθος που ρωτάς για γνώμες κτλπ. Δεν υπάρχουν θεωρίες σ αυτά τα θέματα. Στο τέλος θα κάνεις αυτό που λέει η καρδιά σου και θες και μην ακούς κανένα. Κι αν την πατήσεις δεν ειναι κακό, οι περισσότεροι κάποια στιγμή την πατήσαμε. Αλλά θα κάνεις αυτό που γουστάρεις και έτσι τουλάχιστον εαν κάνεις λάθος θα έχεις να απολογηθείς μόνο στον εαυτό σου, δεν θα χρειαστεί να λες \"γιατί άκουσα τον τάδε\" γιατι έτσι γιατί αλλιώς. Κάνε αυτό που φωνάζει η \"φύση σου\" να κάνεις. (ε που είσαι μην είναι καμιά χοντράδα μόνο :)).
    Αντε καλή επιτυχία! (Αν και όταν περασει ο καιρός κρυώνει η σούπα λέει μια παροιμία).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    ...τις ανάγκες του Σοφία. Και απο τις ανάγκες του. Αν εγώ έχω ανάγκη να ερωτευτώ, θα ερωτευτώ ο κόσμος να χαλάσει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •