"Δεύτε προς με πάντες οι κοπιώντες.. καγώ αναπαύσω υμάς" Ματθ. ια' 28
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 143
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566

    "Δεύτε προς με πάντες οι κοπιώντες.. καγώ αναπαύσω υμάς" Ματθ. ια' 28

    Πόσο διαχρονικό και σχετικό και πόσο αληθινό φίλοι μου! Λέει ο Χριστός: "Ελάτε κοντά μου οι κουρασμένοι από τα βάσανα που γεννά η άγνοια,
    η ημιμάθεια και οι ελλείψεις.. και οι φορτωμένοι από τα περιττά βάρη της ματαιοδοξίας, που επιτρέπουν στη κατώτερη φύση μας να κυριαρχεί
    κι εγώ θα σας ξεκουράσω και με τη γνώση θα σας φωτίσω, για να συνεχίσετε με ειρήνη την πορεία και τον δίκαιο αγώνα σας".
    Μήπως πράγματι σήμερα, κουρασμένοι και ταλαίπωροι απ' την αρρώστια δεν είμαστε οι περισσότεροι και στο σώμα, αλλά κυρίως στη ψυχή;

    Το θέμα το άνοιξα λόγω Χριστουγέννων και επειδή το πρότεινε και το Ξωτικούλι!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Πόσο διαχρονικό και σχετικό και πόσο αληθινό φίλοι μου! Λέει ο Χριστός: "Ελάτε κοντά μου οι κουρασμένοι από τα βάσανα που γεννά η άγνοια,
    η ημιμάθεια και οι ελλείψεις.. και οι φορτωμένοι από τα περιττά βάρη της ματαιοδοξίας, που επιτρέπουν στη κατώτερη φύση μας να κυριαρχεί
    κι εγώ θα σας ξεκουράσω και με τη γνώση θα σας φωτίσω, για να συνεχίσετε με ειρήνη την πορεία και τον δίκαιο αγώνα σας".
    Μήπως πράγματι σήμερα, κουρασμένοι και ταλαίπωροι απ' την αρρώστια δεν είμαστε οι περισσότεροι και στο σώμα, αλλά κυρίως στη ψυχή;

    Το θέμα το άνοιξα λόγω Χριστουγέννων και επειδή το πρότεινε και το Ξωτικούλι!


    Πόσο επίκαιρο το θέμα σου Μαρκέλα, κουρασμένη και καταπονημένη η ανθρώπινη ψυχή, το σώμα και το πνεύμα ζητά να βρει τη δύναμη να ανανήψει για να συνεχίσει να αγωνίζεται.
    Είναι πέρα για πέρα αληθινό, όλοι ζητούν να ατενίσουν την ψυχή, το σώμα και το πνεύμα τους πλήρως θεραπευμένα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η ζωη ειναι σκληρη και σιγουρα το συμπαν δεν προσαρμοζεται στις αναγκες μας , αλλα εμεις προσπαθουμε να το προσαρμοσουμε με οσα γνωριζουμε μεχρι τωρα και πλεκοντας μια φιλοσοφια ωστε να συνεχισουμε να πορευομαστε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Η ζωη ειναι σκληρη και σιγουρα το συμπαν δεν προσαρμοζεται στις αναγκες μας , αλλα εμεις προσπαθουμε να το προσαρμοσουμε με οσα γνωριζουμε μεχρι τωρα και πλεκοντας μια φιλοσοφια ωστε να συνεχισουμε να πορευομαστε.
    Θέλω να πιστεύω ότι μια φιλοσοφία, που έχει αντέξει στο χρόνο και που μάλλον βοηθάει κι αυτή στο
    να συνεχίζουμε κάπως ισορροπημένα και με την κατανόηση του εντός μας κόσμου, αλλά κι όσων μας περιβάλλουν
    άρα και της προσαρμογής, είναι κι ο χριστιανισμός, όμως απαλλαγμένη σίγουρα, από τα στερεότυπα κηρύγματα..
    και προσαρμοσμένη και στη πρόσφατη επιστημονική γνώση, αλλά και τα σημερινά δεδομένα.
    Απ' την άλλη τώρα, οι ανάγκες μας, βασίζονται και στην αγάπη, αλλά και στο ότι έχουμε αξία σαν άτομα.
    Αν αυτά όμως, δεν μας τα μαθαίνουν, όταν πρέπει.. ναι τότε η πραγματικότητα κι η ζωή είναι σκληρή τελικά και τόσο
    ώστε να μη μπορούμε να την αντέξουμε.. κι έτσι το αποτέλεσμα είναι δυστυχώς ν' αρρωσταίνουμε.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    μαρκέλα θα δανειστώ λογια του αγαπημενου μου γεροντα πορφύριου απο το ανθολογιο συμβουλών....ο ανθρωπος που δινει την καρδια του στο Χριστό γίνεται αλλος ανθρωπος..ανοίγει ο νους του ,γεμίζει με το Χριστό.και ο νους κ η καρδια ειναι γεματη ..σε καθε δυσκολια που του παρουσιαζεται δεν τα χανει δεν απελπιζεται,αλλα προσφεύγοντας στο Χριστό που ειναι μεσα του βρισκει ωραιους κ ευκολους τροπους να την ξεπερναει ,χωρις να του στοιχίζει χωρις να φθείρεται εσωτερικά..
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  6. #6
    Διαβάζοντας σας συναισθάνομαι, λίγο είναι η αλήθεια, όμως γίνετε, πόσο λάθος έχω καταλάβει, και καταλαβαίνω, τα πράγματα όλα. Και είναι πρέπον, λέω στον εαυτό μου, να σιωπάς και να προσπαθείς να καταλάβεις τι λένε οι άνθρωποι, και όχι να βιάζεσαι να καταλαβαίνεις ότι θέλεις κι όπως το θέλεις. Σας ευχαριστώ. Ελπίζω να συνεχίσετε την συζήτηση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Ξωτικο μου
    διάβασα με ιδιαιτερο ενδιαφέρον το προσωπικο σου βιωμα και επέτρεψε μου να καταθέσω τα εξής , απολυτα σεβόμενη τα πιστεύω σου όπως και τα πιστεύω οποιουδήποτε δεν είναι φανατικος και μισαλλόδοξος.
    Η θρησκευτική πίστη και δη η χριστιανική (στην αγνή μορφή της μακρυά από τους κατεστημένους θεσμους της εκκλησίας και των εξουσιομανών ιερατείων ) προσφέρει καταφύγιο στην πονεμένη ψυχή.
    Η ορθόδοξη χριστιανική λατρεία είναι σύμφωνα με την πατερική παράδοση η "Εν πνεύματι και αληθεία" προσκύνηση του δημιουργού. Θεωρείται δε η πιο ψυχολογική και πιο πλήρης, αισθητικα, έκφραση των μυστικιστικών αισθημάτων του ανθρώπου που γίνονται "αγία αναφορά" των ανθρώπινων αναγκών του δημιουργήματος στον τριαδικό δημιουργό του.
    Παρόλα αυτά, το που θα βρουμε την ψυχική γαλήνη η οποία θα μας αναπαύσει από τις αγωνίες , τους φόβους, την άδικη καθημερινότητα μας, εξαρτάται και από τις δικές μας ανάγκες. Τα πάντα φιλτράρονται μέσα από το εγώ μας, τα πιστεύω, τα βιώματα μας.
    Και για να μιλήσω μέσα και από την προσωπική μου εμπειρία που φυσικά με κανένα τρόπο δεν θέλω να επιβάλλω ή να επηρεάσω, σε διαφορετικές φάσεις της ζωής μου και το πως βίωνα την εκάστοτε στιγμή την ανάγκη μου , αναζητουσα με διαφορετική οπτική και ψυχική ορμή το προσωπικο μου καταφύγιο, την ψυχική μου λύτρωση.
    Με τέτοια διαθεση, με ανοιχτη καρδια αλλά και μάτια, διάβαζα επί μακρον τους ψαλμους του Δαβιδ. Και πιστεύω ότι στην συγκεκριμένη φάση της ζωή μου , μου προσφερε πολλά.
    Με ορθολογική προθεση διάβασα , μελέτησα τα Ευαγγέλια , ψάχνοντας παράλληλα και διάφορα άλλα επεξηματικα κείμενα και δεν αισθάνθηκα μέσα μου κανένα σκίρτημα θρησκευτικού περιεχομένου.
    Θέλω να πω ότι έχει σημασία το πως προσεγγίζουμε κάτι, με τι ματιά, τι έχει ανάγκη η ψυχή μας την ώρα που στρεφόμαστε σε κάτι, αναζητώντας μια πηγή αλήθειας.

    Επίσης μια μικρή διόρθωση αν μου επιτρέπεις, οχι πως επηρεαζει σε τίποτα το κειμενο σου (είναι μια αληθινά όμορφη κατάθεση ψυχής και εμπειρίας) . Τα ευαγγελια όπως και οι επιτάφιες και επιτύμβιες επιγραφές στους τάφους των μαρτύρων του χριστιανισμου, γράφτηκαν στην κοινή αλεξανδρινη ελληνική γλώσσα που εκείνη την εποχή μιλούσαν.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    σανα εγινες βρε φρυνη? ωραιο κι αυτο, ωραιο :)
    εχει κι αλλα ωραια. αν δεν σου κανει κι αυτο, συνεχισε τις αλλαγες ;)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Μαρκέλα μου
    επειδη ανέφερες την γιορτή των Χριστουγέννων που με αφορμή της ανοιξες το θέμα αυτο σαν συνέχεια της συζήτησης σ' αλλο θέμα, θεωρώ ότι τα Χριστούγεννα είναι μια συμβολική γιορτή (ας μην πω εμπορική και ξεφύγω).
    Το φως γεννιέται μέσα από το σκοτάδι για να χαράξει νέα πορεία. Ουσιαστικη η συγκεκριμένη ημερομηνία της γέννησης του Χριστου αποτελει την συμβολική εκκινηση του μεγάλου μυνήματος που πρόκειται ν' ακολουθήσει η αλληγορία του Ιωαννη του Προδρόμου
    "τωρα που ήρθε εκείνος, εγώ μικραίνω και εκείνος μεγαλώνει".
    Μεγαλώνει η μέρα μετά το χειμερινη ηλιοστάσιο του Δεκεμβρίου, γεννιέται ο Χριστος.
    Οι μελετητες θεολόγοι δεν είναι σίγουροι για την ακριβή ημερομηνία της γέννησης του. 25 Δεκεμβρίου εορτάζονταν η γέννηση του Μίθρα, ο οποίος συμβόλιζε τον Ηλιο, το Φως.
    Και δεν είναι ουτε περίεργο, ούτε μειώνει σε τίποτα την αξία και το μύνημα του Χριστιανισμου, το γεγονός ότι επηρεάστηκε την εποχή εκείνη από άλλα θρησκευτικά κινήματα και στοιχεία που αυτά περιειχαν.
    Δεν θέλω να σε χαλάσω σε κάτι γλυκο μου, απλά ψυχολογικο-κοινωνικο φορουμ είμαστε, θεωρώ ότι μπορουμε να κάνουμε τέτοιες αναφορες και συζητήσεις.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σανα εγινες βρε φρυνη? ωραιο κι αυτο, ωραιο :)
    εχει κι αλλα ωραια. αν δεν σου κανει κι αυτο, συνεχισε τις αλλαγες ;)
    γεια σου remedy..δεν ήταν στις προθέσεις μου η οποιαδήποτε αλλαγή, είχε λογο αν και δεν με κάλυψε.
    anyway...
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by Shanna View Post
    γεια σου remedy..δεν ήταν στις προθέσεις μου η οποιαδήποτε αλλαγή, είχε λογο αν και δεν με κάλυψε.
    anyway...
    αν δεν σε καλυψε το αλλαζεις βρε, σιγα. εδω υπαρχουν τετραπλα προφιλ εν ενεργεια και γελαει ο κοσμος. :):)
    οι φανερες αλλαγες μας πειραξαν? θα βρεις καποιο που θα σου αρεσει ;)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Μπα δεν την βρισκω τοιουτοτρόπως..ουτε πολλαπλα προφιλ εχω ανάγκη ουτε εχω θέμα με το ονομα σαν ονομα.
    Απλα με ενδιαφέρει ενίοτε σαν τρόπος επικοινωνίας, χωρις να μου δημιουργεί αλλα προβληματα
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by Shanna View Post
    Μπα δεν την βρισκω τοιουτοτρόπως..ουτε πολλαπλα προφιλ εχω ανάγκη ουτε εχω θέμα με το ονομα σαν ονομα.
    Απλα με ενδιαφέρει ενίοτε σαν τρόπος επικοινωνίας, χωρις να μου δημιουργεί αλλα προβληματα
    ετσι, ετσι :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Έλεος! Αχ ας μην πέφτουμε συνέχεια σε μικρότητες ρε παιδάκια! Πάλι κι εδώ αυτό το θέμα με τα πολλαπλά προφίλ;
    Για γέλια είναι, για κλάματα είναι, κάποιο λόγο θάχει ο άλλος.. Τί να πω; Και τί σχέση έχει τώρα άραγε;.. Τέλος πάντων!

    Όμως με αφορμή το σχόλιο των προφίλ.. να το παρακάτω σχετικό:



    Για την κατάκριση του άλλου (Ματθαίου ΚΕΦΑΛΑΙΟ 7)

    1 Μὴ κρίνετε, ἵνα μὴ κριθῆτε· 2 ἐν ᾧ γὰρ κρίματι κρίνετε κριθήσεσθε, καὶ ἐν ᾧ μέτρῳ μετρεῖτε μετρηθήσεται ὑμῖν. 3 τί δὲ βλέπεις τὸ κάρφος
    τὸ ἐν τῷ ὀφθαλμῷ τοῦ ἀδελφοῦ σου, τὴν δὲ ἐν τῷ σῷ ὀφθαλμῷ δοκὸν οὐ κατανοεῖς; 4 ἢ πῶς ἐρεῖς τῷ ἀδελφῷ σου, ἄφες ἐκβάλω τὸ κάρφος
    ἀπὸ τοῦ ὀφθαλμοῦ σου, καὶ ἰδοὺ ἡ δοκὸς ἐν τῷ ὀφθαλμῷ σου; 5 ὑποκριτά, ἔκβαλε πρῶτον τὴν δοκὸν ἐκ τοῦ ὀφθαλμοῦ σου, καὶ τότε διαβλέψεις
    ἐκβαλεῖν τὸ κάρφος ἐκ τοῦ ὀφθαλμοῦ τοῦ ἀδελφοῦ σου.

    ..Και γιατί βλέπεις το καρφί που είναι μέσα στο μάτι του αδελφού σου, ενώ το δοκάρι μέσα στο δικό σου μάτι δεν παρατηρείς; 4 Ή πώς θα πεις στον αδελφό σου:
    “Άφησε να βγάλω το καρφί από το μάτι σου”, ενώ να, ολόκληρο παλούκι είναι μέσα στο μάτι το δικό σου; 5 Υποκριτή, βγάλε πρώτα από το μάτι το δικό σου
    το παλούκι, και τότε θα δεις καθαρά, για να βγάλεις το καρφί από το μάτι του αδελφού σου.

    Μ' άλλα λόγια, σου κακοφαίνεται, όταν ενώ εσύ κρίνεις συστηματικά, σε κρίνει και σένα ο άλλος με τα ίδια μέτρα και σταθμά, που χρησιμοποιείς!
    Αλλά και δεν μπορείς να βοηθήσεις, τον άλλο, αν πιστεύεις ότι εσύ όλα τα θέματά σου τάχεις πάντα λυμένα..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  15. #15
    Ειχε δικιο το Ξωτικο που εισηγηθηκε να ανοιξει νεο θεμα. Η συγκεκριμενη στηλη "το πως αισθανεστε τωρα" αποσκοπεί στο αυτονοητο του τιτλου της και όχι σε μακρόσυρτες συζητησεις. Στο παρον θεμα, τουλαχιστον εντοπιζω αγνοτητα προθεσεων δοιτι αυτο ανοιχθηκε από μελος που εχει δωσει δειγματα γραφής στο φορουμ στα οποια εδραζω την αγνοτητα των προθεσεων του.

    Διαπιστωνω στα ατομα που χαρακτηριζονται από δυνατη, σταθερη κι ανοθευτη πίστη στο Θεό ισχυρή αυτοπεποίθηση και ελάχιστες φοβίες. Ότι δεν πράττουν ειναι αποτελεσμα επιλογής και όχι αναστολών. Χαρακτηριζονται από αισιοδοξία, ελπίδα και καθαροτητα επιλογων που αποκλειει την αμφιβολία. Ισως να ειχαμε λιγοτερα προβληματα ή τουλάχιστον να αντιμετωπίζαμε καλύτερα αυτα από τα προβληματα μας που δεν οφειλονται σε μας αν ειχαμε αυτου του επιπεδου πίστη.
    γιάννης

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  4. η "αλήθεια" του "ψευδωνύμου"
    By τι-ποτέ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-02-2007, 12:46
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •