ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    7

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ...

    Γεια σας, είμαι αγόρι 18 χρονών και έχω μια σχέση 15 μηνών με μια κοπέλα επίσης 18 χρονών. Όλα πήγαιναν τέλεια τους πρώτους 10 μήνες. το καλοκαίρι ήρθε και να μείνει σπίτι μου για 1,5 μήνα, και από τότε αρχίσαμε να μαλώνουμε... Ίσως να μας κούρασε η καθημερινότητα. Εγώ ξέρω τα συναισθήματα μου, ξέρω πως την αγαπώ και ότι είμαι ακόμα ερωτευμένος( ενθουσιασμένος ) μαζί της. Και κατά τη γνώμη των άλλων και τη δικιά μου, είναι ότι καλύτερο έχω βρει. Είναι ακριβός έτσι όπως φαντάζομαι την γυναίκα των ονείρων μου. Η ίδια όλο αυτό το διάστημα( των 5 μηνών ) έχει αλλάξει. Την περασμένη εβδομάδα είχαμε έναν μεγάλο καβγά και μου ζήτησε χρόνο να σκεφτεί για το μέλλον της σχέσης μας, καθώς είναι μπερδεμένη. Ξέρει ότι με αγαπά πολύ και έχει πει στις φίλες τις ότι είμαι η καλύτερη της σχέση και ότι είναι πολύ τυχερή που με έχει. Αλλά νιώθει ότι το μόνο που υπάρχει στην σχέση μας είναι αγάπη, όλα τα άλλα λείπουν. Παρόλα αυτά συζητήσαμε και αποφάσισε να δώσει μια δεύτερη ευκαιρία στην σχέση μας, καθώς είπαμε πως θα προσπαθήσουμε να αποφύγουμε τα λάθει του παρελθόντος και γιατί αξίζουμε τη 2 ευκαιρία. Εγώ από την στάση της έχω απελπιστεί, γιατί συμπεριφέρεται σαν να με έχει δεδομένο. δεν με διεκδικεί όπως παλιά. ( εχθές βγήκα με τους φίλους μου και με φλέρταρε 1 κορίτσι και ένιωσα ένα ωραίο συναίσθημα. Αυτό το συναίσθημα μου λείπει από τη σχέση μου. Δηλαδή ένιωσα ότι με διεκδικούν ξανά, αλλά θα ένιωθα πιο όμορφα αν αυτό το κορίτσι ήταν η κοπέλα μου ) . Επίσης στις αρχές κάναμε sex σχεδόν κάθε φορά που βλεπόμασταν, τώρα κάνουμε 2-3 φορές τον μήνα και αν... Εγώ πιστεύω πως με έχει δεδομένο και ότι δεν είναι ερωτευμένη μαζί μου πια... αξίζει να ξαναπροσπαθήσουμε? μπορούμε να ξανανιώσουμε όπως στην αρχή? Επίσης έχουμε μιλήσει πολλές φορές για αυτούς τους προβληματισμούς μου, αλλά δεν καταλήξαμε πουθενά... μου λέει ότι θέλει να ξανανιώσει όπως πριν... μπορώ να κάνω κάτι για να σώσω τη σχέση μου? ή είναι καταδικασμένη με χωρισμό? Τέλος θα ήθελα να προσθέσω πως αυτόν τον χρόνο που είμαστε μαζί έχουμε περάσει πολλά... Επίσης έχω γνωρίσει όλο της το σόι και αυτή το δικό μου πράγμα που σημαίνει δέσιμο... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!
    Last edited by voli; 13-12-2012 at 13:07.

  2. #2
    αχ αχ τι τραβαμε με αυτους τους ερωτες!! Γεια σου Voli απο εμενα!! Εχω ερθει και εγω σε μια παρομοια κατασταση πιο παλια.. Ειναι μπερδεμενες αυτες οι καταστασεις. εγω επειδη ειμαι απο φυση εγωιστια, θα αδιαφορουσα λιγο..θα την παραμελουσα για να δω την αντιδραση της, αν θα την πειραζε..αν καταλαβαινε πως δεν εισαι δεδομενος πια..τι θα εκανε? Απο την αλλη αμα δεν ειναι τετοιος ο χαρακτηρας σου.. πιαστην και μιλησε της..πεστησ τι σε πειραζει...και αν παλι δεν κανει κατι...σημαινει οτι τα πραγματα δεν πανε και τοσο καλα!! Δεν ξερω αμα σε βοηθησα...ευχομαι το καλυτερο!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    7
    Ευχαριστώ πολύ Τζούλια για την συμβουλή σου. Μπορώ να κάνω κάτι επιπλέον για να ανανεώσω τη σχέση? αν ναι τι? Είναι η πρώτη μου σοβαρή και ολοκληρωμένη σχέση και δεν θέλω να την παρατήσω έτσι απλά... γιατί δεν θα τα έχω εγώ καλά με τον εαυτό μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για πες πανω σε ποια θεματα μαλωνατε, πες παραδειγματα. Δηλαδη πριν γτ δε μαλωνατε πανω σ αυτα τα θεματα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    7
    Μαλώναμε σχετικά με τους προβληματισμούς μου. Μαλώναμε γιατί θύμωνε μόνο στην ιδέα που είχα τέτοιους προβληματισμούς. Επίσης λέει πως δεν μπορεί να στηριχτεί πάνω μου γιατί μια φόρα που με είχε πολύ ανάγκη, εγώ δεν την στήριξα όπως έπρεπε. Και μου είπε πως θέλει να δει αλλαγές πρώτα για να μπορέσει να μου ξανά εμπιστευτεί τα προβλήματα της. Και εδώ ερωτώ: Πως θα μπορέσει να με ξανά εμπιστευτεί, αν δεν μου πει τα προβλήματα της ώστε να την στηρίξω και να δει πως όντος άλλαξα? Μήπως τσάμπα ελπίζω? *** Δεν θεωρώ τον χωρισμό ως σωστή λύση, διότι εγώ και η κοπέλα μου ξανά δίνουμε πανελλήνιες επειδή αποτύχαμε την πρώτη φορά. Και το να χωρίσω θα με πάει πίσω πολλούς μήνες με αποτέλεσμα να αποτύχω και στις φετινές πανελλήνιες. για την κοπέλα μου δεν μπορώ να πω το ίδιο... ***

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σε ποιους προβληματισμους δικους σου εννοεις?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    7
    Ναι στους δικούς μου. Μαλώναμε γιατί την ρωτούσα, τι συμβαίνει, αν έχει γίνει κάτι που τη πείραξε και την έκανε να αλλάξει, αν είναι ακόμα ερωτευμένη μαζί μου, διάφορα τέτοια... δεν θυμάμαι καλά να σου πω την αλήθεια. Και αυτή μου απαντούσε ότι κάνω λάθος και θύμωνε. Και μετά εγώ θύμωνα που θύμωνε και μαλώναμε μετά... Εγώ θύμωνα γιατί ενώ της μιλούσα πολύ ήσυχα και γλυκά κατά τη διάρκεια των συζητήσεων μας αυτή συνέχεια με παρεξηγούσε και έβγαζε βιαστικά συμπεράσματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Βολι, ενα ασχετο, ειναι ωντος κουραστικο να χρειαζεται να εξηγησεις συνεχεια και να απολογησαι.
    Πιστευω οτι ειναι η ελειψη αυτοεκτιμησης που σε κανουν να αμφιβαλλεις για το "αν σε αγαπαει, και αν ειναι ερωτευμενη".

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    7
    Συμφωνώ μαζί σου Sublime, αλλά από ότι είδα είχα όντος δίκιο για αυτά που ένιωθα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by voli View Post
    Συμφωνώ μαζί σου Sublime, αλλά από ότι είδα είχα όντος δίκιο για αυτά που ένιωθα...
    ξερεις καμια φορα το να αγαπας καποιον χωρια οτι για εμενα σημαινει "αυτο" και για εσενα "το αλλο", εχει διαφορετικες εκφρασεις απο ατομο σε ατομο.

    Μην εμπιστευεσαι παντα αυτα που νιωθεις. κατα ενα μικρο ποσοστο ειναι λαθος. Οπως καμια φορα οτι ολοι σε κοιτανε επειδη μπηκες σε μια καφετερια. Καμια σχεση, σκορδοκαηλα τους!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    7
    Πάντα όταν της μιλούσα για μια " ανασφάλεια " μου της μιλούσα με αποδείξεις. Δηλαδή όταν έβλεπα κάτι " παράξενο " δεν το έκανα θέμα, αλλά περίμενα να περάσει λίγος καιρός και αν συνεχιζόταν αυτό το " παράξενο " τότε το συζητούσα... Π.Χ. το ότι σταματήσαμε να κάνουμε συχνά σεξ, δεν το έκανα κατευθείαν θέμα, αλλά μετά από ενάμιση μήνα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ρε φιλαρα, δινεται πανελληνιες ξανα, εισαστε 18 και κανετε συγκατοικηση στο σπιτι σου? Ητανε κ η μανα σου μεσα?
    Ακομη δεν εχεις καταλαβει τι παει στραβα. Αν δε το καταλαβεις πως θα το διορθωσεις? Και μη κοιτας μονο τι λεγεται ρητα.
    Δηλ σας εφθειρε η φθορα της συγκατοικησης? οτι εκει βλεπεις τον αλλον στην καθημερινοτητα κ ξενερωνεις?
    Σε ρωτω γιατ μαλωνατε, λες για τους προβληματισμους σου. Ποιους δηλαδη? Λες πανω στο οτι δεν την εβλεπες καλα. Γιατι στραβωσε ομως η γκομενα? Καπου σε χανω ρε φιλαρακι....τωρα σε τι φαση εισαστε? Για το αλλο θεμα οτι σε κατι δικο της δε τη στηριξες μπορει να χει δικιο. Εσυ γτ δε τη στηριξες?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by voli View Post
    Πάντα όταν της μιλούσα για μια " ανασφάλεια " μου της μιλούσα με αποδείξεις. Δηλαδή όταν έβλεπα κάτι " παράξενο " δεν το έκανα θέμα, αλλά περίμενα να περάσει λίγος καιρός και αν συνεχιζόταν αυτό το " παράξενο " τότε το συζητούσα... Π.Χ. το ότι σταματήσαμε να κάνουμε συχνά σεξ, δεν το έκανα κατευθείαν θέμα, αλλά μετά από ενάμιση μήνα.
    χαχαχααχ βρε. Οκ τα ιδια ελεγα κ εγω καποτε.
    το οτι δεν κανετε σεξ ποιος φταιει?

    δλδ το οτι

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    7
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για ότι μου είπατε, αλλά νομίζω πως πείρα μια απόφαση.Με όλη της η στάση γενικά, δηλαδή το ότι δεν θέλει να στηριχτεί πάνω μου και η αδιαφορία της, μου δημιουργείται η εξής απορία: Τι δουλεία έχω μαζί της? την αγαπάω και θέλω να είναι ευτυχισμένη και θα έδινα τα πάντα για να την κάνω ευτυχισμένη αλλά μάλλον δεν είμαι εγώ αυτός που ψάχνει αυτή τη στιγμή. Έχω πολλές φίλες και έχω συζητήσει το θέμα μου και μου είπαν ότι έτσι συμπεριφέρεται για 2 λόγους. 1 επειδή είναι τσιμπημένη με άλλον και εμένα με θέλει για γκαβάτζα ή 2 γιατί θέλει με αυτά που μου κάνει να την χωρίσω εγώ για να είναι η καλή της υπόθεσης. Το συμπέρασμα είναι ότι με αγαπά αλλά δεν είναι ερωτευμένη μαζί μου πια, δεν με έχει ανάγκη πια... Πράγμα που με πληγώνει... Γιατί εγώ παρόλου που είμαι ένα εμφανίσιμο αγόρι και με κατακτήσεις, δεν έχω όρεξη να κοιτάξω καμία άλλη πια, ενώ η άλλη με έχει ήδη ξεπεράσει. Επίσης μαζί της έχω περάσει και έχω μάθει τόσα πολλά ο μόνος τρόπος να την ξεπεράσω είναι να αλλάξω τρόπο ζωής. Σε γενικές γραμμές με έχει και συνεχίζει να με κάνει καλύτερο άνθρωπο. Τέλος πάντων εγώ είπα να δημοσιεύσω το πρόβλημα μου μήπως μου δώσει κάποιος κάποια λύση για να προσπαθήσω να σώσω τη σχέση μου. Οι αποφάσεις μου είναι 2 αλλά με το ίδιο νόημα. 1 να την χωρίσω και τίποτα άλλο. Και 2 να μην την χωρίσω, αλλά να κάτσω, να την γράφω και εγώ και να ψάξω να βρω και εγώ άλλη κοπέλα ή να την ξεπεράσω και μετά να την χωρίσω... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοιτα τα μαθηματα σου γτ οι εποχες ειναι δυσκολες και ασε τα μυξοκλαματα. Τη σχεση την κανεις για να νιωθεις καλα κ να σε γεμιζει. Μεσοβεζκες λυσεις τι να τις κανεις?
    Αλλωστε μετα τις εξετασεις θα αλλαξετε τοπους διαμονης οποτε μαθηματικα θα ερθει η ρηξη. Στρωσου στο διαβασμα λοιπον γτ μερα που περναει δεν ξαναπερναει. Το γτ εγινε η φθορα ειναι αλλο κεφαλαιο. Γραφτην λοιπον στα τρυφερα σου κ στρωσε τον κωλο σου να διαβασεις, κανε την καρεκλα τη νεα σου αγαπημενη.

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  2. Δεν ξέρω τι να κάνω.............
    By existence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 17-09-2013, 22:04
  3. δεν ξέρω τι να κάνω
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 17-02-2011, 00:28
  4. δεν ξερω τι να κανω με τη ζωη μου
    By guitar32 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 02-09-2009, 13:42
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By realist in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 13-02-2007, 14:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •