Είστε ευγενικοί στις σχέσεις σας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 94
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456

    Είστε ευγενικοί στις σχέσεις σας;

    Όταν κάτι σας ενοχλεί (ή σας εξοργίζει) το λέτε έξω από τα δόντια, το επεξεργάζεστε και το λέτε με τρόπο συνετό, το καταπίνετε και το βγάζετε αλλού;
    Προτιμάτε να πάτε down in a blaze of glory και να μην σηκώσετε μύγα στο σπαθί σας ή ελέγχετε εαυτό και συναισθήματα και προσπαθείτε να είσαστε πάντα ήρεμοι;
    Πως αντιμετωπίζετε την απόρριψη; Λέτε απαλάχτηκα από σένα απαλάχτηκα, ή σας πιάνει το γαμώτο και αρχίζετε να ξεψαχνίζετε τι κάνατε στραβό ή τι έκανε η άλλη/άλλος στραβό;
    Κάνετε επιστροφές (καταστροφές) ή μαύρη πέτρα πίσω μου μαύρη σα καλιακούδα;
    Όταν κάνει ο άλλος/η επιστροφές πάτε με τα μούτρα πάλι ή βάζετε όρια, ή δεν ανταποκρίνεστε γιατί κάτι χάλασε και πάει;

    Μοιράζεστε εσώψυχα ή πάτε σταδιακά και βλέποντας ή κρύβετε τα πάντα (συνταγή για λάθη).

    Κλείνετε τα μάτια σας, αφήνετε να σας παρασύρει το συναίσθημα ή πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σας κυριαρχεί η λογική, η προσμέτρηση, η ανάλυση και η αξιολόγηση;

    Όταν θέλετε να βγείτε από μια σχέση έχετε το θάρρος να το πείτε ξεκάθαρα και να το αιτιολογήσετε αν σας ζητηθεί ή φτάνετε τα πράγματα σε τέτοιο σημείο που σπάει από μόνη της;

    Και ιδιαίτερα προς τις γυναικίες παρουσίες στο φόρουμ, αντέχετε να μην ελέγχετε, δηλαδή να μην πέρνετε τηλέφωνα συνέχεια, να μπορείτε να ηρεμήσετε λιγάκι;

    Σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κι όλοι κάνουμε ίσως λίγο απ' όλα απλά θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πως δρούμε στις σχέσεις μας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by alexandros3
    Όταν κάτι σας ενοχλεί (ή σας εξοργίζει) το λέτε έξω από τα δόντια, το επεξεργάζεστε και το λέτε με τρόπο συνετό, το καταπίνετε και το βγάζετε αλλού;

    [/quote]

    1. Το λέω έξω απο τα δόντια με τρόπο όμως που να δείχνει οτί δεν κατηγορώ τον άλλον αλλά προσπαθώ να βρω την αιτία και να την διορθώσουμε απο κοινού. Προηγουμένως όμως το έχω σκεφτεί. Αλλά, ναι, το λεω. Όχι, δεν το καταπίνω, με τίποτα.

    Originally posted by alexandros3
    Προτιμάτε να πάτε down in a blaze of glory και να μην σηκώσετε μύγα στο σπαθί σας ή ελέγχετε εαυτό και συναισθήματα και προσπαθείτε να είσαστε πάντα ήρεμοι;
    Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά αυτό που λεω καμμιά φορά σπάει κόκκαλα, ο λόγος μου γίνεται πύρινος αλλά προσπαθώ να μένω στην ουσία.




    Originally posted by alexandros3
    Πως αντιμετωπίζετε την απόρριψη; Λέτε απαλάχτηκα από σένα απαλάχτηκα, ή σας πιάνει το γαμώτο και αρχίζετε να ξεψαχνίζετε τι κάνατε στραβό ή τι έκανε η άλλη/άλλος στραβό;
    Όχι, προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε. Θυμώνω, ειδικά αν ξέρω οτί έχω προσπαθήσει να αναστήσω την σχέση, θυμώνω πολύ αλλά δεν το εκφράζω με την ένταση που το αισθάνομαι. Μετά αισθάνομαι μια τεράστια πικρία. Ταυτόχρονα προσπαθώ να δω τι στραβό έκανα. Είναι το πρώτο που σκέφτομαι. Δυστυχώς έχω λίγες ενοχές. Όσο μεγαλώνω έχω μεγαλύτερο έλεγχο, άρα ο κλήρος τείνει να πέσει στον άλλον. Όχι, δεν μπορώ να δω πάντα με τα μάτια του άλλου, την δική του πραγματικότητα. Θέλω να βλέπω την δική μου. Το χρειάζομαι.

    Originally posted by alexandros3
    Κάνετε επιστροφές (καταστροφές) ή μαύρη πέτρα πίσω μου μαύρη σα καλιακούδα;
    Όταν κάνει ο άλλος/η επιστροφές πάτε με τα μούτρα πάλι ή βάζετε όρια, ή δεν ανταποκρίνεστε γιατί κάτι χάλασε και πάει;
    Παλαιότερα έκανα επιστροφές, τώρα όχι πια. Τώρα αναγνωρίζω τα όρια της σχέσης και βλέπω μέχρι που μπορεί να φτάσει και που δεν μπορεί.


    Originally posted by alexandros3
    Μοιράζεστε εσώψυχα ή πάτε σταδιακά και βλέποντας ή κρύβετε τα πάντα (συνταγή για λάθη).
    Παω σταδιακά. Ξέρεις, καμμιά φορά διατυμπανίζοντας κάτι, είναι ένας τρόπος να το κρύβεις. Το σίγουρο είναι πως μεγαλώνοντας καταλαβαίνω πως δεν αξίζουν όλοι την εμπιστοσύνη μας καθότι και οτί θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο τι αποκαλύπτουμε και πως αν δεν είμαστε απολύτως σίγουροι, καλυτερα να μην το ανοίγουμε το ρημάδι.


    Originally posted by alexandros3
    Κλείνετε τα μάτια σας, αφήνετε να σας παρασύρει το συναίσθημα ή πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σας κυριαρχεί η λογική, η προσμέτρηση, η ανάλυση και η αξιολόγηση;
    Και τα δύο. Δεν αποκλείει το ένα το άλλο. Όσο ερωτευμένη και να είμαι, η λογική μου χτυπάει πάντα την πόρτα. Δεν παραμυθιάστηκα εύκολα με κανέναν μολονότι αυτό έχει μεγάλο κόστος.


    Originally posted by alexandros3
    Όταν θέλετε να βγείτε από μια σχέση έχετε το θάρρος να το πείτε ξεκάθαρα και να το αιτιολογήσετε αν σας ζητηθεί ή φτάνετε τα πράγματα σε τέτοιο σημείο που σπάει από μόνη της;
    Το λεω. Το λεω. Το λεω. Κανένα πρόβλημα δεν έχω να το πω. Εννοείται οτί έχουν προηγηθεί προσπάθειες και συζητήσεις και δεν ξυπνάω μια μέρα σα να με χτύπησε κεραυνός.


    Originally posted by alexandros3
    Και ιδιαίτερα προς τις γυναικίες παρουσίες στο φόρουμ, αντέχετε να μην ελέγχετε, δηλαδή να μην πέρνετε τηλέφωνα συνέχεια, να μπορείτε να ηρεμήσετε λιγάκι;
    Δεν παίρνω τηλέφωνα συνέχεια, είμαι σχετικά ήρεμη και τις ανασφάλειες που έχω, προσπαθώ να τις κοντρολάρω μόνη μου. Τα καταφέρνω μια χαρά. Εκτός και αν οι ανασφάλειες μου είναι ένδειξη ενός κακού προαισθήματος. Όταν θα φθάσει η ώρα να μιλήσω, θα πρέπει να έχω συγκεκριμένα επιχειρήματα. Δυστυχώς ταυτόχρονα εκείνη την ώρα είμαι προετοιμασμένη για όλα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    24
    χμμ...ενδιαφέρουσες ερωτήσεις..
    Λοιπόν..οταν με ενοχλεί κάτι το επεξεργάζομαι και μετά το λέω γιατί μερικές φορές εκείνη την ώρα τα πράγματα φαίνονται σε όλους πιο έντονα και υπερβολικά και δεν θέλω να αντιδρώ υπερβολικα..

    προσπαθώ να ελέγχω τα πάντα όσο περοσσότερο μπορώ και να διατηρώ την ηρεμία μου..

    όσο για την απόρριψη..ε αρχικά με πιάνει ο εγωισμός μου και λέω -ίσως- απαλλάχτηκα (ή κάτι παρόμοιο που θα με κάνει να αισθανθώ καλύτερα) αλλά μετά μόλις ηρεμήσω το σκέφτομαι καλά και ψάχνω να βρω τι έγινε...τι έφταιξε, τις ευθύνες μου κλπ..

    Επιστροφές..όχι δεν κάνω..για να τελειώσει κάτι κατα την άποψη μου σίγουρα υπήρξε σοβαρός λόγος άσχετα αν αυτός είναι συγκαλυμμένος απο άλλους επιφανειακούς..

    τα εσώψυχα μου τα μοιράζομαι πολύ επιλεκτικά και μετά απο χρόνο ο οποίος θα μου δώσει να καταλάβω όσο καλύτερα γίνεται τον άλλον απέναντι μου..

    τώρα για το θέμα της λογικής και του συναισθήματος εγώ δυστυχώς ή ευτυχώς αφήνω την λογική να επιβάλλεται στο συναίσθημα. τα αναλύω και τα αξιολογώ όλα μέσα στο μυαλό μου...

    όταν θέλω να βγώ απο μία σχέση το λέω ξεκάθαρα και σίγουρα γνωρίζω και τους λόγους και είμαι έτοιμη να τους πω..

    εγώ αντέχω να μην ελέγχω..δεν μου αρέσει καθόλου η κτητικότητα..βασικά δεν είμαι καθόλου αυτού του στυλ..αλλά ξέρεις ..έχω καταλάβει οτι τελικά για κάποιους άντρες, ουσιαστικά στο πίσω μέρος του μυαλού τους - υποσυνείδητα- το θέλουν αυτό για αυτοεπιβεβαίωση και ενδυνάμωση του εγωισμού τους....ανασφάλειες έχω ναι αλλά δεν θα παώ να τις καλύψω με το να ελέγχω την κάθε κίνηση του συντρόφου μου..το βρίσκω λάθος..
    Αυτά..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Για να δούμε λοιπόν... τι σόι άνθρωπος είμαι στις σχέσεις μου?

    Όταν κάτι μ εξοργίζει συνήθως το επεξεργάζομαι πολύ καλά και το επισημαίνω ήπια. Μπορεί και να το καταπιώ, αν δεν είναι΄μια συμπεριφορά επαναλαμβάνόμενη. Παλαιότερα εξοργιζόμουν πολύ πιο ευκολα, δημιουργώντας ομηρικούς καβγάδες,\'οχι πια.

    Προσπαθώ να είμαι ήρεμη, όχι για τους άλλους μα για τον εαυτό μου, αλλά μπορεί να προσβάλλω και να πονέσω τον άλλον πολύ με τα -ήρεμα- λόγια μου.

    Στην απόρριψη, προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως απαλλάχτηκα ( μ έκανες και γέλασα Αλέξανδρε, το τραγουδούσα το τραγούδι αυτό στούς χωρισμούς για να ντοπάρω τον εαυτό μου!),μα οι ενοχές και η πικρία δυστυχώς στο βάθος κάνανε πάρτυ.

    Επιστροφές? Παλαιότερα, ναι, και μάλιστα θέτοντας όρια που τε΄λικά δεν κρατούσα. Με τα μούτρα παλι!!
    Λογική ή συναίσθημα? Δυστυχώς πολύ συναίσθημα, παραμυθιάστηκα στη ζωή μου απ τον ίδιο μου τον εαυτό.

    Εσώψυχα δεν μοιράζω, παρα μόνο πολύ-πολύ επιλεκτικά. Προσπαθώ πάντα να βγάζω καλύτερη εικόνα προς τα έξω , επομένως ανασφάλειες και άλλα προβλήματα συνήθως πνίγονται. Εξάλλου δε μ αρέσει να τα συζητάω.
    Το λιγότερο που οφείλω στον άλλον βγαίνοντας απο μια σχέση είναι να του αιτιολογήσω τους λόγους που οδήγησαν εκει. Κανένα πρόβλημα.
    Ο έλεγχος δε με αφορά στο ελάχιστο. Τόσο, που ο άλλος το περνά για αδιαφορία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμενα γιατι μου φαινονται πολυ δυσκολες οι ερωτησεις:D
    Παντου ειμαι ευγενικος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    3
    Originally posted by alexandros3
    Όταν κάτι σας ενοχλεί (ή σας εξοργίζει) το λέτε έξω από τα δόντια, το επεξεργάζεστε και το λέτε με τρόπο συνετό, το καταπίνετε και το βγάζετε αλλού;
    Προτιμάτε να πάτε down in a blaze of glory και να μην σηκώσετε μύγα στο σπαθί σας ή ελέγχετε εαυτό και συναισθήματα και προσπαθείτε να είσαστε πάντα ήρεμοι;
    Πως αντιμετωπίζετε την απόρριψη; Λέτε απαλάχτηκα από σένα απαλάχτηκα, ή σας πιάνει το γαμώτο και αρχίζετε να ξεψαχνίζετε τι κάνατε στραβό ή τι έκανε η άλλη/άλλος στραβό;
    Κάνετε επιστροφές (καταστροφές) ή μαύρη πέτρα πίσω μου μαύρη σα καλιακούδα;
    Όταν κάνει ο άλλος/η επιστροφές πάτε με τα μούτρα πάλι ή βάζετε όρια, ή δεν ανταποκρίνεστε γιατί κάτι χάλασε και πάει;

    Μοιράζεστε εσώψυχα ή πάτε σταδιακά και βλέποντας ή κρύβετε τα πάντα (συνταγή για λάθη).

    Κλείνετε τα μάτια σας, αφήνετε να σας παρασύρει το συναίσθημα ή πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σας κυριαρχεί η λογική, η προσμέτρηση, η ανάλυση και η αξιολόγηση;

    Όταν θέλετε να βγείτε από μια σχέση έχετε το θάρρος να το πείτε ξεκάθαρα και να το αιτιολογήσετε αν σας ζητηθεί ή φτάνετε τα πράγματα σε τέτοιο σημείο που σπάει από μόνη της;

    Και ιδιαίτερα προς τις γυναικίες παρουσίες στο φόρουμ, αντέχετε να μην ελέγχετε, δηλαδή να μην πέρνετε τηλέφωνα συνέχεια, να μπορείτε να ηρεμήσετε λιγάκι;

    Σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κι όλοι κάνουμε ίσως λίγο απ\' όλα απλά θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πως δρούμε στις σχέσεις μας.
    Καταρχήν όσον αφορά τον τίτλο πως ορίζεις το \"ευγενικοί;\"
    Και δεν έχω καταλάβει τον σκοπό των ερωτήσεων.
    Απλώς ενδιαφέρει τι κάνει ο καθένας ή ψάχνεις γνώμες για
    αποτελεσματική αντιμετώπιση των καταστάσεων που αναφέρεις;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    εγώ λειτουργώ με το ένστικτο πάντα.ούτε βάσει σχεδίου, ούτε τίποτα.συνήθως τα θαλασσώνω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by alexandros3
    Όταν κάτι σας ενοχλεί (ή σας εξοργίζει) το λέτε έξω από τα δόντια, το επεξεργάζεστε και το λέτε με τρόπο συνετό, το καταπίνετε και το βγάζετε αλλού;Τα καταπίνω μέχρι να κάνω το μπαμ γι\'αυτό και φεύγω εύκολα.Λέω και να του το πω τι σκατά θα αλλάξει;
    Προτιμάτε να πάτε down in a blaze of glory και να μην σηκώσετε μύγα στο σπαθί σας ή ελέγχετε εαυτό και συναισθήματα και προσπαθείτε να είσαστε πάντα ήρεμοι; Προσπαθώ να είμαι ήρεμη.Προσπαθώ είναι η λέξη κλειδί.Να ελέγχω νεύρα,ανασφάλειες όλα μαζί.Ούτε wash and go.Νομίζω ότι το παίζω άνετη και μάλλον είμαι.Δεν έχω ιδιαίτερες ανασφάλειες με τον εαυτό μου.Είτε αρέσω είτε όχι .Δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου στο να αισθάνομαι ότι έρχομαι δεύτερη ή τρίτη ή τέταρτη.Γενικά το θέμα λίστα με χαλάει.Σε αυτό δεν σηκώνω μύγα ή αν τη σηκώσω την κομματιάζω.Λολ!Αλλά και πάλι με ήρεμο σχετικά τρόπο.Το ξεκατίνιασμα δεν μου άρεσε.Ούτε να τσακώνομαι μου άρεσε κι έτσι Αποχωρούσα κι αδιαφορούσα.Άχετα αν μετά σχεδίαζα πως θα έπαιρνα το αίμα μου πίσω..χαχα...Είμαι ύπουλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Πως αντιμετωπίζετε την απόρριψη; Λέτε απαλάχτηκα από σένα απαλάχτηκα, ή σας πιάνει το γαμώτο και αρχίζετε να ξεψαχνίζετε τι κάνατε στραβό ή τι έκανε η άλλη/άλλος στραβό;
    με πιάνει το γαμώτο.Αν είναι σοβαρή σχέση αλλά ακόμα και στις ασόβαρες μια χαρά τις αναλύω.Αναλύω κάθε βήμα φράση πράξη με τις ώρες.Μια πίκρα.Γι\'αυτό προσπαθώ να μην σκέφτομαι.Να πηγαίνω ένα γυμναστήριο,να ηρεμώ ή να ξεσπω με μουσική.Πάντα με τρώει το τι έκανα λάθος.ΠΑΝΤΑ!!!!!Με κυνηγά.Λένε οι Κριοί ορμούν σπέρνουν τον όλεθρο και μετά γυρνάνε απορρημένοι και κοιτάζουν τα συντρίμμια.Έτσι είμαι κι εγώ.......Κάνετε επιστροφές (καταστροφές) ή μαύρη πέτρα πίσω μου μαύρη σα καλιακούδα;
    Όταν κάνει ο άλλος/η επιστροφές πάτε με τα μούτρα πάλι ή βάζετε όρια, ή δεν ανταποκρίνεστε γιατί κάτι χάλασε και πάει;
    Αν είναι αξιόποινο το αμάρτημα(Λολ) δεν γυρνάω ποτέ πίσω.Γενικά δεν γυρνώ.Μαύρη πέτρα.Μέχρι στιγμής μόνο ένας γύρισε κι αυτόν τον σούταρα.....Ε,δεν παιζόταν ο τύπος.Νομίζω είμαι αν ραγίσει το γυαλί δεν ξανακολλά........
    Μοιράζεστε εσώψυχα ή πάτε σταδιακά και βλέποντας ή κρύβετε τα πάντα (συνταγή για λάθη).
    Εσώψυχα εγώ;;;;Κάθε μου λέξη μπορεί να φανερώσει κάτι που δεν θέλω να φανεί.Πιστεύω πως είμαι πολύ προσεκτική με τον εαυτό μου.Πάω ανιχνευτικά και αν θελήσω να φύγω να μπορώ να το κάνω εύκολα.Επειδή συνήθως την κάνω από αρκετούς..Τι πρωτότυπο!!!!!!Δύο μου κοπάνησαν κάτι που έτυχε να πάρει το αυτί τους για την προσωπική μου ζωή και πόσο χάλια ήταν και είναι κι όλα αυτά επειδή τους έφτυσα και άκουσαν τρελό συχτίρι.Φυσικά δεν τους ξαναείδα.Η ζωή μου ζωή μου.Τι αφορά το όποιο μας φλερτ;;;;;Εεεεεεεε;Αν η ζωή μου κι εγώ ήμουν καλύτερα νομίζουν ότι δεν θα τους έδιωχνα;;;Κάνουν λάθος όσοι θα πιστέψουν ότι επειδή έχω μια διαταραχή δεν κρίνω τις περισσότερες φορές καλά στο τι μου ταιριάζει και τι όχι.Λίγες φορές φέρθηκα παράλογα.Τους υπόλοιπους που σούταρα τους σούταρα γιατί ήταν ανάξιοι.Δεν είναι θέμα διαταραχής που λένε ότι τους σουτάρω.Επίσης δεν δέχομαι να με εκβιάζουν συναισθηματικά.Δεν μου αρέσουν τα παιχνίδια.Είμαι ξεκάθαρη.Να είναι κι ο άλλος το ίδιο.

    Κλείνετε τα μάτια σας, αφήνετε να σας παρασύρει το συναίσθημα ή πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σας κυριαρχεί η λογική, η προσμέτρηση, η ανάλυση και η αξιολόγηση;Ψηφίζω λογική.........Το συναίσθημα με παρασέρνει μόνο στα μάτια μου.Δεν το αφήνω και πολύ να φανεί.Μου έλεγε η γιατρός.\"Με την εμφάνιση πρόβλημα δεν έχεις,με το μυαλό πρόβλημα δεν έχεις-δηλαδή με τη λογική.Με το συναίσθημα έχουμε ένα πρόβλημα....\"

    Όταν θέλετε να βγείτε από μια σχέση έχετε το θάρρος να το πείτε ξεκάθαρα και να το αιτιολογήσετε αν σας ζητηθεί ή φτάνετε τα πράγματα σε τέτοιο σημείο που σπάει από μόνη της;
    Όχι δεν έχω και πολύ το θάρρος να κοιτάξω τον άλλο κατάματα να του πω τέλος...

    Και ιδιαίτερα προς τις γυναικίες παρουσίες στο φόρουμ, αντέχετε να μην ελέγχετε, δηλαδή να μην πέρνετε τηλέφωνα συνέχεια, να μπορείτε να ηρεμήσετε λιγάκι;
    Δεν παίρνω τηλέφωνα μέχρι στιγμής.Αντιθέτως επικοινωνώ λιγότερο από το φυσιολογικό.Μέχρι στιγμής.Τώρα αν μελλοντικά γίνω λίγο πιο περίεργη και πιο κατίνα δεν ξέρω.Δεν μου αρέσει να μου στερούν την ελευθερία.Δεν στερώ κι εγώ την ελευθερία στους άλλους.Καλό είναι να υπάρχει εμπιστοσύνη.Με το ζόρι δεν μπορώ να έχω κάποιον αν δεν το θέλει γι\'αυτό και δεν δίνω μάχες αν κάποιος είναι κολλημένος με άλλη ή θέλει άλλη.(Φυσικά απογοητεύομαι όμως)Τον στέλνω να την βρει.Δεν σπαταλώ πολύτιμο χρόνο.Εκεί που θα τα πάρω είναι στην εξαπάτηση μου.Αν δηλαδή με δουλεύει ψιλό γαζί ότι με θέλει και με πείθει και ασχολούμαι μαζί του και επενδύω συναισθηματικά και στο καπάκι νταραβερίζεται και με άλλη.Εκεί τα παίρνω εγωιστικότατα.Ποιός είσαι κύριος που πέρασες τον εαυτό σου πιο έξυπνο από εμένα για να μου τη φέρεις και να με κοροιδέψεις;;;;Χμμμμ....Οπότε μέχρι στιγμής δεν είμαι η ζηλιάρα που ταράζει τον άλλο στα τηλέφωνα.Μέχρι στιγμής...Χαχα!!!!

    Σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κι όλοι κάνουμε ίσως λίγο απ\' όλα απλά θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πως δρούμε στις σχέσεις μας.Εσύ πώς αντιδράς Άλεξ;;;It\'s your turn!!!
    Υ.Γ.Λένε επίσης πως οι Κριοί-που για όσους δεν το κατάλαβαν είμαι!!!!!!!-βάζουν στο υψηλότερο βάθρο τον σύντροφό τους και απογοητεύονται πολύ όταν ανακαλύψουν το αντίθετο.Έτσι είναι......Προσπαθώ να μη με παρασέρνει το συναίσθημα και μοιάζω αδιάφορη τόσο που μάλλον στο τέλος με εγκαταλείπουν...Χαχα......Καλ� � ε;;;Δεν μπορώ όμως αλλιώς.Αυτή είμαι.Όποιος έχει μάτια να δει πέραν της φαινομενικής αδιαφορίας μου τον περιμένω.Μέχρι τότε το βλέπω να γλεντώ στο ράφι...Στο Je t\'aime πούστη θα καταλήξω μαζί με τα ραμολί.......Ρε συ Άλεξ τώρα που το σκέφτομαι σαν αγγελία ανεύρεσης συντρόφου μου βγήκε το ψυχογράφημα..Χαχα!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Πολύ ενδιαφέρουσες οι συμμετοχές σας. Πραγματικά.

    Ας απαντήσω και \'γω λοιπόν.

    Όταν κάτι σας ενοχλεί (ή σας εξοργίζει) το λέτε έξω από τα δόντια, το επεξεργάζεστε και το λέτε με τρόπο συνετό, το καταπίνετε και το βγάζετε αλλού;

    _Έξω από τα δόντια. Αν όμως κρίνω ότι η κοπελιά αξίζει τότε συνήθως, απλά δεν πολυθυμώνω.

    Προτιμάτε να πάτε down in a blaze of glory και να μην σηκώσετε μύγα στο σπαθί σας ή ελέγχετε εαυτό και συναισθήματα και προσπαθείτε να είσαστε πάντα ήρεμοι;

    _Down in a blaze of glory. Αν νομίζω ότι η κοπέλα αξίζει, είμαι συνήθως ήρεμος ή προσπαθώ. Πολύ προσπάθεια τότε.

    Πως αντιμετωπίζετε την απόρριψη; Λέτε απαλάχτηκα από σένα απαλάχτηκα, ή σας πιάνει το γαμώτο και αρχίζετε να ξεψαχνίζετε τι κάνατε στραβό ή τι έκανε η άλλη/άλλος στραβό;

    _απαλάχτηκα στην αρχή κι όταν με πιάσουν οι μοναξιές μου αναρωτιέμαι για λίγο αν έκανα κάτι κακό. συνήθως οι κοπέλες που μου έτυχαν, είμαι σίγουρος ότι δεν άξιζαν. Μ\' αυτές που αξίζουν, δεν απολογούμε ποτέ γιατί ποτέ δεν κάνω κάτι λάθος! Πραγματικά. Εκεί είμαι ήρεμος. Ακόμα και τα λάθη μου σ\' αυτές τις περιπτώσεις είναι ωραία.



    _Κάνετε επιστροφές (καταστροφές) ή μαύρη πέτρα πίσω μου μαύρη σα καλιακούδα;

    Ποτέ. Μαύρη πέτρα.

    _Όταν κάνει ο άλλος/η επιστροφές πάτε με τα μούτρα πάλι ή βάζετε όρια, ή δεν ανταποκρίνεστε γιατί κάτι χάλασε και πάει;

    Με τα μούτρα και είναι λάθος μου.

    _Μοιράζεστε εσώψυχα ή πάτε σταδιακά και βλέποντας ή κρύβετε τα πάντα (συνταγή για λάθη).

    Εξαρτάται. Αν δεν υπολογίζω πολύ την κοπέλα, όλα τα εσώψυχα φόρα παρτίδα. Αν την υπολογίζω μεταμορφώνομαι σ\' έναν πολύ καλό τύπο... χωρίς κόμπλεξ χωρίς τίποτα. Κι αν λέω σώψυχα δεν είναι σαν να απολογουμαι.

    _Κλείνετε τα μάτια σας, αφήνετε να σας παρασύρει το συναίσθημα ή πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σας κυριαρχεί η λογική, η προσμέτρηση, η ανάλυση και η αξιολόγηση;

    Πάντα η λογική η οποία αν μου πει όρμα αφήνω το συναίσθημα να με παρασύρει. Μ\' αρέσει όταν συμβαδίζουν αυτά τα δύο.

    _Όταν θέλετε να βγείτε από μια σχέση έχετε το θάρρος να το πείτε ξεκάθαρα και να το αιτιολογήσετε αν σας ζητηθεί ή φτάνετε τα πράγματα σε τέτοιο σημείο που σπάει από μόνη της;

    Και τα δύο. Ανάλογα.

    Και ιδιαίτερα προς τις γυναικίες παρουσίες στο φόρουμ, αντέχετε να μην ελέγχετε, δηλαδή να μην πέρνετε τηλέφωνα συνέχεια, να μπορείτε να ηρεμήσετε λιγάκι;

    _Δεν ελέγχω και δεν θέλω να με ελέγχουνε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by alexandros3
    Πολύ ενδιαφέρουσες οι συμμετοχές σας. Πραγματικά.

    Ας απαντήσω και \'γω λοιπόν.

    Όταν κάτι σας ενοχλεί (ή σας εξοργίζει) το λέτε έξω από τα δόντια, το επεξεργάζεστε και το λέτε με τρόπο συνετό, το καταπίνετε και το βγάζετε αλλού;

    _Έξω από τα δόντια. Αν όμως κρίνω ότι η κοπελιά αξίζει τότε συνήθως, απλά δεν πολυθυμώνω.



    Προτιμάτε να πάτε down in a blaze of glory και να μην σηκώσετε μύγα στο σπαθί σας ή ελέγχετε εαυτό και συναισθήματα και προσπαθείτε να είσαστε πάντα ήρεμοι;

    _Down in a blaze of glory. Αν νομίζω ότι η κοπέλα αξίζει, είμαι συνήθως ήρεμος ή προσπαθώ. Πολύ προσπάθεια τότε.

    Πως αντιμετωπίζετε την απόρριψη; Λέτε απαλάχτηκα από σένα απαλάχτηκα, ή σας πιάνει το γαμώτο και αρχίζετε να ξεψαχνίζετε τι κάνατε στραβό ή τι έκανε η άλλη/άλλος στραβό;

    _απαλάχτηκα στην αρχή κι όταν με πιάσουν οι μοναξιές μου αναρωτιέμαι για λίγο αν έκανα κάτι κακό. συνήθως οι κοπέλες που μου έτυχαν, είμαι σίγουρος ότι δεν άξιζαν. Μ\' αυτές που αξίζουν, δεν απολογούμε ποτέ γιατί ποτέ δεν κάνω κάτι λάθος! Πραγματικά. Εκεί είμαι ήρεμος. Ακόμα και τα λάθη μου σ\' αυτές τις περιπτώσεις είναι ωραία.



    _Κάνετε επιστροφές (καταστροφές) ή μαύρη πέτρα πίσω μου μαύρη σα καλιακούδα;

    Ποτέ. Μαύρη πέτρα.

    _Όταν κάνει ο άλλος/η επιστροφές πάτε με τα μούτρα πάλι ή βάζετε όρια, ή δεν ανταποκρίνεστε γιατί κάτι χάλασε και πάει;

    Με τα μούτρα και είναι λάθος μου.

    _Μοιράζεστε εσώψυχα ή πάτε σταδιακά και βλέποντας ή κρύβετε τα πάντα (συνταγή για λάθη).

    Εξαρτάται. Αν δεν υπολογίζω πολύ την κοπέλα, όλα τα εσώψυχα φόρα παρτίδα. Αν την υπολογίζω μεταμορφώνομαι σ\' έναν πολύ καλό τύπο... χωρίς κόμπλεξ χωρίς τίποτα. Κι αν λέω σώψυχα δεν είναι σαν να απολογουμαι.

    _Κλείνετε τα μάτια σας, αφήνετε να σας παρασύρει το συναίσθημα ή πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σας κυριαρχεί η λογική, η προσμέτρηση, η ανάλυση και η αξιολόγηση;

    Πάντα η λογική η οποία αν μου πει όρμα αφήνω το συναίσθημα να με παρασύρει. Μ\' αρέσει όταν συμβαδίζουν αυτά τα δύο.

    _Όταν θέλετε να βγείτε από μια σχέση έχετε το θάρρος να το πείτε ξεκάθαρα και να το αιτιολογήσετε αν σας ζητηθεί ή φτάνετε τα πράγματα σε τέτοιο σημείο που σπάει από μόνη της;

    Και τα δύο. Ανάλογα.

    Και ιδιαίτερα προς τις γυναικίες παρουσίες στο φόρουμ, αντέχετε να μην ελέγχετε, δηλαδή να μην πέρνετε τηλέφωνα συνέχεια, να μπορείτε να ηρεμήσετε λιγάκι;

    _Δεν ελέγχω και δεν θέλω να με ελέγχουνε.
    Εγώ είμαι αντίθετη.Όταν κρίνω οτι ο άλλος δεν αξίζει-που συνήθως το πιστεύω για τους περισσότερους(Λολ) εκεί είναι που αδιαφορώ.Μύγα στο σπαθί δεν σηκώνω όταν ο άλλος αξίζει και άρα ότι πει αρνητικό θα το αφήσω να με πληγώσει.Όταν ο άλλος δεν αξίζει μου αρέσει να το αντιλαμβάνομαι γρήγορα και να την κάνω με ελαφρά........και φυσικά απαξιώ.Δεν γυρίζω ποτέ με τα μούτρα γιατι θέλω πάντα να έχω τον έλεγχο.Όχι άντε γύρισε να τη ξεζουμίσουμε....και επειδή είμαι και λίγο εγωίστρια.Συμφωνώ στο ότι είμαστε ήρεμοι σε αυτούς που μας αποπνέουν ηρεμία.Υπάρχουν άτομα που αναιτιολόγητα μου βγάζουν μόνο τα κακά μου στοιχεία κι ούτε ένα καλό.Και λέω \"Μα ρε πούστη εγώ είχα υπομονή.Πώς ξαφνικά ξέφυγα;\"Μιλάμε όμως για τόσο κακό εαυτό που τους βλέπω μόνο μ ετην άκρη του ματιού μου και παθαίνω μεγάλο ταράκουλο.Θέλω να τους βρίσω.Και θυμάμαι στιγμές που έβλεπα ένα τέτοιο τύπο και από γελαστή γινόμουν κοφτή,απότομη και απόμακρη.Μην πω νευρική με γνωστά μου άτομα.Ας πούμε.Έμπαινε ο τύπος στο μέρος που βρισκόμουν και εκεί που μιλούσα με γνωστούς ήθελα ακόμα και τους γνωστούς να βρίσω.Πάθαινα ένα πράγμα σα να έμπαινε ένα φίλτρο και να τους έβλεπα όλους κακούς.Αυτό είναι η αλλοίωση της πραγματικότητας που δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τους φίλους απ\'τους \"εχθρούς\" και τους βλέπεις όλους black list.Και το φοβάμαι εν μέρει όταν το παθαίνω γιατί μπορεί να τσακωθώ μες στην τρέλα μου ή να μη θέλω να ξαναδώ οικείο μου άτομο γιατί πιστεύω ότι είναι κακός.Τώρα βέβαια που έμαθα για εμένα θα προσπαθήσω να το αναλύσω.Γενικά την κρίση μου δεν την εμπιστευόμουν.Την μία έλεγα Α,τι καλό παιδί και την άλλη δεν ήθελα να τον ξαναδώ.Δεν είναι και ό,τι πιο νορμάλ,ανακάλυψα.Γαμώ τη διαταραχή μου γαμώ!!!!!!!!!Και να έχω γίνει ρόμπα ουκ ολίγες φορές.Γιατί μετά την αλλοπρόσαλη συμπεριφορά βγαίνεις εσύ μαλάκας.Την μία τους εκθειάζεις \"Τι τέλειοι και τι καλά παιδιά\"και μετά σε χρόνο dt το αργότερο μια εβδομάδα τους σούρνεις τα εξ\'αμάξης, είτε τους εγκαταλείπεις.Βέβαια να πω πως αυτό δεν το κάνω χωρίς λόγο και αιτία απλά ίσως οι λόγοι να μην είναι εμφανείς στους άλλους ή να μην είναι τόσο σημαντικοί για να τους αποχωριστώ....Και μετά λες ποιός έχει δίκιο;Εγώ μες στη διαταραχή μου και το καλό μου ένστικτο ή αυτοί;;;;Πλέον για να αποφύγω να ξαναγίνω τόσο ρεντίκολο λέω λίγα λόγια και μετρημένα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by alexandros3
    Πολύ ενδιαφέρουσες οι συμμετοχές σας. Πραγματικά.

    Ας απαντήσω και \'γω λοιπόν.
    Μια ερώτηση κι εγώ λοιπόν: γιατί προσαρμόζεις τη συμπεριφορά σου κάθε φορά ανάλογα με το ποιον έχεις απέναντι σου; Γιατί σε κάθε περίπτωση να μην είσαι ο Αλέξανδρος που είσαι; Δεν είναι κάθε φορά σα να φοράμε προσωπεία και να μην αφήνουμε ποτέ τον άλλο να μας δει όπως είμαστε κάθε φορά;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by Existir
    Originally posted by alexandros3
    Πολύ ενδιαφέρουσες οι συμμετοχές σας. Πραγματικά.

    Ας απαντήσω και \'γω λοιπόν.
    Μια ερώτηση κι εγώ λοιπόν: γιατί προσαρμόζεις τη συμπεριφορά σου κάθε φορά ανάλογα με το ποιον έχεις απέναντι σου; Γιατί σε κάθε περίπτωση να μην είσαι ο Αλέξανδρος που είσαι; Δεν είναι κάθε φορά σα να φοράμε προσωπεία και να μην αφήνουμε ποτέ τον άλλο να μας δει όπως είμαστε κάθε φορά;
    Πολύ καλή ερώτηση. Αυτό γίνεται γιατί έχει να κάνει με τι μου βγάζει η κάθε κοπέλα. Αν περνάω καλά ή όχι μαζί της. Αν αισθάνομαι όμορφα θα μου βγει το όμορφο αν όχι τότε δεν θα με πολυνοιάζει τι θα βγει. Νομίζω ότι όλα αυτά είναι ο Αλέξανδρος αλλά σαφώς προτιμάω τον ωραίο Αλέξανδρο και γι\' αυτό χρειάζεται μια κοπέλα που θα μου το βγάλει αυτό. Μερικές δεν μου το βγάζουν, άλλες το βγάζουν αυτόματα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Athens
    Posts
    230
    Κατ\' αρχάς όλες μου οι απαντήσεις έχουν μία υποσημείωση που σχετίζεται με την ποιότητα και την προοπτική της σχέσης. Δηλαδή δεν συμπεριφέρομαι παντού το ίδιο... εξαρτάται από το πως αξιολογώ τη σχέση μου. Απαντάω λοιπόν σε συνάρτηση με μία σχέση που βλέπω και θέλω να έχει μέλον. Πάμε...

    Originally posted by alexandros3Όταν κάτι σας ενοχλεί (ή σας εξοργίζει) το λέτε έξω από τα δόντια, το επεξεργάζεστε και το λέτε με τρόπο συνετό, το καταπίνετε και το βγάζετε αλλού;
    Γενικά είμαι ήρεμος άνθρωπος. Προσπαθώ να το πω με ήρεμο τρόπο τουλάχιστον την πρώτη φορά... ενίοτε και την δεύτερη. Θεωρώ απαραίτητο να εξηγώ στην κοπέλα το θέμα και να το παρουσιάζω από τη δική μου πλευρά. Αλά το λέω πάντα και έξω από τα δόντια με επεξεργασμένο και συνετό τρόπο.

    Originally posted by alexandros3Προτιμάτε να πάτε down in a blaze of glory και να μην σηκώσετε μύγα στο σπαθί σας ή ελέγχετε εαυτό και συναισθήματα και προσπαθείτε να είσαστε πάντα ήρεμοι;
    Προσπαθώ να είμαι πάντα ήρεμος. Δεν το καταφέρνω πάντα. Αλλά το προσπαθώ. Δεν γουστάρω με τίποτα την ένταση. Θεωρώ ότι για τα πάντα υπάρχει μία λογική εξήγηση.

    Originally posted by alexandros3Πως αντιμετωπίζετε την απόρριψη; Λέτε απαλάχτηκα από σένα απαλάχτηκα, ή σας πιάνει το γαμώτο και αρχίζετε να ξεψαχνίζετε τι κάνατε στραβό ή τι έκανε η άλλη/άλλος στραβό;
    Κατ\' αρχάς νομίζω ότι δεν μιλάς για απόρριψη αλλά για λήξη μίας σχέσης (αλλιώς πως \"απαλάχτηκες\" από κάτι που δεν έχεις, έτσι δεν είναι;;). Είμαι φανατικός οπαδός του \"δύο χωρίζουνε δύο φταίνε\". Αρέσκομαι στο να κοιτάω πρώτα τι έκανα εγώ λάθος. Σπάνια επιρρίπτω ευθύνες στην σύντροφο αμέσως, πρώτα αναλογίζομαι τις δικές μου. Δεν με πιάνει απαραίτητα κάποιο \"γαμώτο\". Απλά πάντα καλό είναι να αναλογίζεσαι τι έκανες λάθος (από την επιλογή της συντρόφου έως τη συμπεριφορά σου μέσα σε μία σχέση) ώστε να μην το επαναλάβεις. Έτσι πιστεύω... μπορεί να λέω και αρλούμπες.

    Originally posted by alexandros3Κάνετε επιστροφές (καταστροφές) ή μαύρη πέτρα πίσω μου μαύρη σα καλιακούδα;
    Επειδή (με ελάχιστες εξαιρέσεις) δεν χωρίζω εύκολα, όταν χωρίζω σημαίνει τέλος. Το έχω αναλύσει όσο το δυνατόν περισσότερο. Σπάνια αφήνω εκρεμότητες που να με οδηγούν πίσω σε μία σύντροφο. Μόνο μία φορά παρέβην αυτόν τον κανόνα και το μόνο που κατάφερα ήταν... να φύγει εκείνη. Αυτό όμως ήθελα. Να της δώσω την ικανοποίηση της απόφασης.

    Originally posted by alexandros3Όταν κάνει ο άλλος/η επιστροφές πάτε με τα μούτρα πάλι ή βάζετε όρια, ή δεν ανταποκρίνεστε γιατί κάτι χάλασε και πάει;
    Το ίδιο με παραπάνω. Δεν χωρίζω εύκολα, αλλά όταν λέω τέλος σημαίνει τέλος.

    Originally posted by alexandros3Μοιράζεστε εσώψυχα ή πάτε σταδιακά και βλέποντας ή κρύβετε τα πάντα (συνταγή για λάθη).
    Το παρενθετικό \"συνταγή για λάθη\" δεν κατάλαβα τι ακριβώς περιγράφει; Μοιράζομαι σαφώς εσώψυχα. Έτσι πρέπει Από εκεί και πέρα αυτό γίνεται σταδιακά. Άλλωστε σε μία σχέση ένα μέρος του εσώψυχου είναι και η σύντροφος νομίζω. Άρα όσο εξελίσεται η σχέση τόσο περισσότερο εξελίσονται και τα προς μοιρασιά εσώψυχα νομίζω. Κάποια πράγματα όμως - πιστεύω - πάντα μένουν κλειδωμένα στις προσωπικές μας συναισθηματικές ή άλλες θυρίδες του μυαλού και της μνήμης.

    Originally posted by alexandros3Κλείνετε τα μάτια σας, αφήνετε να σας παρασύρει το συναίσθημα ή πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σας κυριαρχεί η λογική, η προσμέτρηση, η ανάλυση και η αξιολόγηση;
    Έχω γράψει αλλού την ιστορία με τα δύο άλογα (λογική και συναίσθημα) που σέρνουν το άρμα της ζωής του κάθε ανθρώπου. Ανάλογα τη στιγμή. Πιστεύω ότι καλό είναι να έχεις πάντα τη λογική στο πίσω μέρος του μυαλού σου όταν παρασύρεσαι με κλειστά μάτια από τη θάλασσα του συναισθήματος. Το ίδιο καλό είναι να κρατάς και μία στάλα καρδιοχτύπι όταν αναλύεις και αξιολογείς.

    Originally posted by alexandros3Όταν θέλετε να βγείτε από μια σχέση έχετε το θάρρος να το πείτε ξεκάθαρα και να το αιτιολογήσετε αν σας ζητηθεί ή φτάνετε τα πράγματα σε τέτοιο σημείο που σπάει από μόνη της;
    Συνήθως έχω το θάρρος να το πω ξεκάθαρα. Τα \"παιχνίδια\" δεν μου πολυαρέσουν.

    Originally posted by alexandros3Και ιδιαίτερα προς τις γυναικίες παρουσίες στο φόρουμ, αντέχετε να μην ελέγχετε, δηλαδή να μην πέρνετε τηλέφωνα συνέχεια, να μπορείτε να ηρεμήσετε λιγάκι;
    Δεν διεκδικώ θέση στις γυναικίες παρουσίες του φόρουμ αλλά είμαι λίγο control freak. Λίγο όμως. Καλό είναι να υπενθυμίζεις την παρουσία σου μερικές φορές. Χωρίς βέβαια υπερβολές.

    Originally posted by alexandros3Σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κι όλοι κάνουμε ίσως λίγο απ\' όλα απλά θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πως δρούμε στις σχέσεις μας.
    Δεν πιστεύω ότι υπάρχει blueprint συμπεριφοράς στις σχέσεις μιας και οι σχέσεις ανθρώπων πάντα καθορίζονται από τους ίδιους. Και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι απόλυτα ίδιοι ως προς τις συμπεριφορές και τις αντιδράσεις. Άλλωστε κι εμείς αλλάζουμε σε κάθε σχέση, κουβαλόντας εμπειρίες και διδάγματα.

    Αυτό πιστεύω... μπορεί να κάνω και λάθος.

    Με εκτίμηση,

    Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις (το λέω για άλλη μια φορα :) )

    Originally posted by Pappas10
    Το παρενθετικό \"συνταγή για λάθη\" δεν κατάλαβα τι ακριβώς περιγράφει;
    Είναι ένα τραγούδι της Λένας Αλκαίου. Συνταγές για λάθη, για μεγάλα πάθη... Το έγραψα δίπλα στο \"κρύβετε τα πάντα\" ως σχόλιο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης,

    αν επιτρέπεται, πόσο χρονών είσαι;

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •