διαχείριση θυμού - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 91 to 105 of 112
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by keep_walking
    Πολλα προβληματα...εγω θα ειχα φλιπαρει με το δικιο σου θυμωνεις ανιτακ.
    γιατι εγω δειχνω αφλιπαριστη;; πού να με δεις και σε φόρμα!

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by anitak
    δεν απατησα κανεναν. υπηρξα ειλικρινης και χωρισα. για οσους εχουν την ηθικη του συζυγου και των υπολοιπων της συντροφιας του, ο,τιδηποτε εξω απο αυτον θα ειναι μοιχεια.

    Σίγουρα άξιζε. Και δεν του άξιζε καθόλου να χαθεί λόγω όλης της μαλακίας που έχω μπλέξει. μπαντ ταημινγκ...
    Anita, παρεξήγηση, δεν υπαινίχθηκα οτί έκανες κάτι κακό. Φυσικά και υπήρξες ειλικρινής. Νομίζω καταλαβαίνω τι έγινε.

    Αν άξιζε, γιατί δεν σε στηρίζει τώρα; Είναι μήπως και αυτό, ως σύμβολο χαμένης ευτυχίας, ένας λόγος για τον θυμό/πικρία σου; Κρίμα πάντως, ειλικρινά λυπάμαι.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    λοιπον να ενημερωσω οτι η μοιχια θρησκευτικα ναι απαγορευεται αλλα ειναι οσυζυγος ο συζυγος που περιγραφει να αγαπαει τη συζυγο του σαν τον εαυτο του????
    αν οχι τοτε δεν ειναι συζυγος
    αν και συγχωρεθηκε ο αντρας μου ορμομενη απο αυτα που διαβασα θελω να σας πω την τελευταια λεξη του στο γιο μου μιας κ ναι τον στηριζα στην προσπαθεια του να αποτοξινωθει αλλα με ειχε φερει αυτη η υπομονη στο Αμην και ειχαμε μαλωσει
    \"ο μπαμπας παντα αγαπουσε την μαμα αλλα η μαμα τον κερατωνε!!!\"

    και ναι το εκανα.γιατι περα απο συζυγος,μανα κτλ ημουν γυναικα
    κι οταν αυτος για να λυσει τα προβληματα μας διελυε χαπακια στο αλκοολ κι εγω επρεπε να επιβιωσω
    κι εγω ειχα αναγκη να ξεφυγω με το δικο μου τροπο
    τον συγχωρω για ολα κ αν τον εβλεπα θα του ζητουσα ταπεινα συγνωμη
    αλλα οταν θυμαμαι τα τελευταια λογια που ειπε στο γιο μας...ναι τοτε ηθελα να εξαφανιστει
    αφου δεν ηταν σε θεση να βοηθησει τουλαχιστον να μη μου εκανε παραπανω κακο..
    κ τωρα θα σας πω τι ειπε η πεθερα μου οταν σε εναν ιστορικο καυγα φωναξε:\"η πουτ..α πηδιεται με τον απεναντι\"
    περιμενα οτι η πεθερα μου θα με σκοτωνε και του λέει:
    Οταν μια γυναικα ανοιγει τα ποδια της σε εναν αλλον αντρα το ενα το ποδι της της το ανοιξε ο αντρας της!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Φυσικά με στηρίζει ακόμη, όσο κανένας. Το κακό είναι ότι δεν καταφέραμε να ξεφύγουμε από αυτό το στάδιο έγκαιρα [για να μην αναφερθώ καν στις θεόρατες πρακτικές δυσκολίες να είμαστε μαζί]

    Ιωάννα πολύ προχωρημένη η πεθερα σου. Κι εγώ το πιστευω αυτο. Ομως καλο μας ειναι να μαθουμε να ανοιγουμε εμεις πολυ συνειδητα τα ποδια μας σε οποιον και οποτε κρινουμε μονες και να τα κλεινουμε με τον ιδιο τροπο...

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Anita, εύχομαι το καλύτερο, αφού υπάρχει ένας άνθρωπος που είναι κοντά σου είναι πολύ σημαντικό αυτό. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Και που είσαι, να θυμάσαι οτί δεν είναι όλες οι εποχές της ζωής μας ίδιες. Θα έρθει και μια καλύτερη εποχή για σένα.

    Ιντερ, σωστή η πεθερά.

    Θυμάμαι που είχα διαβάσει πως όταν μια σχέση δεν παει καλά κι ο ένας απο τους δύο αποφασίζει να βρει έξω απο την σχέση μια άλλη σχέση, έχει υποσυνείδητα υποκινηθεί απο τον άλλον, ο οποίος προσέξτε, δεν δέχεται να καταλάβει τα προβλήματα της σχέσης ή δεν έχει το κουράγιο να σταματήσει τη σχέση.

    Στην δική μου περίπτωση αυτή ήμουν εγώ.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    η πεθερα μου υπεφερε κι αυτη κ ακομα υποφερει στα χερια του πεθερου μου κ σιγουρα εκεινη την ωρα μιλουσε σα γυναικα παρα σα μανα η πεθερα!

    κι ειχε δικιο
    η γυναικα που σκεφτεται με το πανω κυριως κεφαλι πιστευω οτι δεν θα εφτανε ποτε στο κερατο αν δεν ειχε πολλα κενα απο τον αντρα της κ κυριως αν αυτος αφηνει κ κενα σα πατερας!ποτε δεν περιμενα απο τον αντρα μου να νιωσει αυτο που νιωθω εγω για το παιδι μου αλλα απο κει κ περα γινομαι εξαλλη καθε φορα που θυμαμαι ποσο ανεπαρκης(κατι που το εδειξε κ με την πραξη του τελους του)σαν πατερας!κ να σκεφτει κανεις οτι αυτος ηθελε παιδι!για πατερες που χανουν εδαφος σαν συζυγοι συνηθως τα παιδια γινονται οπλα για να εκδικηθουν λες κ δεν ειναι κομματι τους ενα πραμα!

    existir τι εννοεις οταν λες οτι στην περιπτωση σου ησουν αυτη εσυ?δεν δεχοσουν τα προβληματα τις σχεσης σου με τον αντρα σου?
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    _αληθεια η μητερα σου ξαναφτιαξε τη ζωη της?

    Δεν είχε χαλάσει για να τη ξαναφιάξει (δεν το επέτρεψε η ίδια νομίζω). Αλλά μάλλον η ερώτηση είναι για το εάν ξαναπαντρεύτηκε κάτι το οποίο δεν έκανε. Το μότο της είναι «στηριζόμαστε στα πόδια μας». Είναι πολύ ευαίσθητος άνθρωπος, πιο πολύ από μένα, αλλά παράλληλα έχει ένα πολύ δυνατό χαρακτηριστικό κι αυτό είναι να παλεύει (θα επιβιώσει παντού με τη σκληρή δουλειά της και την αξιοπρέπεια της) αλλά και να συμπονά τους άλλους (πιο πολύ από μένα) και να είναι χαρούμενη. Δεν είδα τη μάνα μου ποτέ δυστυχισμένη... κι αν αναλογιστεί κανείς ότι χρειάστηκε να με μεγαλώσει μόνη της... Δεν ξέρω... είναι μία σταθερή πηγή δύναμης... αλλά πολύ ευαίσθητη και πονόψυχη παράλληλα, τόσο που εμένα με τσαντίζει μερικές φορές και μπαίνω εγώ μπροστά για υποθέσεις που χρειάζονται λίγο πιο άγρια αντιμετώπιση. Γενικά είμαστε αντίθετοι. Η μάνα μου είναι καταπληκτική στο να αισθάνεται τον άλλο και να βρίσκει λύσεις μέσω διαλόγου κτλ... εγώ είμαι λίγο πιο της μετωπικής σύγκρουσης. Θα συμβιβαστώ μόνο εκεί που νομίζω ότι δεν θα τα καταφέρω με άμεση αντιπαράθεση. Πάντως γενικά προέρχονταν από μία πολύ αγαπημένη και δεμένη οικογένεια... Οι γιαγιάδες (αδελφές μεταξύ τους) της ιστορίας έχουν περάσει αυτό και στις επόμενες γενιές (μανάδες μας και πατεράδες μας) και το εφαρμόζουμε τώρα κι εμείς (τα ξαδέρφια) και μάλλον θα περάσει και στις \"επόμενες γενιες\". Δηλαδή αν κάποιος χρειαστεί κάτι, ο άλλος θα τρέξει. Αυτό με βοηθάει να αντιπαρέλθω την απουσία της \"προστασίας\" του πατέρα εν μέρει. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ της ευρύτερης οικογένειας (μορφωτικό επίπεδο, εμπειρίες κτλ) αλλά είναι κάτι σαν απαράβατος νόμος. Όπως μπορεί ο καθένας θα βοηθήσει.


    _Οτί σε αδικήσαν ή οτί αδικήθηκες;

    Ότι εγώ αδικώ τις σχέσεις μου. Ενοχικά σύνδρομα είναι αυτά...

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by interappted
    existir τι εννοεις οταν λες οτι στην περιπτωση σου ησουν αυτη εσυ?δεν δεχοσουν τα προβληματα τις σχεσης σου με τον αντρα σου?
    Ναι, προφανώς. Φαίνεται πως δεν δεχόμουν οτί η σχέση μου έπρεπε να λήξει ακριβώς στο σημείο οπού εγώ αποφάσισα να τον παντρευτώ έχοντας όλα τα σημάδια πως αυτή η σχέση μπορεί να ήταν καλή σαν σχέση της πρώτης νεότητας αλλά όχι ως σχέση που πάνω της θα στηριχθεί μια ολόκληρη ζωή. Ωστόσο έκανα ένα τεράστιο λάθος, ή μάλλον πολλά και τεράστια απανωτά λάθη και κανένας δεν μπορούσε να με σταματήσει γιατί ήμουν ανένδοτη. Το χειρότερο όλων των λαθών, εκείνο που θα έπρεπε να μου χτυπήσει την καμπάνα, ήταν όταν ερωτεύτηκα σφόδρα κάποιον που νομίζω θα έπρεπε να γίνει η αιτία για να εγκαταλείψω αυτή τη σχέση, δεν είχαμε παντρευτεί ακόμα, έστω και αν δεν κατέληγε σε γάμο ή σε οικογένεια. Με αυτά και με αυτά, εγώ αποφάσισα να μην κυνηγήσω την σχέση μου με αυτόν τον άνθρωπο, να μείνω φίλη, αλλά να υποφέρω αφάνταστα για να έρθουν τα επόμενα χρόνια που ο άνδρας μου ερωτεύτηκε μια άλλη κοπέλα και πήρε την απόφαση να μην μείνει φίλος μαζί της.

    Πως σας φαίνεται αυτό; Απίστευτο ε; Δεν τον αδικώ που ερωτεύτηκε. Τον αδικώ όμως που δεν ξέρει να χειρίζεται δύσκολες καταστάσεις.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by alexandros3
    _Οτί σε αδικήσαν ή οτί αδικήθηκες;

    Ότι εγώ αδικώ τις σχέσεις μου. Ενοχικά σύνδρομα είναι αυτά...
    Θες να πεις οτί αισθάνεσαι οτί όποιος άνθρωπος μπλέξει μαζί σου, έχει σοβαρή πιθανότητα να πληγωθεί;

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by Existir
    Originally posted by alexandros3
    _Οτί σε αδικήσαν ή οτί αδικήθηκες;

    Ότι εγώ αδικώ τις σχέσεις μου. Ενοχικά σύνδρομα είναι αυτά...
    Θες να πεις οτί αισθάνεσαι οτί όποιος άνθρωπος μπλέξει μαζί σου, έχει σοβαρή πιθανότητα να πληγωθεί;
    Όχι δεν αισθάνομαι αυτό....
    Αλλά ότι δεν έχω υπομονή και ως ένα βαθμό πίστη. Δεν έχω δει άτομο που να μην ξέρει να προστατεύει τον εαυτό του με τον ένα τρόπο ή τον άλλο οπότε κι εκείνη θα πληγώνεται κι εγώ αν κάτι πάει στραβά. Σε καμία περίπτωση δεν αισθάνομαι ένοχος ότι πλήγωσα.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    alexandros3 νομιζω οτι πρεπει να επικαλεστεις σε ολο το μεγαλειο τις βασεις που πηρες απο το σπιτι σου κ να τις περασεις κ στις σχεσεις σου...
    να εισαι εκει οποτε σε χρειαζεται ο αλλος ..η κοπελα σου


    existir μου..πως να μου φανει?μια λαθος σου επιλογη την οποια οπως ολοι μας την πληρωσες ευχομαι οχο τοσο ακριβα..
    εξακολουθει να ειναι με την κοπελα που ερωτευτηκε?
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ας μην με πνίγουν λοιπόν για να μείνω, θα ήταν η εύκολη απάντηση...
    Aλλά είτε έτσι είτε αλλιώς δεν θα δούλευε. Ξέρω καλά τι θέλω.


    ιντερ να σου πω κάτι... δεν δικαιολογώ αυτό που έκανες είναι εκτός του κώδικα μου, αλλά δεν κρίνω κανέναν και τίποτα που δεν επηρεάζει τη ζωή μου, όμως από ότι κατάλαβα ο άντρας σου οδηγήθηκε στην αυτοκτονία, αν κατάλαβα καλά. Μήπως αισθάνεσε εσύ ένοχη γι\' αυτό; Είσαι πολύ ευαίσθητος άνθρωπος, σκεπτόμενη και νοιάζεσε πάρα πολύ για το παιδί σου (αυτό φαίνεται από χιλιόμετρα). Μήπως αυτό είναι που σε βαραίνει; Τώρα καταλαβαίνω να βλέπω πίσω από την όποια διαταραχή, στον άνθρωπο. Και βλέπω ότι κι εσύ είσαι συνειδητοποιημένη και παλεύεις, πολύ. Μερικές φορές όταν κοιτάμε κατάματα την αλήθεια, την ξορκίζουμε, βλέπουμε ότι δεν ευθυνόμαστε.

    Όλα αυτά εντελώς φιλικά, κι αν ξεπέρασα κάποια εσκαμμένα, απλά αγνόησε την ερώτηση.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    alexandros3 δεν ξερω αν ηταν η οχι αυτοκτονια γιατι συνηθιζε να ανακατευει χαπια με αλκοολ
    η αυτοκτονησε η το πνευμονικο οιδημα προεκυψε απο μια συνηθεια που του ξεφυγε..
    ναι νιωθω πολλες ενοχες...
    ισως αντιμετωπιζα καλυτερα το πενθος αν απουσιαζαν οι ενοχες..
    δεν μπορει να μην με ενοχλει ομως κ το οτι ειτε πεθανε ειτε αυτοκτονησε δεν σκεφτηκε καθολου μα καθολου το γιο του!παραμονο να ξεφυγει απο τα προβληματα..εγω τωρα δεν μπορω ομως να ξεφυγω..παλευω με τη διαταραχη μου το πενθος μου, το πενθος του γιου μου αλλα κ με τις ενοχες μου..
    περασε ενα μισης χρονος περιπου κ δεν ξερω αν πρεπει να του θυμωσω η να τον καταλαβω.ο πονος ειναι πονος οπως κ να φυγε..

    χαιρομαι που μπορεις πια κ βλεπεις πισω απο την διαταραχη..ειναι τοσο δυσκολο για μας που την εχουμε να ζουμε με αυτη

    ειμαι πολυ ανοιχτη σε ερωτησεις ισα ισα που καθως απανταω απανταω κ στον εαυτο μου
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by interappted
    existir μου..πως να μου φανει?μια λαθος σου επιλογη την οποια οπως ολοι μας την πληρωσες ευχομαι οχο τοσο ακριβα..
    εξακολουθει να ειναι με την κοπελα που ερωτευτηκε?
    Όχι, έχουμε άλλο βούρλο τώρα.:P:D

    Τόσο ακριβά και ακριβότερα. Όπως κι εσύ.

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by alexandros3
    Δεν έχω δει άτομο που να μην ξέρει να προστατεύει τον εαυτό του με τον ένα τρόπο ή τον άλλο οπότε κι εκείνη θα πληγώνεται κι εγώ αν κάτι πάει στραβά.
    Ίσως να μην πιάνω ακριβώς αυτό που λες. Λες οτί δεν έχεις δει άτομο που να μη ξέρει να προστατεύει τον εαυτό του; Με συγχωρείς αλλά φοβάμαι πως εγώ ξέρω αρκετά άτομα που δεν ξέρουν να προστατεύσουν τον εαυτό τους και σε ένα μεγάλο βαθμό και εμένα συμπεριλαμβανομένου.

    Originally posted by alexandros3
    Ας μην με πνίγουν λοιπόν για να μείνω, θα ήταν η εύκολη απάντηση...
    Aλλά είτε έτσι είτε αλλιώς δεν θα δούλευε. Ξέρω καλά τι θέλω.
    Με ποιο τρόπο σε πνίγουν; Το ακούω συχνά αυτό.

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •