είναι τα άτομα αυτά φίλοι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    είναι τα άτομα αυτά φίλοι?

    Ενα θεμα που με προβληματιζει και θα ήθελα να ακουσω τις αποψεις σας.

    Υπάρχουν οι φίλοι, που ειναι λιγοτεροι απο τα δακτυλα της μιας μας παλάμης με τους οποίους η επαφη ειναι σχεδον καθημερινή με οτιδήποτε περικλείει η έννοια της φιλίας, τα οποία δεν χρειαζεται εδώ να αναλύσουμε.

    Στη ζωη μου, δεν ξερω σε σας, υπάρχει μια άλλη κατηγορία ανθρώπων, άτομα που γνωριστήκαμε από δουλεια, σπουδες κλπ άλλες περιστάσεις της ζωης, τα οποία δεν συναντώ συχνα ειτε λόγω δουλειών ειτε αποστασεων κλπ. Πρόκειται για άτομα με τα οποία όταν τους γνωρισα ανέπτυξα μια πολύ καλή επικοινωνία μαζι τους, που νιώθω και νιώθουν άνετα μαζι μου, που μοιραζόμαστε πολλά που με βοήθησαν ή τους βοήθησα, καποιους απ αυτους μπορώ να πω ότι κατα το δεδομένο χρόνο ήταν φίλοι. Αυτό που διαπιστώνω, είναι ότι η επικοινωνία/επανασύνδεση γίνεται πάντα με δική μου πρωτοβουλία. Αυτοί ποτέ δεν με αναζητούν, ούτε ενδιαφερονται να μαθουν για μένα ακόμα κι αν περασουν καποια χρόνια. Όμως όπως είπα η επικοινωνία γίνεται πάντα με δικη μου πρωτοβουλία. Όποτε επικοινωνησω μαζι τους η επικοινωνία θα ναι όπως μεταξυ φίλων, αυριο πάμε για καφέ και η συζήτηση άνετη, ο καθενας να ξανοιγεται στον άλλο και να μπορώ ανετα να τους ζητησω μια βοήθεια και αυτοί να ανταποκρίνονται και αν λεν ότι δεν μπορουν να βοηθησουν είναι επειδή δεν έχουν τη δυνατότητα.
    Γιατί ποτέ οι ίδιοι δεν με αναζητούν ακόμα κι αν περάσουν χρόνια? Θεωρούνται τελικά φίλοι?
    γιάννης

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    για δοκιμασε να εξαφανιστεις να δεις θα σε αναζητησουν τελικα. αν οχι τοτε ξεγραψε τους και βρες αλλους. δε νοιαζονται πραγματικα.

  3. #3
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    για δοκιμασε να εξαφανιστεις να δεις θα σε αναζητησουν τελικα. αν οχι τοτε ξεγραψε τους και βρες αλλους. δε νοιαζονται πραγματικα.
    όσες φορές δοκίμασα να εξαφανιστώ δε με αναζήτησε κανεις τους! όμως, έλα που όσες φορες τους ξαναβρήκα με δικη μου πρωτοβουλία όλα ήταν λες και δεν τρέχει τίποτα. .. άλλους εχω βρει, κάποτε ειμαι στο ψάξιμο
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Γιαννη καλημερα :)
    εφοσον ειναι παντα εκει οταν τους χρειαζεσε και δεν σε εχουν απογοητευσει σε αυτο το κομματι...ναι ισως να μπορουσες να τους πεις και φιλους...
    ή ισως καλοπροαιρετα ατομα που σε συμπαθουν ,αναγνωριζουν και ανταποδιδουν την βοηθεια που και συ προφανως τους εχεις προσφερει κατα καιρους....κι αυτο δεν ειναι λιγο...οταν το συνηθες ειναι στο προβλημα οι περισσοτεροι να εξαφανιζονται...

    πολλα μπορει να παιζουν...σημερα βλεπεις οι ρυθμοι της ζωης εχουν γινει πολυ πιεστικοι και γρηγοροι κι ο καθενας μπορει να κουβαλαει ενα σωρο προβληματα στο κεφαλι του...και οι κοινωνικες συναναστροφες να ειναι το τελευταιο που σκεφτεται...

    απο την αλλη βεβαια δεν θα μπορουσες να τους πεις και κολλητους....αγαπημενους φιλους...γιατι σε αυτη την περιπτωση θα σε εψαχναν..εστω και τηλεφωνικα...

    εγω ας πουμε εχω πολυ λιγους ανθρωπους που θα αναζητησω στο τηλεφωνο...κι αυτο επειδη νιωθω οτι με αυτους υπαρχει μια πιο ειλικρινη επαφη και νιωθω πραγματικη αγαπη γιαυτους...
    υπαρχουν και αλλοι...που οταν ζητησουν την βοηθεια μου...ειμαι παντα εκει..αλλα κατα τα αλλα επειδη δεν βρισκω να εχω κοινα να με συνδεουν μαζι τους...δεν τους αναζητω ποτε...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    ..... Όμως όπως είπα η επικοινωνία γίνεται πάντα με δικη μου πρωτοβουλία. Όποτε επικοινωνησω μαζι τους η επικοινωνία θα ναι όπως μεταξυ φίλων, αυριο πάμε για καφέ και η συζήτηση άνετη, ο καθενας να ξανοιγεται στον άλλο και να μπορώ ανετα να τους ζητησω μια βοήθεια και αυτοί να ανταποκρίνονται και αν λεν ότι δεν μπορουν να βοηθησουν είναι επειδή δεν έχουν τη δυνατότητα.
    Γιατί ποτέ οι ίδιοι δεν με αναζητούν ακόμα κι αν περάσουν χρόνια? Θεωρούνται τελικά φίλοι?
    ετσι ειναι σε ολους Γιαννη.
    οι πραγματικα φιλοι, ειναι λιγοι και οι πολλοι που αποκαλουμε φιλους, ειναι γνωστοι/φιλικα προσκειμενοι κλπ...
    αυτο δεν ειναι κακο, το κακο ειναι το να μην κανεις την διακριση μεταξυ φιλων και απλων γνωστων και να εχεις απο απλους γνωστους απαιτησεις υπερβολικες που δεν συναδουν με την σχεση σας.
    εσυ την κανεις την διακριση αυτη. μην σε απασχολει που κανεις εσυ την πρωτη κινηση. το σημαντικο ειναι οτι ανταποκρινονται και οτι η συναντηση σας παει καλα και την επαναλαμβανετε χωρις να αποφευγουν. αρα η φιλικη διαθεση ειναι αμοιβαια.
    ο λογος που δεν παιρνουν πρωτοβουλια, πιστευω οτι ειναι πως ειναι περισσοτερο καλυμμενοι απ οτι εσυ στα προσωπικα τους , αυτη την περιοδο. εχουν ενδεχομενα πιο πολλους κολλητους φιλους και/η ερωτικες σχεσεις κι ετσι δεν εχουν χρονο μοναξιας οπου θα αναζητησουν εναν καλο γνωστο, μονοι τους.
    κι εμενα ο μεγαλος κυκλος των πολλων 'φιλων", αποτελειται απο τετοιους γνωστους. σπανια τους αναζητω γιατι εχω μια πολυ ικανοποιητικη προσωπικη ζωη αυτο τον καιρο. χαιρομαι ομως παντα οταν με παρουν και προσπαθω να ανταποκρινομαι σε καλεσματα

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 30-05-2012, 22:15
  2. Replies: 8
    Last Post: 20-02-2012, 16:35
  3. Replies: 12
    Last Post: 14-01-2011, 03:20
  4. Ξερει κανεις τι ειναι αυτα τα συμπτωματα?
    By astrid in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 15-09-2009, 15:20
  5. Αυτά δεν συμβαίνουν, δεν μπορεί να είναι αλήθεια...
    By voitheia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2005, 11:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •