A Jungian Approach to Psychosis
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    στο μεγάλο τρελάδικο
    Posts
    57

    A Jungian Approach to Psychosis

    http://jungianschizophrenia.blogspot.gr/

    ένα ενδιαφέρον μπλογκ που βρήκα πρόσφατα. δυστυχώς, μόνο για όσους ξέρουν αγγλικά.
    η ιστορία του ατόμου αυτού μου και η οπτική του απέναντι στην ψύχωση είναι αρκετά παρόμοια με τη δική μου.
    αν και η ψύχωση μπορεί να αναλυθεί όχι μόνο με το μοντέλο του Γιουγκ, αλλά και με του Φρόυντ ή του Λακάν.
    όσοι πιστεύουν ότι τα παραπάνω είναι "κομπογιανίτικα" απλά ας μην ασχοληθούν... σίγουρα κάποιοι δεν έχουν επαφή με την ίδια τους την ψυχή και ψάχνουν μόνο για ντοπαμίνες κτλ. ένω έχουν δεχθεί το ρόλο του ασθενή... παιδιά την πατήσατε.
    πάντως κατ' εμέ, η ψυχανάλυση όχι μόνο στέκει στην ψύχωση, αλλά είναι ακριβέστατη. κρίμα που θεωρείται "αντεπιστημονική" και έχει απορριφθεί από τους περισσότερους επαγγελματίες στις μέρες μας...
    καλό σαββατοκύριακο
    ...τα καλούπια δεν ταιριάζουν σε ψυχές

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    Quote Originally Posted by riri View Post
    http://jungianschizophrenia.blogspot.gr/

    ένα ενδιαφέρον μπλογκ που βρήκα πρόσφατα. δυστυχώς, μόνο για όσους ξέρουν αγγλικά.
    η ιστορία του ατόμου αυτού μου και η οπτική του απέναντι στην ψύχωση είναι αρκετά παρόμοια με τη δική μου.
    αν και η ψύχωση μπορεί να αναλυθεί όχι μόνο με το μοντέλο του Γιουγκ, αλλά και με του Φρόυντ ή του Λακάν.
    όσοι πιστεύουν ότι τα παραπάνω είναι "κομπογιανίτικα" απλά ας μην ασχοληθούν... σίγουρα κάποιοι δεν έχουν επαφή με την ίδια τους την ψυχή και ψάχνουν μόνο για ντοπαμίνες κτλ. ένω έχουν δεχθεί το ρόλο του ασθενή... παιδιά την πατήσατε.
    πάντως κατ' εμέ, η ψυχανάλυση όχι μόνο στέκει στην ψύχωση, αλλά είναι ακριβέστατη. κρίμα που θεωρείται "αντεπιστημονική" και έχει απορριφθεί από τους περισσότερους επαγγελματίες στις μέρες μας...
    καλό σαββατοκύριακο
    riri i psixosi einai organiki...tha to apodexteis tha pairneis farmaka gia mia zwi i tha se kleisoyn mesa kai ekei kane tin/ton epanastati oso thes.Opos leei kai o filtatos ellis toys treloyc toys kseroyne(ego prosopika den toys kserw kai sta @@ moy tin zwara moy koitaw) kai toys vazoyn narkotika kai toys elegxei to sistima kai vlepoyn neraides kai alla xilia dio opote prosexe...prosexe...to SISTIMA SE PARAKOLOYTHEI...

  3. #3
    ριρι τι σε πειραζε να επαιρνες μια δοση ξερω γω το 1/4 απο οσο λεει ο γιατρος για να εισαι σιγουρι οτι δεν θα υποτροπιασεις.με σεβασμο σου ζητω την προσοχη σου και εγω αντεξα 2,5χρονια μια χαρα χωρις φαρμακα και μετα κατερευσα και ετρεχα απο ψυχιατρειο σε ψυχιατρειο)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    στο μεγάλο τρελάδικο
    Posts
    57
    ρε παιδια με το συμπαθειο κιολας... ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ?
    ο ενας μια ακαταλαβιστικη ιστορια και οτι με παρακολουθουν... μαλλον εισαι σε υποτροπη φιλε αν τα πιστευεις αυτα.
    ο αλλος οτι πρεπει να παιρνω φαρμακα... κατι που ΠΟΤΕ δεν ηθελα...
    ειμαι καλα ρε κοπέλια... και το ξαναλεω, εδώ γράφω για όποιον βλεπει αλλιως την ψυχωση. οσοι πιστευετε οτι εχετε μια ανιατη οργανικη ασθενεια και θελετε να παιρνετε μια ζωη φαρμακα απλα μη μου δινετε σημασια!
    ...τα καλούπια δεν ταιριάζουν σε ψυχές

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by riri View Post
    http://jungianschizophrenia.blogspot.gr/


    πάντως κατ' εμέ, η ψυχανάλυση όχι μόνο στέκει στην ψύχωση, αλλά είναι ακριβέστατη. κρίμα που θεωρείται "αντεπιστημονική" και έχει απορριφθεί από τους περισσότερους επαγγελματίες στις μέρες μας...
    καλό σαββατοκύριακο
    καλα , δεν ειναι ακριβως ετσι, πολλοι αποδεχονται την ψυχαναλυση (εκτος απο βαριες περιπτωσεις ,αν δεν υπαρχει σωστη επικοινωνια πχ τι να την κανεις την ψυχαναλυση ??)
    Αν εσυ εχεις τροπο κ χρηματα για ψυχαναλυση δεν εχει κανείς αντιρηση ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •