Απωθημένα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 92
  1. #1

    Απωθημένα...

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε φόρουμ κι αυτό γιατί πραγματικά θα ήθελα τη γνώμη/συμβουλή ανθρώπων τρίτων που δεν με γνωρίζουν και μπορούν να δουν αντικειμενικά το θέμα μου. Λοιπόν ξεκινάω:

    Τους τελευταίους μήνες είμαι ερωτευμένη με ένα παιδί συνομήλικό μου (25 χρονών) με τον οποίο δουλεύουμε μαζί στο ίδιο γραφείο. Είναι από τα καλύτερα παιδιά που έχω γνωρίσει: έχει χιούμορ, είναι έξυπνος, ευγενικός, με σοβαρές απόψεις, ψαγμένος, έχει καλή ψυχή...Περνάω πολύ όμορφα μαζί του. Συζητάμε για τα πάντα, γελάμε, πειραζόμαστε. Με σπρώχνει να γίνω καλύτερος άνθρωπος και μέσα από τις συζητήσεις μας με έχει κάνει να δω πολλά πράγματα διαφορετικά και πιο σωστά. Το ίδιο βλέπω ότι νιώθει κι εκείνος για μένα. Με εκτιμά πολύ ως προσωπικότητα και μυαλό, ζητάει την άποψή μου για πολλά θέματα, του αρέσει η παρέα μου, και γενικά νιώθω ότι σιγά σιγά παίρνω κάποια θέση -αν όχι στη ζωή του- τουλάχιστον στην καθημερινότητά του. Για το θέμα των σχέσεων έχουμε συζητήσει αρκετές φορές. Όταν πρωτογνωριστήκαμε ήμαστε και οι δύο ακριβώς στην ίδια φάση: και οι δύο εδώ κι αρκετά χρόνια κολλημένοι με δυο άτομα με τα οποία ποτέ δεν κάναμε σχέση, με τα οποία δεν μιλάμε σχεδόν ποτέ και τα οποία όμως ήταν για εμάς οι μεγάλοι έρωτες της ζωής μας. Είναι τα γνωστά απωθημένα, που λέμε....Το θέμα είναι ότι, ενώ εγώ κατάφερα να ξεκολλήσω από τον προηγούμενο και να εκτιμήσω τα χαρίσματα που έχει το παιδί αυτό, εκείνος είναι ακόμα κολλημένος με εκείνη την κοπέλα. Δεν μπορεί να αφεθεί σε κάτι καινούριο και ενώ του έχω πει πολλές φορές ότι πρέπει να κάνει κάτι γι αυτό και να προσπαθήσει να την ξεπεράσει, η απάντησή του είναι ότι δεν θεωρεί σωστό να κάνει κάτι με άλλη κοπέλα ενώ σκέφτεται ακόμα εκείνη. Το ξέρω ότι το πρόβλημα είναι καθαρά προσωπικό του κι ότι αν δεν το πάρει εκείνος απόφαση να ξεκολλήσει, δεν μπορεί κάποιος άλλος να το κάνει. Αλλά είμαι πολύ ερωτευμένη μαζί του και πονάω πολύ. Θέλω τόσο πολύ το καλό του που ακόμα τον συμβούλεψα να την πάρει τηλέφωνο να επιδιώξει να κάνει κάτι μαζί της έστω και τώρα, να το παλέψει, γιατί μόνο έτσι θα μπορέσει να κλείσει αυτός ο κύκλος. Αλλά δεν συμφώνησε ούτε σε αυτό.

    Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω σκεφτεί να του μιλήσω ευθέως για τα συναισθήματά μου, αν και ξέρω την απάντησή του, απλά και μόνο για να ηρεμήσω κι εγώ. Αλλά κάθε φορά που πάω να ξεκινήσω, κάτι με σταματάει και το κόβω. Έχω σκεφτεί κιόλας να μην του πω τίποτα κι απλά να αφήσω τα πράγματα να κυλήσουν μόνα τους. Σε λίγο καιρό εξάλλου θα φύγουμε από τη δουλειά κι αυτή η καθημερινή επικοινωνία θα σταματήσει. Είμαι πολύ μπερδεμένη.

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν σας κούρασα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου αννα. Για ποιο λογο τοσα χρονια δεν εκανες κατι με τον ανδρα αυτον που νιωθεις οτι ειναι ο μεγαλος ερωτας της ζωης σου?

  3. #3
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γεια σου αννα. Για ποιο λογο τοσα χρονια δεν εκανες κατι με τον ανδρα αυτον που νιωθεις οτι ειναι ο μεγαλος ερωτας της ζωης σου?
    Γιατί εκείνος δεν με έβλεπε ερωτικά. Δεν το είχαμε συζητήσει για να είμαι σίγουρη αλλά ενώ εγώ του έδειχνα πράγματα εκείνος δεν επιδίωκε ποτέ κάτι παραπάνω. Γι' αυτό κι έμεινε απλά ένα απωθημένο, το οποίο όμως το έχω ξεπεράσει κατά ένα μεγάλο μέρος. Ειδικά τώρα που γνώρισα το παιδί για το οποίο σας μίλησα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι ακριβως εγινε δηλαδη? Ουτε καν εχετε μιλησει? Κατι εντελως πλατωνικο?

  5. #5
    Όχι γνωριζόμαστε κανονικά. Απλά βλεπόμαστε αραιά και που. Υπήρξε μια περίοδος που τα λέγαμε πιο συχνά -τότε μάλιστα ήμουν και στη μεγάλη καψούρα μαζί του- αλλά δεν έγινε τελικά κάτι. Μετά χαθήκαμε. Ε, έβλεπα κιόλας ότι δεν ενδιαφερόταν για κάτι ερωτικό, φιλικό ίσως ναι αλλά μέχρι εκεί. Τώρα απ' ό,τι ξέρω έχει και κοπέλα. Πάντα πλατωνικό ήταν αυτό που ένιωθα, δεν έγινε τίποτα μεταξύ μας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλιστα. Οι λογοι για τους οποιους ο νυν δεν εκανε κατι με την αγαπημενη του ποιοι ειναι?

  7. #7
    Απ' ό,τι μου έχει πει δύο είναι οι λόγοι: πρώτον, το οποίο πιστεύω είναι και το μεγαλύτερό του πρόβλημα, η έλλειψη αυτοπεποίθησης -κοινώς, είναι κότα, και δεύτερον, μετά από κάποια στιγμή η κοπέλα έκανε σχέση με άλλον η οποία κράτησε και 4-5 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Είμαστε και οι δύο, όπως κατάλαβες......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αρα το κολημα του ποσα χρονια μετραει?

  9. #9
    5-6, όσα κρατούσε και το δικό μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εκεινοι τι επαφες εχουν? Μιλανε? Βρισκοντε απο κοντα σε καποιο πλαισιο? Ειναι σαν φιλοι ας πουμε? Ή ειναι κατι μονο στο μυαλο?

  11. #11
    Όχι δεν μιλάνε. Μόνο τυχαία αν βρεθούν γιατί ψιλοπηγαίνουν στα ίδια μέρη, αλλά κι αυτό αραιά. Άντε να μιλάνε σε γιορτές αλλά κι αυτό δεν είναι στάνταρ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μεταξυ σας τωρα τι εχει γινει? Φλερταρετε? Εισαστε μαζι σε σχεση? Απλα κοινωνικα συναδελφικα γνωριζεστε κ μιλατε? Τι ακριβως?

  13. #13
    Κοίτα περνάμε πολλές ώρες μαζί λόγω δουλειάς. Δεν είμαστε σε σχέση, ούτε έχει γίνει κάτι μεταξύ μας. Δεν έχουμε βγει πολλές φορές, εννοώ εκτός γραφείου. Αλλά έχουμε έρθει πολύ κοντά. Και φλερτάρουμε αρκετές φορές. Ένα παιχνίδι δηλαδή υπάρχει. Και ζήλειες μερικές φορές. Αυτό που μου κάνει εντύπωση βασικά είναι ότι, ενώ εγώ τον παρότρυνα να κάνει κάποια κίνηση με την άλλη για να ξεκολλήσει, εκείνος όταν του αναφέρω το δικό μου κόλλημα, δεν με ενθαρρύνει να κάνω κίνηση, και μάλιστα έχει προσπαθήσει να τον υποβιβάσει στα μάτια μου.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6
    Από όλα αυτά που γράφεις σίγουρα προκύπτει ότι νιώθει κάτι για εσένα αλλα το κόλλημα του ας πούμε για την άλλη κοπέλα δεν τον αφήνει να το δει..πρέπει να κανείς κάποια κίνηση,να τον κανείς να καταλάβει τι αισθάνεσαι με τροπο πάντα!κινησε του το ενδιαφέρον..

  15. #15
    Quote Originally Posted by anna_ View Post
    Από όλα αυτά που γράφεις σίγουρα προκύπτει ότι νιώθει κάτι για εσένα αλλα το κόλλημα του ας πούμε για την άλλη κοπέλα δεν τον αφήνει να το δει..πρέπει να κανείς κάποια κίνηση,να τον κανείς να καταλάβει τι αισθάνεσαι με τροπο πάντα!κινησε του το ενδιαφέρον..
    Έχω προσπαθήσει να του δείξω κάποια πράγματα αλλά δεν ξέρω αν το έχει πιάσει. Το πιθανότερο είναι ότι δεν έχει πειστεί ακόμα. Ίσως να υποψιάζεται κάτι αλλά η αλήθεια είναι ότι κι εγώ με τη συμπεριφορά μου δεν τον βοηθάω και πολύ. Από τη μια, περνάμε τέλεια μαζί, γελάμε, πειραζόμαστε, κι από την άλλη, με το που θα τύχει να μου μιλήσει για εκείνη ή για κάποια πρώην του, ζηλεύω και του κρατάω μούτρα χωρίς βέβαια να μπορώ να του εξηγήσω ακριβώς το λόγο για τον οποίο τσαντίστηκα, με αποτέλεσμα να είμαι ψυχρή και να μην του μιλάω. Εκείνος πλέον τις αλλαγές στη διάθεσή μου τις καταλαβαίνει αμέσως - είμαι και ανοιχτό βιβλίο και δεν μπορώ να κρυφτώ συνήθως. Σε λίγο θα αρχίσει να νομίζει ότι έχω πρόβλημα. :P Κατά τα άλλα, νομίζω πως το καλύτερο που θα έπρεπε να γίνει είναι να ξεκαθαριστούν τα πράγματα αλλά φοβάμαι, γιατί την απάντηση μου την έχει δώσει έμμεσα με αυτά που μου λέει για εκείνη.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απωθημένα
    By Repressed in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 12-05-2010, 21:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •