21 ετων χωρις κανένα φίλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2

    21 ετων χωρις κανένα φίλο

    Καλησπέρα σε όλους...

    Χρειάζομαι η βοήθεια σας για ένα πολύ λεπτό ζήτημα..
    Έχω έναν αδερφό πολύ καλό και έξυπνο παιδί.. εκεί στην πρώτη λυκείου μάλωσε με τους φίλους και από τότε δεν έχει ξανακάνει παρέα με κανένα. Τώρα είναι 21 ετών.
    Είναι μόνος του κυριολεκτικά.. Έφυγε πήγε φοιτητής σε άλλη πόλη και πάλι τπτ..
    Ενώ προσπάθησε..αλλά είπε ότι είχε πολλά χρόνια να είναι με κόσμο και δε ήξερε τι να πεί και πως να μιλήσει..και έτσι είναι βαρετός και στην καινούργια παρέα...

    Προφανώς θα του το έδειξαν κι εκείνοι ότι το βαριούνται..και ξενέρωσε κι αυτός...και έτσι απ' ότι λέει καλύτερα μόνος.. Το θέμα είναι ότι δε ξέρω τι να κάνω.. του είπα να πάει σε κάποιον ειδικό και μου λέει δεν είμαι άρρωστος.
    Δε ξέρω τι να κάνω πως να το χειριστώ δε μπορώ να τον βλέπω έτσι..

    Πραγματικά..του έχω μιλήσει άπειρες φορές του είπα να ξεκινήσει καινούργια πράγματα δραστηριότητες αλλά πλέον έχει παραιτηθεί.. Φοβάμαι αλήθεια...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι δραστηριοτητες. Ειναι κ τυποι που τους αρεσει το μεσα. Ουτε εχουν ολοι οι ανθρωποι φιλιες. Ειναι κ τυποι μοναχικοι. Αλλωστε δεν υπαρχει φιλια. Αστον ανθρωπο λοιπον στην ησυχια του κ πες του μονο να κοιταει τα μαθηματα του γτ οι εποχες ειναι δυσκολες, να τελειωσει τη σχολη να παει στη δουλεια του. Εναλλακτικα να βρει ενα γκομενακι οποτε δε θα εχει κ αναγκη απο φιλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι δραστηριοτητες. Ειναι κ τυποι που τους αρεσει το μεσα. Ουτε εχουν ολοι οι ανθρωποι φιλιες. Ειναι κ τυποι μοναχικοι. Αλλωστε δεν υπαρχει φιλια. Αστον ανθρωπο λοιπον στην ησυχια του κ πες του μονο να κοιταει τα μαθηματα του γτ οι εποχες ειναι δυσκολες, να τελειωσει τη σχολη να παει στη δουλεια του. Εναλλακτικα να βρει ενα γκομενακι οποτε δε θα εχει κ αναγκη απο φιλους.

    Δεν είναι έτσι... όλοι έχουμε ανάγκη από παρέα.. Όλη θέλουμε να βγούμε να πιούμε μια μπύρα έστω μια φορά στο τόσο.. Και να ξέρουμε ότι έχουμε κάποιον α στιρισχτούμε.. Ακόμα κι αν μας απογοητεύσουν κάποτε.. Τεσπα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    ο άνθρωπος κατεξοχήν ήταν κοινωνικό όν άλλωστε αν δεν ήταν δεν θα υπήρχαν και οι κοινωνίες!!ο αδελφός σου δεν χρειάζεται να πέσει με τα μούτρα σε μια φιλία άλλωστε δεν ταιριαζουμε απο την αρχή ούτε γινόμαστε κολλητοί απλά έχει ξεμάθει και του ξενίζει λίγο!!καλό θα ήταν να πηγαίνει που και που για κανά καφέ άλλωστε μπορεί να μην του ταιριάζει και η συγκεκριμένη παρέα!!είναι φοιτητής άρα υπάρχουν πολλά παιδιά για να ανοιχτεί και πολλά θέματα πρώτα απο όλα η ίδια η σχολή!όπως υπάρχουν και οι εκδρομές ας πάει σε μια δεν έχει να χάσει κάτι ίσα-ίσα θα δει και μέρη και σε κάποιο άτομο θα μιλήσει!!πάντως μπράβο σου που νοιάζεσαι και δεν τον αφήνεις...
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  5. #5
    Σημασία έχει ότι το επέλεξε. Θα ήταν τελείως διαφορετικά τα πράγματα αν το επεδίωκε αλλά δεν τα καταφερνε να γινει αποδεκτός. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να του κεντριζεις το ενδιαφερον χαλαρά (πχ προσκαλόντας τον ή λεγοντας του πόσο ωραια περασες μαζι με άλλους). Τετοιοι τυποι αλλάζουν ή αγωνιζονται να γινουν αποδεκτοι και να κανουν φιλίες όταν μεσα τους καλλιεργηθεί η πεποίθηση ότι δεν τους εκφράζει πλέον η μοναξια και ότι τους στερει πολλά.
    γιάννης

  6. #6
    Πολυ ωραίο αυτό που εγραψες Ιωάννη . Ναι μάλλον εχει ξεμαθει και απλά χρειάζεται ενα άτομο να είναι πιο υπομονετικος μαζί του για να κάνει την αρχή

Similar Threads

  1. Συμβουλοι ψυχικής υγείας χωρίς κανένα πτυχίο
    By varkoudio in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 24
    Last Post: 30-06-2015, 18:40
  2. παρθενος ετων 19
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 156
    Last Post: 12-07-2012, 10:34
  3. Έφηβη ετών.....25??
    By chr1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 02:43
  4. κανενα meeting?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 19-10-2010, 10:51
  5. Ποσο ετων εισαι?
    By maria... in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 76
    Last Post: 05-08-2008, 21:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •