Νιώθω να με κυριεύει ξανα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1

    Νιώθω να με κυριεύει ξανα.

    Καλησπέρα,έχω ξαναδημοσιεύσει για το θέμα που με απασχολεί και δυστυχώς δεν είχα βγάλει κάποια άκρη..Για όσους δε γνωρίζουν είχα μια εμπειρία,επειδή δεν έχω ξεκαθαρίσει εάν είναι κακοποίηση ή παρενόχληση θα το πάρω στην ελαφριά του μορφή,σεξουαλικής παρενόχλησης.Έχουν περάσει σχεδόν 9 μήνες και δεν μου έχει φύγει από το μυαλό.Πέρασα μια περίοδο να παθαίνω κρίσεις πανικού όταν πήγαιναν να με αγγίζουν και ύστερα ηρέμισα.Πέρασα αρκετά σκαμπανευάσματα καθώς χαρακωνόμουν ώστε να νιώθω καλύτερα.Όσοι το κάνουν θα γνωρίζουν τι θέλω να πω με το 'καλύτερα'.Τέλος πάντων τις τελευταίες εβδομάδες άρχισε να μπαίνει ξανά στην καθημερινότητα μου η σκέψη γύρω από αυτό.Το είχα αφήσει στην άκρη αλλά τελευταία πιάνω τον εαυτό μου να το σκέφτεται έντονα και να νιώθει το αίσθημα του φόβου..Αυτές οι σκέψεις όμως ξέρω που με οδηγούν ξανά.Να πηγαίνω πάλι πίσω.Το μεγαλύτερο μου θέμα είναι πως έχω ολοκληρωτικά πείσει τον εαυτό μου πως για ότι έγινε εφταιγα εγώ.Οι ενοχές που πλήγωσα η ίδια κατα κάποιο τρόπο τον εαυτό μου με πνίγουν.Δε θέλω να το αφήσω να με κυριεύσει ξανά.Προσπαθώ να αποβάλλω τις ενοχές μου αλλά είναι τόσο δύσκολο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Διαμαντινα....καθησα και διαβασα το προηγουμενο θεμα σου....
    μου κανει εντυπωση...που φορτωθηκες ολη την ενοχη κι εχεις πεισει και τον εαυτο σου γιαυτο....
    επισης διαβασα και τα σχολια απο αντρες και γυναικες....και μου εκαναν κι αυτα εντυπωση....θα συμβουλευα ισως τις γυναικες ...να μην κρινουν εξ ιδιων τα αλλοτρια....το οτι καποια που δικαιωμα της βεβαια...πηγαινει σε ενα σπιτι ενος γνωστου...και πινει δυο ποτα...εχοντας στο πισω μερος του μυαλου της...οτι ναι...μπορει και να γαμηθω αλλα μπορει και να μη γαμηθω....δεν ισχυει για ολες....
    για τους αντρες απλα δεν θα σχολιασω....
    απλα να πω μονο....οτι το οχι ...ειναι οχι...και ειδικα οταν αλλος ειναι σε κατασταση μεθης και δεν μπορει να ελεγξει τον εαυτο του...

    δεν σε προβλιματιζει....που εισαι και τοσο σιγουρη για την ενοχη σου...οτι τοσο καιρο μετα αυτο το γεγονος σε βασανιζει ακομα...
    ειναι για μενα αυτονοητο...οτι αν το ειχες προκαλεσει...ή αν το ηθελες εστω και υποσυνηδειτα...θα το ειχες ξεπερασει πολυ πιο ευκολα και προ πολλου....

    για μενα τζαμπα βασανιζεις τον εαυτο σου....δεχτηκες μια επιθετικη σεξουαλικη συμπεριφορα απο ενα αγορακι...που ευτυχως και για σενα και γιαυτο...ειχε το μυαλο να την σταματησει εγκαιρα...
    ειναι ενα σημαντικο γεγονος ...πολυ δυσαρεστο...που θα επρεπε να σε διδαξει να εισαι πιο προσεχτικη απεναντι στους ανθρωπους..αλλα κακως σε βασανιζει τοσο πολυ κατα την γνωμη μου...
    ισως αυτο να συμβαινει γιατι το φορτωθηκες με καποιο τροπο ολο στις πλατες σου...και δεν το ξεσπασες πουθενα ..παρα μονο στον εαυτο σου...λαθος ..μεγα λαθος...
    για μενα...δεν εχεις καμμια ενοχη...και τζαμπα βασανιζεσε....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  3. #3
    Oλα αυτα τα γνωριζω,πως ειναι λαθος πως δε θα επρεπε να ριχνω την ενοχη πανω μου αλλα ειναι απλα λεξεις..δε ξερω γιατι ριχνω την ενοχη σε εμενα.Αυτο που σκεφτομαι συνεχως ειναι πως δε θελω ποτε ξανα να νιωσω ετσι οπως ενιωσα την επομενη μερα.Ποτε.Και φοβαμαι μη γινει ασυνηδειτα ειδικοτερα τωρα που ειμαι σε μια σχεση και περναω πολυ ομορφα.Νιωθω να μη μπορω να το χαρω εξολοκληρου.Κατι με κρατα κατι με εμποδιζει και ειναι σα να με εμποδιζει ο εαυτος μου και μονο..Αυτες οι ενοχες ειναι βασανο,δε μπορω να τις κουβαλαω συνεχως και ομως υπαρχουν μεσα μου..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Θα σου προτεινα ν'απευθυνθεις αμεσα σε ψυχολογο και να μην το σκεπασεις κατω απ'το χαλι γιατι καποια στιγμη στη ζωη σου, το πιθανοτερο ειναι οτι θα ξαναβγει στην επιφανεια πολυ πιο γιγαντωμενο απ'οτι το ειχες αφησει!
    Εισαι πολυ μικρη και δεν εχει περασει και παρα πολυς καιρος απ'το συμβαν... προλαβε το με την εξειδικευμενη καθοδηγηση!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  5. #5
    Πηγαινω σε ψυχολογο αλλα δε το συζηταω πλεον επειδη δε το εχω αναγκη,αλλα το θεμα ειναι πως ψυχολογικα ειμαι πολυ καλα.Δεν ξερω τι ειναι αυτο που το κανει να ξαναβγαινει,δε το σκαλιζω..Γιατι να ξεπεταγεται ετσι και να μου χαλαει τη διαθεση και τη καθημερινοτητα.Ουσιαστικα με παραλυει κατα καποιο τροπο καθως δε μπορω να συγκεντρωθω,να διαβασω..Γιατι να συμβαινει ξανα αυτο..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ισως θα επρεπε να το δεις λιγο πιο επιθετικα κοριτσακι...και να βγαλεις τον εαυτο σου απο την θεση του θυματος...
    στην τελικη...ησουν υπο την επηρεια μεθης....
    πρεπει να νιωσεις βαθια μεσα σου οτι εισαι μια δυνατη γυναικα.... και το οτι καποιος αποπειραθηκε να σε κακοποιησει...και το πετυχε σε εναν βαθμο....δεν σε κανει ουτε αδυναμη...ουτε θυμα...ουτε ειναι κατι για το οποιο πρεπει να ντρεπεσαι...
    συνεβει..λογω ατυχων συγκυριων...περασε και τελειωσε....δεν ειναι κατι που μπορει αν σε προσδιορισει επουδενι σαν ανθρωπο....
    ισως αν ειχες αντιδρασει με περισσοτερο θυμο τοτε...να μην αισθανοσουν τωρα ετσι...μαλλον το κρατησες μεσα σου...πολυ παθητικα..
    ξεπερασε το....αν ειναι δυνατον να καταστρεφεις την δικη σου ισορροπια...επειδη καποιος ανωριμος θεωρησε...οτι θα μπορουσε να εκμεταλευτει καποια στιγμη αδυναμιας σου...
    εχεις μια ολοκληρη ζωη μπροστα σου...κι εινα κριμα να κουβαλας αυτο το αχρηστο..περιττο βαρος...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  7. #7
    Ολα αυτα τα γνωριζω και ειμαι δυνατος ανθρωπος και το εχω δει μεσα απο καταστασεις που επρεπε να δειξω τετοια δυναμη.Δε το ειχα στον εαυτο μου και ομως ειμαι,εκει που χρειαζεται ειμαι..αλλα για τους αλλους.Μεσα μου νιωθω ευθραυστη ασχετα το τι δειχνω..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by diamantina View Post
    Πηγαινω σε ψυχολογο αλλα δε το συζηταω πλεον επειδη δε το εχω αναγκη,αλλα το θεμα ειναι πως ψυχολογικα ειμαι πολυ καλα.Δεν ξερω τι ειναι αυτο που το κανει να ξαναβγαινει,δε το σκαλιζω..Γιατι να ξεπεταγεται ετσι και να μου χαλαει τη διαθεση και τη καθημερινοτητα.Ουσιαστικα με παραλυει κατα καποιο τροπο καθως δε μπορω να συγκεντρωθω,να διαβασω..Γιατι να συμβαινει ξανα αυτο..
    Προφανως, εχεις κανει λαθος εκτιμηση κι αυτο φαινεται απ'οσα εχεις περιγραψει... αυτα που λες εδω, πες τα και στον ψυχολογο που σε παρακολουθει! Θα του δωσεις το "σημα" για περισσοτερη δουλεια πανω στην "πληγη" καθως δεν εχει επουλωθει...
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  9. #9
    Πραγματικα πιστευω πως εαν το συζηταω σε βαθος του δινω τοση σημασια και κερδιζει εδαφος ολο και περισσοτερο,δε ξερω αν ειναι σωστο αλλα ετσι το βλεπω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by diamantina View Post
    Πραγματικα πιστευω πως εαν το συζηταω σε βαθος του δινω τοση σημασια και κερδιζει εδαφος ολο και περισσοτερο,δε ξερω αν ειναι σωστο αλλα ετσι το βλεπω..
    Συνηθως, τα θυματα σεξουαλικης κακοποιησης εχουν την ιδια οπτικη με τη δικη σου! Το σκεπασμα κατω απ'το χαλι ειναι το πιο βολικο αλλα καποτε θα ερθουν ολα μαζι μπροστα τους σε πολυ μεγαλυτερη διασταση! Το κακο το χτυπας στη ριζα του εξαρχης για να μην του δωσεις το χωρο ν'αναπτυχθει!
    Αυτη τη στιγμη με τη σταση που κρατας, του δινεις υπερμετρη σημασια... μιλα στον ψυχολογο σου μεχρι να αισθανθεις οτι πραγματικα το εξαντλησες και το αποδομησες...
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    κοιτα ...ψυχολογος δεν ειμαι...αλλα προσπαθω να φανταστω πως θα ηταν αν μου συνεβαινε...και να το καταλαβω...
    νομιζω...και μπορει βεβαια να κανω λαθος...γιατι δεν εχω αναλογη εμπειρια...οτι καθε φορα που το φερνεις στο μυαλο σου....βαζεις τον εαυτο σου...αυτοματα στην θεση του αδυναμου πλασματος που αδυνατει να αντιδρασει...κι αυτο πιθανον να σε κανει να νιωθεις τοσο ευθραυστη...
    αλλα δεν εισαι...το οτι αντιμετωπιζεις δυναμικα δυσκολες καταστασεις ...ειναι ενα στοιχειο του χαρακτηρα σου....και να εστιασεις εκει...οσο ευθραυστη κι αν νιωθεις μεσα σου.....δεν εισαι....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  12. #12
    Δεν ειμαι για τους αλλους,για το περιγυρω και για καταστασεις που πρεπει να ειναι καποιος δυνατος κλπ.Δε μπορω να καταλαβω γιατι ξεπεταγεται αυτο,ποια δυναμη το κανει,ποιος το φερνει στην επιφανεια,ποιος του εχει δωσει το δικαιωμα να με κυριευει τοσο,γιατι ολα αυτα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    κοιτα ...ψυχολογος δεν ειμαι...αλλα προσπαθω να φανταστω πως θα ηταν αν μου συνεβαινε...και να το καταλαβω...
    νομιζω...και μπορει βεβαια να κανω λαθος...γιατι δεν εχω αναλογη εμπειρια...οτι καθε φορα που το φερνεις στο μυαλο σου....βαζεις τον εαυτο σου...αυτοματα στην θεση του αδυναμου πλασματος που αδυνατει να αντιδρασει...κι αυτο πιθανον να σε κανει να νιωθεις τοσο ευθραυστη...
    αλλα δεν εισαι...το οτι αντιμετωπιζεις δυναμικα δυσκολες καταστασεις ...ειναι ενα στοιχειο του χαρακτηρα σου....και να εστιασεις εκει...οσο ευθραυστη κι αν νιωθεις μεσα σου.....δεν εισαι....
    Εξαρταται απ'το πλασιο που το φερνεις στο μυαλο σου αλλα το θεμα ειναι να εστιασει κανεις στο μετα το συμβαν και τι σκεψεις και συναισθηματα του εχουν δημιουργηθει! Εκει θελει δουλεια για να γινει μια κατα καποιον τροπο απευαισθητοποιηση κι ενα "ξεφουσκωμα" ωστε να μπορει το ατομο που εχει υποστει την σεξουαλικη κακοποιηση, να προχωρησει ομαλα στη ζωη του...
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by diamantina View Post
    Δεν ειμαι για τους αλλους,για το περιγυρω και για καταστασεις που πρεπει να ειναι καποιος δυνατος κλπ.Δε μπορω να καταλαβω γιατι ξεπεταγεται αυτο,ποια δυναμη το κανει,ποιος το φερνει στην επιφανεια,ποιος του εχει δωσει το δικαιωμα να με κυριευει τοσο,γιατι ολα αυτα..
    Δε μου ειπες ομως... ολους αυτους τους προβληματισμους που εχουν ξαναερθει στο μυαλο σου, τους εχεις συζητησει με τον ψυχολογο σου?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  15. #15
    ΑΛΙΑ ξερεις τι ειχε γινει,το ειχα πει στον ψυχολογο μου και μου εδωσε αμεσως μια τοσο λογικη διασταση του θεματος.Απο βουνο μου το ισοπεδωσε μπροστα στα ματια μου,ξεφουσκωσε αυτο που ειπες και δεν ξανασχοληθηκα μαζι του γιατι πολυ απλα δε με εκανε να ασχοληθω,ενιωθα απαλλαγμενη..και τωρα ξανα..γιατι ομως.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΟ SEX
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 29-11-2011, 21:58
  2. [B]ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ??[/B]
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2011, 14:51
  3. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20
  4. Ξανα
    By Thessalo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 120
    Last Post: 15-01-2010, 17:50
  5. ξανά?????????
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-03-2009, 18:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •