Βοήθεια για άμεση μετανάστευση στο εξωτερικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10

    Βοήθεια για άμεση μετανάστευση στο εξωτερικό

    ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΡΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΕ ΣΚΩΤΙΑ & ΠΙΘΑΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ.

    Καλησπέρα σας.

    Συγνώμη που πόσταρω εδώ το μήνυμα μου απλά έχω απελπιστεί εντελώς και δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω...

    Είμαι κάτοικος Αθήνας, 23 χρονών, απόφοιτος λυκείου (δυστυχώς, πρώην φοιτητής ΑΕΙ) και μετά από πολύ σκέψη, βλέποντας την κατάσταση της χώρας μας, αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και να μεταναστεύσω στο εξωτερικό.


    Έχω φτάσει κυριολεκτικά σε απόγνωση, έχω απελπιστεί πλήρως και σε λίγο καιρό σκοπεύω να το πράξω μόνιμα, για να βρω μια κανονική εργασία ώστε να μπορέσω να ζήσω επιτέλους αξιοπρεπώς.


    Μετά από μέγαλο ψάξιμο, έχω επιλέξει Σκωτία.


    Και είπα να ξεκινήσω πρώτα από το Εδιμβούργο, που αφενώς δεν είναι τόσο ακριβή πόλη όσο το Όσλο και αφετέρου γνωρίζω ήδη τη γλώσσα.

    Τα έγγραφα που χρειάζομαι, μπορώ εύκολα και σιγά-σιγά να τα μαζέψω.


    Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι, προς το παρόν, δεν έχω αρκετά χρήματα για να βρω ένα σπίτι και για να μπορέσω να ζήσω στην αρχή.


    Έχω επιχειρήσει να ψάξω για δουλειά πριν φύγω για το Εδιμβούργο, ώστε να έχω εξασφαλισμένη εργασία και σπίτι στη Σκωτία από την αρχή.


    Αλλά ο τρόπος και οι συνθήκες ζωής στην Ελλάδα, με το ανθυγεινό περιβάλλον της οικογένειας, το άγχος και την πίεση, είναι κάθε άλλο παρά ιδανικές, δε μου δίνεται πολύς χρόνος και δεν κατέληξα κάπου...


    Οπότε, όπως προείπα, το μόνο μου πρόβλημα είναι να βρω δουλειά και σπίτι.


    Θα ήθελα όσα παιδιά είναι κοντά στην ηλικία μου (κυρίως από Αθήνα) και σκοπεύετε να μεταναστεύσετε στο Εδιμβούργο (ή γενικώς) και όποτε έχετε φυσικά χρόνο & προθυμία, να στείλετε μήνυμα, ώστε να βοηθήσει ο ένας τον άλλον (να μαζευτούν 3-4 άτομα τουλάχιστον), να δώσουμε μερικές σημαντικές πληροφορίες ο καθένας μας ή ακόμα καλύτερα και να συνταξιδεύσουμε για να μειώσουμε λίγο το βαθμό δυσκολίας που υπάρχει σε κάθε καινούργια αρχή (π.χ. με τα έξοδα).


    Για τυπικούς λόγους, θα πρότεινα να τα πούμε πρώτα μέσω mail και μετά μέσω twitter ή msn, για να μπορούμε να συζητάμε με ασφάλεια και εμπιστοσύνη και να είμαστε σίγουροι για την εικόνα και τα στοιχεία του άλλου.


    Το προτείνω έτσι, ώστε να μπορούμε να σχεδιάσουμε και να συγχρονίσουμε τις κινήσεις μας, να φτιάξουμε ό,τι χαρτιά χρειαζόμαστε και τελικά, αν είναι εφικτό, να κανονίσουμε μία πιθανή ημερομηνία αναχώρησης και κατά την άφιξη στη χώρα, να αρχίσουμε το ψάξιμο.


    Εγώ πάντως υπολογίζω να φύγω μέχρι το τέλος του 2013.


    Απλά το τονίζω αυτό, επειδή υπάρχει περίπτωση να φύγω τελικά μόνος μου ή να μαζευτεί η ομάδα και να μην απαντώ πια στα εισερχόμενα mail...



    Να βοηθήσω κι εγώ λίγο στα ερωτήματα.

    1. Χρειάζεται διαβατήριο ή αρκούν μόνο οι νέες ταυτότητες??

    Τι χρειάζεται πρώτα να κάνω με το που θα πάω στη χώρα??

    Άκουσα πως μπορώ να μετακινούμαι ελεύθερα 3 μήνες.

    Αν δε βρω εργασία, μετά τους 3 μήνες, θα πρέπει να φύγω ή θα πρέπει να αποδείξω ότι έχω αρκετά χρήματα στην τράπεζα για να παραμείνω??

    Ξέρετε πόσο είναι περίπου ο κατώτερος βασικός μισθός??



    2. Πάμε λίγο στις δαπάνες.
    Περίπου τιμές και ακρίβεια σε σούπερ μάρκετ και τρόφιμα??

    Όταν κάποιος πρωτοφτάνει στο Εδιμβούργο, πώς βγάζει χρήματα και πού μένει τις πρώτες μέρες?? Σε ξενώνα?? Σε ξενοδοχείο?? Ή ψάχνει να βρεί κατευθείαν ένα διαμέρισμα??

    Γιατί αν δω ότι είναι πολύ τσουχτερά τα ενοίκια και δεν καταφέρω να βρω με τη μία κάτι φθηνό, τότε θα αναγκαστώ να διανυκτερεύσω σε κανένα hotel καμίας μικρότερης επαρχιακής πόλης...

    Θα μπω βέβαια και στις ειδικές ιστοσελίδες, απλά θέλω να έχω και μερικές προσωπικές εμπειρίες από άτομα που είτε ζουν ήδη στη χώρα είτε το έχουν ψάξει καλύτερα μόνοι τους.

    Βλέπετε, θέλω να ξοδέψω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα από το λογαριασμό μου (μπας και δε μου φτάσουν), μέχρι να βρω μια δουλειά για να καλύπτω τα έξοδα πλέον με το μισθό.

    Εγκληματικότητα στις πόλεις??


    3. Και κάτι τελευταία.
    Άκουσα πως τελευταία υπάρχει αρκετή ζήτηση από Έλληνες που έρχονται στη χώρα.

    Πώς βλέπουν οι Σκωτσέζοι τους Έλληνες μετανάστες??

    Εύχομαι να μη κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις μου, απλά επειδή είδα αρκετά άτομα ενθουσιασμένα με το νέο τους ξεκίνημα, φαντάζομαι πως θα έχουν αποκτήσει τη στοιχειώδη εμπειρία για να δώσουν μερικες πληροφορίες ακόμα!!

    Ειλικρινά έχω φτάσει σ'ένα σημείο που δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά και θέλω πάση θυσία να αλλάξω τον τρόπο της ζωής μου σε μία νέα χώρα.

    Είναι ίσως η τελευταία μου ελπίδα...

    Θέλω να φύγω μυστικά από το σπίτι μου, χωρίς να καταλάβει κανείς τίποτα...

    Ελπίζω να καταλάβετε τη θέση που βρίσκομαι τόσο καιρό, χωρίς να μπορέσω να βρω ούτε μία (έστω προσωρινή) δουλειά και να βασανίζομαι από το περιβάλλον που βρίσκομαι, ώστε να βοηθήσει ο ένας τον άλλον (αγόρια και κορίτσια) για να φύγουμε μια ώρα αρχίτερα από εδώ...

    Είμαι δύο στάδια πριν κάνω κακό στον εαυτό μου...


    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    Υ.Γ. Αν δεν απαντήσω γρήγορα είναι επειδή δεν βρίσκω Internet...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Καλημέρα και καλή χρονιά!

    Δεν ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στο Εδιμβούργο γιατί ήδη σπουδάζω στο εξωτερικό και σκοπεύω μετά τις σπουδές να μείνω εκεί. Απλά είπα να σου απαντήσω σε μερικά από τα ερωτήματά σου γιατί έχω επισκεφθεί το Εδιμβούργο και γιατί ήταν μία από τις επιλογές μου για σπουδές, έτσι γνωρίζω μερικά πράγματα.

    Επισκέφθηκα το Εδιμβούργο καλοκαίρι του 2008. Η πόλη ήταν γεμάτη άστεγους. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση. Μάλιστα, σε ένα εστιατόριο που είχαμε πάει για να φάμε είχαν ένα πρόγραμμα που μπορούσες στο τέλος να δώσεις κάποια χρήματα για τους άστεγους της πόλης. Δεν ξέρω αν αυτή η κατάσταση έχει βελτιωθεί από τότε ή αν είναι ένα εποχικό φαινόμενο, πάντως εμένα δεν μου φάνηκε μια πόλη γεμάτη ευκαιρίες. Πιθανότατα αν πήγαινες σε καμμιά άλλη πιο κεντρική πόλη; Ίσως Λονδίνο, νομίζω ότι χαμαλοδουλειές τουλάχιστον βρίσκεις εύκολα αλλά και πάλι αυτό στο λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί κι εκεί μόνο σαν τουρίστρια έχω πάει.

    Τώρα όσον αφορά τις τιμές στο Εδιμβούργο όταν έψαχνα πληροφορίες για τα μεταπτυχιακά είχα βρει αυτή τη σελίδα στο πανεπιστήμιό τους:
    http://www.ed.ac.uk/studying/interna...cost-of-living
    Πήγαινε εκεί που λέει food και κατέβασε το αρχείο. Θα βρεις τις τιμές από κάποια σούπερ μάρκετ για συγκεκριμένη λίστα προϊόντων.

    Επίσης, επειδή ανέφερες το θέμα ξενοδοχείο κάπου, να έχεις υπόψιν ότι και σε hostel μπορείς να μείνεις μέχρι συγκεκριμένο αριθμό ημερών. Το κάνουν αυτό για να μην αποκτήσουν μόνιμους ένοικους. Επομένως, κι αυτό πρέπει να το δεις σαν προσωρινή λύση.

    Τελευταία συμβουλή μου που δεν έχει να κάνει με το Εδιμβούργο. Είπες ότι είσαι πρώην φοιτητής. Δεν ξέρω σε τι φάση την παράτησες την σχολή σου αλλά θα σου πρότεινα αν δεν σου μένουν πολλά μαθήματα να το παλέψεις για να την τελειώσεις και μετά να φύγεις για κάποιο μεταπτυχιακό ίσως. Μέσω των σπουδών η μετάβαση στο εξωτερικό γίνεται πιο εύκολα. Το πανεπιστήμιο κανονίζει πολλά διαδικαστικά (εστία, εγγραφή στο δήμο, εστιατόριο σχολής) κι εσύ γνωρίζεις το μέρος και τις ευκαιρίες που σου προσφέρει σιγά σιγά χωρίς το άγχος ότι πρέπει να βρεις άμεσα δουλειά.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Διμιτσος ελα να μιλησουμε π.μ σχετικα με την σκωτια ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Διμιτσος επειδη εγω εφυγα τελειως ανοργανωτη και την πατησα (οχι για Σκωτια ) θα σε συμβουλευα πριν φυγεις να φροντισεις να εχεις τακτοποιησει τα γραφειοκρατικα , και να ψαξεις λιγο τι γινεται με τα εργασιακα. Πχ τι σχεσεις εργασιας υπαρχουν και τι δικαιωματα εχεις.
    Επισης να φροντισεις να εχεις αποδεικτικα για τα οικονομικα σου , μπορει να σου χρειαστει .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Δημιτσο μάλλον θα την κάνω κ γω για σκωτία σε κανένα χρόνο αμα δεν αντέξω άλλο προς το παρόν μοίραζω φυλλάδια να εχω λεφτά το χω ψάξει αρκετά το θέμα εγώ θα παω αμπερντίν είναι η πιο πλούσια πόλη από ότι εχω μαθει έχει πετρέλαια αμα θες στείλε πμ να συννενοηθουμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Είμαι από θεσσαλονίκη εχω πτυχίο μηχανικού από τει γι αυτό διάλεξα το αμπερντίν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    14
    Και είπα να ξεκινήσω πρώτα από το Εδιμβούργο, που αφενώς δεν είναι τόσο ακριβή πόλη όσο το Όσλο και αφετέρου γνωρίζω ήδη τη γλώσσα.
    Σε σχεση με το Όσλο το Εδιμβούργο όντως δεν ειναι τοσο ακριβη πολη, παρόλα αυτά εξακολουθεί να είναι μια από τις ακριβότερες πόλεις του Ηνωμένου Βασιλειου , ειδικά στα ενοίκια ,στο κοστος ζωης και στις πανακριβες μετακινησεις (ουτε για αστειο μην παρεις ταξι εκει). Με μια απλή έρευνα μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου. http://local.stv.tv/edinburgh/268926...-city-to-rent/

    Οπότε, όπως προείπα, το μόνο μου πρόβλημα είναι να βρω δουλειά και σπίτι.
    Δουλειά σημαίνει:

    α) Να βρεις αγγελία με τα προσόντα σου
    β) Να κάνεις μια αξιοπρεπη αίτηση με ενα πολυ δυνατο βιογραφικο και να την δεχτούν
    γ) Να εντυπωσιαστουν απο το βιογραφικο σου και να σε καλέσουν σε συνέντευξη
    δ) Να τους εντυπωσιασεις στην συνεντευξη για το μυαλο και την εργατικοτητα σου και να σε προσλάβουν

    Δεν ειναι τοσο απλη η διαδικασία μιας και δεν εισαι ο μονος ανεργος που ψαχνει δουλεια σε μια τοσο μεγαλη πολη οπως το Ενδιμβουργο, ουτε βεβαια και οι υποψηφιοι εργοδοτες σου θα σε λυπηθουνε επειδη εισαι Ελληνας και θα σε πληρωνουν αβερτα. Καλωσηρθες στον καπιταλισμο, ο τζαμπας πεθανε. Ετοιμασου να παλεψεις για το φαγητο σου, μεσα στον παλιοκαιρο κιολας.


    Να βοηθήσω κι εγώ λίγο στα ερωτήματα.

    1. Χρειάζεται διαβατήριο ή αρκούν μόνο οι νέες ταυτότητες??

    Τι χρειάζεται πρώτα να κάνω με το που θα πάω στη χώρα??

    Άκουσα πως μπορώ να μετακινούμαι ελεύθερα 3 μήνες.

    Αν δε βρω εργασία, μετά τους 3 μήνες, θα πρέπει να φύγω ή θα πρέπει να αποδείξω ότι έχω αρκετά χρήματα στην τράπεζα για να παραμείνω??

    Ξέρετε πόσο είναι περίπου ο κατώτερος βασικός μισθός??
    Σαν Ευρωπαιος πολιτης εχεις δικαιωμα να κατσεις (και) στην Σκωτια οσο τραβαει η ψυχουλα σου, δεν υπαρχει περιορισμος. Το ζητημα ειναι αμα θα καταφερεις να αντεξεις μπατιρης εκει 3 μηνες. Αμα η Ελλαδα σου φαινεται ακριβη χωρα, τοτε το Ενδιμβουργο θα σου φανει εφιαλτης.


    Γνωμη μου: Ψαξε για αλλη πολη

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10
    Καληνύχτα σας...

Similar Threads

  1. ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ
    By lavie in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20
    Last Post: 08-06-2015, 09:53
  2. Βρεφονηπιοκόμοι - Νηπιαγωγοί στο εξωτερικό
    By Flumen in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-2012, 03:30
  3. Επαγγελματικές αναζητήσεις και στρες - Εξωτερικό
    By flyingbubble in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 25-10-2010, 16:12
  4. Αμεση Βοηθεια!!! - Εχω Καταρευσει Ψυχολογικα!
    By mesmerize in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 09-09-2010, 11:24
  5. Χρειάζομαι άμεση βοήθεια!!
    By k_os in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 28-08-2010, 19:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •