Yet Another Twisted Mind
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    5

    Yet Another Twisted Mind

    Καλησπέρα σε όλους

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν ειδικοί εδώ ή όχι... ?

    Anyway είμαι στα αρκετά άσχημα μου και θα ήθελα μια βοήθεια για το πως να το αντιμετωπίσω ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by Dead_Inside
    Καλησπέρα σε όλους

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν ειδικοί εδώ ή όχι... ?

    Anyway είμαι στα αρκετά άσχημα μου και θα ήθελα μια βοήθεια για το πως να το αντιμετωπίσω ....
    όχι διαρκώς. περαστικοί μερικοί φορές. γιατί, τί έχεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    υπάρχουν ειδικοί και μή....αν θέλεις γραψε μας τί σε προβληματίζει....σίγουρα υπάρχουν άτομα εδώ που θέλουν να σε διαβάσουν....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    5
    απόλα τα καλά ... έχω αγοραφοβία και απο εκεί πηγάζουν όλα τα προβλήματα.

    πίνω πολύ εώς υπερβολικά (δεν βγαίνω απο το σπίτι άμα δεν πιω ακόμα και για εξετάσεις στην σχολή μου) και έχω τάσεις αυτοκτονίας οι οποίες γίνονται όλο κ πιο άσχημες, αρρωσταίνουν όλο κ πιο πολύ οι σκέψεις μου, όπως πχ θέλω να σκίσω το στομάχι και τέτοια ηλίθια.

    Απο τα νεύρα μου πιέζω πολύ τα δόντια μου τόσο ώστε να πονάνε.

    Δεν θα το κάνω εννοείται αλλά είμαι έτσι αρκετό καιρό, περίπου 3-4 χρόνια και δεν το έχω αντιμετωπίσει ποτέ σοβαρά.

    Είναι μαρτύριο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    5
    Να δώσω ένα παράδειγμα για την αγοραφοβία:


    Όταν έφτασα και μπήκα τα ένιωθα όλα ψευτικα. Όλο το περιβάλλον γύρω μου σαν να \"έπλεε\", ένιωθα ότι έχανα την ισσοροπία μου. Ο μόνος λόγος που δεν καταρέω σε τέτοιες καταστάσεις είναι επειδή ξέρω ότι δεν έχω να φοβηθώ κάτι, παραυτα εκδηλώνεται ο φόβος σωματικά (τρέμουν τα γόνατα μου, χάνω την ισσοροπία μου, θολώνει το μυαλό μου)...

    Πχ το πρώτο δεκάλεπτο μέχρι να εγκληματιστώ (που πήρα κ ήπια το πρώτο ποτό) αν μου μίλαγε κάποιος γνωστός ένιωθα ότι θα κοκάλωνα και δεν θα μπορούσα καν να απαντήσω.

    Με τα πολλά, ήπια 3-4 ποτά και άρχισα να νοιώθω άνετα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν πίνω γίνομαι επικύνδυνος. Απότομος. Δεν το θέλω δεν θέλω να είμαι κακός η τίποτα αλλά είναι αντίδραση στον φόβο που είχα νηφάλιος. Σαν να παίρνω εκδίκηση ένα πράγμα. Δηλαδή σαν να φτάνω στο άλλο άκρο.

    Το αποτέλεσμα είναι να γυρίσω σπίτι να μην με παίρνει ο ύπνος απο τις τύψεις (μήπως απο την στιγμή που ήπια κ μετά είχα άσχημη συμπεριφορά [ενώ δεν είχα ακόμα κ πιωμένος είμαι συμμαζεμένος). Κατά τις 9 το πρωί άυπνος βάραγα το χέρι μου στον τοίχο απο τα νεύρα μου λόγο της κατάστασης που διαιωνίζεται.

    αίσχος ε;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Φίλε/φίλη (δεν θέλω να σε αποκαλέσω Dead inside αν και νιώθεις να σε εκφράζει.....)

    δεν ξέρω αν πηγάζουν ολα τα προβλήματα σου απο αγοραφοβία, και δε νομίζω ότι κα΄ποιος εξ αποστάσεως μπορεί να πει τί έχεις....

    Εγώ αυτό που με σιγουρια μπορώ να πω είναι ότι γνωρίζω πολλά άτομα που έχουν διάφορες φοβίες, (και αγοραφοβίες), άλλους που πίνουν ΑΚΟΜΑ και κατά τη διάρκεια εξετάσεων, αλλους που πίνουν και στη δουλειά πολύ....και φυσικά αυτό που περιγράφεις με τα δόντια νομίζω ότι το χουν επίσης πολλοί ανθρωποι....Αλλοι τα αντιμετώπισαν, άλλοι όχι...

    Νομίζω λοιπόν πως το θέμα, είναι εσύ πώς σκέφτεσαι να συνεχίσεις...Να κάνεις ότι δεν βλέπεις και να συνεχίσεις προσποιούμενος/η ότι δεν τρέχει τίποτα ή να αναζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό...?Δεν βλέπω άλλες επιλογές πέρα από αυτές τις δύο....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    5
    [Φίλος]

    Φοβάμαι να πάω σε ειδικό διότι η μητέρα μου έχει παρόμοια προβλήματα, τις εκδηλώθηκαν πριν απο 20 χρόνια και τώρα έχει στο τραπέζι στην κουζίνα μια σακούλα φάρμακα (22 χάπια την μέρα 7 πρωί 7 μεσημέρι κ 8 το βράδυ). Δεν της έχουν κάνει τίποτα, την έχουν καταστρέψει οι γιατροί.



    Ευχαριστώ που ασχολείστε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αγαπητέ φίλε λοιπόν,

    έχω να σου πώ το εξής: Επειδή ακριβώς η μαμα σου αντιμετώπισε τα ίδια προβλήματα (ή παρόμοια) και δεν τα κατάφερε όπως μας λες, δεν σημαινει ότι θα χεις και συ το ίδιο αποτέλεσμα....

    Η ζωή είναι στα δικά σου χέρια, όχι στης μητέρας σου....Εχεις επιλογές...μην επιλέγεις να \"βαλτωσεις\" σ αυτή την κατάσταση.....

    Πήγαινε πρώτα σε εναν ψυχολόγο και αν κριθει απαραίτητο θα σε παραπέμψει και σε ψυχίατρο...

    Υπάρχουν λύσεις, στα σίγουρα:)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    5
    Αγαπητή Σοφία, δυστηχώς δεν μου λες κάτι που δεν ξέρω. Πίστεψε με 4 στις 5 σκέψεις μου αναλώνονται σε αυτό.

    Σε ποιον να πάω όμως. Με ενδιαφέρει να καταπολεμήσω την αγοραφοβία. Δεν θέλω φάρμακα απο την στιγμή που είμαι λογικός και δεν έχω ψυχώσεις η τίποτα παρόμοιο. Να μπορέσω να συνεχίσω τις σπουδές μου κλπ... Να μπορέσω να ξαναμπώ σε τάξη να κάνω μάθημα...

    υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος απο την φαρμακευτική αγωγή?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Δεν σου μιλάω εκ του ασφαλους, ως η έξυπνη.....

    Ξέρω πόσο δύσκολο είναι να πάρεις την απόφαση να δεις εναν ειδικό..Εγώ προσωπικά το ανεβαλλα εφευρίσκοντας γελοιες δικαιολογίες....

    Θα σου προτεινα να δεις πρώτα εναν ψυχοθεραπευτή ό οποίος και θα κρινει αν χρειαζεται να δεις κ ψυχίατρο.

    Καταλαβαίνω τους φόβους σου, όμως παραμερισε τους κ κανε την αρχή....Αξίζει τον κόπο...:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    ολα θα φτιαξουν! αγορακι....ολα ειναι στο μυαλο μας! τα παντα! ετσι μου ειχε πει ενας αγαπημενος μου ξαδερφος...ο οποιος εχασε τη γυναικα του ξαφνικα σε νεαρη ηλικια....μονος με 5 παιδια...δεν ξερω εαν στεκεται στα ποδια του με χαπια...αλλα πιστευω οτι η ακλονητη πιστη του στο Θεο τον κραταει δυνατο...εαν ημασταν ετσι σαν κι αυτον...εαν πιστευαμε....εαν καναμε προσευχες εαρκετα συχνα....δε ξεραμε απο λεξεις οπως αγοραφοβια ή πανικο. Δοξα το Θεο! αν και ειμαι αγχωδης ατομο, ευτυχως δεν εζησα κατι παρομοιο....οποτε οπως ειναι φυσικο Dead_Inside ειναι δυσκολο να σε νιωσω...ηθελα απλως κατι να σου γραψω κ ιεγω με τη σειρα μου...να μη στεναχωριεσαι...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •