Τι λέει το zyprexa;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15

    Τι λέει το zyprexa;

    Εδώ και 5 χρόνια μετά από 1 επεισόδιο απέκτησα φοβία και όποτε έβγαινα έξω είχα τάση για εμετό... μετά σφίξιμο στο στομάχι, ξεραμένος λαιμός/στόμα και παρόλο που ένιωθα ότι πεινάω και το στομάχι μου είναι άδειο δεν είχα διάθεση να φάω(ξεραμένος λαιμός/στόμα) γιατί πίστευα πως θα κολλήσει στον λαιμό μου, παρόλα αυτά όταν πίεζα τον εαυτό μου ώστε να φάω ένιωθα με μια μπουκιά ότι έχω φάει μισό ταψί.
    Το αποτέλεσμα ήταν σιγά σιγά να απομονώνομαι γιατί κάθε φορά που έβγαινα από το σπίτι ένιωθα άσχημα.
    Επειδή η κατάσταση δεν πήγαινε άλλο αποφάσισα να πάω σε ψυχίατρο και μου έγραψε το zyprexa. Τώρα αισθάνομαι αρκετά καλύτερα(άνοιξε η όρεξη μου, έφυγε το πολύ άγχος κτλ) αλλά δε μπορώ να πω ότι έχω ξεπεράσει τον φόβο μου για το «έξω απ’ το σπίτι». Την αγωγή την ξεκίνησα εδώ και 2 εβδομάδες περίπου.
    Αυτό που έχω μοιάζει με αγοραφοβία αλλά στην δική μου περίπτωση και καθόλου κόσμο να μην είχε έξω πάλι δεν θα μπορούσα να βγω.
    Παρ\' όλα αυτά που και που βγαίνω πχ να πάω στο περίπτερο, καμιά τράπεζα για λογαριασμούς κτλ αλλά δεν είναι ουσιαστική έξοδος.

    Ποια είναι η άποψη σας για το συγκεκριμένο φάρμακο;
    Το έχει δοκιμάσει κανείς;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν το εχω δοκιμασει...παντως απο οτι εχω ακουσει πρεπει να προσεχεις το βαρος σου γιατι συνηθως παιρνεις κιλα...σε περιπτωση που δεν στο ειπε ο γιατρος σου.
    Μπορεις να μπεις και στην ιστοσελιδα της εταιριας για μια γενικη ενημερωση
    http://www.zyprexa.com/index.jsp
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Ενώ τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι διαταραχής πανικού/κοινωνικής φοβίας με ψυχοσωματικές εκδηλώσεις ,ο ιατρός σου συνταγογράφησε ένα ισχυρό αντιψυχωτικο!
    Το ζυπρεξα φέρνει σημαντική αύξηση βάρους και υπερβολική υπνηλία...Θα κοιμάσαι μέσα σε 10 λέπτα από την χορήγηση του...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Τουλάχιστον στoν ύπνος σου γίνεσαι zuper?XA!!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15
    Η αλήθεια είναι ότι σε σχέση με πρίν άνοιξε αρκετά η όρεξη μου και έχω βάλει μερικά κιλά αλλά δε ξέρω αν η αύξηση βάρους είναι από το zyprexa ή από το ότι πλέον άρχισα να τρώω περισσότερες φορές μέσα στην μέρα... ίσως να οφείλεται και στα 2 δε ξέρω, πάντως δεν είναι κάτι που με χαλάει μιας που ήθελα να βάλω κάποια κιλά.
    Σχετικά με το zyprexa vα συμπληρώσω ότι είναι αυτό των 5mg και παίρνω 1 την ημέρα.
    Σε ότι αφορά τον θέμα του ύπνου/υπνηλίας μόνο τις πρώτες 1-2 μέρες ένιωσα μια ελαφρά υπνηλία και λίγο ζαλισμένος αλλά ελαφρά πράγματα και όχι κάτι σπουδαίο.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όποιος θέλει να συμπληρώσει κάτι ας ποστάρει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμ ισως αυτο εννοουν οταν νε βαζεις κιλα με το zyprexa.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15
    Μπορεί αλλά εφόσον έφυγε το πολύ άγχος και το σφύξιμο που είχα... λογικό είναι ότι τρώω να μου πιάνεται πλέον.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Οn Line ρώτα το γιατρό σου γιατί σου συνταγογράφησε αντιψυχωτικό για κρίσεις πανικού. Κάτι δεν κολλάει εδώ

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15
    Θα τον ρωτήσω αν και με zyprexa μπορώ να πω ανακουφίστηκα σε μεγάλο βαθμό χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    εγω ξερω οτι το δινουν και στη σχιζοφρενεια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τα αντιψυχωτικα απο οτι ξερω δεν χρησιμοποιουνται μονο στη σχιζοφρενεια αλλα και στην διπολικη διαταραχη και κρισεις πανικου-αγχωδης διαταραχες (panic-anxiety disorders).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    31
    Καλησπέρα, Zyprexa έδωσε η ψυχίατρος στον πατέρα μου ως αντιψυχωσικό και μάλιστα σε τριφασική θεραπεία, για το πρωί. Πάντως, δεν παρουσίασε καμία αύξηση βάρους, ούτε υπνηλία.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15
    Originally posted by mianyxta
    Καλησπέρα, Zyprexa έδωσε η ψυχίατρος στον πατέρα μου ως αντιψυχωσικό και μάλιστα σε τριφασική θεραπεία, για το πρωί. Πάντως, δεν παρουσίασε καμία αύξηση βάρους, ούτε υπνηλία.
    Από τι πάσχει και το τριφασική θεραπεία τι ακριβώς είναι;
    Γενικά έχω διαβάσει ότι τα φάρμακα ακόμα και το zyprexa αν και προορίζεται κατά κόρον για σχιζοφρένια εντούτοις χορηγείται και σε άλλες περιπτώσεις όπως ανέφερε και ο keep_walking πιο πάνω.
    Δεν είμαι ειδικός αλλά εμπιστεύομαι τον ψυχίατρο μου, παρόλα αυτά από περιέργεια και μόνο θα τον ρωτήσω.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    31
    Λέγοντας τριφασική θεραπεία εννοούν ότι παίρνει 3 διαφορετικά χάπια: Cymbalta το πρωί,Abilify το μεσημέρι και Zyprexa το βράδυ. Διέγνωσε ψυχωσική διαταραχή λόγω του ότι έκανε αποπειρα αυτοκτονίας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....γενικα χρησιμοποιειται σε ολη τη γκαμα των ψυχωσεων ως ατυπο νευροληπτικο!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •