τι να κάνω για να εχω τον έλεγχο..?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    12

    τι να κάνω για να εχω τον έλεγχο..?

    Γειά σας...
    Δεν είμαι σίγουρη αν γράφω στην σωστή στήλη όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που γενικά βλέπω χειροτερεύει με τον χρόνο..
    Λοιπόν από μικρό παιδί μου λένε ήμουν ένα νευρικό παιδι γενικά είχα νεύρα αλλά είμαι 18 χρονων πλέον και εχω φτάσει σε σημείο δυστυχώς να μην ελέγχω την κατάσταση και τον ευατό μου,
    Οι λόγοι κυρίως που με κάνουν να θυμώνω είναι όταν εχω δίκιο.-όταν κάποιος μου λέει ψέματα και το χειρότερο μου αν κάποιος προσπαθήσει να μου πει να κάνω κάτι δηλαδή σαν διαταγή οκ τυφλώνομαι..
    Τελοσ πάντων για να μην πολυλογώ όταν εχω νεύρα δεν ελέγχω τον ευατό μου δηλαδή θα ορμήξω στο άτομο από τον λαιμό και δεν εχω επίγνωση του ποτε πρέπει να σταματήσω μόνο όταν με σταματάνε εχω τόσο θυμό μεσα μου που απλά δεν ελέγχω τα νεύρα μου ούτε τις κινήσεις μου και μετά όταν ηρεμώ δεν θυμάμαι τίποτα πέρα από ότι μου λένε τρεμω ολόκληρη μετά πονάει το κεφάλι μου σε σημείο να το δενω σφιχτά πράγμα το οποίο με χαλαρώνει..

    πως μπορώ να το ελέγξω όλο αυτό..ξέρεις κάνεις κάτι?
    αν μπορείτε να με βοηθήσετε..

  2. #2
    Εni μια φίλη μου είχε στο παρελθόν τέτοια συμπτώματα,πήγε σε ψυχολόγο για διαχείριση θυμού και τώρα μπορεί να το ελέγχει.Ίσως σε βοηθήσει αυτό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Ορμας στον οποιοδηποτε ή μονο στους δικους σου?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    12
    Αυτό εχω σκεφτεί και εγώ να κάνω.-διότι δεν θέλω σε καμιά περίπτωση στο μέλλον να χειροτερέψει αυτό..
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    12
    kerasi....Μέχρι στιγμής δεν έχει συμβει σε κάποιον που δεν έχουμε επαφή δηλαδή άγνωστος και ο λόγος που χάνω τον έλεγχο είναι αν κάποιος μου κανει κάτι και γενικά εχω δίκιο απλώς τυφλώνομαι και δεν ξέρω τι γίνεται..
    :/

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Eni, συνήθως οι άνθρωποι που χάνουν τελείως τον έλεγχο, είναι οι άνθρωποι που δεν εκφράζουν εγκαίρως τα αρνητικά συναισθήματα τους, ή άνθρωποι που δεν διεκδικούν εύκολα, ή που έχουν υποστεί μεγάλη πίεση στη ζωή τους, χωρίς να αποκλείονται και άλλα ενδεχόμενα. Επειδή όμως το να χάνεις τον έλεγχο σε τέτοιο βαθμό που πιάνεις τους άλλους από το λαιμό, είναι επικίνδυνο, γιατί μπορεί μια τέτοια στιγμή να προξενήσει μεγάλη ζημιά σε όλους, καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο και να αποφασίσεις να ασχοληθείτε μαζί με όλο αυτό το θέμα. Συνήθως οι άνθρωποι που κάνουν τέτοιες εκρήξεις, μπορεί απλά να χάσουν το δίκιο τους, αλλά εδώ οι απώλειες μπορεί να είναι πολύ περισσότερες. Ανθρώπους που θα σε θίξουν ενώ έχεις δίκιο, θα σου πουν ψέμματα, ή γενικά θα σου κάνουν κάτι που θα σε ενοχλήσει, θα συναντήσεις αρκετούς στη ζωή σου, οπότε καλό είναι να μάθεις τι συμβαίνει μέσα σου και πώς θα το διαχειρίζεσαι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    12
    Μαρίνα..έχεις απόλυτο δίκιο και συγκεκριμένα για να φτάσω στο σημείο αυτό θα έχω δεχτεί από τον συγκεκριμένο αρκετή πίκρα και θα εχω κάνει αρκετη υπομονή..για να συμβεί κάτι τέτοιο θα εχω φτάσει στο αμήν..
    Γενικά δεν ειμαι χαρακτηρας που θα κρατησω μεσα μ τα αρνητικα και δεν θα μιλησω αντιθετα θα τα πω θα ξεσπασω..δηλαδη δεν κραταω κακια θα συνχωρησω ομως αν ξεσπασω θα ξεσασω με τετοιου ειδους σκηνες που βγαινου εκτος ελενχου...
    Για αυτο σκεφτομαι οτι θα πρεπει να το ελεγξω γιαυι δεν θελω σε καμια περιπτωση να χειροτερεψω...:/
    ευχαριστώ για την απάντηση σου..
    Και κάτι άλλο που με ανησυχεί είναι ότι και η γιαγιά μου από μικρή είχε τα ίδια συμπτώματα δεν μπορουσε να ελέγξει τα νεύρα της και αφού πήγε σε ειδικό βγήκε διάγνωση..
    και γενικώς δεν θέλω να καταλήξω τόσο άσχημα..
    :/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    το ειχα πριν τα φαρμακα, αλλα με την διαφορα πως πετουσα πραγματα πανω σε αλλους αντανακλαστικα το ειχα γραψει κ εδω καπου αν θυμαμαι καλα. δν εβλεπα τι επιανα και που το πετουσα , μονο την θολουρα που λες. δεν παιρνεις φαρμακα?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,708
    Κοριτσάκι εντάξει έχεις δίκιο και ο άλλος νομίζει ότι έχει δίκιο και δεν σου ορμήξε οπότε έχεις πρόβλημα ψυχολόγο κλπ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Eni View Post
    Και κάτι άλλο που με ανησυχεί είναι ότι και η γιαγιά μου από μικρή είχε τα ίδια συμπτώματα δεν μπορουσε να ελέγξει τα νεύρα της και αφού πήγε σε ειδικό βγήκε διάγνωση..
    και γενικώς δεν θέλω να καταλήξω τόσο άσχημα..
    :/
    Καταλαβαίνω ότι το ενδεχόμενο μιας 'διάγνωσης' σε τρομάζει. Όμως, αν συμβεί κάτι τέτοιο, χρειάζεται να το δεις σαν κάτι που θα βοηθήσει, όχι σαν μια 'άσχημη κατάληξη'. Σαν μια γνώση που θα αποτελέσει την αφετηρία να βελτιωθούν κάποια πράγματα. Εννοείται πως δεν θα βασιστείς σε 'διαγνώσεις' που βγαίνουν στο δεκάλεπτο, θα συζητήσεις διεξοδικά, αν χρειαστεί θα ζητήσεις 2η γνώμη, και θα ψάξεις ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσεις το όλο θέμα. Έπειτα, είναι πολύ προτιμότερο να βοηθήσεις εσύ τον εαυτό σου με τον τρόπο που θα αποφασίσεις, παρά να χάνεις τον έλεγχο και να γίνεσαι έτσι έρμαιο των καταστάσεων

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    12
    Στην αρχή εχω ακριβώς αυτό το πράγμα θολώνουν και σε μένα τα πάντα..και εχω πετάξει και εγώ πράγματα οπουδήποτε το πιο ακραίο ένα τασακι στον αδερφό μου στο κεφάλι..
    Με την φαρμακευτική αγωγή δηλαδή τελείωσαν αυτα.?
    να φανταστώ ακολούθησες ειδικό..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    12
    Μαρίνα..Ευχαριστώ για την συμπαράσταση σου..έχει δίκιο και ετσι ακριβώς αισθάνομαι με φοβίζει γενικα το όλο θέμα..και γενικώς καταλαβαίνω την θέση μου και ξέρω ότι αντιδρώ υπερβολικά για αυτό και ψαχνόμαι για να δω τι πρέπει να κάνω..
    :/

Similar Threads

  1. τι να κανω??
    By cocomero in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 26-04-2012, 09:52
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. ειναι κακο να θελουμε να εχουμε τον ελεγχο?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-07-2010, 03:43
  4. τι να κανω?
    By raniaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 01-09-2009, 17:48
  5. μια καλη λυση για ηρεμια κ ελεγχο
    By pink in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-11-2007, 11:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •