καταθληψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    3

    καταθληψη

    ειμαι 23 ετων.εχω καταθληψη τα τελευτεα 3,5 χρονια.τελευτεα φορα που πηγα στον γιατρο μου τον ψυχιατρο μου ειπε ποσ δεν εχει καπιο αλο χαπι να μου δοσει κ να ψαξο να βρο κ αλον γιατρο.επερνα κ περνω αρκετα χαπια την ημερα.ειμαι κλησμενοσ ακομη μεσα στο σπιτι δεν θελω να παω πουθενα δεν μπορο να δουλεψω εχω γινει φορτομα σε ολουσ.εχω κοψει το χερι μου δυο φορεσ ωσ τορα.δεν φοβαμε τον θανατο.τον ζω καθε μερα καθε ωρα καθε στηγμη τον θανατο.ολλα ξεκινησαν απο οταν ημουν στο στρατο.ηχα βεβεα αλη μια μηκρη κρηση καταθληψησ παλιοτερα λογο χορισμου αλλα ειχα γινει καλα.δεν αντεχω αλλο.δεν μπρο να σηνεχεισο αλλο.κουραστηκα πολυ.δεν αντεχω αλλο.δεν μπορο να προσφερο τιποτα σε κανεναν.δεν μπορο να βοηθησω τον εαυτο μου.κουραστηκα πολυ.δεν αντεχω αλλο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Δυστυχώς -και ευτυχώς συγχρόνως- δεν είσαι ο μόνος. Κάνε υπομονή, όσο και να ακούγεται παράλογο. Θα μάθεις με τον καιρό να ζεις με την αρρώστεια αυτή [έτσι το βλεπω εγώ] και να την καταπολεμεις ωστε να ζεις φυσιολογικα και θα μαθεις ακομα και να χαιρεσαι τη ζωή. Είσαι πολύ νέος ακόμα. Θέλει μόνο προσπάθεια και υπομονή. Κουράγιο αγοράκι..

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72
    Καλέ μου φίλε πονάω που σε ακούω. Ξέρω καλά ότι όλοιεμείς περιμένουμε κάποιον να μας σώσει. Αλλά η πικρή αλήθεια είναι ότι όλα εξαρτώνται από εμάς. Μην παραιτείσαι. Κάνε μικρά βήματα όσο και αν είναι δύσκολα. Και μέσα στο σπίτι στην αρχή μπορείς να κάνεις βήματα. Και εδώ που είσαι σε αυτό το Forum είναι ένα βήμα. Μαγείρεψε. Ακου μουσική. Δες τηλεόραση. Κάνε πράγματα για να μην σκέφτεσαι. Κάνε κάτι. Μίλα σοτυς ανθρώπους που σε αγαπούν. Παραδέξου ότι θέλεις βοήθεια. Πάνε και σε άλλο γιατρό. Πάνε κάνε μασάζ βοηθάει χαλαρώνει. Πάρε ένα όργανο γυμναστικής. Ζωγράφισε. Γράψε την εμπειρία σου, γραφοντας την καταλαβαίνεις καλύτερα. Το να μην κάνεις τίποτα είναι το καλύτερο έδαφος για την κατάθλιψη. Ζήσε μαζί της μέχρι να φύγει. Νιώσε, πόνα αλλά ζήσε. Πέσε και ξανασήκω. Μην απογοητευεσε επειδή τα φάρμακα δεν σε βοηθάνε, εγώ προσωπικά δεν πιστευω πολύ σε αυτά αν και παίρνω. Πιστεύω στην δύναμη που έχουμε όλοι μέσα μας και στην αγάπη μας για τη ζωή. Θα τα ξαναπούμε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Δημήτρη, καλώς ήρθες στο φορουμ

    Προσωπικά καταλαβαίνω την κουραση που μας περιγράφεις..κι εγώ ενιωθα έτσι κάποτε...δεν ειχα τη διάθεση μα ουτε και τη δύναμη να παω για εναν απλο καφέ με τη φίλη μου...οσο αστειο κι αν ακουγεται...παραιτηση από τα πάντα λοιπόν...

    Αυτό που θα σου ελεγα είναι αφού δοκίμασες τα χάπια μεσω ψυχιάτρων, να πήγαινες οπωσδήποτε σε εναν ψυχολόγο...είναι πολλοι που ωφελήθηκαν μέσω της ψυχοθεραπειας Δεν θα χάσεις...όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται Στην τελική αν το αποφασίσεις μπορεις να βγεις πιο δυνατός και σίγουρα πιο συγκροτημένος μέσα από ολη αυτή τη ιστορια))

    Φιλικά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Καλώς ήρθες Δημήτρη.

    Την έχω νιώσει και εγώ αυτή την αφόρητη κούραση που περιγράφεις, το να μην βρίσκεις νόημα σε ότι και αν κάνεις και να μην έχεις από που να πιαστείς. Στην δική μου περίπτωση δεν χρειάστηκε φαρμακευτική αγωγή αν και δεν σου κρύβω ότι υπήρξαν πολλές φορές που ονειρεύτηκα εκείνο το όμορφο ροζ, κόκκινο, μπλε, κίτρινο ή οποιουδήποτε άλλου χρώματος μαγικό χαπάκι που θα με έβγαζε από το τέλμα που ένιωθα να βουλιάζω. Οταν πλέον το πράγμα έφτασε στο απροχώρητο για μένα πήγα σε μία ψυχοθεραπεύτρια και συνεδρία την συνεδρία άρχισα να αισθάνομαι κάπως πιό φυσιολογική. Δεν ξέρω αν στην δική σου περίπτωση βοηθήσει όμως θέλω να πιστεύω πως ναι και σε προτρέπω να το δοκιμάσεις. Δες το σαν ένα δώρο προς τον εαυτό σου. Αλλωστε αν δεν προσέξεις εσύ εσένα ποιός θα σε προσέξει;

    Αν μου επιτρέπεις θα σου πω κάτι τελευταίο. Αν πραγματικά είχες μέσα σου καταθέσει τα όπλα δεν θα έμπαινες καν στην διαδικασία να μοιραστείς όλα αυτά μαζί μας. Αυτό και μόνο φανερώνει πως έχεις ακόμα την διάθεση να παλέψεις για μιά καλύτερη ποιότητα ζωής. Εγώ πιστεύω σε σένα Δημήτρη. Πίστεψε και εσύ στον εαυτό σου. Δεν υπάρχει δεν μπορώ, μόνο δεν θέλω.

    Σου εύχομαι τα καλύτερα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Αν ο γιατρός που σε παρακολουθούσε σου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο δεν σημαινει ότι η κατάσταση σου είναι μη αναστρέψημη...Βρες έναν άλλον γιατρό και δοκίμασε και την ψυχοθεραπεία,ίσως σε βοηθήσει...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    29
    Φίλε Δημήτρη, δεν είσαι μόνος σε αυτό που περνάς, πολλοί άνθρωποι κάθε μέρα το παλεύουν, πολλοί το κερδίζουν, και πολλοί θα το βρούμε ίσως μπροστά μας στο μέλλον...
    Δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να εστιάζεις στο ότι \"γίνεσαι φόρτωμα\" στους άλλους, αν και είναι δύσκολο, καλά το λέω εγώ αλλά... Πρέπει όμως να ξέρεις ότι οι άνθρωποι που σε αγαπούν δεν το βλέπουν έτσι, στην τελική δεν το επέλεξες και σίγουρα θέλουν να σου σταθούν, ανησυχούν για σένα και θα έκαναν τα πάντα για να σε δουν πάλι καλά... Άλήθεια, το έχεις μοιραστεί με κάποιον δικό σου? Συμπεραίνω πως ναι... Μήπως δεν έχεις ανταπόκριση και γι\' αυτό νοιώθεις έτσι?

    Όπως και να \'χει, με συμπαράσταση ή χωρίς, προσπάθησε να εστιάσεις σε όλα αυτά που στην παρούσα φάση σου λείπουν, διεκδίκησέ τα πίσω με πείσμα, η ζωή είναι όμορφη κι ας έχει λακούβες... Πίεσε τον εαυτό σου για συμμετοχή, σε οτιδήποτε και όσο μπορείς... Είσαι νέο παιδί, πολλοί θα ζήλευαν τα χρόνια σου για να κάνουν πράγματα που ίσως δεν προλαβαίνουν πια.

    Αυτό με τον γιατρό δεν το καταλαβαίνω... Τί θα πει \"δεν έχει άλλα χάπια\" να γράψει? Οκ, και γιατί να μην το αποδόσω σε δική του αποτυχία να σε βοηθήσει? Ή ίσως και με λάθος χειρισμούς να έκανε τα πράγματα χειρότερα? Μην το παίρνεις επάνω σου αυτό. Να επισκεφτείς άλλο γιατρό. Μην το αφήσεις στην κρίσιμη φάση που είσαι, μην κατεβάζεις ρολά, έχεις απίστευτες πιθανότητες να κάνεις τα πάντα κι ας μην μπορείς να το δεις αυτή τη στιγμή.

    Περνάνε οι μπόρες Δημήτρη. Κι ας βρέθηκες χωρίς... ομπρέλα, θα στεγνώσεις, να είσαι σίγουρος. Με ολόψυχες ευχές για τα καλύτερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Αγαπητέ Δημήτρη,

    Η κατάθλιψη είναι δύσκολο πράγμα... Είναι κάτι το πολύ θλιβερό. Εχω την εμπειρία και θεωρώ ότι η λύση είναι αντικαθλιπτικά. Στο μήνυμα φαίνεται το πόσο έχεις μπουχτίσει με αυτήν την κατάσταση. Μου θυμίζεις εμένα. Προσπάθησε όμως όσο γίνεται να βοηθάς τον ευατό σου. Οσο μπορείς....Τα αντικαταθλιπτικά είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος και αν ένας γιατρός δεν μπορεί να σε βοηθήσει επαρκώς με την κατάστασή σου θα πρέπει να αλλάξεις και να βοηθηθείς σοβαρά. Μην αφήνεις τον ευατό σου σε αυτό το έλεος. Πρέπει να το πολεμήσεις !!

    Κουράγιο ! Κάνε όμως κάτι. Για σένα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    3
    πηγενω σε ψηχολογο οσα χρονια παω κ σε ψυχιατρο.δεν βοηθαει σε τιποτα πλεον.οτι ηχα να πω με τον ψυχολογο μου τα εχουμε πει.ευχαριστο πολυ που καταφερατε να με νιοσετε.καταλαβατε ποσ ειμαι κ τη περναω.κανω κουραγιο οσο μπορω.αλλα διστηχοσ κ το κουραγιο καπια στηγμη φεβγη κ εμενα σχεδον μου εφηγε.δεν χερω τη να κανω πλεον.ασ ελπιζω να μη με πιασει καμια κριση κ να ειμαι μονοσ μου στο σπιτη γιατη πλεον δεν μπορο να εγκιηθω τιποτα γιατην ακερεοτητα του εαυτου μου.δεν φοβαμε τον θανατο πλεον γιατη ειναι κ αυτοσ ενασ τροποσ ο εσχατοσ μεν αλλα τροποσ ηρεμηασ κ γαληνησ.ευχαριστω για ολα.να ειστε παντα καλα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Πολλές φορές λέω κι εγώ \"δεν αντέχω άλλο,δεν έχω άλλο κουράγιο\" αλλά τελικά δεν είναι έτσι.Και να αντέξουμε μπορούμε και όσο κι αν νιώθουμε ότι έχουμε χάσει τελείως το κουράγιο μας μπορούμε να το ξαναβρούμε.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    29
    Δημήτρη τί σου λείπει περισσότερο έτσι όπως είναι η ζωή σου αυτή τη στιγμή? Αν μπορούσες να πατήσεις ένα κουμπάκι ας πούμε... Τί θα ήθελες να σου φέρει?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    3
    πιστευο ποσ αν εβρησκα καπια κοπελα που θα μπορει να νιοσει κ να αγαπησει αληθηνα θα με βοηθουσε.το ιδιο λεει κ ο ψυχολογοσ μου.το προβλημα ειναι οτι εχω ξεχασει να σηναναστρεφομε με ανθροπουσ κ δεν μπορω ακομη να βγω εξω.ισοσ καπια κοπελα με εβγαζε απο την μονοτονεια μου κ την θληψη μου.πιστευο οτι θα μου εδηνε το κινητρο να σφιξω κ αλλο τα δοντια κ εφοσον δεν μπορο να κανω κατι για τον εαυτο μου να κανω τα παντα για αυτην κ ετσι να βοηθηθω κ εγω.ισοσ να μου ληπει κ η αγαπη.νιοθο οτι εχω πολυ αγαπη να δωσο αλλα ποτε μου δεν πηρα.μονο πονο μου δηνανε.δηστηχοσ ειμαι απο τουσ ανθρωπουσ που θα πιστεψει στα λογια που θα του πει καπια κ διστηχοσ η ευτηχοσ ξερω να αγαπαω.κατι που το εδωσα αλλα ποτε δεν το πηρα.την αγαπη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Καλε μου Δημητρη....σε νιωθω.. ειμαι κι εγω 23..κι εγω χρονια δυσθημικη..καταθλιπτικη...
    ..και ναι πιστευω πωσ οταν ενασ ανθρωποσ μπαινει στην ζωη μασ και διχνει να μασ αποδεχεται γι αυτο ακριβοσ που ημαστε..και οχι μονο να μασ αποδεχεται αλλα να μασ αγαπαει για εμασ...και να μασ στηριζει..μπορουν να γινουν θαυματα...

    ναι η αγαπη ειναι θεραπευτικη..... και κανει θαυματα...

    .. ..αγαπη ομωσ δεν ειναι μονο μια ερωτικη σγκαλια....αλλα και μια αληθινα φιλικη αγκαλια...ενασ η μια φιλη που θα περασουν καπιο μεσημερι η βραδακι παρεα σου...που θα σε κανουν να χαμογελασεισ.... που θα σου πουν...\"θελω..να ειμαι κοντα σου..Θελω να περναω μαζι σου χρονο..\"...

    ...ουτε κι εγω εχω φιλουσ....φιλουσ μου μπορω να θεωρησω 1 η το πολυ 2 ατομα σε αυτη την ζωη.....


    ...ξερω πολυ καλα τι ειναι να μην βγαινεισ για μηνεσ απο το σπιτι....τι ειναι να μην θελεισ και να μην μπορεισ οταν θελεισ να πλησιασεισ ανθρωπουσ.....

    ..να μην μπορεισ να κρατασ φιλιεσ...

    ξερω καλα τι σημαινει να εχεισ στηγματηστει ..πανω απ ολα απο τον ιδιο σου τον εαυτο απο το \"ειμαι διαφορετικοσ\"......

    ξερω επισεισ πωσ αυτα τα πραγματα θελουν λιγο λιγο για να φτιαξουν....

    πωσ καποιεσ φωρεσ στισ ζωεσ μασ ερχεται η ωρα και πρεπει απλα 100% να αλαξουμε κοσμουσ παραστασεισ...ανθρωπουσ..κα� � να αρχισουμε απο το 0 απο την αρχη με ξενουσ γυρω μασ...καποιεσ φωρεσ αυτο ειναι ευκολοτερο...γιατι για τουσ αγνωστουσ θα ημαστε αυτο που θα επιλεξουμε εμεισ να ημαστε....

    ισωσ μια τετοια στιγμη να ηρθε και στην ζωη σου.....

    θα φανει χαζο αλλα δεν εχεισ ιδεα πωσ αλαξε η ζωη μου οταν αρχισα να κανω φιλουσ στο myspace.com.... καμια σχεση...δοκιμασε το....φτιαξε προφιλ...και θα σε βρω εκει...: ...

    ...ολα λιγο λιγο..... βηματακι βηματακι...

    οπωσ και επισεισ πιστευω ωσ πρεπει να αλαξεισ ψυχοθεραπευτη... δεν φταιει κανεισ σασ..καποιεσ φωρεσ φταιει απλα η χειμια των ανθρωπων που μπορει να δεσει μεχρι ενα σιμιο..και οχι περισσοτερο...

    εσυ ΠΡΕΠΕΙ να ψαξεισ γι αυτο το περισσοτερο....... πεσ μου διαβαζεισ?????

    ...σε φιλω....α και κατι τελευταιο....((για τωρα)) που μενεισ?

    φιλια...

    Αντουλα.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    29
    Originally posted by dhmhtrhs1984
    πιστευο ποσ αν εβρησκα καπια κοπελα που θα μπορει να νιοσει κ να αγαπησει αληθηνα θα με βοηθουσε.το ιδιο λεει κ ο ψυχολογοσ μου.το προβλημα ειναι οτι εχω ξεχασει να σηναναστρεφομε με ανθροπουσ κ δεν μπορω ακομη να βγω εξω.ισοσ καπια κοπελα με εβγαζε απο την μονοτονεια μου κ την θληψη μου.πιστευο οτι θα μου εδηνε το κινητρο να σφιξω κ αλλο τα δοντια κ εφοσον δεν μπορο να κανω κατι για τον εαυτο μου να κανω τα παντα για αυτην κ ετσι να βοηθηθω κ εγω.ισοσ να μου ληπει κ η αγαπη.νιοθο οτι εχω πολυ αγαπη να δωσο αλλα ποτε μου δεν πηρα.μονο πονο μου δηνανε.δηστηχοσ ειμαι απο τουσ ανθρωπουσ που θα πιστεψει στα λογια που θα του πει καπια κ διστηχοσ η ευτηχοσ ξερω να αγαπαω.κατι που το εδωσα αλλα ποτε δεν το πηρα.την αγαπη.
    Είσαι συναισθηματικός άνθρωπος Δημήτρη και μπράβο σου γι\' αυτό... Και αναπόφευκτα βέβαια το συναίσθημα έχει κόστος, όπως και από μόνος σου γράφεις ότι έχεις διαπιστώσει... Αυτός δεν είναι λόγος να πτοείσαι όμως. Απλά θα διαμορφώσεις φίλτρα που να σε προστατεύουνε... Να μη δίνεις αγάπη εκεί που δεν αξίζει ας πούμε... Μου ακούγεσαι πληγωμένος από σχέσεις. Ξέρεις κάτι? Όπως και άλλα παιδιά έχουν γράψει στο φόρουμ, όταν πληγωνόμαστε φέρουμε κι εμείς ευθύνη γιατί το επιτρέψαμε. Πολλές φορές έχουμε τις πιο αγνές προθέσεις και αυτός που έχουμε απέναντί μας, μας βλέπει με υστεροβουλία... Σε μια ιδανική ζωή η αγάπη θα υπήρχε παντού και για όλους... Αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα, δυστυχώς πρέπει να υπάρχει μια στοιχειώδης ζυγαριά για την προστασία μας...

    Έχεις προστατέψει τον εαυτό σου?

    Μετά, σίγουρα ένας άνθρωπος που αγαπάμε αποτελεί κίνητρο. Αλλά η απώλεια πάντα παραφυλάει, για οποιοδήποτε λόγο, συνεπώς και να είχες αυτή την κοπέλα αυτή την στιγμή, μήπως αντί να βοηθηθείς τα πόνταρες όλα εκεί και άντε από την αρχή τα ξαναέχανες αν κάτι δεν πήγαινε καλά?

    Καθένας μας έχεις προτεραιότητες... Εσύ είσαι σίγουρα άνθρωπος για τον οποίο πρωτεύοντα ρόλο έχουν οι προσωπικές σχέσεις (κι εγώ κάπως έτσι είμαι αλλά στην πορεία... έκοψα λίγο, τί να γίνει, δεν θα πεθάνουμε κιόλας .

    Και το να βγεις εκεί έξω με την πιθανότητα να γνωρίσεις αυτή την κοπέλα... δεν είναι κίνητρο? Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο \"σήκω, πλύσου, ντύσου και χτενίσου... μην έρθει η ευτυχία και σου χτυπήσει την πόρτα και σε βρει έτσι και φύγει\"... Εμένα κάτι μου έκανε αυτή η φράση... Ελπίζω και σε σένα. Πιστεύω πως το ότι γνωρίζεις τί θα σε έκανε ευτυχισμένο είναι ένας καλός οδηγός. Δεν είσαι στο 0 Δημήτρη, έχεις πράγματα να επιδιώξεις και πράγματα μέσα σου να δώσεις και από την εμπειρία μου (σιγά και την εμπειρία πες απλά επειδή είμαι μεγαλύτερή σου κι έχω δει λίγο περισσότερο το πώς εξελίσσονται τα πράγματα μέσα στο χρόνο) να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις αυτά που σου αξίζουν αργά ή γρήγορα. Πρέπει όμως να προσπαθήσεις να ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ όταν θα έρθουν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Σωστη η Smoky....ποτε μη παψεισ να πιστευεισ......ΠΟΤΕ....

    εκεινη ερχεται..αλλα οταν ερθει..για να μεινει..πρεπει να αγαπασ κι εσυ τον εαυτο σου.....
    ....να τον αγαπασ γιατι το αξιζει...ειναι απολυτα σιγουρη...εσυ τι λεσ?






    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •