Έχει νιώσει ποτέ κανείς έτσι? Πως το χείριζεστε??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17

    Έχει νιώσει ποτέ κανείς έτσι? Πως το χείριζεστε??

    Νιώθω σαν να βρίσκομαι σε ένα αδιέξοδο, όπου νιώθω τη ζωή να με καθοδηγεί και αισθάνομαι ότι δεν ελέγω πολλά εως και τίποτα καμια φορά. Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει καθόλου η φάση αυτή, αλλά αισθάνομαι ό, τι αυτό που ζω αυτή τη στιγμή δεν ήταν καθαρή επιλογή. Αντ 'αυτού νιώθω ότι "I went with the flow", χωρίς να έχω κάτι στο μυαλό μου και εξακολουθώ να μην έχω ή απλά νιώθω ότι φοβάμια να διαλέξω. Το γεγονός ότι δεν έχω κάτι στο μυαλό μου με ενοχλεί γιατί έτσι κατευθύνομαι απλά απο άλλες καταστασεις ή πρόσωπα, αλλά την ίδια στιγμή δεν κάνω τίποτα για να το αλλάξω και να έχω εν τέλει κατι συγκεκριμένο στο μυαλό μου... προφανώς επειδή δεν ξέρω τι θέλω ή είμαι αδύναμος να ακολουθήσω ένα thinking pattern.

    Έτσι, αυτή τη στιγμή είμαι σε ένα σταυροδρόμι για άλλη μια φορά, όπου πρέπει να πάρω αποφάσεις και επιλογές και νιώθω ότι δεν ξέρω αν αυτές οι επιλογές είναι δικές μου ή της ζωής ή ακόμη και κάποιου άλλου
    Οπότε βλέπω ότι είμαι σε μια συνεχή λουπα...

    1)να μη ξέρω τι θέλω
    2) να μην κάνω κάτι για να το αλλάξω και να βρώ αυτό που θέλω
    3) και να με ενοχλούν και τα δύο προηγούμενα γιατί έτσι κατευθύνομαι απο άλλες καταστάσεις (ή σκέψεις καμιά φορά anyway που απλά λειτουργούν αμυντικά στον μυαλό μου και με εμπποδίζουν να κάνω κάτι).

    Πως χειρίζεστε μια τέτοια φάση... ?? Είμαι 29 και βλέπω ότι δεν έχω τη ζωή μου στα χέρια μου ένα πράγμα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    αυτο που περιγραφεισ ειναι παθητικοτητα στο χαρακτηρα αλλαζει κ μαθαινετε στο πωσ γινεσαι ενεργητικοσ αλλα αμα εισαι 29 βαλε καμια 33 θα χεισ γινει αμα το βαλεισ στοχο η πιο γρηγορα αμα εισαι τυχεροσ λεω εγω τωρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17
    Δηλαδή πάει η ζωή μου χαμένη ένα πράγμα??? :-)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Πότε δεν είναι αργά....
    Καταλαβαίνεις τι σου λέω; Ο άνθρωπος είναι μικρός θεός τόσα παραδείγματα έχουμε γύρω μας.
    Στον Bruce Lee είπαν ίσως να περπατήσεις αλλά σίγουρα δεν θα ξαναγυμναστείς ποτέ και βγήκε απο το νοσοκομείο και ξεκίνησε ξανά ποδήλατο,βάρη και γύρισε το Enter The Dragon.
    Μην το βάζεις κάτω, απλά πρέπει να αποδεχτείς ότι άλλος μαθαίνει στα 20 άλλος στα 50 άλλος στα 29....(για σένα λέω) :-)
    Αυτό που θες κάντο. Για σένα είναι....
    Ίσως σε πουν τρελό ίσως δεν τους αρέσουν οι επιλογές σου όμως το βράδυ θα ξαπλώνεις με τον εαυτό σου και όχι με τους άλλους.
    Τι προτιμάς μια ζωή άβουλη; Ή την δική σου; :D
    Η ζωή είναι περιπέτεια. Ένα σενάριο για σένα μόνο για σένα. Είναι η ώρα σου να παίξεις.....βγες....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Δε δινεις μερικες λεπτομερειες ακομη;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Πετρος007 View Post
    Πότε δεν είναι αργά....
    Καταλαβαίνεις τι σου λέω; Ο άνθρωπος είναι μικρός θεός τόσα παραδείγματα έχουμε γύρω μας.
    Στον Bruce Lee είπαν ίσως να περπατήσεις αλλά σίγουρα δεν θα ξαναγυμναστείς ποτέ και βγήκε απο το νοσοκομείο και ξεκίνησε ξανά ποδήλατο,βάρη και γύρισε το Enter The Dragon.
    Μην το βάζεις κάτω, απλά πρέπει να αποδεχτείς ότι άλλος μαθαίνει στα 20 άλλος στα 50 άλλος στα 29....(για σένα λέω) :-)
    Αυτό που θες κάντο. Για σένα είναι....
    Ίσως σε πουν τρελό ίσως δεν τους αρέσουν οι επιλογές σου όμως το βράδυ θα ξαπλώνεις με τον εαυτό σου και όχι με τους άλλους.
    Τι προτιμάς μια ζωή άβουλη; Ή την δική σου; :D
    Η ζωή είναι περιπέτεια. Ένα σενάριο για σένα μόνο για σένα. Είναι η ώρα σου να παίξεις.....βγες....
    Μαζί σου ρε φίλε!!! Σε κατανοώ απολύτα!! Νιώθω μερικές φορές ότι έχω τόοοοση δύναμη και τόοοοση ομορφιά και τόοοοοση φαντασία αλλά δεν ξέρω τι να την κάνω... σαν να βάζεις ένα παιδάκι που θέλει να παίξει μουσική μπροστά σε ένα πιάνο και αυτό αρχίζει και πατάει ότι πλήκτρα να ναι γιατί απλά δεν ξέρει να παίζει ή δεν ξέρει τι θέλει να παίξει... δεν ξέρω αν με πιάνεις...
    Αυτό που ζω αυτή τη στιγμή δεν ειναι κάτι κακό σε καμία περτωση... αλλά το άτομο π.χ. που θα θελα να είμαι ( να στο θέσω και έτσι) δεν νομίζω ότι θα το ζούμε....

    Με πιάνεις ?

  7. #7
    Quote Originally Posted by Πετρος007 View Post
    Πότε δεν είναι αργά....
    Καταλαβαίνεις τι σου λέω; Ο άνθρωπος είναι μικρός θεός τόσα παραδείγματα έχουμε γύρω μας.
    Στον Bruce Lee είπαν ίσως να περπατήσεις αλλά σίγουρα δεν θα ξαναγυμναστείς ποτέ και βγήκε απο το νοσοκομείο και ξεκίνησε ξανά ποδήλατο,βάρη και γύρισε το Enter The Dragon.
    Μην το βάζεις κάτω, απλά πρέπει να αποδεχτείς ότι άλλος μαθαίνει στα 20 άλλος στα 50 άλλος στα 29....(για σένα λέω) :-)
    Αυτό που θες κάντο. Για σένα είναι....
    Ίσως σε πουν τρελό ίσως δεν τους αρέσουν οι επιλογές σου όμως το βράδυ θα ξαπλώνεις με τον εαυτό σου και όχι με τους άλλους.
    Τι προτιμάς μια ζωή άβουλη; Ή την δική σου; :D
    Η ζωή είναι περιπέτεια. Ένα σενάριο για σένα μόνο για σένα. Είναι η ώρα σου να παίξεις.....βγες....
    Πολύ ωραιο το μήνυμα!Και πολύ σωστό.
    Νotorious το θέμα που παρουσίασες μου θύμισε αυτό που λένε "αν δε κοιτάζεις εκεί που θες να πας, θα πας εκει που κοιτάς". Τώρα τελευταία αυτή η φράση έρχεται πολύ συχνά στο μυαλό μου ακριβώς επειδή μου συμβαίνει αυτό που περιγράφεις κι εσύ.Είναι σαν να βρίσκεσαι σε ένα σημειο στη ζωή σου, στο οποίο δεν είσαι σίγουρος αν σε οδήγησαν οι δικές σου επιλογές ή οι ρυθμοί της ζωής.Η καθημερινότητα είναι τόσο γρήγορη που ειδικά αν είσαι παθητικός ή αγχώδης χαρακτήρας, δε σου δείνει το χρόνο να σκεφτείς και να αποφασίσεις.Προσωπικά όταν πρέπει να πάρω μια απόφαση που μου προκαλεί ανησυχία, γίνομα αναβλητική και στο τέλος τα πράγματα "έρχονται μόνα τους".Και μετά,όταν λούζομαι τα αποτελέσματα σκέφτομαι όλους τους τρόπους που θα μπορούσα να είχα συμπεριφερθεί όχι για να μην κάνω αυτό το "λάθος" αλλά για να ξέρω ότι το λάθος αυτό ήταν της επιλογής μου οπότε το μόνο που έχω να κάνω είναι να μάθω μέσα από αυτό.Δεν ξέρω αν σου συμβαίνει το ίδιο.
    Τώρα επειδή ρωτάς πώς το χειριζόμαστε, προσωπικά έχω βρει κάποιους τρόπους που μπορώ να πω ότι με έχουν βοηθήσει.Μη φανταστείς δεν έχουν γίνει θαύματα,αλλά για αρχή είμαι ικανοποιημένη.Για παράδειγμα, αν μου συμβαίνει κάτι άσχημο το οποίο θα μπορούσα να είχα προλάβει και δε το έκανα λόγω παθητικότητας, για να μη με πνίγουν οι τύψεις και οι ενοχές, λέω στον εαυτό μου ότι η "αποφυγή επιλογής" είναι και αυτή μία "επιλογή".Δεν είναι ιδιαίτερα παρήγορο,αλλά με κάνει να νιώθω ότι δεν ήμουν τελείως παθητική άρα ακόμα ελέγχω τη ζωή μου. Επίσης, όταν πρέπει να κάνω κάτι όπως για παράδειγμα να πάρω μία απόφαση, επειδή αρχικά μου φαίνεται βουνό όλο αυτό, ξεκινάω με μικρά βήματα.Πιστεύω πολύ στο "μικρά βήματα μεγάλα θαύματα".Έτσι σιγά σιγά βγαίνεις από την αδράνειά σου και πριν το καταλάβεις έχεις δει πως αρχίζεις να γίνεσαι εσύ ο οδηγός της ζωής σου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Πολύ ωραία αυτό είναι.....
    Σου είπα θα γίνεις τρελός, παιδάκι που πατάει ότι να ναι. Μην σε τρομάζει αυτό...
    Αυτή είναι η μαγεία της ζωής έχουμε τόσα πολλά να κάνουμε τόσες μα τόσες δυνατότητες που μας κομπλάρει αυτό.
    Σκέψου πόσο αντιφατικό και αστείο είναι αυτό. Πάτα ότι να ναι και μετά θα έρθουν μόνα τους ειλικρινά. Θα έρθει η στιγμή που θα ξέρεις τι πατάς και μετά θα κάνεις και αυτήν τη τεχνική και την άλλη και την άλλη.
    Πάτα πλήκτρα, συνέχισε να τα πατάς. Τώρα θα βγάλεις μια τρέλα μετά μια ιδιοφυία αν δεν πας καθόλου στο πιάνο δεν θα βγάλεις τίποτα.
    Δεν μπορώ να σου δώσω κάτι άλλο αυτό έχω και στο δίνω με την ελπίδα να το κρατήσεις και να βοηθηθείς. Πίστεψε με δεν χρειαζόμαστε πολύπλοκες φιλοσοφίες και λύσεις αλλά απλά πραγματάκια :-)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Ήρα288 View Post
    Πολύ ωραιο το μήνυμα!Και πολύ σωστό.
    Νotorious το θέμα που παρουσίασες μου θύμισε αυτό που λένε "αν δε κοιτάζεις εκεί που θες να πας, θα πας εκει που κοιτάς". Τώρα τελευταία αυτή η φράση έρχεται πολύ συχνά στο μυαλό μου ακριβώς επειδή μου συμβαίνει αυτό που περιγράφεις κι εσύ.Είναι σαν να βρίσκεσαι σε ένα σημειο στη ζωή σου, στο οποίο δεν είσαι σίγουρος αν σε οδήγησαν οι δικές σου επιλογές ή οι ρυθμοί της ζωής.Η καθημερινότητα είναι τόσο γρήγορη που ειδικά αν είσαι παθητικός ή αγχώδης χαρακτήρας, δε σου δείνει το χρόνο να σκεφτείς και να αποφασίσεις.Προσωπικά όταν πρέπει να πάρω μια απόφαση που μου προκαλεί ανησυχία, γίνομα αναβλητική και στο τέλος τα πράγματα "έρχονται μόνα τους".Και μετά,όταν λούζομαι τα αποτελέσματα σκέφτομαι όλους τους τρόπους που θα μπορούσα να είχα συμπεριφερθεί όχι για να μην κάνω αυτό το "λάθος" αλλά για να ξέρω ότι το λάθος αυτό ήταν της επιλογής μου οπότε το μόνο που έχω να κάνω είναι να μάθω μέσα από αυτό.Δεν ξέρω αν σου συμβαίνει το ίδιο.
    Τώρα επειδή ρωτάς πώς το χειριζόμαστε, προσωπικά έχω βρει κάποιους τρόπους που μπορώ να πω ότι με έχουν βοηθήσει.Μη φανταστείς δεν έχουν γίνει θαύματα,αλλά για αρχή είμαι ικανοποιημένη.Για παράδειγμα, αν μου συμβαίνει κάτι άσχημο το οποίο θα μπορούσα να είχα προλάβει και δε το έκανα λόγω παθητικότητας, για να μη με πνίγουν οι τύψεις και οι ενοχές, λέω στον εαυτό μου ότι η "αποφυγή επιλογής" είναι και αυτή μία "επιλογή".Δεν είναι ιδιαίτερα παρήγορο,αλλά με κάνει να νιώθω ότι δεν ήμουν τελείως παθητική άρα ακόμα ελέγχω τη ζωή μου. Επίσης, όταν πρέπει να κάνω κάτι όπως για παράδειγμα να πάρω μία απόφαση, επειδή αρχικά μου φαίνεται βουνό όλο αυτό, ξεκινάω με μικρά βήματα.Πιστεύω πολύ στο "μικρά βήματα μεγάλα θαύματα".Έτσι σιγά σιγά βγαίνεις από την αδράνειά σου και πριν το καταλάβεις έχεις δει πως αρχίζεις να γίνεσαι εσύ ο οδηγός της ζωής σου.

    Ευχαριστώ για το μήνυμα σου!! Απ'ότι έχω καταλάβει με έχω πιάσει καμπόσες φορές να έχω έναν τέτοιο τρόπο σκέψης σαν το δικό σου...αλλά σε μένα υπερτερεί η "καταστροφική" σκέψη με την έννοια ότι με πιάνει ένα πράγμα... "αα αφού δεν επέλεξα κάτι ή δεν κυνήγησα κάτι δεν είμαι απλά καλός". Δεν έχω καταλάβει ότι η παθητικότητα όντως είναι μια επιλογή. Π.χ. βλέπω ωραίες γυναίκες
    όταν βγαίνω έξω τα βράδια και ποτέ δεν πάω να μιλήσω εξαιτίας της αναβλητικότητας, της αναποφασιστικότητας, ντροπαλότητας και μην εκθέσω τον εγωισμό μου... οπότε η το ότι δεν πήγα αποτελεί ακριβώς επιλογή αλλά το μόνο που έχω και γυρνάω να λέω είναι να κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν έκανα κάτι που ήθελα... κατάλαβες? Π.χ. τώρα έχω κοπέλα αλλά σε απόσταση.... ε σε αυτή τη φάση (λιγότερο πια) κατηγορώ τον εαυτο μου που έκανα μια τέτοια σχέση ενώ δεν ήθελα...

    Απ'ότι βλέπεις δεν έχω πολύ ισορροπία .... :-)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Πετρος007 View Post
    Πολύ ωραία αυτό είναι.....
    Σου είπα θα γίνεις τρελός, παιδάκι που πατάει ότι να ναι. Μην σε τρομάζει αυτό...
    Αυτή είναι η μαγεία της ζωής έχουμε τόσα πολλά να κάνουμε τόσες μα τόσες δυνατότητες που μας κομπλάρει αυτό.
    Σκέψου πόσο αντιφατικό και αστείο είναι αυτό. Πάτα ότι να ναι και μετά θα έρθουν μόνα τους ειλικρινά. Θα έρθει η στιγμή που θα ξέρεις τι πατάς και μετά θα κάνεις και αυτήν τη τεχνική και την άλλη και την άλλη.
    Πάτα πλήκτρα, συνέχισε να τα πατάς. Τώρα θα βγάλεις μια τρέλα μετά μια ιδιοφυία αν δεν πας καθόλου στο πιάνο δεν θα βγάλεις τίποτα.
    Δεν μπορώ να σου δώσω κάτι άλλο αυτό έχω και στο δίνω με την ελπίδα να το κρατήσεις και να βοηθηθείς. Πίστεψε με δεν χρειαζόμαστε πολύπλοκες φιλοσοφίες και λύσεις αλλά απλά πραγματάκια :-)
    Ισχύει φίλε μου!! Έχεις δίκιο.. σε ευχαριστώ. Απλά πάτα κουμπιά..!! :D :D Ίσως μάλλον φοβάμαι να τα πατήσω ή είμαι ευθυνόφοβος ... ή απλά φοβάμαι τη ζωή...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by notorious View Post
    Δηλαδή πάει η ζωή μου χαμένη ένα πράγμα??? :-)
    χαχαχαχαχχα
    εχεις χιουμορ :)
    νομιζω οτι ο ελις εννοουσε οτι σε βλεπει γυρω στα 33 να ισορροπεις αν το παλεψεις, οχι ακομα 33 χρονια :)

    αυτο που σου συμβαινει δεν ειναι καθολου πρωτοτυπο φιλε μου. συμβαινει σε παρα πολλους αλλα δεν το συνειδητοποιουν κι αφηνουν την ζωη να τους πηγαινει.
    εσυ το συνειδητοποιεις, αρα εχεις αλπιδες να το κοντρολαρεις αν το παιδεψεις λιγο ;)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    χαχαχαχαχχα
    εχεις χιουμορ :)
    νομιζω οτι ο ελις εννοουσε οτι σε βλεπει γυρω στα 33 να ισορροπεις αν το παλεψεις, οχι ακομα 33 χρονια :)

    αυτο που σου συμβαινει δεν ειναι καθολου πρωτοτυπο φιλε μου. συμβαινει σε παρα πολλους αλλα δεν το συνειδητοποιουν κι αφηνουν την ζωη να τους πηγαινει.
    εσυ το συνειδητοποιεις, αρα εχεις αλπιδες να το κοντρολαρεις αν το παιδεψεις λιγο ;)

    :D :D :D Χαμένη εννοούσα μέχρι τώρα.. όχι γενικά... ότι και καλά μέχρι τώρα ήμουν έρμαιο... ισως και να χω... θέλει στόχους πάντως..

    Εσένα σου συμβαίνει ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by notorious View Post
    :D :D :D Χαμένη εννοούσα μέχρι τώρα.. όχι γενικά... ότι και καλά μέχρι τώρα ήμουν έρμαιο... ισως και να χω... θέλει στόχους πάντως..

    Εσένα σου συμβαίνει ?
    ναι, θελει στοχους. εκει ειναι η ιστορια. να επιλεξεις στοχους, εστω 1-2 κρισιμους για αρχη.
    ουυυ βεβαια μου εχει συμβει εκ των υστερων να συνειδητοποιησω οτι σε θεματα που δεν πηρα εγκαιρως συγκεκριμενες αποφασεις, αφησα να με παει η ζωη. πολυ κακως, αλλα εγινε.
    οποτε εβαλα στοχο ομως τον πετυχα παντα.
    οποτε, θελει συνειδητοτητα και επιλογες στα παντα ;)
    μην αγχωνεσαι, δεν ειμαστε θεοι, ολο και κατι θα ξεφυγει.
    το θεμα ειναι να μη ζεις την ζωη ενος αλλου, αλλα να εισαι παρων στην δικη σου ζωη ;)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Τι ακριβως θελεις να αλλαξεις?
    Απο που πρεπει να αρχισεις ?
    Tι ειναι αυτο που σε εμποδιζει?
    Μηπως απλα απελπιζεσαι και νομιζεις οτι δεν μπορεις να πετυχεις τους στοχους σου?

    Προσπαθησε να βρεις απαντησεις σε αυτα τα ερωτηματα , και θα βρεις μετα τον τροπο

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    notorious, άλλοι άνθρωποι νιώθουν ότι χρειάζονται λίγο περισσότερη αποφασιστικότητα και πυγμή ώστε να μην τους παίρνει το ποτάμι, άλλοι πάλι δυσκολεύονται να χαλαρώσουν και να αφεθούν στη ροή των πραγμάτων :) Και τα δύο χρειάζονται, κι από τα δύο μπορεί να ξυπνήσεις μια μέρα και να πεις 'ποιος είμαι?' Χρειάζεται δηλαδή μια ισορροπία ανάμεσα στη σκέψη και τη δράση, παρόλο που όλοι μπορεί να περάσουμε φάσεις υπερανάλυσης ή φάσεις υπερδραστηριότητας. Αν σε βασανίζει η αβεβαιότητα και η αδράνεια, συμφωνώ με το 'πάτα πλήκτρα' σαν πρώτο βήμα, μετά πιάσε ένα κομμάτι συγκεκριμένο και παίξτο και μετά σκέψου τι πραγματικά θέλεις να παίξεις και κάντο... χωρίς να σκέφτεσαι όοολα τα υπόλοιπα κομμάτια που δεν έπαιξες :p

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σας εχει τυχει ποτε...
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 09-12-2012, 23:51
  2. ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
    By marie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-02-2011, 17:09
  3. Εχει ποτε συνερθει κανεις...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 17-10-2010, 13:43
  4. εχει ξεπερασει ποτε κανεις την κοιν. φοβια?
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2010, 18:30
  5. Σας εχει τυχει ποτε?
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2008, 09:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •