Θελω τη βοηθεια σας (με την φιλη μ εχει να κανει)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    Θελω τη βοηθεια σας (με την φιλη μ εχει να κανει)

    Γεια σας ρε παιδια.. ειχα γραψει παλιοτερα νομιζω σε ενα θεμα καποια πραγματα τι παιχτηκε με την κολλητη μ τεσπα θα τα πω συνοπτικα για να προχωρησω επειτα κ στο δια ταυτα, εδω κ καποιους μηνες ψυχρανθηκαμε απο τοτε κ ξεκινησαμε το project της πρακτικης, αρχισε να αλλαζει να το παιζει leader και snob, της τηλεφωνουσα την εστελνα μνμ να βγουμε κ απαντουσε ξερα η απεφευγε να απαντησει.. στην αρχη ειχα τσαντιστει, επειτα αδιαφορησα κ τωρα στενοχωριεμαι πολυ με την ολη κατασταση.. προσπαθω να δω κ να εντοπισω τι λαθος εχω κανει... προσπαθησα να της πω καποια πραγματα απο κοντα κ σε καποια φαση προφασιστηκε οτι εχει δουλεια κ εφυγε.. εκανα αποπειρα κ μεσω τηλεφωνου κ δν μ το σηκωνε καν.. κ το θεμα ξερετε ποιο ειναι, οτι ενω εγω την ρωτουσα τι συνεβη κ αμα εχω κανει κατι θελω να μ το πει για να το διορθωσω διοτι ανθρωποι ειμαστε κ πολλες φορες μπορει να κανουμε κατι π να στενοχωρεσει καποιον αλλον, την ειπα οτι ειναι κριμα τοσα χρονια ειμαστε εχουμε περασει στιγμες ευχαριστες κ δυσαρεστες, κ τα εννοουσα διοτι ετσι ειναι η αληθεια, κ απλως ελεγε ναι ναι ... δν καταλαβαινω τι εχω κανει πραγματικα.. στην ομαδα δν μ μιλαει πολυ ψυχρα τα πραγματα, οταν πηγαμε για καφε με κατι αλλα παιδια μετα απο λιγο σηκωθηκε κ εφυγε γιατι ειχε παλι δουλεια, αποφευγει χωρις αιτια ομως ακομα κ να υπαρχει αιτια δν λεει, πως να γνωριζω? απο ενα σημειο κ μετα αδιαφορησα κ εγω γιατι λεω σιγα μν ασχοληθω εχω σοβαροτερα πραγματα να κανω, αλλα εδω κ μιαμιση βδομαδα περιπου εχει αρχισει κ με επηρεαζει πολυ το ολο γεγονος κ με πιανει θλιψη κ αυτο το βαρυ το αισθημα ενας κομπος να δενεται στο λαιμο, εχω πεσει σε καταθλιψη, νιωθω μονη μ ενω εχω ενα σωρο αλλα ατομα να κανω παρεα, εχω το αγορι μ εχω την οικογενεια μου, θυμαμαι τα προηγουμενα χρονια που ηταν ανεμελα κτλ κ τωρα λεω ειναι κριμα ρε πουστη μου γιατι? πραγματικα με εχει επηρεασει παρα πολυ ολο αυτο ως προς τη διαθεση, κ φαινεται δυστυχως κ στους αλλους, δεν εχω διαθεση για τπτ...
    πειτε μου κατι σας παρακαλω γτ με εχει παρει πολυ απο κατω.. τελικα ειναι πολυ πολυπλοκες οι ανθρωπινες σχεσεις... τι θα μπορουσα να κανω, να σκεφτω, οτιδηποτε.... ειμαι πολυ χαλια αυτη τη στιγμη π γραφω ...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ?????? anybody????
    ειμαι εξαντλημενη ψυχικα κ σωματικα οσο δν παει..... γτ ρε πουστη μου//
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ολα αυτα τα χρονια εισαστε φιλες ή απο πιο προσφατα? Πως αξιολογεις την ως τωρα σχεση σας?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    6 χρονια ειμαστε φιλες κερασι.. εχουμε περασει τα παντα μαζι, ειχαμε δεθει πολυ ταιριαζαμε σαν χαρακτηρες τα παντα, δν γινεται να γινει αυτο ετσι ... δν μπορω να το συνειδητοποιησω αυτο.. κ με εχει επηρεασει πολυ οπως προανεφερα.. μ χει τσακισει τη διαθεση..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αρα μιλαμε για πραγματικη φιλια θελω να πω. Γι αυτο το ρωτησα. Μεχρι σημερα δηλαδη εχει δοκιμαστει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Γειά σου Λάκρυ! Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά να είμαστε αντικειμενικοί όσο μπορούμε..
    Ποιός φταίει που ψυχρανθήκατε? Μήπως δηλ. σου φέρεται τώρα απαξιωτικά κι αδιάφορα, όπως της είχες φερθεί αρχικά κι εσύ? Μήπως αντανακλά τη δική σου συμπεριφορά?
    Πάντως, αν συμβαίνει αυτό, δώστης χρόνο και θα δεις αν επιθυμεί την επανασύνδεση..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μαρκελα μου πραγματικα το εχω διυλυσει το θεμα στη σκεψη μ κ πραγματικα δν μπορω να καταλαβω αν εκανα λαθος κ που, κ της ζητησα να μου πει οπως εγραψα αλλα δν απαντησε, ειναι πολυ ψυχρη κ αδιαφορη λες κ ειναι τελειως στην κοσμαρα της κ ο,τι ειχαμε ζησει στο παρελθον σαν να μην υπηρξε... τη συγκεκριμενη κοπελα δν τν απαξιωσα, ουτε γενικα την παρεα μ απαξιωνα, αυτους π απαξιωνα κ οχι μπροστα τους, δλδ ποτε δν πηγα να τους πω μπροστα τους κατι ηταν κατι ακυρες π τις θεωρουσα ξενερωτες κ βαρετες κ δν ειχαν να μ προσφερουν κ κατι αγορια π τους θεωρουσα εντελως οτι να ναι... αλλωστε η παρεα μ κ ειδικα αυτη ξερει το χαρακτηρα μ, με ξερει δλδ δν ειναι να πεις την γνωρισα χτες... απο τοτε σχεδον π ξεκινησαμε την πρακτικη εχει αλλαξει χωρις να καταλαβαινω το γιατι, κ χωρις να μου δωσει καποια εξηγηση.. αν φταιω καπου βεβαιως να αναλαβω τις ευθυνες μ, αλλα πρωτα πρεπει να μαθω που! δν ξερω τι να σκεφτω κ πραγματικα στενοχωριεμαι κ εχει επηρεασει ολη τη διαθεση μ, ειμαι χαλια....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Ίσως έχει δικά της προβλήματα και δεν έχει να κάνει απόλυτα με σένα.
    Το λέω αυτό, γιατί κάποτε είχα αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο με μια φίλη.
    Μετά από καιρό μου αποκάλυψε ότι γενικά δεν αισθανόταν καλά με την σχέση της, γιατί αυτή ήθελε κάτι πιο σοβαρό και ο φίλος της το απέφευγε. Οπότε, εκείνο το διάστημα, ζήλευε γιατί εγώ συζούσα με τον φίλο μου, ενώ αυτή όχι. Και δεν είχε πρόβλημα μόνο μ' εμένα, αλλά και με άλλα ζευγάρια. Το είχα μεν υποψιαστεί, αλλά δεν καταλάβαινα το λόγο. Ήταν όμως καθαρά δικό της πρόβλημα.

  9. #9
    γεια σου λακρυ!εχεισ δικιο οι ανθρωπινες σχεσεισ ειναι πολυ πιο δυσκολεσ και δυσνοητεσ απ οσα νομιζαμε ολοι...δεν ειναι ωραιο να χανεισ καποιον απο τη ζωη σου χωρισ λογο.νομιζω πωσ θα ηταν καλο να την πιασεισ να τησ μιλησεισ ιδιαιτεροσ να τησ θυμησεισ οσα περασατε μαζι και οτι δεν θεσ να χαθει μια τετοια φιλια..επιση σκεφτηκεσ το αλλο?οτι μπορει να μπηκανε λογια αναμεσα σας απο καποιο τριτο ατομο που ισωσ ζηλευε?αν πιστευεισ οτι η φιλη σου αξιζει να ειναι στη ζωη σου προσπαθησε το δεν ειναι κακο.μην ψαχνεισ να βρεισ την αιτια μονο στον εαυτο σου ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    ... αλλα πρωτα πρεπει να μαθω που! δν ξερω τι να σκεφτω κ πραγματικα στενοχωριεμαι κ εχει επηρεασει ολη τη διαθεση μ, ειμαι χαλια....
    Ίσως περάσει πολύς καιρός μέχρι να σου εξηγήσει. Το ξέρω: ...κάτι που κοβεται βίαια, ποτέ δέν κόβεται...
    Όμως η γή γυρίζει και μαζί της ακόμη εκατόν πενήντα άλλες διέξοδοι. Ό,τι "επένδυσες" πάνω στην φιλία της θα σου επιστραφεί σίγουρα κάποια στιγμή. Όμως μπορεί όχι από την ίδια.
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    δεν μένει παρά να της μιλήσεις ανοιχτά γι αυτό που σε απασχολεί απόρω πως
    δεν το έχεις κάνει ακόμα γιατί εκτός από φίλες είστε κ συμφοιτήτριες.

    πρακτική που κάνεις by the way?


    πάντως μην αφήνεις κ σε παίρνει από κάτω.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Γεια σας ρε παιδια.. ειχα γραψει παλιοτερα νομιζω σε ενα θεμα καποια πραγματα τι παιχτηκε με την κολλητη μ τεσπα θα τα πω συνοπτικα για να προχωρησω επειτα κ στο δια ταυτα, εδω κ καποιους μηνες ψυχρανθηκαμε απο τοτε κ ξεκινησαμε το project της πρακτικης, αρχισε να αλλαζει να το παιζει leader και snob, της τηλεφωνουσα την εστελνα μνμ να βγουμε κ απαντουσε ξερα η απεφευγε να απαντησει.. στην αρχη ειχα τσαντιστει, επειτα αδιαφορησα κ τωρα στενοχωριεμαι πολυ με την ολη κατασταση.. προσπαθω να δω κ να εντοπισω τι λαθος εχω κανει... προσπαθησα να της πω καποια πραγματα απο κοντα κ σε καποια φαση προφασιστηκε οτι εχει δουλεια κ εφυγε.. εκανα αποπειρα κ μεσω τηλεφωνου κ δν μ το σηκωνε καν.. κ το θεμα ξερετε ποιο ειναι, οτι ενω εγω την ρωτουσα τι συνεβη κ αμα εχω κανει κατι θελω να μ το πει για να το διορθωσω διοτι ανθρωποι ειμαστε κ πολλες φορες μπορει να κανουμε κατι π να στενοχωρεσει καποιον αλλον, την ειπα οτι ειναι κριμα τοσα χρονια ειμαστε εχουμε περασει στιγμες ευχαριστες κ δυσαρεστες, κ τα εννοουσα διοτι ετσι ειναι η αληθεια, κ απλως ελεγε ναι ναι ... δν καταλαβαινω τι εχω κανει πραγματικα.. στην ομαδα δν μ μιλαει πολυ ψυχρα τα πραγματα, οταν πηγαμε για καφε με κατι αλλα παιδια μετα απο λιγο σηκωθηκε κ εφυγε γιατι ειχε παλι δουλεια, αποφευγει χωρις αιτια ομως ακομα κ να υπαρχει αιτια δν λεει, πως να γνωριζω? απο ενα σημειο κ μετα αδιαφορησα κ εγω γιατι λεω σιγα μν ασχοληθω εχω σοβαροτερα πραγματα να κανω, αλλα εδω κ μιαμιση βδομαδα περιπου εχει αρχισει κ με επηρεαζει πολυ το ολο γεγονος κ με πιανει θλιψη κ αυτο το βαρυ το αισθημα ενας κομπος να δενεται στο λαιμο, εχω πεσει σε καταθλιψη, νιωθω μονη μ ενω εχω ενα σωρο αλλα ατομα να κανω παρεα, εχω το αγορι μ εχω την οικογενεια μου, θυμαμαι τα προηγουμενα χρονια που ηταν ανεμελα κτλ κ τωρα λεω ειναι κριμα ρε πουστη μου γιατι? πραγματικα με εχει επηρεασει παρα πολυ ολο αυτο ως προς τη διαθεση, κ φαινεται δυστυχως κ στους αλλους, δεν εχω διαθεση για τπτ...
    πειτε μου κατι σας παρακαλω γτ με εχει παρει πολυ απο κατω.. τελικα ειναι πολυ πολυπλοκες οι ανθρωπινες σχεσεις... τι θα μπορουσα να κανω, να σκεφτω, οτιδηποτε.... ειμαι πολυ χαλια αυτη τη στιγμη π γραφω ...
    To οτι εισαι χαλια αυτη τη στιγμη σημαινει οτι ο ανθρωπος αυτος ηταν πολυ σημαντικος για τη δικη σου ζωη!
    Ηταν αμοιβαιο όμως όλο αυτο?
    Ξερεις πολλες φορες απο ενθουσιασμο και αγαπη παραβλεπουμε πραγματα που όσο κ αν "προσπαθησουμε" να τα καλυψουμε θα κανουν την επανεμφανιση τους.. 6 χρόνια ηταν αρκετα για να χτιστει μια όμορφη φιλία όχι όμως και για να δοκιμαστει...αν κατσεις να σκεφτεις ισως βρεις την απαντηση!
    Αν αυτη η κοπελα υπηρξε φιλη σου-με ολη τη σημασια της λεξης-κ οτιδηποτε την ειχε ενοχλησει θα επρεπε να στο χει πει,ίσως να μην της ηταν ευκολο,να μην ειχε τη δυναμη να το κανει,όμως απ τη στιγμη που ηταν δικος σου ανθρωπος και θεωρητικα σε αγαπαει θα πρεπε να ειχε νικησει αυτα τα συναισθηματα...
    Αν επισης ειχε ακουσει οτιδηποτε θα πρεπε να χει ερθει να σου ζητησει το λόγο,να μαθει την αποψη σου!
    Αν πάλι αντιμετωπιζε οποιοδηποτε προβλημα που την εκανε να μην θελει να το μοιραστει μαζι σου θα σου ειχε ζητησει χρονο και χωρο!
    Όμως,τιποτα απο ολα αυτα δεν εχουν συμβει...
    Εσυ,έκανες ότι καλυτερο μπορεσες απ την πλευρα σου,και το συζητησες μαζι της και ρωτησες τη συμβαινει...η απαντηση προφανως κ δε καλυψε,αυτο όμως είναι δικό της πρόβλημα!θα πρεπε να το λύσει μόνη της!
    Οι φιλίες για να χτιστουν και να αποκτησουν γερα θεμαλια θελουν 2!Ειναι παρε-δωσε..θα πρεπει να ειναι αμοιβαιο κ αληθινο..κ ξερεις πολυ καλα μεσα σου οτι δεν ηταν ειλικρινης απεναντι σου...

    Προχωρας,μόνο αυτό μπορεις να κάνεις..να πάψεις να στεναχωριεσαι και να εισαι ευγνωμων γιατι οτι καλο εχεις στη ζωη σου αυτη τη στιγμη!
    Κ να θυμασαι,καποια στιγμη μπορει να επιστρεψει...πρεπει να εισαι δυνατη κ να εχεις καθαρο μυαλο για να μπορεσεις να αξιολογησεις αυτα που θα σου πει.....καλη δυναμη!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας..
    Αυτο π καταλαβα ειναι οτι τιποτα στη ζωη κ ειδικα στις σχεσεις των ανθρωπων δν ειναι δεδομενο κ ποτε να μν βασιζομαστε στους αλλους, μονο στον εαυτο μας.. διοτι το "καλο" η "κακο" συναισθημα του αλλου μπορει ευκολα να μεταβληθει.. θελει να στηριζομαστε στις δυναμεις τις δικες μας κ να κραταμε πισινες.. διοτι ποτε δν ξερουμε ο αλλος πως θα σκεφτει κ πως θα λειτουργησει.. πειτε μ αν κανω καπου λαθος..
    Προσπαθησα κι αλλο αλλα δν ειδα ανταποκριση.. Δν μπορω να επιμενω αλλο.. Πιστευω αυτο ειναι το σωστο.. Ο καθενας κανει τις επιλογες του.. Μπορει να πληγωσει καποιον, αλλα δν τον νοιαζει.. Ο αλλος ομως πρεπει να συνεχισει τη ζωη του...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    ε καλα ετσι χωρις λογο εγινε τοσο ψυχρη απεναντι σου; ελεος! πηγαινε σπιτι της και πες της "ακου να σου πω κοπελια, μου χεις σπασει τα νευρα με την ανεξηγητη συμπεριφορα σου, καλα θα κανεις να πεις τι στο καλο εχεις παθει μαζι μου και μαλιστα ΤΩΡΑ. Και φροντισε να εισαι ειλικρινης. ΑΝΤΕ ΜΙΛΑ. ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ; ΜΙΛΑ!!". Ε δε μπορει να ειναι τοσο γουρουνα, θα σου πει στο φιναλε. Αντε να μαθουμε και εμεις γιατι δε θα κοιμομαστε τα βραδυα απο την αγωνια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    σιγουρα κατι παιζει. κατι συμβαινει. και οφειλεις να το μαθεις. παντως εχω ακουσει οτι οι γυναικειες φιλιες δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. οτι υπαρχει πολυ ζηλια κτλ. μηπως σε ζηλευει θανασιμα; επειδη εχεις γκομενο κτλ;

Similar Threads

  1. η φιλη μου χρειαζεται βοηθεια
    By alis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-04-2012, 17:10
  2. μηπως εχει κανει καμια κοπελα το gardasil ?
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-02-2012, 17:04
  3. βοήθεια για φίλη
    By sask in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-11-2009, 21:55
  4. Ένα παιχνίδι (όταν δεν έχει τι να κάνει κανείς...:)
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-10-2007, 05:07
  5. Βοήθεια για τη φίλη μου, αλλά και προσωπική
    By Perla in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 24-08-2005, 09:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •