ΤΙ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    ΤΙ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΨΔ

    Γεια σας παιδια
    για 2 και κατι χρονια ειχα ιψδ. Εχει περασει καιρος που δεν εχω πια (εχω ωστοσο μερικους μικρους ψυχαναγκασμους ακομα αλλα πολυ μικροι) αλλα τωρα καταλαβαινω διαφορα πραγματα. Σκεφτομαι ποσο με εκλεισε αυτη η παλιοασθενεια στον εαυτο μου. Θα μπορουσα να ειμαι πιο κοινωνικος, πιο δραστηριος, θα μπορουσα να κανω περισσοτερα πραγματα. Η ιψδ με εκανε ακομα πιο κλειστο απ' ο,τι ηδη ημουν, μου πηρε παρα πολυ ενεργεια, εχασα πολλα εξαιτιας της και εμεινα πισω. Προσεξτε οσοι εχετε! ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΚΑΛΑ! Μην αφησετε να σας ΝΙΚΗΣΕΙ! Αυτη αυτο θελει! Ειναι κακια πονηρη και υπουλη. Θελει να σας καταστρεψει την καθημερινοτητα σας. Μην την αφησετε. Μπορει να θελει χρονο να απαλλαγειτε απο αυτην αλλα μην την αφησετε να σας νικαει καθε μερα. Μην αφηνετε να παει χαμενη η μερα. Να κανετε φιλους, να βγαινετε εξω, να γνωριζετε νεους ανθρωπους, να εχετε δραστηριοτητες και χομπι. Μην περιμενετε να απαλλαγειτε απο αυτην και μετα να κανετε πραγματα. Και να της πηγαινετε κοντρα οσο μπορειτε. Α και κατι ακομα, δε συμφωνω οτι η συμπεριφορικη ειναι η καταλληλη μεθοδος θεραπειας. Για μενα η ιψδ ειναι στην ουσια καταθλιψη. Οποτε καντε θεραπεια σαν να εχετε ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ. Κατι σας απασχολει και πρεπει να το βγαλετε απο μεσα σας. Κατι βαθια μεσα σας σας ποναει. Κατι σας στεναχωρει. Βγαλτε το. Μην το αφηνετε να βραζει μεσα σας, γιατι μετα θα κανει εκρηξη και θα υποφερετε απο καταθλιψη. Και η ιψδ δεν ειναι τιποτα μπροστα στην καταθλιψη. Η καταθλιψη ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΝΟΣ, η ιψδ ειναι ΚΡΥΜΕΝΟΣ ΠΟΝΟΣ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Στεφανε (προτου με βρισεις, διαβασε!), αξιζεις ενα μεγαλο μπραβο κ πολλα ακομη συγχαρητηρια που αν κ μπηκες σ ολο αυτο το τριπακι χωρις τη θεληση σου, τελικα τα καταφερες! Κ χαιρομαι διοτι πηρες καποια μηνυματα κ μαθηματα ζωης κ προσπαθεις με τη σειρα σου να τα δωσεις κ να τα μεταφερεις κ σε αλλους προκειμενου να βοηθηθουν! Κ θα σου πω αυτο π σ εχω ξαναπει (ισως με ακομψο τροπο) παλιοτερα, μην αφηνεις πλεον καμια μερα να πηγαινει χαμενη! Βουτα την, στιψτην, αξιοποιησε την οπως μονο εσυ γουσταρεις, θεσε στοχους, βρες κινητρα κ η ζωη σου ανηκει! Περασες δυσκολα, αλλα σημασια εχει οτι εισαι καλυτερα τωρα!! Καλη συνεχεια!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Τι έμαθα από τα χάλια μου...
    By Dimitris78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-09-2011, 11:20
  2. ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ
    By jackieli2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 06-01-2011, 23:45
  3. τι εμαθα σημερα
    By what_is_now in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-2010, 17:51
  4. Τι εμαθα μετα απο αρκετα χρονια προσπαθειας αλλα και φαγουρας
    By Pou_Zoume in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 12-10-2010, 22:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •