τριχοτιλομανια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    τριχοτιλομανια

    σημερα πηγα στο δερματολογο για μια αλοιφη που ηθελα και για να δειξω ενα σημειο στο κεφαλι που απο το συνεχες πειραγμα των μαλλιων εχουν φυγει τριχουλες και αν και δνε ειναι ψυχολογος μου ειπε αυτο ειναι τριχοτιλομανια και μ δωσε αλοιφη το χω χρονια δεν δινω σμασια το κανω χωρις να το καταλαβαοινω και σαν να ηρεμω χωρις να ξερω γιατι..αυτο ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη θεωρητικα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    πρώτη φορά το ακούω! είναι όπως το φάγωμα των νυχιών δηλαδή? σαν αγχολυτικό?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Θεωρητικά ναι,η τριχοτιλλομανία είναι μία εκδήλωση ocd.
    Πάντως μην ανησυχείς,κάποια συμπτώματα έρχονται και φεύγουν,συνήθως είναι δείγμα προσπάθειας διαχείρισης του άγχους που μία εποχή μπορεί να είναι υψηλότερο.Όμως αφού το έχεις χρόνια προφανώς έχει μία εμμονική διάσταση η συνήθεια,πήγαινε σε έναν ειδικό να το ψάξεις.
    Η μητέρα μου έχει ένα άλλο σύμπτωμα,ανάλογο,το skin picking,όπως το έχουν και άλλα μέλη στην οικογένειά της.Έχει γενετική προδιάθεση επίσης,κάποια άλλα μέλη στην οικογένειά σου ίσως να παρουσιάζουν άλλη συμπτωματολογία,άλλες συνήθειες,καλύτερα θα ήταν να μάθεις γι αυτό και να το ψάξεις μέσω ενός ειδικού.Διατροφική διαταραχή συνυπάρχει ή είχες κάποιο θέμα με δδ στο παρελθόν;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    24
    Originally posted by sunset
    σημερα πηγα στο δερματολογο για μια αλοιφη που ηθελα και για να δειξω ενα σημειο στο κεφαλι που απο το συνεχες πειραγμα των μαλλιων εχουν φυγει τριχουλες και αν και δνε ειναι ψυχολογος μου ειπε αυτο ειναι τριχοτιλομανια και μ δωσε αλοιφη το χω χρονια δεν δινω σμασια το κανω χωρις να το καταλαβαοινω και σαν να ηρεμω χωρις να ξερω γιατι..αυτο ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη θεωρητικα?
    Τέτοια μου έλεγαν και εμένα κάποτε και μου έπαιρναν λεφτά ενώ με παραμύθιαζαν.

    Αγόρασα μια κουρευτική μηχανή, που κόβει μέχρι 3 χιλιοστά (BaByliss for men, από Media Markt). Κουρεύω όλο το κεφάλι μου γουλί. Αποτελέσματα:

    α) Σταμάτησε η φαγούρα,

    β) Δεν παίζω τα μαλλιά μου,

    (επιπλέον σημαντικά, μετά τα πρόσφατα μέτρα του ΔΝΤ:)

    γ) Δεν πηγαίνω στον κουρέα και την αμοιβή του κουρέα την ξοδεύω αλλού,

    δ) Αδιαφορώ για τις αντιδράσεις του ψυχολόγου που με έχασε από πελάτη και δεν ακούω πλέον τα επιχειρήματά του:

    - Μα τι έκανες; Είσαι με τα σωστά σου;

    - Νομίζεις ότι σου πέρασε η φαγούρα. Αυτό είναι \"συμπέρασμα χωρίς επαρκή μαρτυρία\".

    - Αν δεν θεραπεύσεις την ψυχαναλυτική αιτία, θα σε χτυπήσει κάπου αλλού (Σημείωση: Δηλαδή τι εννοεί, μπορεί να τυφλωθώ;)
    Originally posted by http://www.psixi.gr/howto.htm
    Σκοπός του επαγγελματία Ψυχολόγου, όπως και κάθε άλλου επαγγελματία Υγείας, είναι να σας ανακουφίσει άμεσα και όχι μετά από... χρόνια θεραπείας.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    σορρυ αλλα βαρεθηκα να διαβσω ολο το κειμενο γαιτι διεκρινα ενα περιεργο υφος..πρωτον δεν παω σε ψυχολογο ψυχιατρο γιατι τους θεωρω ψευτικους..εκτος αν με πηγαινανε γιατι ειμαι εκτος ευατου που δνε μου εχει τυχει..εσενα το προβλημα σου ποιο ειναι εεε?εγω ρωτησα για την τριχοτιλομανια λεπτομερειες και αν το εχει παθει και καποιος αλλος..δεν παραμυθιαζομαι ευκολα απο νετ αν και μου χει τυχει να φρικαρω με αυτα που γραφουν αλλα μου φευγει γρηγορα ευτχως..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ο δερματολογος ηταν που πηγα για ενα ασχετο θεμα..και αφου ειχα να παω και κανενα χρονο εδειξα και αυτο..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    διατροοφικη διαταραχη οχι δνε ειχα ποτε παιδια ..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    και κατι αλλο φιλε ειμαι κοπελα δεν παιζει αυτο με μαλλι κουρεμα χαχα
    εκτος του εχω μαλλι μεχρι τον κωλο σορρυ κιολας εε μα!
    ακυρα εντελως αυτα που λες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Συγγνώμη που παρεμβαίνω δηλαδή,αλλά επειδή βλέπω μια ¨εμπάθεια\" προς τους ψυχολόγους,έχετε επισκεφτεί ποτέ κανέναν ή απλά λέτε ότι ακούτε από άλλους?
    Ιδίως αυτά που γράφει ο mavros γι\'αυτό που διάβασε στο ιντερνετ είναι τελείως άκυρα!!! Απορώ ποιος τα έχει γράψει...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Προσωπικα δεν με ενοχλουν οι ψυχολογοι ουτε κρυο ουτεζεστη απλα τους θεωρω εσχατη λυση υπερεβαλλα παντως λιγο για να του δειξω οτι ελεος και αυτοι οι ψυχολογοι καποιους βοηθανε που δεν μπορυν πια με τις δυναμεις τους να κανουν κατι.. ειδικα αυτο το για τα πολυ ααδυναμα ατομα με τσακισε χαχα και δεν εχω παει κιολας!σορρυ κιολας αλλα ευκολα κρινουμε καμια φορα το λεω και εγω για μενα σε αλλα..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Ένα normal άτομο

    οποιος τραβαει ζορια για καποιο καιρο ρε φιλε τι ειναι Paranormal?Μπα σε καλο σου λολ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1
    καλησπερα θα ηθελα καποιος να μου πει αν το γνωριζει φυσικα επειδη εχω αυτη την διαταραχη 8 χρονια στα βλεφαρα αν υπαρχει περιπτωση να ατροφισουν οι θυλακες κ να σταματησουν να βγαινουν?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by ant-lil View Post
    καλησπερα θα ηθελα καποιος να μου πει αν το γνωριζει φυσικα επειδη εχω αυτη την διαταραχη 8 χρονια στα βλεφαρα αν υπαρχει περιπτωση να ατροφισουν οι θυλακες κ να σταματησουν να βγαινουν?
    oso synexizeis toso adynatrizeis toy thilakes!!yparxoyn atoma edw me paromoia themeta?eimai nea edw plz

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by trixotilomania View Post

    oso synexizeis toso adynatrizeis toy thilakes!!yparxoyn atoma edw me paromoia themeta?eimai nea edw plz
    όταν λές παρόμοια θέματα , εννοείς τριχοτιλομανία? ή γενικά αυτοτραυματισμού?
    καλως ήρθες παρεπιπτόντως....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •