δοσολογία βαλσαμόχορτου-υπέρικου σε κάψουλες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1

    δοσολογία βαλσαμόχορτου-υπέρικου σε κάψουλες

    μήπως κάποιος γνωρίζει την δοσολογία του βαλσαμόχορτου?
    η συσκευασία πάνω γράφει έως τρεις κάψουλες την ημέρα αλλά δεν με καλύπτουν νομίζω είναί λίγο. Βέβαια έχω 14 ημέρες που τα παίρνω.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ...
    Posts
    78
    Καλησπέρα,
    δεν γνωρίζω, αλλά για κάποιο λόγο την γράφουν την δοσολογία, οπότε κατά την ταπεινή μου γνώμη καλύτερα ρώτα ένα γιατρό κι όχι ένα φόρουμ.

  3. #3
    Πολύ σωστά τα λες, απλά ήθελα κάποιον με εμπειρία, που να το έχει πάρει, όπως και με τα άλλα φάρμακα γίνονται κάποιες συζητήσεις και ανταλλάσονται απόψεις και εμπειρίες εδώ μέσα, γι αυτό και ρώτησα. Και επειδή κατά καιρούς έχω διαβάσει ότι κάποιοι είχαν πάρει και τους είχε βοηθήσει ήθελα στατιστικά να δω εάν συμβαδίζει η αναγραφόμενη δοσολογία με τυχόν συμβουλές/παραινέσεις γιατρού ή φαρμακοποιού. Εμένα η φαρμακοποιός μου είπε έως και πέντε την ημέρα μπορώ να πάρω και να το ελαττώσω αργότερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Δεν γνωριζω, παντως δν κανει να παιρνεις υπερικο/βαλσαμοχορτο ταυτοχρονα με αντικαταθλιπτικα ssris, διοτι ενδεχεται να παθεις συνδρομο σεροτονινης. Απλα να το εχεις υποψην σου. Σε ενα φαρμακειο λογικα θα ξερουν ποια ειναι η σωστη δοσολογια.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Quote Originally Posted by katerina-zaf View Post
    Πολύ σωστά τα λες, απλά ήθελα κάποιον με εμπειρία, που να το έχει πάρει, όπως και με τα άλλα φάρμακα γίνονται κάποιες συζητήσεις και ανταλλάσονται απόψεις και εμπειρίες εδώ μέσα, γι αυτό και ρώτησα. Και επειδή κατά καιρούς έχω διαβάσει ότι κάποιοι είχαν πάρει και τους είχε βοηθήσει ήθελα στατιστικά να δω εάν συμβαδίζει η αναγραφόμενη δοσολογία με τυχόν συμβουλές/παραινέσεις γιατρού ή φαρμακοποιού. Εμένα η φαρμακοποιός μου είπε έως και πέντε την ημέρα μπορώ να πάρω και να το ελαττώσω αργότερα.
    φιλη μου, εχω χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο σκευασμα σε δοσεις των 6 ημερησιως,για 2 μηνες,και το σταματησα γιατι 1)δεν ειχε αποτελεσμα και 2)θα καταλαβεις μονη σου ποσο σε παιρνει να παρεις διοτι εχει την παρενεργεια της φωτοευαισθησιας τη μερα εννοειται(πολυ ενοχλητικο)Παντως ειναι ενα σχετικα ανωδυνο σκευασμα ,μπορεις να παρεις και παραπανω ,αλλα οπως προειπε καποιος οχι μαζι με SSRIS και SSNRIS(καλου-κακου).Επισης και κατι αλλο. Aπο Τo βαλσαμοχορτο (hypericym perfpratum) ειναι αποτελεσματικος μονο ο ανθος του,και οι εταιριες αλεθουν ολο το φυτο.Οποτε πρεπει να βρεις την 'καλη' εταιρια που αλεθει μονο τον ανθο.Με λιγα λογια τρεχα-γυρευε. Φιλικα
    Last edited by vagpap; 25-02-2013 at 21:13.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    καλησπερα .δεν αναφερεις των ποσων mg ειναι η καψουλα . δε φτανει να ξερουμε ποσες παιρνεις ....
    εγω προσωπικα εχω παρει πολλα φυσικα συμπληρωματα .δυστυχως δεν βοηθησαν . δε θα σε συμβουλευα να ρωτησεις φαρμακοποιο ουτε καν γιατρο
    γιατι εδω στην ελλαδα στο τομεα αυτο ειμαστε 10ετιες πισω . εγω προσωπικα μετα απο πολυ ερευνα κατεληξα να ψωνιζω απο ηπα γιατι εκει ειναι η νο1 χωρα στα συμπληρωματα κ επιπλεον ψωνιζες μεχρι κ 5 6 φορες φτηνοτερα εδω ως συνηθως βαζουν χερι στις τσεπες μας .... . στις ηπα δινουν μεγαλητερη δοση. θα προτεινα να ριξεις μια ματια σε κανα αμερικανικο σαιτ .επισης δοκιμασε το sam e ειναι ποιο αποτελεσματικο νομιζω ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Λιγη προσοχη στις αντενδειξεις , το υπερικο εχει πολλες . Εγω επαιρνα ,αλλα τωρα δεν παιρνω γιατι παιρνω αντισυλληπτικα και δεν συνδυαζονται .
    Και οπως ανεφερε και η Λακρυ ποτε μαζι με αντικαταθλιπτικα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    καλησπερα .δεν αναφερεις των ποσων mg ειναι η καψουλα . δε φτανει να ξερουμε ποσες παιρνεις ....
    εγω προσωπικα εχω παρει πολλα φυσικα συμπληρωματα .δυστυχως δεν βοηθησαν . δε θα σε συμβουλευα να ρωτησεις φαρμακοποιο ουτε καν γιατρο
    γιατι εδω στην ελλαδα στο τομεα αυτο ειμαστε 10ετιες πισω . εγω προσωπικα μετα απο πολυ ερευνα κατεληξα να ψωνιζω απο ηπα γιατι εκει ειναι η νο1 χωρα στα συμπληρωματα κ επιπλεον ψωνιζες μεχρι κ 5 6 φορες φτηνοτερα εδω ως συνηθως βαζουν χερι στις τσεπες μας .... . στις ηπα δινουν μεγαλητερη δοση. θα προτεινα να ριξεις μια ματια σε κανα αμερικανικο σαιτ .επισης δοκιμασε το sam e ειναι ποιο αποτελεσματικο νομιζω ....
    Συμφωνω μαζι σου για το sam-e.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    τι ειναι το βαλσαμοχαρτο παλι;

  10. #10
    το βαλσαμοχορτο είναι αυτό:


    http://www.createyourself.gr/phychia...CE%B1%CE%BC%CF

  11. #11
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Δεν γνωριζω, παντως δν κανει να παιρνεις υπερικο/βαλσαμοχορτο ταυτοχρονα με αντικαταθλιπτικα ssris, διοτι ενδεχεται να παθεις συνδρομο σεροτονινης. Απλα να το εχεις υποψην σου. Σε ενα φαρμακειο λογικα θα ξερουν ποια ειναι η σωστη δοσολογια.
    Σε ευχαριστώ πολύ που μου το επισήμανες, το γνωρίζω. Δεν παίρνω κανένα χημικό τώρα.Έπαιρνα ζολοφτ και λαντοζ (πλήρη απογοήτευση και με τα δύο: Πολλά κιλά, "κρύα" σαν συναίσθημα, υπνηλίες, υποτάσεις, φοβερή κόπωση με το ζόρι έβγαινε η μέρα, χειρότερα από πριν ήμουν).

  12. #12
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    φιλη μου, εχω χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο σκευασμα σε δοσεις των 6 ημερησιως,για 2 μηνες,και το σταματησα γιατι 1)δεν ειχε αποτελεσμα και 2)θα καταλαβεις μονη σου ποσο σε παιρνει να παρεις διοτι εχει την παρενεργεια της φωτοευαισθησιας τη μερα εννοειται(πολυ ενοχλητικο)Παντως ειναι ενα σχετικα ανωδυνο σκευασμα ,μπορεις να παρεις και παραπανω ,αλλα οπως προειπε καποιος οχι μαζι με SSRIS και SSNRIS(καλου-κακου).Επισης και κατι αλλο. Aπο Τo βαλσαμοχορτο (hypericym perfpratum) ειναι αποτελεσματικος μονο ο ανθος του,και οι εταιριες αλεθουν ολο το φυτο.Οποτε πρεπει να βρεις την 'καλη' εταιρια που αλεθει μονο τον ανθο.Με λιγα λογια τρεχα-γυρευε. Φιλικα
    σε ευχαιστώ πολύ πολύ για τις πληροφορίες. δεν παίρνω κανένα άλλο χημικό τώρα. Μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει φωτοευαισθησία. Η κάθε κάψουλα μου διαρκεί για 5 ώρες περίπου. Πρέπει να παίρνω 5 την ημέρα. Το κάθε κουτί έχει 90 μέσα και στοιχίζει 25 ευρώ περίπου και δυστυχώς δεν με βγάζει για ένα μήνα.

  13. #13
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Λιγη προσοχη στις αντενδειξεις , το υπερικο εχει πολλες . Εγω επαιρνα ,αλλα τωρα δεν παιρνω γιατι παιρνω αντισυλληπτικα και δεν συνδυαζονται .
    Και οπως ανεφερε και η Λακρυ ποτε μαζι με αντικαταθλιπτικα
    Σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Όταν έπαιρνες είχες βελτίωση? Πόσο καιρό τα έπαιρνες και τι δοσολογία?

  14. #14
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    καλησπερα .δεν αναφερεις των ποσων mg ειναι η καψουλα . δε φτανει να ξερουμε ποσες παιρνεις ....
    εγω προσωπικα εχω παρει πολλα φυσικα συμπληρωματα .δυστυχως δεν βοηθησαν . δε θα σε συμβουλευα να ρωτησεις φαρμακοποιο ουτε καν γιατρο
    γιατι εδω στην ελλαδα στο τομεα αυτο ειμαστε 10ετιες πισω . εγω προσωπικα μετα απο πολυ ερευνα κατεληξα να ψωνιζω απο ηπα γιατι εκει ειναι η νο1 χωρα στα συμπληρωματα κ επιπλεον ψωνιζες μεχρι κ 5 6 φορες φτηνοτερα εδω ως συνηθως βαζουν χερι στις τσεπες μας .... . στις ηπα δινουν μεγαλητερη δοση. θα προτεινα να ριξεις μια ματια σε κανα αμερικανικο σαιτ .επισης δοκιμασε το sam e ειναι ποιο αποτελεσματικο νομιζω ....
    σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Παίρνω των 330 mg (με 0,3% υπερικίνη). Πόσο συμφωνώ μαζί σου για την Ελλάδα!!!!!
    Δυστυχώς κάνει 25 ευρώ το κουτί και δεν με φτάνει για ένα μήνα. ΄Δεν γνωρίζω αγγλικά κια δύσκολα θα χρησιμοποιήσωτέτοιο σάιτ.
    Δεν ήταν αποτελεσματικό σε σένα ε? Τι δοσολογία έπαιρνες και για πόσο καιρό? Τι δοσολογάι δίνουν στις ΗΠΑ? Το sam-e τι είναι? Ελπίζω να είναι πιο οικονομικό.

  15. #15
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    Συμφωνω μαζι σου για το sam-e.
    Άχ, για πέστε μου για το SAM-e. Πρώτη φορά το ακούω! Ελπίζω να είναι πιο οικονομικό. Τι δοσολογία παίρνουμε? Σε βοήθησε εσένα?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By cec2086 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2012, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •