με εγκατελειψε ο αγαπημενος μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 140
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317

    Unhappy με εγκατελειψε ο αγαπημενος μου

    εδω και 2 χρονια,εχω σχεση με ενα παιδι που πασχει απο διπολικη διαταραχη.
    προσφατα με εγκατελειψε,
    και εκοψε τις συνδεσεις κινητου που ειχα δικες του ,με διεγραψε απο παντου και με χωρισε με ενα σμς.νομιζω πως βιωνει ενα επεισοδιο.κατερρευσε ο κοσμος γυρω μου ξανα.αυτο εχει γινει το ιδιο αρκετα σοβαρα εδω και 18 μηνες περιπου;σος σας παρακαλω συμβουλεψτε με.
    ειστε η τελευταια μου ελπιδα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    σας παρακαλω πολυ βοηθηστε με.σας παρακαλω .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    ειπε και καλα οτι με αγαπαει και ταυτοχρονα οτι δεν με εμπιστευεται πλεον.το προβλημα ειναι οτι ποτε δεν τον απατησα ουτε ποτε τον κοροιδευα.τον αγαπω πολυ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    απαντηστε καποιος σας ικετευω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    relax!! kapios 8a sou apantisei , tora den exw ton xrono egw..
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  6. #6
    Πρώτα-πρώτα να προσπαθήσεις λιγάκι, όσο μπορείς και γίνετε, να επανακτίσεις την ηρεμία και ησυχία που είχες μέσα σου πριν την διακοπή της επαφής σας με τον άνθρωπό σου. Κατόπιν, αν έχω καταλάβει καλά σε ποιά θέση βρίσκεσαι και δεν σφάλλω, να σκεφτείς πως δεν έχεις κάτι πρακτικά διαθέσιμο στην ευχέρεια σου ώστε με αυτό να προσπαθήσεις να διορθώσεις την κατάσταση, δεν εννοώ να την αποδεχτείς ως έχει και να παραιτηθείς, μα να κατανοήσεις πως το καλύτερο που μπορείς τις στιγμές αυτές να κάνεις είναι υπομονή και εγκαρτέριση με την ελπίδα να περάσει σύντομα το επεισόδιο με την υγεία του ο άνθρωπός σου και με την λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία, ή αν άλλες βασανιστικές παρανοήσεις και παρερμηνείες τον έσμπρωξαν στην απόφαση του χωρισμού, να ευελπιστείς πως αργά ή γρήγοτα θα βρεθεί κάποιος τρόπος ώστε να ξεκαθαρίσει ο άνθρωπός σου και κατανοήσει τις εσφαλμένες εκτιμήσεις ή λάθος εντυπώσεις οι οποίες τον οδήγησαν στην απόφασή του, οπότε εάν δεν υπάρχουν ανασταλτικοί παράγοντες στην μέση που λίγο ή πολύ θα τον δυσκολεύουν ή εμποδίζουν, όπως λόγου χάριν να περάσατε κρίσιμα περιστατικά που διατάραξαν τις ισορροπίες στη σχέση σας ή με άλλους τρόπους πλησιάσατε κινδύνους χωρισμού, άμεσα να οδηγηθεί να πάρει την πρωτοβουλία για να σε πλησιάσει. Δεν νομίζω, και μακάρι να σφάλλω, να μπορεί να γίνετε να αποκατασταθούν τα πράγματα με άλλο συντομότερο τρόπο.

    Φυσικά μέσα σε όλα αυτά, κι αν είσαι από τους τυχερούς εκείνους προνομιούχους της ζωής που έχουν πίστη στον Θεό και την αγάπη Του, να προσεύχεσαι και να Του ζητάς να διευκολύνει όσο περισσότερο γίνετε την κρίση υγείας του αγαπημένου σου, και σύντομα αβλαβή και με την λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία να τον οδηγήσει κοντά σου.

    Αυτά τα λίγα έχω να σου πω, και όσο μπορείς κάνε κουράγιο και δείξε δύναμη και υπομονή στο μαρτύριο που περνάς.

    Καλή Δύναμη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    18
    Δανάη, σε καταλαβαίνω, στεναχωριέσαι πολύ, λυπάσαι, θλίβεσαι...Όλα είναι λογικά...και καλό είναι , όπως θέλουμε να ζούμε τις χαρές μας, έτσι να ζούμε και τις λύπες μας.Έχεις σκεφτεί... το κάθε εμπόδιο για καλό; Δεν ξέρεις τι θα μπορούσε να συμβεί στο μέλλον...Βέβαια εσύ τον αγαπάς, και αυτό είναι προς τιμήν σου...Έχεις τα κότσια να βρίσκεσαι στη θέση τού να χρειάζεται να αποδεικνύεις συνεχώς ότι ...δεν είσαι ελέφαντας; ότι δεν τον απατάς (κοινή κατάσταση μάλλον στη διπολική η ζήλεια και η καχυποψία -άνευ λόγου και αιτίας-.Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία...Κι έτσι μετά από αμέτρητες προσπάθειες ετών πολλών να βοηθήσω...διαπίστωσα ότι αυτός δεν ήθελε να βοηθηθεί...δεν ήθελε να αποδεχτεί το πρόβλημά του.Αντίθετα τα έριχνε όλα σε μένα...με κατηγορούσε, χρησιμοποιούσε λεκτική βία, συναισθηματικούς εκβιασμούς και προπαντός χειριστική συμπεριφορά.Απ΄ότι καταλαβαίνεις ήταν θέμα χρόνου να φύγω, γιατί δεν άντεχα άλλο .Βέβαια πονάω..πονάω πολύ... και τον αγαπάω , όμως έτσι έπρεπε να γίνει...για να μπορέσω να αναπνεύσω κι εγώ..και εκείνος μήπως και καταφέρει να δει την πραγματικότητά του...Είσαι δυνατή και το ξέρεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by beth11 View Post
    Δανάη, σε καταλαβαίνω, στεναχωριέσαι πολύ, λυπάσαι, θλίβεσαι...Όλα είναι λογικά...και καλό είναι , όπως θέλουμε να ζούμε τις χαρές μας, έτσι να ζούμε και τις λύπες μας.Έχεις σκεφτεί... το κάθε εμπόδιο για καλό; Δεν ξέρεις τι θα μπορούσε να συμβεί στο μέλλον...Βέβαια εσύ τον αγαπάς, και αυτό είναι προς τιμήν σου...Έχεις τα κότσια να βρίσκεσαι στη θέση τού να χρειάζεται να αποδεικνύεις συνεχώς ότι ...δεν είσαι ελέφαντας; ότι δεν τον απατάς (κοινή κατάσταση μάλλον στη διπολική η ζήλεια και η καχυποψία -άνευ λόγου και αιτίας-.Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία...Κι έτσι μετά από αμέτρητες προσπάθειες ετών πολλών να βοηθήσω...διαπίστωσα ότι αυτός δεν ήθελε να βοηθηθεί...δεν ήθελε να αποδεχτεί το πρόβλημά του.Αντίθετα τα έριχνε όλα σε μένα...με κατηγορούσε, χρησιμοποιούσε λεκτική βία, συναισθηματικούς εκβιασμούς και προπαντός χειριστική συμπεριφορά.Απ΄ότι καταλαβαίνεις ήταν θέμα χρόνου να φύγω, γιατί δεν άντεχα άλλο .Βέβαια πονάω..πονάω πολύ... και τον αγαπάω , όμως έτσι έπρεπε να γίνει...για να μπορέσω να αναπνεύσω κι εγώ..και εκείνος μήπως και καταφέρει να δει την πραγματικότητά του...Είσαι δυνατή και το ξέρεις.
    πες μου πολυ σοβαρα .σε ευχαριστω πολυ πρωτα απο ολα,για την ανταποκριση.αυτος κατηγορουσε εσενα για ολα;εμενα ναι συνεχεια ,και οτι τον απαταω με πολλους και τετοια.
    οτι δεν τον προσεχα και οτι τον κοροιδευα,καταφερε ποτε να δει την αληθεια;δηλαδη ποσο τον αγαπουσες;διαρκουσαν καιρο οι κρισεις;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Πρώτα-πρώτα να προσπαθήσεις λιγάκι, όσο μπορείς και γίνετε, να επανακτίσεις την ηρεμία και ησυχία που είχες μέσα σου πριν την διακοπή της επαφής σας με τον άνθρωπό σου. Κατόπιν, αν έχω καταλάβει καλά σε ποιά θέση βρίσκεσαι και δεν σφάλλω, να σκεφτείς πως δεν έχεις κάτι πρακτικά διαθέσιμο στην ευχέρεια σου ώστε με αυτό να προσπαθήσεις να διορθώσεις την κατάσταση, δεν εννοώ να την αποδεχτείς ως έχει και να παραιτηθείς, μα να κατανοήσεις πως το καλύτερο που μπορείς τις στιγμές αυτές να κάνεις είναι υπομονή και εγκαρτέριση με την ελπίδα να περάσει σύντομα το επεισόδιο με την υγεία του ο άνθρωπός σου και με την λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία, ή αν άλλες βασανιστικές παρανοήσεις και παρερμηνείες τον έσμπρωξαν στην απόφαση του χωρισμού, να ευελπιστείς πως αργά ή γρήγοτα θα βρεθεί κάποιος τρόπος ώστε να ξεκαθαρίσει ο άνθρωπός σου και κατανοήσει τις εσφαλμένες εκτιμήσεις ή λάθος εντυπώσεις οι οποίες τον οδήγησαν στην απόφασή του, οπότε εάν δεν υπάρχουν ανασταλτικοί παράγοντες στην μέση που λίγο ή πολύ θα τον δυσκολεύουν ή εμποδίζουν, όπως λόγου χάριν να περάσατε κρίσιμα περιστατικά που διατάραξαν τις ισορροπίες στη σχέση σας ή με άλλους τρόπους πλησιάσατε κινδύνους χωρισμού, άμεσα να οδηγηθεί να πάρει την πρωτοβουλία για να σε πλησιάσει. Δεν νομίζω, και μακάρι να σφάλλω, να μπορεί να γίνετε να αποκατασταθούν τα πράγματα με άλλο συντομότερο τρόπο.

    Φυσικά μέσα σε όλα αυτά, κι αν είσαι από τους τυχερούς εκείνους προνομιούχους της ζωής που έχουν πίστη στον Θεό και την αγάπη Του, να προσεύχεσαι και να Του ζητάς να διευκολύνει όσο περισσότερο γίνετε την κρίση υγείας του αγαπημένου σου, και σύντομα αβλαβή και με την λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία να τον οδηγήσει κοντά σου.

    Αυτά τα λίγα έχω να σου πω, και όσο μπορείς κάνε κουράγιο και δείξε δύναμη και υπομονή στο μαρτύριο που περνάς.

    Καλή Δύναμη.
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας να σας εχει παντα ο Θεος καλα.παντα προσευχομαι και προσευχομουν .

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    18
    Ναι, Δανάη, με κατηγορούσε, με έβριζε,με μείωνε, και εγώ....τα δεχόμουν και τον δικαιολογούσα...κάθε φορά με αγάπη ,έλεγα δεν πειράζει μπόρα είναι ,θαπεράσει.Να σκεφτείς, ότι είμαστε παντρεμένοι και έχουμε και τρία παιδιά, ενήλικα πια.Κατάλαβα ότι υπάρχει πρόβλημα, όταν εξέφρασα κάποια φορά την αντίθεση μου για ένα θέμα σοβαρό....Και εκεί έγιναν χοντρές φασαρίες, θυμοί, εκβιασμοί....και δε συμμαζεύεται.Αυτό πριν από τρία χρόνια...οπότε διαγνώσθηκε διπολική διαταραχή...αλλά δεν ήταν ποτέ συνεπής στη θεραπεία του...και έτσι υποτροπίαζε...δεν γίνεται τίποτα ..προς το παρόν.έχω απογοητευτεί.το μόνο που κάνω είναι να προσεύχομαι ο Θεός να τον βοηθήσει να καταλάβει...να νιώσει..έστω και τώρα πια μόνος...Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ πικρό αυτό το ποτήρι...αλλά παιζόταν η ύπαρξή μου, η ισορροπία μου η ψυχική και η συναισθηματική...Ο Θεός να τον βοηθήσει!!!!γιατί απ΄ότι φαίνεται εγώ δεν μπορούσα, άλλωστε δεν είμαι και ειδικός...και ως σύντροφος θα πρέπει και να εισπράττεις...αλλιώς διαλύεσαι...
    όσο για τη διάρκεια των κρίσεων...ήταν διαρκείας....πολλών μηνών (9 μηνες..και βάλε)κα πάντα κάτι έβρισκε για να θυμώνει, να καυγαδίζει, να σπαταλά...να με απομονώνει από το περίγυρό μου,,,τους δικούς μου ανθρώπους...τους συναδέλφους μου...ποντάροντας στο ότι δεν θα τον ξεμπροστιάσω, δεν θα τον εκθέσω....Είναι δικό του θέμα και αφου δε θέλει τη δική μου βοήθεια,πρέπει να αντιμετωπίσει τα επακόλουθα....Δε γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας...Στη σχέση την ερωτική υπάρχει δίνω αλλά και παίρνω.Αν δεν υπάρχει το ένα από τα δύο, τότε σχέση δεν υφίσταται.

  11. #11

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by beth11 View Post
    Ναι, Δανάη, με κατηγορούσε, με έβριζε,με μείωνε, και εγώ....τα δεχόμουν και τον δικαιολογούσα...κάθε φορά με αγάπη ,έλεγα δεν πειράζει μπόρα είναι ,θαπεράσει.Να σκεφτείς, ότι είμαστε παντρεμένοι και έχουμε και τρία παιδιά, ενήλικα πια.Κατάλαβα ότι υπάρχει πρόβλημα, όταν εξέφρασα κάποια φορά την αντίθεση μου για ένα θέμα σοβαρό....Και εκεί έγιναν χοντρές φασαρίες, θυμοί, εκβιασμοί....και δε συμμαζεύεται.Αυτό πριν από τρία χρόνια...οπότε διαγνώσθηκε διπολική διαταραχή...αλλά δεν ήταν ποτέ συνεπής στη θεραπεία του...και έτσι υποτροπίαζε...δεν γίνεται τίποτα ..προς το παρόν.έχω απογοητευτεί.το μόνο που κάνω είναι να προσεύχομαι ο Θεός να τον βοηθήσει να καταλάβει...να νιώσει..έστω και τώρα πια μόνος...Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ πικρό αυτό το ποτήρι...αλλά παιζόταν η ύπαρξή μου, η ισορροπία μου η ψυχική και η συναισθηματική...Ο Θεός να τον βοηθήσει!!!!γιατί απ΄ότι φαίνεται εγώ δεν μπορούσα, άλλωστε δεν είμαι και ειδικός...και ως σύντροφος θα πρέπει και να εισπράττεις...αλλιώς διαλύεσαι...
    όσο για τη διάρκεια των κρίσεων...ήταν διαρκείας....πολλών μηνών (9 μηνες..και βάλε)κα πάντα κάτι έβρισκε για να θυμώνει, να καυγαδίζει, να σπαταλά...να με απομονώνει από το περίγυρό μου,,,τους δικούς μου ανθρώπους...τους συναδέλφους μου...ποντάροντας στο ότι δεν θα τον ξεμπροστιάσω, δεν θα τον εκθέσω....Είναι δικό του θέμα και αφου δε θέλει τη δική μου βοήθεια,πρέπει να αντιμετωπίσει τα επακόλουθα....Δε γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας...Στη σχέση την ερωτική υπάρχει δίνω αλλά και παίρνω.Αν δεν υπάρχει το ένα από τα δύο, τότε σχέση δεν υφίσταται.
    νομιζω οτι ακουω τον εαυτο μου,καταλαβες οτι μπορει και να σε απατουσε κιολας;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    2 χρονια τι κανετε? Γιατι δεν κανετε κατι να γινει καλα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    παιρνει φαρμακευτικη αγωγη αλλα νομιζω εχει υποτροπιασει τωρα.σας παρακαλω πολυ σημερα ειμαι αρκετα χειροτερα βεβαια την παλευω λιγο ακομη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δαναη ενα ατομο που πασχει απο διπολικη διαταραχη ή αντιμετωπιζει εν γενει αλλου ειδους σοβαρα ψυχολογικα προβληματα, δεν ειναι σε θεση να συναψει μια αρμονικη εν δυναμει σχεση. Πρεπει πρωτα να γινει καλα και μετα. Για ποιο λογο λοιπον εκανες σχεση με ενα ατομο που δεν ειναι ετοιμο ακομα? 2 χρονια τι κανετε? Παιζεται τις κουμπαρες? Επασχε απο πριν απο διπολικη ή το παθε μετα στην πορεια?

    Αν και να σου πω την αληθεια, εγω υποψιαζομαι οτι δεν τα κανει αυτα λογω διπολικης (αν οντως εχει) αλλα ειναι μια δικαιολογια για να αποδωσεις το φερσιμο του οτι και καλα επαθε καποιο επεισοδια, καποια κριση ας πουμε, ενω αν δεν ηταν η διπολικη θα ειμασταν μια χαρα μαζι ως το τελειο ζευγαρι. Εγω νομιζω οτι γουσταρεις το δραμα, γουσταρεις να τρως δρακο αμασητο, γουσταρεις να αποδιδεις σε εξωγενη αιτια την κατασταση και να ρωτας αν ειναι οριακη και αν ειναι διπολικη και ποσο διαρκουν οι κρισεις, εγινες σουπερ δεδομενη, οταν σε παταγε ελεγες κι ευχαριστω και αλλα παρομοια. Παρε τη βιβλιογραφια να δεις ποσο διαρκουν οι κρισεις και μετρα απο σημερα 10 ιανουαριου μεχρι τη ληξη και θα εισαστε κομπλε. Τεσπα εισαι μικρη στην ηλικια και σε δικαιολογω. Εχεις υποστει ολες τις κλασσικες υποτιμητικες συμπεριφορες και λες κι ευχαριστω. Ο καθενας λοιπον οπως στρωσει κοιμαται λενε στο χωριο μου οποτε οταν καποιος σου φερεται ασχημα πρεπει να τον διδαξεις στελνοντας τον πακετο στη μανα του και οχι να παραπονιεσαι οτι φταιει η κριση, φταινε οι φιλοι που του βαζουν λογια κ οι γονεις, φταει που ειχε ασχημα παιδικα χρονια, φταει εκεινο φταει το αλλο φταει κ ο χατζηπετρης. Οι ανθρωποι ειναι σαν τα σκυλακια του pavlov. Οπως τους χτυπας χορευουν. Οσο βλεπουν οτι τους παιρνει σου ριχνουν στο κεφαλι. Κατι οπως γινεται και με τα πολιτικα αφου δεν αντιδρουμε ως λαος τρωμε τα μυρια οσα ενω ιδιωτικα στις παρεες ολο κλαιγομαστε τι κατασταση ειναι αυτη και απορουμε.

    Αντε λοιπον, κανε το σταυρο σου που σε εσβησε απο ολα τα μεσα κινητα και ακινητα, εισαι τυχερη σου μπηκε η νεα χρονια με ενα απροσμενο δωρο και ανοιξε τις κεραιες σου στα εκατονταδες αγορια που κυκλοφορουν γυρω σου, ωστε να οικοδομησεις μια ανταποδοτικη μεστη σχεση, οπως την εχεις οραματιστει. Αν σ αρεσει το δραμα ειναι δικαιωμα σου, μεινε και κανε διατριβη στη διπολικη. Αλλωστε και μαζι να ειστε το φανταζομαι το μελλον σας κ το πως θα περνατε. Και σ αυτο δε θα φταει μονο η διπολικη. Ξερω φυσικα οτι αγαπας και δε θα σου αρεσουν αυτα που σου γραψα αλλα στη ζωη πρεπει να βρισκουμε τη δυναμη να προστατευουμε τον εαυτο μας γτ αν περιμενουμε απ τους αλλους κλαφτα χαραλαμπε και να μη στερουμε τη δυνατοτητα και τις ευκαιριες να περνουσαμε καλυτερα, διοτι οπως λεει και το τραγουδι δευτερη ζωη δεν εχει. Πραγματικα με ολα αυτα τα σχεδια που εκανε τωρα ενω εσυ ησουν σωστη, πως πιστευεις θα ηταν παρακατω η συνεχεια? Γιατι ετσι οπως τα λες ειναι σαν να ειχατε την τελεια σχεση, να ειναι το τελειο ατομο και ενα πρωι επαθε την κριση λογω διπολικης και εκανε ολα αυτα τα σχεδια. Ναι το βρηκες βρε, η διπολικη φταιει. Κοιτα οπου βλεπεις εκκλησια να μπαινεις μεσα και να αναβεις καμμια λαμπαδα και να δοξαζεις το θεο που την ειδε ετσι αντι να σου γινει κανενας στολκερ κ αντε να ξεμπλεκεις μετα.

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. αγαπημενος καλλιτεχνης που μας εκφραζει
    By tomasliak in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 43
    Last Post: 05-05-2014, 23:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •