Παει οντως σε ειδικο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    16

    Παει οντως σε ειδικο;

    Υπαρχει τροπος να μαθω εαν οντως καποιο προσωπο του οικογενειακου μου περιβαλλοντος εχει ζητησει βοηθεια απο ειδικο;Ενα αλλο ατομο της οικογενειας μου εχει κανει ολοκληρη ιστορια ,αλλα εχω λογους να ειμαι καχυποπτη και να θεωρω οτι με δουλευουν απλα για να παψω να ασχολουμαι...μου εχουν αναφερει οτι παει σε συγκεκριμενο ειδικο...υπαρχει περιπτωση να σπασω το ιατρικο απορρητο και να μαθω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Για να σπασεις το απορρητο πρεπει να ρωτησεις τον ειδικο και αν ειναι συνεπης δεοντολογικα δε θα σου πει ναι ή οχι. Μπορεις να κανεις κατι πιο απλο. Να ρωτησεις το ιδιο το ατομο αν παει ή να το παρακολουθησεις. Επισης να ψαξεις στα ρουχα του ή στο δωματιο μηπως παιρνει καποια φαρμακα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Kassy, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτήσεις το ίδιο το άτομο, αν έχει ζητήσει βοήθεια. Φυσικά μπορείς να ρωτήσεις και τον συγκεκριμένο ειδικό που ανέφερες, όμως δεν θα σε ενθάρρυνα καθόλου να το κάνεις. Εξάλλου το σωστό είναι να μην σου απαντήσει. Επιπλέον - από τη σκοπιά του ειδικού - πρέπει να σου πω ότι βρίσκω αφόρητα ενοχλητικό, πιεστικό, εκβιαστικό κλπ, όταν εμφανίζονται συγγενικά πρόσωπα και ζητούν πληροφορίες για κάποιον θεραπευόμενο. Δυστυχώς πάντα υπάρχουν άνθρωποι που είτε με περίσσειο θράσος είτε με πλάγιους τρόπους, είτε και από γνήσιο άγχος σε συνδυασμό με άγνοια, προσπαθούν να εκμαιεύσουν πληροφορίες. Εννοείται πως δεν έχω ποτέ απαντήσει σε ανάλογα ερωτήματα. Το αν κάποιος πηγαίνει ή όχι σε κάποιον ειδικό, κάθε πότε πηγαίνει, τι συζητά κλπ, είναι όλα δεδομένα που προστατεύονται από το απόρρητο.

    Εσένα τι θα σε εξυπηρετούσε να γνωρίζεις αν το συγγενικό σου πρόσωπο έχει όντως ζητήσει βοήθεια?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    16
    Σας ευχαριστω πολυ.Μαρινα,δες τα προσωπικα σου μηνυματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Κασσυ θα πάρεις τον ειδικό π λένε ότι πάει ο δικός σου κ θα πεις ναι γειά σας είμαι φιλη του τάδε με την τάδε διάγνωση π πέρνει αυτα τα φάρμακα θέλω να κλείσω ένα ραντεβού η μπορείς να πεις το μικρό όνομα τ δικού σου να σ πει ο γιατρός το επίθετο γενικά ψάρωσε τον αμα έχει γραμματεία απλά ρωτάς κ λες ότι είσαι συγγενής
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    16
    Elis,σε ευχαριστω,αλλα δεν εχω τετοιες ικανοτητες δυστυχως! Απλα επειδη γνωριζω οτι σε αυτες τις ειδικοτητες μετρα το να εμπλακει το οικογενειακο περιβαλλον στη θεραπεια και ειναι θετικο να ειναι καποιος απο την οικογενεια στηρικτικος ως προς τη θεραπεια,ελεγα μηπως αμα τον επισκεπτομουν καποια στιγμη και του ελεγα ποια ειμαι και οτι θελω να βοηθησω το αλλο ατομο,μηπως ετσι φανερωνοταν τελικα αν με δουλευουν ή οχι...φυσικα περα απο αυτο,ενδιαφερομαι παραπανω να βοηθησω,αλλα επειδη εχω στο παρελθον παραπλανηθει,δεν εχω εμπιστοσυνη ουτε αυτη τη φορα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Σου απάντησα και με π.μ., αλλά μιας και είδα αυτό το σχόλιο σου εδώ, να προσθέσω κάτι:
    Ναι, μπορεί να είναι θετικό να συμμετέχει κι η οικογένεια σε μια θεραπεία, όχι πάντα όμως. Εξαρτάται, από την επιθυμία του θεραπευόμενου, την κρίση του θεραπευτή, από το είδος της θεραπείας κλπ. Για να συμμετέχει οποιοδήποτε μέλος της οικογένειας στη θεραπευτική διαδικασία, πρέπει ξεκάθαρα να το ζητήσει ή να συμφωνήσει ο θεραπευόμενος. Δεν μπορείς δηλαδή εσύ να αυτοπροσκληθείς :) .... όσο καλές προθέσεις και να έχεις.

    Μπορείς όμως κι εσύ όπως ο καθένας, να απευθυνθείς στον ειδικό για να βοηθήσεις τον εαυτό σου να κατανοήσει, να διαχειριστεί μια κατάσταση, να μάθει να επικοινωνεί πιο αποτελεσματικά και πολλά άλλα. Αν το βασικό κίνητρο είναι να καταλάβεις 'αν σε δουλεύουν' ή 'να στηρίξω τον χ', δεν θα ωφελήσει και πολύ η επίσκεψη (άσε που με μια μόνο φορά, δουλειά δεν γίνεται, έτσι κι αλλιώς). Αν όμως πεις και πιστέψεις μέσα σου ότι 'εγώ η ίδια θέλω να νιώσω καλύτερα και να βελτιώσω τις σχέσεις μου, τον τρόπο που διεκδικώ, τους φόβους μου κλπ', τότε η επαφή με κάποιον ειδικό μπορεί να έχει νόημα, ουσία κι αποτέλεσμα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    16
    Mαρινα,σε ευχαριστω πολυ για ολα οσα ειπες.Ειλικρινα με εβαλες να σκεφτω το θεμα απο αλλη οπτικη γωνια και σιγουρα χρειαζομαι και γω μια καθοδηγηση και στο χειρισμο της καταστασης και στο χειρισμο των δικων μου συναισθηματων...θα δω τι θα κανω.Να εισαι καλα παντως!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Βαλε ντεντεκτιβ να τον παρακολουθησεις εγω αυτο θα εκανα δν μπορω να σ πω κατι αλλο αυτη τη στιγμη κ βαριεμαι να διαβασω το θεμα σ!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    16
    χαχαχχα,πλακα εχεις!

Similar Threads

  1. υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα?
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-06-2012, 19:54
  2. παει παει η νηπενθες!
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-2011, 19:36
  3. Ειναι οντως ιδεοληψια?
    By Alkas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-11-2011, 14:56
  4. Δεν ξέρω αν έχω όντως νευρική ανορεξία..
    By Julia in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 48
    Last Post: 28-05-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •